Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Зимнина от грозде

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Тази година май ще е добра за гроздето. При нас ранозрейката (Болгар) вече е готова и понеже не сме особени гроздоядци, започвам да се чудя какво ще го правя. Най би се харчило на стафиди, но не става, понеже има семки. Вино ще слагаме от червеното грозде по-нататък. В нета рецепти за сладка и компоти бол, но ми се иска нещо изпитано и интересно. Идеи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако ние не бяхме "гроздоядци" (а сме), бих направил всичкото грозде на сок, чрез соковарка. Така правеше дядо ми и го намирам за много удачна практика, хем не се добавя и захар, става лесно и бързо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

По предната година направих сок от грозде и го бутилирах, без грам захар, но стана чудно, много гъст и сладък сок. Трябваше да се разрежда с вода. Пробвах две технологии (нямах соковарка, само сокоизтисквачка). И двете са подобни с малки разлики в температурата.

Първия вариант беше само с пастьоризация (до 72 градуса), за да се запазят всички полезни неща.

Втория със завиране на сока.

И при двата варианта се получи страхотен сок. Разликите се появиха в последствие. След няколко седмици този на принципа на пастьоризацията, в около половината от случаите трябваше да се отваря навън или гол в банята :D.

Миналата година беше слаба на грозде и отиде отново на сок, само че директно ферментирал - на ракийчица ;). След модернизация на сокоизтисквачката, за повиша добива, останах без такава.

И ракийката не е лош вариант.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

А нещо за дъвчене? Ние сокчета не пием, нито ракия, но обичаме да ядем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Може да се пробва да се направи петмез от грозде по интересно е, другите неща са стандартни, за които се сещам сладко, мармалад, конфитюр и т.н. Аз ги правя с фиксовете на d-r Oetker, имат един който е 3:1, т.е. с малко захар, но в БГ не го предлагат. Тук има само 1:1 и 2:1, на БГ сайта им има интересни рецепти с техните продукти.

Ако някой друг има идея ще е интересно да я сподели

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Един приятел преди две години се чудеше какво да прави с 200 кг. грозде и част от него изстиска на преса и после го замрази в бутилки без да го стерилизира. До късна пролет у тях пиеха свеж гроздов сок. Остана много доволен. И това е вариант, стига да имаш достатъчно голям фризер.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако имаш сушилня, пробвай пистил, преди 2 години тествахме с дюли, стават супер, но мухлясват при дълго съхранение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Чак сега се присетих, че преди 2 години приятели правиха рачел от тиква и гроздов сок, без друга добавена захар. Сгъстяваш сока до нивото на гъст сироп и слагаш тиквата и от там насетне - ясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Доста встрани от темата - правила съм рачел от тиква, като се ползват и дюли. Много ароматно става. Като узреят дюлите, ще спретна малко. Рецептата е тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Първата ми реколта :)))). Като стане повече, ще чета и пиша по темата. 036047598.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Честита реколта  ;) Много прилича на моя мейби-Отело твойто грозде, знаеш ли му сорта?

 

Аз с нашата реколта вече наистина в чудо се виждам. Правих сладко, правих сироп, правих желе, което също стана като сироп (не се сгъсти). Сега пак ще пробвам желе, само че с чист пектин - предишното беше с някакъв магазински фикс на пектинова основа. Мисля някакъв мармалад също да направя с ябълки и грозде, че имаме от ябълките някои недостатъчно привлекателни за директна консумация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване