Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Градината през септември

Recommended Posts

Боби Димитров

Една ще ми стигне, ако е достатъчно голяма - например 40-50 литра :D

 

Като знам, че от 3 лопати ягоди, извадени от Каблешковската градина в снега, направихме над 150 корена ягоди...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, ако имаш възможност да дойдеш на метростанция Сливница, ще ти донеса няколко коренчета. От тях ще си размножиш. Имам и семена с изтекъл срок на годност и събирани от мене миналогодишни. От трите възможности все ще се получи. Миналата година по това време съм имала разсад ягоди с едно същинско листо. После преди зимата ги засадих в градината и оцеляха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Васе, други са. На Вилморин са дълги и със заострено връхче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Много работа предстои, докато се изчисти градината, но още

има растящо зеле, имам праз, цвекло, моркови, листна целина, боб (нека зрее, иначе беше за зелен), краставиците дават по малко. Доматите и пипера трябва да изкоренявам. За ягодите (едрите) купих фолио с дупки, но вчера е валяло и ще изчакам. Не съм сигурна, но новичките от ластуните сигурно се засаждат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тъй като тук си приказвахме за ягоди, проверих в Бриколаж - има семена от дребните ягоди. Около 4 лв. е пакетчето, ако съм видяла добре цената, че бързах и само погледнах. Мога да купя, ако има желаещи. Може от едно пакетче да се възползват няколко човека. Но трябва да се прави разсад, което определено е за търпеливи и упорити хора. Доста се разрастват през втората година. Аз имам във всичките си градини по малко, колкото да им се радваме, когато няма от другите. През няколко дни бера по пет-шест ягодки. Плододават, докато ги затрупа снегът. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз бих искал да разбера какви са точно, ако имаш път към тоя магазин (лично не го уважавам особено и му викам Вриговняж, щото всеки път намират с какво да ме ядосат), огледай или снимай пакетчето. Обикновено интересните детайли са ударени с мастилен печат, както са по сортовите семена - отпред пише примерно само краставици къси, а отзад с печат ударени повече детайли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще снимам като ходя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ето ягодите  (сортът е Rugia, нали това се чете на мастиления печат?)
post-54-0-98502900-1477566008_thumb.jpg
post-54-0-98982000-1477566090_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мдааа, интересно, наистина не се среща често, само разни полски сайтове са източник, но поне разбрах, че е дива ягода (Fragaria vesca), а не сорт питомна. Цената, колкото и да е странно, изглежда добра. Обикновено, особено за по-редките неща, у нас са в пъти по-високи цените.

 

Според описанието, в 0.2 g, колкото е пакетчето, трябва да има 6-700 семена - според теб има ли толкова? Каква е кълняемостта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А, не съм мислила за бройката. И за кълняемостта няма да съм полезна. Когато за първи път реших да сея ягодови семена, не си вярвах много, че ще се справя. Чудех се далина повърхността да са семената, дали с малко почва да ги затрупам. Направих и двете и разберасе, после не помнех кое къде е било. Не поникна "гора" от ягоди, но имах достатъчно. В началото са едни мижави... После засадих по няколко в саксийка, т.е. пикарах. След като пораснаха прилично, а и времето беше подходящо (може би през май или юни), засадих в градината. Не използвах всичко от пакетчето. Може да ръсна сега и да видя дали все още са запазили кълняемостта си. Горкото индрише - повечето експерименти са в неговата саксия. :) Но почвата му е бедна, папуква се. Ще му сипя една купешка торфена отгоре и да видим ще поникнат ли ягоди.

Не помня дали писах - тези ягоди са само за директно хапване. Толкова са меки и леки, че не подлежат на обработка.

П.П. Или съм изхвърлила остатъка семена, или съм го сложила на неоткриваемо място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Благодаря за споделения опит! Аз бих ги завъдил от академичен интерес, но като те слушам ще е по-добре/бързо/лесно да си купя от теб разсад, вместо семена :)

 

Обикновено ягодите са голяма напаст, в смисъл, че бързо се размножават. На есен лани сложихме 4-5 корена ягоди в една бъдеща цветна леха, по корен на метър в общи линии. Сега докато скубех 1 кубик невени от тая леха, изкарах и към 30 корена ягоди, а отделно в лехата има още сигурно 20 останали... Догодина, ако ги оставя, ще са стотици.

 

Обикновено тези, които плододават повече, не им остава толкоз ищах за размножение - при теб пускат ли добро количество филизи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

:) Не продавам разсад :P. Кажи кога искаш да садиш. Има филизи. :)

Ако искаш, премести в отделна тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване