Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Значи надолу вероятно е поне 60 :) което е нормално за купчина с този обем/размер! Страхотен резултат! При нас не може да се сбере толкова материал накуп - докато натрупаш нов, старият е много слегнал.

 

Поздрави и весели празници, че още се задават! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Абе то малко на майтап бие,ама взех да събирам отпадъците на комшиите дето ги хвърлят на реката.Замислил съм тази година да им предложа да ги складират до моята ограда,а аз да си ги прибирам,срещу определено възнаграждение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Кой на кого? : ))))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Ето го и компоста почти пресят и готов за употреба.

post-26-0-27176600-1454351632_thumb.jpg

post-26-0-92598800-1454351649_thumb.jpg

post-26-0-67776400-1454351662_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Поздравления, изглежда супер :) Ние след 9 месеца трупане на битови отпадъци, косене на трева и разтурване на градината, не успяхме да направим по-голяма купчина от 1/2 кубик, който слегна съвсем зимата :) Мисля, че ще трябва да почна да събирам и аз от комшиите боклук, но се опасявам, че пръскат...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

Хора от както се стопли след всяка следваща проверка на компоста оставам със смесени чувства.

 

Както споделих в дневника имах проблем с мушиците и насипах 3-4 см. кафяв слой отгоре уж да спре нашествието им - намаляли са. Днес обаче като направих инспекция и ми прилоша, в долната кутия (в която ми се събира влагата дето изтича) стотици ларви на сциаридите. Сигурен съм че и в горната (където е компоста) ще присъстват... Има ли начин да се "излекува" компоста от тази напаст или тая партида да я пиша брак?

 

П.П.: Забравих да добавя, че явно е станала достатъчно като обем купчинката + външните температури де и е почнала да се загрява. Дали ще може само с термичната обработка от зреенето да бъдат утрепани?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако загрее наистина - да. Бодни един термометър, колко градуса е? 40-50 не се брои, толкова си става от външната температура. Като добавяш талаш, кафе или друго, разбърквай го с другия компост, не само като посипка. Обемът ти е малък и можеш да си го позволиш.

 

Аз лично не бих разчитал чак толкова на този компост - когато гледах ЧКЧ на терасата основната ми идея беше да си нулирам органичните отпадъци... За референция, от 2011 трупаме компост на Мърводол и само два пъти е вадено от там по няколко кофи. "Входящият" материал са кубици връз кубици връз кубици материя, а все още отделенията с общ обем 2 кубика не са пълни и наполовина...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

Ако загрее наистина - да. Бодни един термометър, колко градуса е? 40-50 не се брои, толкова си става от външната температура. Като добавяш талаш, кафе или друго, разбърквай го с другия компост, не само като посипка. Обемът ти е малък и можеш да си го позволиш.

 

Аз лично не бих разчитал чак толкова на този компост - когато гледах ЧКЧ на терасата основната ми идея беше да си нулирам органичните отпадъци... За референция, от 2011 трупаме компост на Мърводол и само два пъти е вадено от там по няколко кофи. "Входящият" материал са кубици връз кубици връз кубици материя, а все още отделенията с общ обем 2 кубика не са пълни и наполовина...

 

Е то е ясно, че не го гледам с цел продажбата му ама колкото и да ги нулирам отпадъците накрая тоя компост трябва да го сложа някъде и ако е негоден да го сложа в саксиите то упражнението губи смисъл (поне за мен). Иначе при всяко добавяне разбърквам старателно макар, че виждам зор с това което е на дъното вече, но сега като почнах да насипвам слой талаш, че да спра мухите гледам да добавям, респективно бъркам 1 път в седмицата, в тая жега обаче няма шанс много да ми се получи щото всичко зелено почва да гние уникално бързо. Температурата не съм я мерил, но сигурно е към 50 все още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Когато гледахме ЧКЧ на терасата, за едно лято не успяхме да напълним до горе малка 10 или беше 12 литрова кофичка, а сме семейство. ОК, най-дебелите неща като обелки от картофи и цитруси и клони не са влизали вътре, но влизаше доста нещо. Като гледам твоята кутия, съмнява ме да успееш да я напълниш тая година? Ако не я напълниш, в някъв момент трябва да спреш да я ползваш, за да позволиш на наличното да угние докрай без добавяне на нов материал. Ако в някъв момент замирише, малко ти е въглерода.

 

Казваш "накрая" - тоя край не е ясно кога ще е, но ако имаш съмнения за компоста, просто не го ползвай в саксиите! В нашия също се въдиха тия черни мушици, но като спряхме да извадихме червея и спряхме да добавяме храна - изчезнаха ако не се лъжа. Резултатът си влезе в един оплетен от жената кош като цветна саксия пред блока.

 

Не искам да те обезкуражавам, нито да те баламосвам - за мен лично нулирането на органичните отпадъци е достатъчен стимул. Вече една година носим всичките си органични отпадъци в кофа, 1/седмично, на новата градина. Понякога нося 2 кофи по 20 литра, седмично. Трупам ги, пък ако някой ден мога да извадя нещо - so much the better.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
сандар

    Уважаеми съфорумници, Миналата есен ми попаднаха няколко чувала с недобре угнил оборски тор,

един чувал пресен тор, един чувал събирани по поляните , силно изсъхнали конски изпражнения, които

събрах на една купчина на двора в Бургас, заедно с листа, цели растения домати и краставици, органични

отпадъци от домакинството, доста вестници и накъсани парчета от велпапе, някъде около 2 кубика. Полях с

вода, покрих с два пласта черен, да го наречем найлон, притиснах от всички страни с камъни и... "забравих"

купчината до средата на лятото. През това време тя видимо се сви. През цялото време в непосредствена

близост не се усещаше неприятна миризма. Когато най-после отгърнах покривалото, беше се получил

отличен компост, целият пълен с червеи. Гледам и не мога да повярвам: Това бяха точно Калифорнийски

червеи, както ги има по снимките и клиповете. Съжалявам, че не направих тогава снимки. Сетих се, че

в купчината бях хвърлил и пръстта от една-две саксии, които бяха от купени растения. Споделих със съседката,

оправна дама и тя сподели, че и в тяхната градинка се е развъдил червен Калифорнийски червей по същата

схема. Той бил значително по-жизнен и измествал познатия ни градински червей. Дали това е възможно

и какви ще са последствията за екологията у нас? Намерих и споделено в ИН, че се открива в купени саксии,  

явно торът от Калифорнийски червей се продава с яйцата. Има ли повод за безпокойство?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С една дума: няма.

 

Без снимка е трудно да се каже какъв червей се е завъдил. Какъвто и да е, червеите са супер тясно свързани с почвеното здраве и наличието на храна контролира популациите изцяло. Това кой кого измества е трудно да се каже и е несериозно да се твърди без обстойно научно изследване и наблюдение - неща, за които повечето хора, аз включително, не сме подготвени.

 

Теоретично е възможно в тор от ЧКЧ да има яйца, те са топченца по-малки от леща и повечето сита не ги хващат (отделно, че масово се ползва пружина от легло за сито, която е доста едра). Възможно е да се излюпят и да се въдят в саксията, но трябва да знаеш, че те ядат мъртва растителна материя, която е почнала да се разлага под влиянието на микроогранизми и други "предъвкватели". Малко вероятно е да ти изядат нещо жизнено.

 

Последствията биха могли да бъдат най-различни. Например, по-бързо усвояване на мъртви органики и по-бързо компостиране, безплатна стръв за риболова... Не зная къде в Бургас си, но ако не е в центъра, може и къртици да се появят - тогава ще разбереш, че наистина е много добре положението при теб. ЧКЧ е по-неустойчив от нашите "родни" червеи, жизнен е в по-малък темп. диапазон и е по-взискателен към храната.

 

Тъй че... Keep calm and make more compost! :D

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

може и къртици да се появят - тогава ще разбереш, че наистина е много добре положението при теб. 

 

това значи ли, че къртиците са нещо хубаво и е добре да си ги завъждаме?  при мен тази година за първи път се появиха къртичини - поне 20тина купчинки и всяка седмица има нови.  какво може да означава това (че от 5 години поне не е имало, а пък сега има)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хубаво е разтегливо понятие, според контекста. От гледна точка на екосистемата, къртицата е чудесен индикатор, защото е върхов хищник. Ще рече, че е нужно да има много живот в почвата (да е изградена надолу хранителната пирамида), за да се появи тя. Не можеш да я "завъдиш"... :)

 

Ако сега почват да ти се появяват къртичини, може да значи, че с твоите действия си създал условия за развитието на храната им - червеи, насекоми и други безгръбначни. Може някой комшия да ги пъди с ултразвук и те да идват при теб от безизходица. А може и преди да не си обръщал внимание?

 

Например, като взехме нашето парцелче, струваше ни се, че е една гола ливада. Обаче като почна да я пасе кобилата на комшията и се видя, че има къртичини, мравуняци, дори и таралеж намерихме. Това, което на пръв поглед ни се видя като поляна с троскот и конски босилек, се оказа, че съдържа над 20 тревисти (до момента) растения, много от които - билки.

 

Мисълта ми е, че наблюдението има нива на фокуса, които се развиват с времето.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Всички органични отпадъци ли са подходящи за компостиране?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Абарис, в природата няма нещо органично, което да не се компостира :) Иначе щяхме да газим в неразложени органики! За домашния компост, теоретично, може да се ползва всичко.

 

Има неща, които се избягват, като мазнини, месни продукти, цитруси и тн, защото могат да предизвикат неприятни странични ефекти - миризма, животни, мухи, бавно или непълно разграждане... Но всичко зависи от това как третираш компоста.

 

Ако искаш бърз, чист и ефективен компост, трябва да се захванеш сериозно. Подбиране, дробене, обръщане, влажност, композиция...

 

Това лято видях от купешки пластмасов компостер какво излиза - добре е, предвид малкото усилия, но нали. Кочани от варена царевица - като нови, обелки от картофи - също, обелки от цитруси, чепки от грозде, всички трудно/бавно разградими неща си седят и толкоз. Дори твърдите части на дръжките от бананите се разпознават.

 

Тъй че, да, според мен всичко е подходящо за компостиране, но трябва да се настроят очакванията според усилията :) А всички месни/млечни и без това отиват за храна на кучета и котки, та не вярвам да стигнат до компоста.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Да ви кажа за вестниците нещо, че често се пита дали да се ползват в градината. Тая пролет гледам почнаха да извират от едно място в двора парченца найлон. Понеже не е нещо ново това (предишния собственик щедро е ръсил боклук навсякъде) си ги събирам безропотно, но се загледах по едно време и то не било найлон, ами вестник - избелял и безбуквен, но 100% вестник - слагала съм там, сетих се. Та значи цяла година не можа да се разгради тая гад и ми се ръси сега. Грозна гледка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Анатема на вестниците!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Значи има защо под повдигнатите лехи да слагат няколко ката вестници. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
Отговорено (Редактирано)

Попаднах на подробно ръководство за компостиране на английски. Слагам го тук за удобство. Аз лично не компостирам (за сега) и не мога да дам мнение дали е достатъчно добро, но ми се струва, че допълва тази тема.

https://ir.library.oregonstate.edu/xmlui/bitstream/handle/1957/23949/em9034.pdf

Редактирано от Теди

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дилка билка

Аз имам скромен опит в компостирането /от тази пролет/. 
Чист компост до сега не съм получавала, защото полуразложен замина в основата на повдигнатите лехи. Ползвам за компостерник основата на тревясал, бивш кокошарник 150/200 .. започнах да изхвърлям в едната половина, прекопавам след всяко добавяне, веднъж седмично. На шарена сянка е и не е покрит с нищо.
Чудя се букетите от купешки цветя къде да изхвърля...може би ще ги заровя някъде в градината. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване