Веселата ферма в Родопите

Компостиране

94 мнения в тази тема

преди 4 минути, GreenParadise написа:

мисля, че е важно освен да се завие добре с найлон

всъщност е изключително важно да НЕ се завива въобще с найлон, защото той ограничава газовата обмяна, съответно протичат много анаеробни процеси, което е крайно нежелателно.

преди 6 минути, GreenParadise написа:

с течността избягваме внасянето на семена от плевели, макар че затова са добри и червеите

как спомагат за това червеите?

преди 6 минути, GreenParadise написа:

друго положително нещо е, че така ще се задушава по-добре

:anguished:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Оризаки Кошияма написа:

всъщност е изключително важно да НЕ се завива въобще с найлон, защото той ограничава газовата обмяна, съответно протичат много анаеробни процеси, което е крайно нежелателно.

как спомагат за това червеите?

:anguished:

Хранейки се Чкч смилат семената на плевелите? Относно завиването - вероятно съм го правил грешно първия път. Значи, за да избегна завиването трябва да компенсирам с по-голяма купчина или дупка в земята?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, червеите не се хранят с кълняеми семена, само с вече гниеща материя. Пробвай да завиеш с нещо, което все пак пропуска някакъв въздух, но зимата е най-добре компостът да е отвит, под покрив. Отдолу не е толкова проблемно, че има гуми, но ако не го вали дъжд и сняг не е фатално и да е на земята. А в крайна сметка ако ти е по средата на градината хранителните в-ва няма къде да избягат :)

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязвам, че в настоящата тема има известно неглижиране по въпроса за създаване на подходящите условия за високоефективното рециклиране на органичната материя. Бих предложил, първо да е потърси консултация с биолог, специализирал се в областта на компостирането, както и осигурен достъп до лаборатория, която да следи за количеството и качеството на влаганите материали, да измерва температурата вътре в купчината, да проверява какви организми участват в процеса. Специалист, с докторат  в тази област, би бил предпочитан за консултациите.

А бе, хора, разграждането на органичните вещества Природата го е измислила преди много милиони години, дайте да не се правим на по-мъдри от нея. Всякакви органични отпадъци, опаковъчна хартия, вестници(днес мастилата не са токсични), стърготини, аз слагам и водорасли от морето, защото са ми под ръка, във ВСЯКАКВИ отношения, покрити с т. нар. черен найлон(заради съседите, да не виждат), който никога не  покрива плътно, че да не допуска въздуха, притиснат с камъни, известно количество тор, може и изсъхнала от полето, фекалии, това като катализатор за първоначалното натрупване на червеите, и...това е! След известно време органичната материя е преработена от микроорганизми, буболечки, гъби, червеи и т. н., изглежда еднакво, мирише еднакво и вероятно еднакво е полезна. Ако процесът ще се извършва в мазе или на балкона, без участието на червеи, вероятно е по-трудно, но не ви го препоръчвам. И не се подлъгвайте по "Калифорнийския червей", местните изглеждат подобно и са също толкова ефективни.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Иван Иванов написа:

Забелязвам, че в настоящата тема има известно неглижиране по въпроса за създаване на подходящите условия за високоефективното рециклиране на органичната материя. Бих предложил, първо да е потърси консултация с биолог, специализирал се в областта на компостирането, както и осигурен достъп до лаборатория, която да следи за количеството и качеството на влаганите материали, да измерва температурата вътре в купчината, да проверява какви организми участват в процеса. Специалист, с докторат  в тази област, би бил предпочитан за консултациите.

Би било прекрасно да имахме под ръка такива специалисти, но за съжаление услугите им са скъпо платени. Правим каквото можем с ограничените си базови познания в областите,  ровене по дебелите книги и интернет, за да отговорим на въпросите на хората, които искат да направят качествен компост, но не можем да стигнем нивото на посочените специалисти.

преди 4 часа, Иван Иванов написа:

:confounded:

Разбира се, има и такива като теб, които задават въпроси само за да докажат, че това което им се казва е грешно и че ще продължат да си правят каквото си знаят, защото природата си знае всичко и няма смисъл да вникваме в същината на процесите. Те не могат да бъдат спрени, но смятам, че не трябва да бъдат оставяни да се изказват безнаказано, защото подвеждат.

P.S. Предишното мнение го скрих, защото хората се оплакват, че обиждам. Ако искаш да го прочетеш (на което определено държа) обърни се към модератор.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което написах, е сентенция на прочетеното в статии и книги, основно на английски и руски език през последните десетина години и приложено изключително успешно от мене, затова и го предлагам на питащите. А мнението на господина, който ми "ти"-ка, без с него да сме изпили и една бира, смятам да не чета, след като не е за обща употреба.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не разбирам защо въобще четеш, при положение, че природата си знае всичко.

P.S. Иван слага произволни количества морски водорасли в компоста си. Иван пълни компоста си с морска сол, която е вредна за растенията. Иван е глупав. Не бъди като Иван. Бъди умен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скуката е неприятно нещо, а заяждането - голям гъдел. От скука човек може да е редовен драскач в свръхпопулярния сайт "Без мотика", а заради гъдела да пише

всякакви глупости.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имате ли колемболи в готовия компост ?

springtail-folsomia-candida--598x399.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има, че къде без тях?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересни животинки. Наскоро научих за тях - направи ми впечатление наличието им в почвата на доматения ми разсад, и то само в тази, която беше предимно от компост. Първосигналната реакция беше "какви са пък сега тези инсекти" :wacko: Но след като попрочетох малко за тях се оказа, че не са насекоми, и че са по-скоро полезни, отколкото вредни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас най-много са мокриците в пресятия компост. Такива бели не съм виждал комай, но ще се оглеждам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мокрици - Oniscidea Latreille;

Колемболи(Вилоскачки) - Collembola Lubbock.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Боби Димитров написа:

...ще се оглеждам.

Точно тези белите от снимката забелязах в кофичките с разсада. Малко са трудни за забелязване от хора като мен с влошено зрение - свалям очилата, за да ги видя добре; все пак големите от снимката са около 1-1.5мм дълги ;)  

Пише, че се хранят с плесени и гъби. И наистина, тази година досега нямам типичното обрастване, въпреки че не пестя водата. Не знам дали се дължи само на тях (колемболите). 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.