Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

т.гугуланов

Интересни животинки. Наскоро научих за тях - направи ми впечатление наличието им в почвата на доматения ми разсад, и то само в тази, която беше предимно от компост. Първосигналната реакция беше "какви са пък сега тези инсекти" :wacko: Но след като попрочетох малко за тях се оказа, че не са насекоми, и че са по-скоро полезни, отколкото вредни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас най-много са мокриците в пресятия компост. Такива бели не съм виждал комай, но ще се оглеждам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Иванов

Мокрици - Oniscidea Latreille;

Колемболи(Вилоскачки) - Collembola Lubbock.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
т.гугуланов
преди 15 часа, Боби Димитров написа:

...ще се оглеждам.

Точно тези белите от снимката забелязах в кофичките с разсада. Малко са трудни за забелязване от хора като мен с влошено зрение - свалям очилата, за да ги видя добре; все пак големите от снимката са около 1-1.5мм дълги ;)  

Пише, че се хранят с плесени и гъби. И наистина, тази година досега нямам типичното обрастване, въпреки че не пестя водата. Не знам дали се дължи само на тях (колемболите). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добавям от чата малко копирано:

@Ру®

За малко по-малко от година имам малко повече от половин кубик компост, получен от кухненски отпадъци, малко косена трева (повечето окосено си го оставям без да го събирам за да си мулчира моравката) и смлени есенни листа. Нито веднъж не е обръщан, нито поливан, нито нищо - единствено е добавян нов материла, като все пак съм се старал откакто се появиха листата да покривам винаги кухненските отпадъци с тях...

Т.е. ако човек не бърза - може практически без труд (обръщане, аериране, поливане с вода) да получи перфектен компост. Трудът е бил по събирането на листата, което върши една прекрасна машинка, за която съм писал вече тук...

large.20181018_155102.jpg.9028e4ef5e1ed1

Основната част е кухненски отпадъци - има и клонки - листата обаче са смлени - това е причината да стане бързо според мен. За първи път ползвам млени листа - и съм много доволен. Да от орех са главно - има и от череши и джанки, но ореховите абсолютно преобладават.

Аз имам в двора 4 огромни ореха и един който е на половин метър извън него, но половината му корона е вътре. На практика всичко е орехова сянка... И всичко се покрива с орехови листа есента... Компостът ми става идеален - просто става по-бавно... На практика аз с друго не торя освен с компост и малко ЧКЧ - ползвам го и за разсадите и за саксийните цветя - за всичко...

Аз имам 3 купчини - едната е с компост, който сега правя - другата е с компост, който си се прави и третата е с вече готов компост... тая седмица приключих с вече готовия (от миналата година) и реших да погледна какво става с правещия се ... и се оказа, че и той е напълно готов (да речем ако изключим 2 сантиметра горен слой - който прехвърлих в новата купчина).

 

 

@Боби Димитров

Основна част от компоста ти е листа, затова и толкова много за толкова бързо е станал. Ако са от орех... мхм. Иначе за труда съм съгласен, нашият е на същия принцип - само трупаш едната година от пролет до есен, другата година на пролет махаш горния слой, който става основа/захранка на новия компост и всичко надолу ползваш. Но в нашия компост има доста повече неща и умишлено слагам и едри парчета, та затова всичко е през сито после. При пресяването около 50% (обемни, а не теглови) остават, демек едри са, тях ги слагам като торене на многогодишни храсти и дървета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 9 часа, Боби Димитров написа:

Основна част от компоста ти е листа, затова и толкова много за толкова бързо е станал. Ако са от орех... мхм. Иначе за труда съм съгласен, нашият е на същия принцип - само трупаш едната година от пролет до есен, другата година на пролет махаш горния слой, който става основа/захранка на новия компост и всичко надолу ползваш. Но в нашия компост има доста повече неща и умишлено слагам и едри парчета, та затова всичко е през сито после. При пресяването около 50% (обемни, а не теглови) остават, демек едри са, тях ги слагам като торене на многогодишни храсти и дървета.

И аз така. Пресявам и едрото използвам за рози, храсти и дървета. Пресятото за разсади и саксии. Сега в компоста са се настанили саморасли домати и съм ги оставила да видя какво ще стане. В момента цъфтят. От остатъците от салатата са.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк

За последното над десетилетие вече, където и да съм живял - дори в "лукс" градска среда, и не само у дома, в България - не съм изхвърлил едно резенче биоматерия ! 
Трикът е да изсушаваш всичко предварително ;) - за да не "ухаят" !

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Борис, а как точно ги изсушаваш? Смисъл ако имаш кухненски отпадъци, ги оставяш за известно време на слънце да поизсъхнат и после на компоста?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк

Да, или на слънце, или върху или в близост до отопление, на най-обикновени вестници :D След това се натрошават, понякога добавям пясък дори, и въртий ! Много е хигиенично като цяло.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Туй видейце май е и за тук:
 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Да ви питам - изскубах стъблата и листата на тиквите. Може ли да ги метна отгоре на купчината както са си ей-така? Някои листа са пожълтели - не е проблем предполагам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
GreenParadise

Аз решавам да се откажа от компостирането и да го заменя с легло с калифорнийски червеи, като отделно ще си правя и чай от микс от растения ей така да има и от него. Като дойде момент, в който червеите стават твърде много за площта, която мога да си позволя и покрива нуждите ми, ще раздаваме, ще храним кокошки. Все ще измислим нещо. Семената от плевели ще намалеят. Компостирането си имаше своя чар, но някак не мисля, че си заслужава усилията, при положение, че всичката тая растителна маса, тор и каквото още имаме като храна или вече веднъж изядена от преживни животни (изключая домашни любимци) може да се обработва от малките работници. Влагата остава единствената причина да сме покрай тях по-начесто през сухите и горещи месеци. Не вярвам, че го казвам, защото си спомням как подуших първият готов компост в шепите си - наситено тъмен, лек, рохък и с аромат на лековитостта на земята. То това не може да се опише. Трябва да се изпита поне веднъж, така че дерзайте и гоним ли си целите, ще ги стигнем.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
GreenParadise
преди 4 часа, Котарак без чизми написа:

Да ви питам - изскубах стъблата и листата на тиквите. Може ли да ги метна отгоре на купчината както са си ей-така? Някои листа са пожълтели - не е проблем предполагам?

Аз не съм брал ядове с тиквите. В началото докато покълват им е смъртността, вероятно от вредители, които похапват суперздравословни кълнове, пък и от семената на нашите дилъри съм изключително разочарован. С ниска кълняемост са, после като тръгнат си вилнеят, но не взимай думите ми за даденост. В началото си мислех, че е от киселността на почвата в градината ми, или просто грешим някъде, но от събрани вече семена от миналогодишни култури има реколта и семена колкото душа сака. Просто много утопично гледах на нещата че ще имаме еко био мега чисто натурално органична храна от първия път, ама нейсе. идеята ми да третираме само само с домашни отвари доведоха до големи загуби най-вече на лук, а за него бяхме отделили доста места ежедневен труд на лехи по всички кътчета из градината. Тегетеса, който отблъсква листните въшки тая година полудя и се разпространи обилно покрай всички дървета, но ефект не видях - листните въшки сигурно са като тигровите комари, калени на студ в Аляска или Чукотка. Знам ли.

Затова моето виждане е, че трябва да пръскам при мен поне най уязвимите култури превантивно макар и в по-слаби дози , а не след като вече залиняват им забавям целия цикъл на развитие+стрес, време за възстановяване, на което му е писано. Щото сега купувам лук, който няма вкус на нищо, а само няква зверска лютивина, за да си науча урока, а си спомням, че имахме сигурно над 200 квадрата с воден лук, арпаджик,  кромид, 4-5 вида чесън. В началото бях много против да го третирам с каквото и да е, но претърпяхме огромни щети от телен червей, който се шмугва от листата към подземната част и унищожава всичко за няколко дни. За картофа в гуми = нямаше колорадски лакомници, но за сметка на това се принудихме да го вадим по-рано, заради тоя подземен грозен терорист :D. Поне не беше много, щото така или иначе той никога не стига.

Относно армията от слепи кучета, които си правят яко густо под градината ми - мисля, че най-старото куче е под трайни стари ягодови насаждения, които са сигурно на 5-6 години. Огромен тунел се отклоняваше под тях. Чак страх да ме хване кво добиче може да изскочи от там... След десетки съвети за капани и механична борба и хитрини се оказа, че това животно е по-интелигентно може би от по-голямата част от хората, без намерение да обиждам никой. Или просто съм по-тъп от него. Спомням си как бях по терлици и бях над едън стрък салата замахах леко без рязко движение и в момента, в който бях вдигнал вилата, то ме усети и се ската... Последното нещо, което чух е, при предзимната и ранната пролетна обработка на двора, да се добавя негасена вар и да се вкопава в почвата. А като дойде момента на "аз го дебна с вилата, а то си хрупа и ми се смее" ще се разравят тунели и ще се залагат сашета с "Ратимор Под и Над Земята" на неприятното име Баер, ама в чудо се видяхме. Друг вариант, при който предполагаме, че се махна от комшията, е че той си направи огромна зелена морава и пуска две кучета да тичат, а градината му стана нищожна, което не е опция на тоя етап от плановете ми.

Но погледнато от моята философия за живота - доста научени уроци. Летящи, пълзящи и подземни ненаситни вредители, две градушки, които все на косъм преминаваха леко покрай вилата и все пак, както каза майка - "Ще има и за тях, ще има и за нас"  Домата вървеше добре, като него го третирахме със сода и сапун и няколко пъти май със син камък и варов разтвор, с които преминахме овошки и лозички. Опитах и първите дюли от младите дръвчета. Вече знам какъв е вкуса на физалис и го обожавам :) А градината е заредена с култури, които цяла година има какво да дадат като свежа зеленина, за което много се радвам, че попаднах на листното зеле Кейл - Големия конкурент на суперхраната - Спанак :) Само, че спанака дава малко, а Кейла няма изяждане. Кучето го обожава между другото :D  А и с новата работа, доста се отдалечих от градинката и ми липсва, ама трябва да се влага енергия навсякъде.

Честита реколта на всички с кауза да творим тук 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Иванов

    Първо за легендата "Калифорнийски червей". Той си е дъждовен червей, както нашенските такива, досущ като тях по външен вид и краен резултат.  Единствено го отличава способността му да се размножава, някъде пише до порядък по-интензивно, обаче при +10 градуса става вече неактивен и отива да нанка, докато местните червеи си хапват и съответно...до замръзване на материала, което по Южното Черноморие означава почти цяла зима. Ами да, мърдат си добичетата. А, както знаем, без червеи живата природата не може да съществува и си знае работата, така че забравете за пришелеца.

    Пожълтяването на листата е естествен процес, ако е есенно. Ако е болестен, тук е трудно точно да се каже как да се процедира, обикновено за болните растения се препоръчва да се изхвърлят, да се изгорят и пепелта да се хвърли в компостната купчина или да се създадат условия в нея, при които температурата да се вдигне до 70 гр., примерно. За десетина години досега аз не успях да го постигна, предполагам че с моите купчинки от по стотина килограма (в градски двор са) е невъзможно.

Тази година за храна на червеите и многото други помощници хвърлих в купчината още сухи водорасли и нарязани памучни и вълнени парцали. Пресните животински изпражнения от тревопасни служат за катализатор, там червеите се размножават взривно. Последните обичат и изсъхнали изпражнения, както и постелката от обора.

Накрая минавам готовия материал през сито см. на см., почиствам от боклуците, а необработената органична материя хвърлям в новата купчина. Успех!

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Днес след по-малко от две седмици на новата работа, имам повод за радост, тъй като шефа възприе една моя 'пермакултурна' идея на принципа " мисли какво може да НЕ се свърши". След края на жизнения цикъл на салатите ( две бранета на принципа cut&come again) лехата се 'прекопава' с ето този уред, наречен oscillating hoe, който влиза на 2-3 см дълбочина и прерязва корените на всичко живо, като пести страшно много време и усилия в сравнение с мотиката. Изкоренената биомаса, вместо да се извози до компостната купчина, се оставя на място да завехне и се засипва с полуготов компост от Богров. Компостирането на място в оранжерия, освен пестенето на труд, има още две предимства - вдига температурата вътре и комцентрацията на Co2, от което се възползват растенията в другите лехи. Също така при смесването на тези два компонента се получава оптимално съотношение между C и N (25:1) и почвата се насища с полезни бактерии и гъби, като след 3 месеца е готова за ново засяване.

IMG_20201026_104208.jpg

IMG_20201026_104139.jpg

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 16 часа, Котарак без чизми написа:

Да ви питам - изскубах стъблата и листата на тиквите. Може ли да ги метна отгоре на купчината както са си ей-така? Някои листа са пожълтели - не е проблем предполагам?

Тъй като доста философски изплесна темата в страни от въпроса ти, аз да отговоря кратко - ДА. Ние слагаме цели растения тагетес (размер каса бира), цели растения космос (размер 120 литров чувал), цели растения царевица и тн. Всичко това е микс зелено и кафяво, напр. зеленото е оман, лапад, пореч, манголд и такива с големи листа и дълбоки корени. Просто докато скубя едното, скубя и другото. Ако лехата няма да ми трябва за есента (напр за чесън, лук, репички, спанак), тогава не скубя растенията, а ги отрязвам до земя. На пролет махам останките от корените. В нашата почва те са ценен помощник за добрата структура + че са храна за почвения живот.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Минчо, поздравления за успеха. Усвщането за оцененост обикновено те застига след години борба, а понякога те подминава. Това, че за две седмици мнението ти  не се поставя под въпрос е такъв емоционален заряд в който хем на теб ще ти е кеф да работиш, хем за работодателя е удоволствие да работиш за него. 

И съвсем отделно, но определено е закон - всеки в началото дава повече от максимума си, което след време се очаква да е минимума му....

Също така - при работа в колектив, работи НЕ колкото можеш, а точно толкова, колкото трябва! 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ето и крайният резултат :

 

IMG_20201026_161447.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хайде след три месеца, живот и здраве, да видим ще има ли видими резултати :)

Провокира ме и сега чета публична информация за фермата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кетката

Здравейте! Живея в кооперация, на третия етаж, и от една година използвам откритата тераса за компостиране на органичните отпадъци на домакинството. Няма миризма, няма и оплаквания от съседите. Контейнерът няма калифорнийски червеи, всеки път като ръсна обелки, ръся отгоре й малко пръст. В компоста съм слагала и всички органични отпадъци от растенията вкъщи, включително драцени и др.под., за които се знае, че са отровни и не бива да се ядат от домашните любимци (напр. котки). Въпросите ми са два и простете, ако са много лаишки:

1. Дали този компост ще бъде безопасен напролет да се засеят отгоре напр. тиквички? Има ли вероятност да е отровен, заради съдържанието на отровни листа, и тези тиквички да отровят и нас?

2. Отровни ли са тези материи и за калифорнийския червей - в момента разучавам възможността за домашно компостиране с него, защото обемът отвън е запълнен и няма къде да се хвърля.

Благодаря предварително за вашите отговори!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване