Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Venetka

Първата тръгнала пролетта- вирджинката от Гошев. Видимо е с по-дребни листа от другите, но като състояние към момента ми се струва, че е добре.

photo_2021-06-10_10-34-48.thumb.jpg.ee0c26b04515d5d7b532f50e6147cecf.jpg

Другите три към момента изглеждат ето така.

photo_2021-06-10_10-35-13.thumb.jpg.45f51de52eb71c368a363915f102594f.jpgphoto_2021-06-10_10-34-11.thumb.jpg.26c7bd5320c785460870ef34d1623ba3.jpgphoto_2021-06-10_10-34-14.thumb.jpg.2390a01f3febd8601da8dde581e20f1f.jpg

photo_2021-06-10_10-34-08.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При баща ми две млади райски ябълки, които садихме, са измръзнали до земята тая зима, без защита. Една "Росиянка" и една "Ранна" (по Серафимови). И за двете беше втора зима. Може би топлото време през първата половина на февруари ги е подлъгало. Две Костати и три кавказки са без поражения. При мен "Ранна" беше почти без защита (в последния момент й сложих нещо в снега) и няма поражения, но тя беше и по-едра. Очевидно за дребни фиданки си трябва защита, както и ме учиха. При баща ми едва ли е падало под -10 тая зима, но ако се разбуди дръвчето преждевременно и прагът на студоустойчивост му падне...

Сега избиват кавказки хурми от подложката. Но се замислям за предимството на семенна райска ябълка, защото тези пак трябва да се облагородяват. Не знам дали студоустойчивост на подложка кавказка и на каки е еднаква обаче?

@Panik ти какво направи с твоето дръвче?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@СлавянскиЗавиването беше четвърт успешно. Смокинята замръзна. Райската ябълка частично. На снимката се вижда едното крайче на дръвчето. Избиват леторасли по разни места, включително и от основата на дървото (тях ги махам). Ще живее засега :) Основната ми грешка е че слагам 30см листа отдолу и всъщност спирам топлината на земята. Догодина без листа! Но явно е имало няколко дена с много кофти климат след като лоницерата ми (декоративен вариант) дето е метър на два, и която обикновенно седи зелена през цялата зима, сега измръзна на 95%, както и едно вечнозелено дето не му знам името и вече няколко зими е без проблем, също замръзна

 

 

large.IMG_20210613_104348.jpg.760c483543648d0e07800fbf15579eb1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами имаше 25 градуса амплитуда за броени часове със силен леден вятър и снеговалеж при мен. И камчатските лоницери пострадаха за пръв път някои. Падна до -18 три дни по-късно 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
преди 3 часа, Panik написа:

@СлавянскиЗавиването беше четвърт успешно. Смокинята замръзна. Райската ябълка частично. На снимката се вижда едното крайче на дръвчето. Избиват леторасли по разни места, включително и от основата на дървото (тях ги махам). Ще живее засега :) Основната ми грешка е че слагам 30см листа отдолу и всъщност спирам топлината на земята. Догодина без листа! Но явно е имало няколко дена с много кофти климат след като лоницерата ми (декоративен вариант) дето е метър на два, и която обикновенно седи зелена през цялата зима, сега измръзна на 95%, както и едно вечнозелено дето не му знам името и вече няколко зими е без проблем, също замръзна

 

 

large.IMG_20210613_104348.jpg.760c483543648d0e07800fbf15579eb1.jpg

Тази зима за пръв път презимувах 2 същински кивита, които посадих миналата година - Джени и Голдън Делишъс и точно така направих с много листа покрих. След зимата останаха по 1 педя от достигнали лозника 2 метра растения. Бяха опаковани с изолация за тръби и запушени с връзки плътно..Тази година отсега се чудя как ще ги спасявам зимата, че добре избиха и вече достигнаха човешки ръст.

 

Догодина ще видим райските семенаци как ще са и дали ще оцелеят в контейнерите зимата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И двете ми райски ябълки са изкарали клончета от долната страна на стъблото. Понеже имаше разни треви и не се виждаха. Костата има цели три клончета, едното от които е около 20-25 см, а Росиянка има май едно клонче и засега не се разбира дали над или под присадката, но тя беше и по-малко и тъничко дръвче. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Алис, листата на подложката (кавказка хурма) са доста по-различни от на райската ябълка. По-дълги, заострени и матови. Би трябвало да си личи. Райската ябълка има по-лъскави листа и по-заоблени. Ако пуснеш снимка, може да преценим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Ок, ако оцелеят :mrgreen:

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Освети се лентата. :joy:

 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Костатата е добре. Вярно, че ниско, но е над подложката. Но е разочароващо малко. Росиянка не мога да кажа на сто процента, но по-скоро и тя е над подложката. По принцип тя има малко по-дребни листа. Ще трябва да ги привържеш по-нататък лятото да не ги пречупи нещо, но не още, че са чупливи в тая фаза. И не ги преполивайте.

При мен пък още не са се отворили цветните пъпки. Много се бавят от хладното време.

На първа зима това измръзване не е добре. Имаме три Костати, които караха четвъртата си зима, и бях увил с папрат и треви само основното стъбло на две от тях, а третата без никаква защита. Ами почти нямат неразвити/сухи клончета. Т.е. с времето придобиват устойчивост. Имаше и една четвърта Костата много хилава и крива (беше под метър). Тя е измръзнала до долу пак без защита. Но тя не ми беше ценна. Предните две зими ги изкара, но очевидно тази й е дошла преко сили. Но аз ще я подменям, тъй или иначе, защото предпочитам друг сорт.

Интересно, че кавказки на три-четири години са без никакви поражения без защита, но двегодишни има дали фира (в контейнери).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 3 часа, Славянски написа:

И не ги преполивайте.

Това е все едно да кажеш на Алис да не диша :D В ден след мега дъждове лани при тях работеше капковото, всичко джвака, те поливат. Опитах се да го спомена тактично, но бях отбит недвусмислено.

Принципно поливката бута растежа и забавя узряването на дървесината, което е мечешка услуга в случая, в нашия студен климат и глинести почви. Тук не е димовия пясъчник с пустинните температури.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Съвсем накратко - каква е разликата между хурма и райска ябълка? Понеже Боби се похвали, че Славянски му дал хурма, която много добре се развива, май искам и аз, срещу заплащане :) . През зимата трябва ли да завивам или може да си расте без нищо, също така тези райски ябълки, които при мене изкараха по едно клонче долу ниско, трябва ли да ги завивам зимата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От един род са, но разликата е в биологичния вид (като всеки от тези видове си има сортове, както примерно род Solanum, домат - lycopersicum с много сортове, патладжан - melongena с много сортове, картоф - tuberosum с много сортове):

  • Diospyros lotus = Кавказка хурма, хурма-слива
  • Diospyros virginiana = Вирджинска хурма, Американска райска ябълка
  • Diospyros kaki = Азиатска райска ябълка, "обикновена" райска ябълка

Ако си мераклийка, ще ти откопам едната от Славян на пролет - нека презимуват и да видим. Ест не ги поливам и съм ги орязал за да зрее дървесината, надявам се на успех.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изобщо никаква поливка ли? Трябва да си извоювам терен. :D

За орязването ще ми обясниш допълнително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хурмата кавказката е много по-дребна, но по-студоустойчива. Ползват я за подложки у нас. Тези райски ябълки, които си посадила, ако измръзнат по някаква причина и избие от подложката, ще имаш хурма с хубави корени. Ето я как изглежда:

А за поливките - не е така. Вехнат им листата това лято. Но са и млади фиданки. Поливане, но не преполиване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ето сравнение на вирджинка с обикновена райска, която е само крайната дясна.

fruitcomparison.jpg

Кавказката е около лявата на размер и по-малка. И все пак ето колко видове форми вариации има само при кавказката (украинско проучване на диви растения в Украйна, Унгария, Словакия):

ariability-of-fruit-shapes-on-genotypes-

Статия от Пол за "обикновената" райска ябълка, наричана и азиатска, японска, китайска и тн.

https://balkanecologyproject.blogspot.com/2020/01/japanese-persimmon-essential-guide-to.html

 

"Поливане" за всеки значи различно нещо, затова би било доста по-добре да ползваме точни обеми. Примерно Славянски, ти колко литра на колко време слагаш на всяко дръвче?

При Алис не вярвам изобщо да има сухо място поначало, така че и без да полива пак е келепир. При нас не е имало съхнене на листа след 5 месеца суша, като поливката ми е била 1 до 2 пъти макс на месец с под 5 литра вода.

Защо това може да е проблем съм писал по-горе: "поливката бута растежа и забавя узряването на дървесината, което е мечешка услуга в случая, в нашия студен климат и глинести почви".

За да се ускори узряването на дървесината, режат се леторастите. По тая тема специално ти заснех две клипчета миналата година ;)

1) https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipOHJ9kRk6S33-1ftwCgYnfiTBjioCuQJPStzOQe?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

2) https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipMgCH_iQ0XcZgSK8GJml9v4V4Mcr1gyyflQWeCz?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз да съм ги поливал 3-4 пъти с по около шест-седем литра вода това лято (една кофа разделена на двете дръвчета). Те са ми далеч от чешмата. Хич не е много. Други дръвчета съм поливал повече. Но и в момента от двете кавказки едната е добре, другата е клюмнала. Може и къртици да ровят отдолу. Дръвчетата са четвърта година, около 180-200 см високи.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мдам, мен ме е яд за старите БГ кайсии и ябълки, а народът трепери над небългарска неябълка.

Както е тръгнало и трънките по полето скоро ще изчезнат, после ще ги внасяме от Китай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Какво й е небългарското? Кавказката хурма е традиционно растение в южна Европа, вкл по тракийски и гръцки земи, наричат го диос пирос, сам си го преведи ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

До скоро не познавах райската ябълка и въобще не ѝ обръщах внимание в магазина,  карах на познатото, но когато я опитах разбрах че съм пропуснала много. А за това, че може да се отглежда този екзотичен плод  у нас не бях и предполагала, но интернет отваря очи.

Този плод като го почнеш  много  увлича , за това си избрах без танинов  сорт Джиро, че да не си навлека беля от предозиране.:mrgreen:

Изкарахме лятото със  желание за живот, ще видим и как ще презимуваме. 

И да кажа, че моята я поливах редовно през лятото с по  две  кофи (20 l) вода всяка седмица , а като разлисти през юни и началото на юли ѝ давах шербет от коприва, азотно подхранване.

Виждам вече есенни багри в листенцата ѝ, и почвам да умувам за сериозни материали за зазимяването ѝ.  Освен завиване с два-три ката агрил, ще я увия в една материя като кече от разглобен стар матрак, която мисля че е дишаща и няма да навреди  на дръвчето.

Абе тревога си е, да отглеждаш  растение което не е за нашите ширини, дето вика Лозето, да му трепериш до пролетта, ама човешки  амбиции....

 

TimePhoto_20210914_185319.thumb.jpg.2dfc989ad0b1c2d3f017f0a72e690181.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване