Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Как си направих мини еко лозе

Recommended Posts

Евгени

През тази година има сравнително по-слаба реколта /около 15% по-малко от най-силните години/. Обяснявам си го с по-късното затопляне през пролетта, но това едва ли е единствената причина. Лозите не боледуват, но от дъждовете по някои от чепките има повредени /гниещи/ зърна. Всъщност по-големи са пораженията от оси и пчели. Общата загуба е под една четвърт от цялото количество и въпреки оценката ми за слаба гроздова година качеството е перфектно, а количеството е над възможностите на домакинството за прясна консумация /каквато е идеята за създаване на лозето/ и излишното ще раздам на съседите.

До сега, а и в бъдеще, няма идея за ползване на  всякакъв вид препарати . Това важи и за останалата част от градината. Поради непредвидими ангажименти през последните три-четири години зеленчуковата част е символична. Наблягам повече на трайните насаждения, които през горещите месеци поливам веднъж седмично.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Значи само прясна консумация, без алкохолни напитки или безалкохолни? Това е рядко срещано за нашите ширини :grin:  Повредените, гниещи зърна се водят болест, вероятно сиво гниене или кафяво гниене ( не съм агроном) . За оси и пчели не ползваш ли мрежички или пък капани, особрено за осите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Защо ми са мерки против вредители, като и без тях остава достатъчно?!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Ами щом не те дразни да ти ги ядат осите си ок за теб, аз нямам против:tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Втора пролет започна да се разлиства безсеменната лозичка Августин. Засега съм отрязала на 1-2 очи. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Купих торбички за предпазване на гроздето от оси, но се оказаха прекалено тесни и ще ги преправям. Чудя се дали да ги направя двойни (два ката) или единични. Ако са двойни, дали ще успява да узрява гроздето, това е въпросът. 

Снимах как прозира платът през един кат и през два ката.779255419_IMG_20240225_1626012.thumb.jpg.6d321c8aba0385d688040bd7753aed05.jpgIMG_20240225_162520.thumb.jpg.75cb8cfdf6865f5bbef9345e305bf01a.jpgIMG_20240225_162334.thumb.jpg.99ac940d857b801de35d9e696a1797c0.jpgIMG_20240225_162455.thumb.jpg.abc0f458290f4591918d762961465cca.jpg

 

Редактирано от alys
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@alys Ние нашто грозде (Перла) му нахлузваме дамски чорапчета тип чорапогащник и пристягаме горе при дръжката с канап. Без защита не остава и едно зрънце...почти на зелено ги изяждат, а така само тук таме успяват да пробият. Но гроздовете са ни малки....за по големи май няма да стане...

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@alys , солидарен съм с теб за пораженията от оси по гроздето (когато зрее), обаче не исках да си купувам никакви изкуствени материи. Едно че се разпадат от слънчевите (UV) лъчи, второ че не знам от какво точно са направени и трето че струват пари и ресурси (както аз да ги купя, така и те да ги произведат, колкото и да са евтини). Затова съм намислил тази година да опитам със завиване на грозд в хартия или в хартиена торба с малко дупчици по нея. Не знам дали ще се получи изобщо, може примерно един дъждец да скапе напълно хартията, или пък да се окаже голяма занимавка, но ако ми остане време и енергия ще експериментирам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Имам и мрежички, нови. Старите много лесно ги пробиват. Имам и ушите торбички от пердета. 

Реших да са единични торбичките. Отгоре имат тел за усукване (връзване).1421624030_IMG_20240226_1028222.thumb.jpg.1418a61c5429047216b14e7e17b0296f.jpg

Редактирано от alys
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 17 минути, alys написа:

Имам и мрежички, нови. Старите много лесно ги пробиват. Имам и ушите торбички от пердета. 

Сега докато обсъждаме с теб ми хрумва, че мога да изровя някъде из дома старите парцали -- изрезки от местни текстилни предприятия дето са вземани за използване в гаража, да видя дали има памучни сред тях и ако има памучни, да си ушия от тях няколко торбички за експеримент. Те тези парцали обикновено са твърде тесни или твърде малки и от два такива не може да се направи торбичка като за грозд, обаче от три или четири парцала ще може. Определено си е идея!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Целта на торбичките е да предпазва гроздето от оси и птици, но и да не го спарва.Това с парцали и по-плътни материали ще е автогол.

Алис с пердета е най-добре,прави ги по-големи.

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 12 часа, embedeo написа:

Сега докато обсъждаме с теб ми хрумва, че мога да изровя някъде из дома старите парцали -- изрезки от местни текстилни предприятия дето са вземани за използване в гаража, да видя дали има памучни сред тях и ако има памучни, да си ушия от тях няколко торбички за експеримент. Те тези парцали обикновено са твърде тесни или твърде малки и от два такива не може да се направи торбичка като за грозд, обаче от три или четири парцала ще може. Определено си е идея!

Това, което казва @Кр.Николов има смисъл - защитното покривало да има максимална възможност за проветрение и бързо изсъхване. Частично и поради тази причина торбичките на @alys са изкуствени - за да изсъхват бързо.
Доразвивайки идеята за покривало от естествени материали и като имам предвид казаното от Кр. Николов, директно бих отрязал ръкавите на някоя стара протрита тънка риза и да защипвам краищата на отрязаните ръкави с произволна щипка (например дървена щипка за пране) или да ги връзвам със подходяща огъваща се тел.
Интересно е какъв цвят да са торбичките. Бели ще се стоплят сутрин по-бавно, което ще забави узряването, тъмни ми се струва че на слънце ще вдигат градусите прекалено много. Намерих и таблица за чувствителността към цветовете на зрението на различните насекоми (осите са Vernidae - стр. 443) и съпоставяйки числата с тази графика https://physicstime.com/sites/default/files/vis_spectr.jpg установих, това което знае всеки пчелар :grin: - че лилави и сини торбички ще впечатляват осите, затова също не са добър вариант,  а червените изглеждат най-приемлив компромис между различните изисквания.

 

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване