Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

almodovar
преди 4 часа, Варела написа:

Да вдигна темата.. таз същата комшийската от предния ми пост е отрупана с плод и защото клоните и влизат в нашия двор комшията рече бери каквото докопаш.. не е пръскана никога с нищо.. незнам сорта и какъв е, но не е от най-стипчивите.. тук там, в един на сигурно 20-30 плода има костилка.. явно такъв е паднал зимъска и сега е избило семеначе до дувара.. качвам две снимки - на семеначето и на клон от дървото по-който сравнявах, че бебето е на райска ябълка.. И вече на въпроса: Някой знае ли дали има смисъл да го местя или райските ябълки са на "специални" подложки и няма да го бъде дръвчето?

IMG_20191103_115411.thumb.jpg.a669063ea78840c42ede11dbff653c8e.jpgIMG_20191103_115446.thumb.jpg.fb1906d1303a6f1ae07c0d61136b5a18.jpg

Можеш да го ползваш за подложка, ако си нямаш семена от виргинка, друг смисъл няма да го пазиш, а тази на снимката ми прилича на Типо, но без да съм я кусвал не знам на 100%, що се касае до това , че се образува чат пат семе вътре, това означава, че се е получило кръстосано опрашване, някъде в района има друга от друг сорт в противен случай не образуват семена

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 54 минути, almodovar написа:

Можеш да го ползваш за подложка, ако си нямаш семена от виргинка, друг смисъл няма да го пазиш, а тази на снимката ми прилича на Типо, но без да съм я кусвал не знам на 100%, що се касае до това , че се образува чат пат семе вътре, това означава, че се е получило кръстосано опрашване, някъде в района има друга от друг сорт в противен случай не образуват семена

Да, през 2-3 къщи има 2 дръвчета..

и пак да, точно за подложка мислех да я ползвам, пък ако стане.. винаги мога да си купя, туи е най-лесно..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да, да се купи е лесно, да ти продадат читава фиданка не е. Миналата година си купих студоустойчива райска ябълка, засадих я на завет. Тази пролет изби под ашладисваното. Няма да им цитирам името, че не търпят на критики. 

Оставих издънките, ако не след 10, то след 15 години сигурно ще даде плод. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Семенакът може да даде плод (този на Миленка) и на 3-4 години. Стига да порасне. Не се знае каква е подложката обаче? И какъв беше сортът? Ако е вирджинка, шансът да даде плод само дръвче е малък.

Имам да пиша по темата, но нещо нямам време. Иначе аз имам два сорта студоустойчиви, мога да дам някой калем евентуално, ако е достатъчно дебела да се присажда. Но аз досега не съм имал успех с райска ябълка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Абе, вие в предбалкана райски ябълки сте тръгнали да гледате... То при мен ако не измръзва, бих се радвал. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 минути, Димо 33 написа:

Абе, вие в предбалкана райски ябълки сте тръгнали да гледате... То при мен ако не измръзва, бих се радвал. :))

А съм си в Балкана, ще прощаваш! Основният ми фокус са вирджинките, но са ми на кавказка подложка, която някои казват, че отхвърляла присадките след време. Ще видим какво ще излезе. Ще пробвам да ги трансферирам върху подложка вирджинска. Иначе Костата и Россиянка очаквам да вирее. Моята Костата изглежда като тази от снимката на Евгени. Досега не е мръзнала, но я и увивам с треви зимата. Но стана големичка и сега ще увивам по-малко. Не ми мръзнат, но две ми изсъхнаха - една вирджинка и една хибридна (последните две зими падна до -19,5 и -16 не за дълго).

Иначе като спомена Предбалкан, може да видиш ей тая:
http://www.forum.palmi.bg/viewtopic.php?t=152&start=270#p35526

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Е, извинявай,  уважавам балкана. :)

Ти си разбираш и ти е хоби.  Дори за спорта си заслужава.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И какво като съм в предбалката? Избрала съм си сорт, който ми дава, че издържа при -24 градуса. Миналата зима в района не е имало такова застудяване ...  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 минути, Миленка написа:

И какво като съм в предбалката? Избрала съм си сорт, който ми дава, че издържа при -24 градуса. Миналата зима в района не е имало такова застудяване ...  

Какъв беше сортът? Имай предвид, че тази издръжливост е по-ниска при съвсем младо дръвче и е добре да се увива зимата. Аз имам и снимка. Но може с треви и царевичак, увит с клонки от нещо около стъблото и привързан. Аз имам снимки. Мога да пусна. Иначе украинските сортове не трябва да мръзнат.

Ето тук пише за увиването: http://gradinarite.com/райска-ябълка/

Един комшия, който също ся Костата, и не ги уви - ами ниско му избиха растеж след първата зима, но над подложката. Бройте го тогава -19 без защита.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, Миленка написа:

И какво като съм в предбалката? Избрала съм си сорт, който ми дава, че издържа при -24 градуса. Миналата зима в района не е имало такова застудяване ...  

И аз мисля като Славянски. Има и още куп фактори. Но както сама каза, слагаш, ако ще става,  да става. Ако не стане, не се занимаваш. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 минути, Димо 33 написа:

Ако не стане, не се занимаваш. :)

Напротив, ако не стане - бориш го докато стане!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 5 минути, Славянски написа:

Напротив, ако не стане - бориш го докато стане!

Аз май по-клоня към на Димо 33 "групировката".. Славянски ш'ма прощаваш ма т'ва "бориш го докато стане" малко донкихотовско ми идва ;) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Очевадно е че съм го оставила да се развива само - дивачката е жива и не съм я извадила - или ще започне да плододава след години, или не - времето ще покаже. Същността на по-горния пост беше съвсем друга - демек купуването не винаги е решение. :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 4 минути, Миленка написа:

Очевадно е че съм го оставила да се развива само - дивачката е жива и не съм я извадила - или ще започне да плододава след години, или не - времето ще покаже. Същността на по-горния пост беше съвсем друга - демек купуването не винаги е решение. :) 

Ем да де.. и аз това писах, Миленка ;)

преди 11 часа, Варела написа:

и пак да, точно за подложка мислех да я ползвам, пък ако стане.. винаги мога да си купя, туи е най-лесно..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Варела написа:

Аз май по-клоня към на Димо 33 "групировката".. Славянски ш'ма прощаваш ма т'ва "бориш го докато стане" малко донкихотовско ми идва ;) 

Въпросът е да не се предава човек, а да търси къде е бил проблемът и да намира решения. Аз имам две неуспешни години с опит да облагородя райска ябълка. Първо подложките ми не бяха добри и твърде късно го направих, после пак не се получи... Но на други хора им се получава, значи става! Първоначално мислех, че райска ябълка при мен няма да вирее, после прочетох за Костата на разни места в Северна България, после намерих и други сортове и така - вирджинката издържа до -35, какво като е по-дребна?

Варела, за подложка едва ли е най-доброто нещо, щото не е толкова студоустойчива. Но можеш и за това да я ползваш. На мен ми е интересно какво би излязло като сорт от нея. Семенаци имам няколко, но основно вирджинки. Някои планирам да облагородявам.

преди 1 час, Миленка написа:

дивачката е жива и не съм я извадила - или ще започне да плододава след години, или не - времето ще покаже.

Добре е да качиш снимки на листата на лято, да се види каква е подложката (вирджинска или кавказка), доколкото може да се прецени. Ако е вносна, може да е вирджинка, но ако е нашенска - едва ли. Кавказката има доста по-голям шанс да е самоплодна. Но е дребна, като фурма/череша. Но са си сладки като другите и издържат -25 зимата. Ето ги плодовете:
Date_Plum_Persimmon_2.jpg?v=1543343211

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Алмодовар,  райските ябълки на какво разстояние се засаждат? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Предполагам, Димо, че зависи колко голямо става или искаш да стане дървото. Има дървета по 15 метра високи - от едно такова ми пратиха плодове. Такива не можеш да ги гледаш през 2-3 метра като някои комерсиални овощни градини. Можеш, но трябва ограничителна резитба. Аз моите съм ги слагал през 4 и повече метра. Но да чуем и Алмодовар какво ще каже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Нямам против да ги поддържам малки, въпроса е колко е удачно. Защото отстоянията на закътаните части в градината са едни никакви...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Предлагам, когато коментираме да се опираме предимно на достоверността, да не правим предположения и да се следва една линия на комуникация, която може само да надгражда знанията на нуждаещия се, защото в противен случай се обърква същия и така никога няма да се научи.

Преди точно 4 години, двама братя засадиха 60 дървета райски ябълки в един масив, като решиха да стартират отглеждането им и евентуално да увеличат обема. Същите двама братя, отглеждат 120 декара череша, десетина декара , кайсия , 4 декара праскови по 2 декара смокини и малко смесена градина дрян и хинап. Та тези братя сами по себе си са огромен капацитет по гореизброените видове. По същото време Д.М , засади 6 декара райски ябълки от сорта Джиро, пак по същото време аз засадих опитно 1 декар Рохо брилянте , Хана фую и Хачия и в опитното поле още 20 сорта за маточник :) . Д.М, понеже му бях споменал, че райската ябълка има особености първата година след засаждане и трябва да се обърне внинамие на детайла дойде при нас за консултация, която траеше поне два часа. Уверените в себе си големи земеделски производители не се интересуваха от подробности, но това е друга тема. резултата беше 100% старт на материала на Д.М, 100% старт на моите дървета и 50% старт на братята. Материала е обсолютно един и същ, на едни и същи подложки, ваден в един и същ период . Като материала на братята ги оставихме да си го избират един по един ( понеже са ни сериозни клиенти и сме им дали хиляди дървета ), а другия материал, които аз засадих и Д.М, беше такъв какъвто остана накрая, по дребни, по криви и преоценени. Защо пиша всичко това... Райската ябълка се характеризира със забавен старт през първата година. При нея е недопустимо да се оставят предивременни клонки при засаждането и първата година, при нея е недопустимо да се сади в дупка и да се заравя с непресята почва ( ако не друга с по добър дренаж ), но за да не се оскъпява процедурата се затрупва с пресята почва. Недопустимо е буца - причинител на въздушен джоб. Защо ???? Защото корена на райската ябълка се развива много бавно, характерното при него е първоначален стремителен растеж директно надолу с мнпого малко или почти никакви разклонения, а кореновите власинки са много нежни и податливи на бърза дехидратация. Това налага специално внимание при засаждане, което може да се обясни нагледно на място, да се пише тук е безумие. Подрязването за създаване на баланса е абсолютно задължително, 4ри, макс 5 пъпки се оставят, ако корена е прекалено силен, а над подложката питопмика е по слаб, тогава може да се остави и до 10 пъпки над подложката, но пак съкращаваме, задължително.

Що се касае до студоустойчивостта , нея няма да я коментирам, такова понятие, като до колко издържа няма, има зона в която вирее, но не и до колко градуса. Налагането да се коментира до колко градуса издържа определен вид е предимно за ориентир, това че издържа една смокиня до минус 20, не означава, че няма да има повреди при минус 15С. Аз още помня как измръзнаха на Томас Визас смокините при минус 12С в село Полипетро, област Пела - Гърция, и в контекста на това ще кажа, че гореспомената ябълка за която се твърди че е измръзнала при много под минус 24С, аз съм убеден на 100%, че ако е засадена есента, вероятността да е измръзнала при повратни студове, каквито имаше е 50% и вероятността въобще да не е тръгнала поради неправилно засаждане са останалите 50%. Пример , дадох по горе, това не е Миробалан, не е Ищара, не е GF677, не е Gisela или М9, М26 и прочие, това е Diospyros virginiana , защото 90% използваните подложки в БГ за райски ябълки са такива, просто защото аз снабдявам производителите на такива, включая и себе си със семена ( визирам големи производители, не комшията ). Това беше по темата, за това моето мнение е , ако кометираме нещо, то да сме убедени в това, а не да почиваме на предположения. Що се касае до това ниско или високо дръвче Димо 33, то зависи, какво разбираш под ниско и какво разбираш под високо, височината на стъблото от почвата до скелетните клони, може да е ниска, а самото дръвче да го насочиш да ти расте като топола, а може и да оставиш високо стъбло, а короната да държиш ниска. Растенията са като децата, обучават се първите години, за да може после да ти е по лесно да ти служат . Резитбата при раските ябълки също е специфична и коренно се различава от резитбата на повечето овощни видове и няма нищо общо с резитбата на прасковата примерно :) . Минималното допустимо растояние е 4 метра в ред, а междуредието минумум 5 метра, недопустимо е сгъстяване като при череша, кайсия и др. 

Преди няколко години бях на ежегоден семинар в Италия и видях интензивна градина райски ябълки на 3 метра една от друга и височина на растенията 5 метра, бере се с платформа и разбира се има здрава конструкция, резитбите са много сериозни всяка година, но за сметка на това качеството на плодовете беше ТОП. Така стоят нещата и продължавам да държа на тезата си, че райска ябълка вирее на всякъде в БГ или поне на 90% от територията и, стига да е до 600 м.н.в и да си избрал подходящото място в двора си. Шумен, Брегово, Видин, Русе, Перник, София, В.Търново , Севлиево, Градешница, няма да продължавам десетки са местата в Северна България, където консумират райски ябълки , откъснати от дворното дърво.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, almodovar написа:

Райската ябълка се характеризира със забавен старт през първата година. При нея е недопустимо да се оставят предивременни клонки при засаждането и първата година, при нея е недопустимо да се сади в дупка и да се заравя с непресята почва ( ако не друга с по добър дренаж ), но за да не се оскъпява процедурата се затрупва с пресята почва. Недопустимо е буца - причинител на въздушен джоб. Защо ???? Защото корена на райската ябълка се развива много бавно, характерното при него е първоначален стремителен растеж директно надолу с много малко или почти никакви разклонения, а кореновите власинки са много нежни и податливи на бърза дехидратация.

Първо, мерси за изчерпателния отговор. Би ли дефинирал какво е пресята и непресята почва? Аз лично никога не съм пресявал почва при садене на фиданки. Но определено не тръгват мощно първата година наистина. Покрай някои загинали семенаци зимата видях, че не държи на твърде много почвена влага.

преди 2 часа, almodovar написа:

това е Diospyros virginiana , защото 90% използваните подложки в БГ за райски ябълки са такива, просто защото аз снабдявам производителите на такива, включая и себе си със семена ( визирам големи производители, не комшията ).

Сигурен ли си за това? Защото повечето производители, с които съм комуникирал, ползват кавказка хурма за подложка? Даже не съм чул някой да ползва вирджинка. Може би не съм попадал на достатъчно "големи производители". Имаш ли впечатление от качествата на различните подложки за различни сортове?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване