Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Градината през септември

Recommended Posts

Евгени

Искам да подсетя по-опитните градинари да подновят изявите си този месец.

 

Ето как изглежда дюлята в далечния ъгъл на градината ми.:

 

med_gallery_193_18_2433413.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Ето как нарастват крушите, когато са много на едно дърво и когато са сами:

 

tn_gallery_193_18_153777.jpg   tn_gallery_193_18_2623.jpg

 

Много съм любопитен тази самотница отдясно какви размери ще придобие до зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тоя месец ще се посветим основно на бране на консервни домати и изпаряването им в подготовка за лютеницата. Имаме да извадим и още малко картофи от и без това мижавия добив. Остава да оберем тиквите към края, два слънчогледа големи имаме, доста декоративни (от които ще раздаваме семена), вигната продължава да дава, покълнаха 10% от семената на ряпата, както и още моркови за бейби през зимата.

 

Ако даде дъжд, ще опитаме да продължим с правенето на високите лехи. 

 

Ще засадим бебе-аспержите към края на месеца, като увяхнат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, не разбрах защо наричаш слънчогледите декоративни. Защото са красиви или защото нямат много семки? Вигната с колко големи зрънца е? Моята си остана с малки шушулки и дребни зрънца. Още не съм пробвала да сваря, ама и то е една малка шепа, та не бързам. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Защото са доста различно растение от класическия слънчоглед. Вторият прави една голяма глава (цвят) с едри семки, дебело стъбло без разклонения и с големи листа. Декоративният прави тънко стъбло, доста по-висок става, много разклонен и с много цветове (десетки), които обаче са по-дребни, както и листата и семките. Другото е, че ако си направиш букет от декоративен слънчоглед, издържа доста по-дълго без да окапе.

 

Ето снимка, не намерих по-добра. В дясно към края на кадъра ще видиш един нормален слънчоглед, който вече е почнал да зрее и затова е клюмнал. Забележи и листата. Останалите (два пъти по-високи) растения са декоративен слънчоглед.

20045661553_b688df72d0_b_d.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вигната ни е още не е узряла, но има добри зрънца - колкото бяха тези, които посадих. Да кажем като не особено едра соя, която е два пъти по-дълга обаче. До момента сме набрали няколко килограма като зелени шушулки с дължина 25-40 см. Ако бяхме почнали да поливаме месец по-рано, вероятно в момента щяхме да раздаваме вигна на всички комшии.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За пръв път проследявам добива от някакви семена. :) От втората реколта Чер Старозагорски зелен фасул досега съм набрала 4 кг, а посях 100 г семена (толкова бяха в пакетчето). Ще има още . :) Не знам това дали е добре, но аз съм доволна. На две места го сях, защото исках да използвам всичките семена от пакетчето. В едната градина почвата е ужасна, но на фасула не му пречи особено. В другата се вихри къртицата и почвата е по-песъклива и на боба му харесва малко повече - като растение е с по-големи листа и добивът е по-голям. 

Царевицата за пуканки се получи. А от другата сварих, колкото да не забравим вкуса на варената царевица и имам един кочан, който стана хубав - за семе, но не е узрял още; 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Последната буря събори голямата самотна круша. Явно много хубаво не е винаги на хубаво. Така или иначе ще разчитам на дръвчетата с повече плодове.

 

По-голямото го има на снимка в темата за август. Ето го и по-малкото:

 

med_gallery_193_18_1431609.jpg

 

Подпирам, изправям, връзвам - опасявам се да не се скърши.

 

Омръзна ми да ям плодовете на смокинята зад крушата, а и напоследък скорците ме изпреварват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ние премахнахме половината дюли от младата дюля. Втора или трета година има дюли - едни големи и гладки, но имаше толкова плод, че е полегнала и утре ще подпираме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Най-добре е прореждането на плода да се прави след приключване на цъфтежа, рано. Тогава се придобива представа за количеството. Колкото по-рано се прорежда, толкова по-малко хормон ще се отдели за формирането на плода и семките, съответно толкова повече ще има за формиране на плодните пъпки.

 

Само с това изречение се обяснява великата селска овощарска мистификация "оно си е те така - раждА лани, таа нЕма да ражда!".

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

На снимката са късната ми череша и зад нея до оградата е жълтата праскова.

 

gallery_193_18_2061996.jpg

 

Черешата е червена "хрущялка" и е много вкусна, но тази година имаше много червейчета в зрелите плодове.

 

Плодовете на прасковата като узреят стават лимоненожълти и са много вкусни и ароматни.

Половината от тях също имаха червейчета.

Последната буря избута на земята всички праскови.

 

Споделете някой екологичен начин за превенция против червейчета в плодовете на двете дървета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Примамки задължително постави, а може да се мисли и в посока пръскане с каолин и от там насетне - отрови на растителна основа, от типа на Пиретрум, нийм и тн.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мария Кънева

Какво се случва във вашите градини през септември? Какво планувате да сеете/садите през този месец?
При мен стартира генерално преустройство на градината и от "полу-традиционна" ще преминава в градина с доста по-повдигнати лехи.
Ще сея спанак и ще засаждам ягоди на новите лехи. 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Спанак, рукола, фелдсалата, марули, репички, ряпа, магданоз, копър, моркови за зимно бейби, такива неща... Ако изобщо остане време де, но това е плана.

 

Лани ряпата я сложихме чак октомври, но заради топлото време успя да направи глава с размер между пингпонг и тенис топка, което е предостатъчно за нашите нужди.

 

Репичките ще ги пробваме посев със шушулка директно, да видим. Пробата в сандъче тръгна добре:

29029239421_2af18d9e6c_c_d.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днешните зеленчуци от градината

post-54-0-59138600-1473851691_thumb.jpg

салатката с Розов блян и Тести грийн

post-54-0-07734200-1473851742_thumb.jpg

 

малко спам

post-54-0-87793400-1473851792_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Спама спи в лехата много добре! Интересен сорт ягоди - какъв е?

 

При нас, след наводнението на градината всичко изгни и сега берем само тиквички, краставици, вигна, праз и подправки... Този месец май ще е по-кратък като дневник и от август.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ягодите са на Vilmorin - ягоди от семена. Обаче си размножих и от новите растения, които се завиват около майчиното растение. Не пускат обичайните ластуни. Връзват от пролетта до слана. Дребни, но приятно сладки и ароматни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, и мен много ме дразни като не пишат сорта :( Някой ден, като стигна до ягодовата ни плантация, ще имам предвид да ми откършиш една кофа корени, само цената да уточним :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Също миналата година събрах семена от ягодите, засях, поникнаха 2-3 растения и ги засадих. Не е голяма туфичката. А първите леко ги изпуснах, има много трева, която не мога да оплевя. Там са дребните ягоди и още три сорта. Всичко ще се опитам да прекопая и засадя наново. Дребните нещо ги проскубвах с цел разреждане, но не е ефикасно. Само новозасадените туфички раждат добре. Дребните ги захванах на четири места общо. Боби, само една кофа ли искаш? :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване