Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Как си направих мини еко лозе

Recommended Posts

alys

Чакам Евгени да даде знак, че трябва да режем лозето/асмата.

Нямам нерви да науча всичко, но да попитам като непрофесионалист в областта ;). Асмите съм ги качила на конструкция вече и сега ще орежа всичко, което се е осмелило да порасне по вертикалната част. После ще подкъся дълго прорасналите (качили са се в сливите) леторасли. После на всяка пръчка, а тя е по една на растение, ще оставям на хоризонталната част по КОЛКО пръчки с по колко очи? Трудно ми е с термините. Сортът е Болгар и четох, че е хубаво да е смесена резитбата. Намислила съм да оставям през 20 см (примерно) отклонения, които сигурно трябва да се оставят на 2 очи. А това, което продължава по дължина на пръчката... като го видя, ще е по-лесно, но там четох за максимум 6-8 очи (още ми е мътно какво точно ще броя). Евгени пише нещо за брой рамена на лоза. При мене не знам какво точно да броя и ако са онези чепове с по 2 очи, колко трябва да са. Ако може помощ? На асмата й е трета година. Миналата година имаше малко грозденце. И ще трябва да изкореня излишните растения, заедно с отела, който не става за ядене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ще пратя на мераклиите да вкореняват. Само ме подсетете напролет

 

ПОДСЕЩАМЕ!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Наближава времето за резитбата. Ще пратя на всички, ама като още не съм разпознал сортовете ще трябва да ги обозначавам с номера, а после да поясня зад кой номер кой сорт стои. Давайте заявки отрано, за да знам как да разпределя пръчките, та да не ощетя някого. Засега Алис, Ру и Лозан са изявили желание. Очаквам до края на месеца чудещите се да решат дали ще има и за тях. Както е тръгнало ще режа в началото на Март.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, ако позволиш един съвет от непрофи към непрофи. Лозето колкото повече го орежеш, толкова по-добре. Имало е години, в които дядо почти зануляваше асмата над масата за хранене. Ще рече оставяше само 3-4 разклонения с по 2-3 очи и толкоз. Изглеждаше ми много голо, но до средата на лятото се сгъстяваше пак. На това му казваше "подновяване".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Евгени, не ми пращай на мене, че няма къде да ги бодна. Не, че не искам, но засега не съм активен кандидат. Нека видя дали моят Болгар ще оцелее. Много си го харесвам, а и няма нужда да търся други сортове за момента. Благодаря много!

Боби, точно това исках да прочета, че няма да сгреша, ако режа по-смело. Миналата година само бях качила пръчките горе на хоризонталната част, друго всичко изрязах и сега ела го виж, горичка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Както е тръгнало ще режа в началото на Март.

 

Ми време е, значи! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

И на мен така ми се струва. Най-удобно ще ми е да ги изпратя в сряда. Сортовете са само бели. Лозите са девет броя и е напълно възможно всяка да е от различен сорт. Кажете по колко пръчки от всяка лоза да сложа. Също така се разберете поотделно ли да ги пращам или заедно на един адрес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Смея да си предложа услугите като гара разпределителна, ако и другите са съгласни, особено ако Ивайло ще вади и носи малини ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

ами да - няма смисъл на всеки - кой каквото има да праща на Боби.

 

аз и за малините съм кандидат, ако остане нещо. и от лозичките бих взел от всеки сорт по 1-2 пръчки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Имам доста малини за вадене. При мен са като троскота - трудно ми е да ги контролирам. Мога заедно с пръчките да изпратя и коренища от тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Почти година не сме писали тук. :) Очаква се период на застудяване и ако познаят, няколко нощи ще е от минус 7 до минус 15, после по-топло. Миналата година листенцата на асмата започнаха да се развиват към май месец, та не виждам голям смисъл да бързам с рязането. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мани ти май месец, днес в офиса:

XmtUtzsYnzfAr0JvOAc05ynuqJw9WWyrCcebYzOy

Направо се чудя за кой дявол не ги набодах в градината, както ми подсказваше интуицията... Сега до май месец ще ударят тавана, ако не умрат преди това...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да, видях ги. За тях е средата на май. Първите ми пръчки бяха такива, когато ми ги дадоха и ги изгубих. Грешката ми - изтъпаних ги на пълно слънце. Да видиш как после забодох директно в земята. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

При мен резитбата на лозето и асмата е през първата половина на Март, когато се събудят първите пъпки на по-ранните сортове.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес ми казаха още един начин за вкореняване на резница от лоза. Вкореняват пръчката в кофа с пясък (вероятно продупчена, за да се оттича водата). Долния край на резника малко го разцепват и слагат едно житено зрънце, чиято функция е да държи леко отворен среза. Според мене, идеята е да има по-голяма площ, която да поема вода. Държи се на сянка, докато се вкорени, после не знам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, на Мърводол се вкореняват по 20-30 пръчки всяка година в една кофа с пясък, която не е пробита и всяка седмица се налива вътре вода, ако на пипане пясъкът е сух. Това продължава от много години, прави го вуйчото на Гери и успехът е много голям, не съм мерил, но поне 80%.

Тези от Евгени ги вкорених в кофа квадратна от сирене, на дъното 10 см перлит чисто, нагоре 10 торф чисто, щото това имах. Реално резникът е в перлита забит, а торфът е мулч. Поливам по единя ъгъл и отива директно долу в перлита. Като я дигна и ми се види лека - поливам пак. Всичките се вкорениха.

Тъй като избуяха много, прерязах летораслите на 30-40 см и ги метнах в градината да се спасяват. Ако устоят на бурите тая седмица без да се окършат, ще им сложа и по една пръчка да ги държи :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Пък аз не си играя да вкоренявам. Със свредел правя дупка с диаметър 20см. и дълбочина 35-50см. /според дължината на пръчката/. Заравям /с две пъпки над повърхността/ и поливам обилно. След това само поддържам влагата с една поливка седмично, когато няма валежи.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Точно така направих с пръчките, които ми даде.:)

За щастие, успях да запаля моторния свредрел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Така става най-добре, разбира се, но не е практично когато целта ти е всяка година да раздаваш по един наръч вкоренени пръчки на приятели! Иначе ясно, че ако не се налага местене е най-добре за растението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Как е лозето тази година? Продължаваш ли да не го пръскаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване