Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Евгени

През есента на 2013г. си засадих райска ябълка. Сега изглежда така:

 

gallery_193_18_2341238.jpg

 

Някой има ли опит с райски ябълки? Споделете нещо от практиката.

Подрязва ли се?

Загърля ли се за през зимата?

Засега съм установил, че търпи на котешки нокти повече от млада череша.

Догодина очаквам да се появят първите плодове.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нямам опит точно с райски ябълки (а и не ми харесват особено плодовете със своята пихтиеста тиквеност), но гледайки короната леко ме притеснява, че имаш 3 или 4 клона под много остър ъгъл спрямо ствола. С други думи, много вертикални - колко върха желаеш да има дървото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Идеята ми е да оформя короната като сфера, но клоните рязко се извисиха нагоре. От четирите най-вътрешни /те са най-отгоре/ ще изрежа средния, за да не са прекалено на гъсто. Те са тазгодишни и очаквам догодина да дадат плод. През пролетта на 2017г. ще изрязвам повече според степента на развитие на дървото. Предпочитам да няма един централен връх, а няколко /3-5/ отделни по-големи клона, които да позволяват дървото да се развива повече на ширина, отколкото да се извиси до степен да ми е трудно да го бера и да го пазя от птици. За това последното още си нямам идея как ще стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хъ, тя идеята явно е от Япония, но като гледам що масаж ще падне, дали не е по-добре да наредиш луканки? А и интересно, като накичиш с белени плодове, не ги ли яде нещо, мен на хранилка ми прилича ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Аз тази зима си купих от магазина за ядене :) ъответно в една- две от тях имаше семки и ги насадих в една малка саксийка :) Така, че за се га поне се развиват успешно и са вече за пресаждане :) Но понеже ги отглеждам на тераса- таван и последен етаж, събирам от магазина тенекии от сирене и там ще растат за сега , докато си купим местенце.

Ето снимка от преди няколко дена :

raiska-yabalka.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Лейди, веднага ли засади в саксийка и колко бързо ти поникна? За идеята може да опитам, ако не забравя до зимата. Умирам си за експерименти. :)Моите тазгодишни костилки от сливи май няма да поникнат, не знам защо. А миналогодишните сливи от костилки растат в градината бавно, но славно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Лейди, веднага ли засади в саксийка и колко бързо ти поникна? За идеята може да опитам, ако не забравя до зимата. Умирам си за експерименти. :)Моите тазгодишни костилки от сливи май няма да поникнат, не знам защо. А миналогодишните сливи от костилки растат в градината бавно, но славно.

Привет :) Веднага ги насадих, след като ги изядох, само ги измих с вода да не са ми лепкави и това беще зимата :) Направо в същата кофичка от снимката и стояха в хола :) Може би след около 30-40 дена се показаха . Понеже нямам търпение всеки ден надничам в саксийките. Иначе и аз умирам за експерименти и всичко пониква. Даже сега имам на терасата слънчоглед, по висок от мен с една глава и голяма пита :D :D :D Падна една семка като слагах храната на гълъбите и аз само с ръка я зарових да пробвам  и сега си я гледам, какво да правя :) Свиди ми се като е живичко . (Y) По принцип у нас всичко, което се яде се насажда пробно в кофички :) Така сега имам 2 големи и 4 малки мандарини, 3 малки лимончета ( лимони, купувани от магазина и след като ги изстискам на сок, насаждам семките), от които едното е албиносче бяло, но си расте и още 5 от домашен линон вече са 7-8 см . :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Аз имах известен опит с райски ябълки. Казвам имах, защото след тази зима спирам с опитите да отглеждам този плод. Много ми харесва като вкус. Пробвах с няколко сорта, изкарат няколко две-три години и когато трябва да цъфтят, измръзват и избиват отново под подложка. Тази година бях решил да присаждам, но те пак измръзнаха и сега тръгват от нулата. То какво ли не измръзна тази година. Режат се Евгени, принципно както останалите дръвчета, но човек може и да експериментира. За някои сортове трябва и второ дръвче за да раждат, за други чрез второ дръвче/сорт се увеличава добивът, за трети казват че има мъжки и женски дръвчета. При мен определено не стават или поне аз изгубих търпение да чакам. При мен стават само дребни, бодливи и/или трудни за бране плодове по ред обективни причини, за които разбрах/установих в последствие.

 

Пожелавам ти успех в отглеждането на райската ябълка.

 

Миналата година пробвах да суша райска ябълка и стана супер, на мен и тези около мен им хареса страхотно. Но има и хора, които тотално я отричат и не харесват под всякаква форма (като Боби).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Моята тази зима измръзна, но изби над подложата. Ще оставя една или две клонки, за да пробвам пак да запазя дървото, но ако и този път не успея най-вероятно и аз ще прекратя опитите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

В България знаят и отглеждат основно танинови сортове райски ябълкиа. И в статията подадена от WildLady се позовават на тези сортове. Всъщност има два вида: танинови и безтанинови. Безтаниновите се предлагат от скоро в България. Характерното при тях е, че нямат стипчивият вкус и не е необходимо да се чака да доузреят или омекнат. Могат да се консумират веднага. В България вкарват испански, които са на около 4-5 лв. и са много вкусни и веднага да се ядат сорта е Rojo Brillante. Превъзходен е. Миналата година установих, че доста хора около мен си купуват този сорт, но чакат да омекне. Бяха приятно изненадани, когато разбраха че могат веднага да ги консумират. Вярно, малко скъпичко се връзват на фона на 1,50-2 лв. за българските, основно танинови, но вече има в Петричко и Пловдивско и сортове нетанинови на около 2 лв. Нo Rojo си заслужава да се опита.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Опитах райска ябълка. Оказа се вкусен плод. Прилича малко на праскова. Обаче нямаше семки :(. Прочетох, че има сортове без семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Праскова?! :huh: За мен има вкус на разкашкана сурова тиква с неприятен послевкус... Може би трябва да опитам това Брилянте, за което говори Ивайло!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Праскова?! :huh: За мен има вкус на разкашкана сурова тиква с неприятен послевкус... Може би трябва да опитам това Брилянте, за което говори Ивайло!

 

И на мен ми идва малко в повече.. интересното е, че Митю (синковеца който сега е на 2 и половина) миналата зима сигурно изяде 2 щайги.. всеки ден минимум по една добре разкашканка си хапваше.. комшията има райска ябълка точно до оградата и като я обра и разбра, че много я кльпаме ни снабдяваше докато свърши.. тази година обаче вече не му харесва и на него..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Като чета коментарите, а и от разговор с приятели (и нежеланието им дори и да опитат други сортове райска ябълка-нестипчиви) явно този плод дели хората на две напълно противоположни части: обожаващи и ненавиждащи :D Миналата година поръчвах на няколко пъти прилични количества: суших, правих ролца с орехи, пюрета (последното по принуда - доставиха ги в такъв вид) и май по преядох и тая година го карам по-кротко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моята опитана беше малко стипчива при кората, но в никакъв случай не беше нещо кашесто и ми хареса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аз се отнасям спокойно към тях - има много вкусни, има и не чак толкова. Само ме дразнят, като ги купя твърди и не щат да узреят със седмици. Ама пък каква са красота сега зимата - едни голи черни клони, без грам листо, но целите обсипани с оранжеви топки  :wub:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
 
 
 
 
На 12/12/2016 at 21:13, Варела написа:

И на мен ми идва малко в повече.. интересното е, че Митю (синковеца който сега е на 2 и половина) миналата зима сигурно изяде 2 щайги.. всеки ден минимум по една добре разкашканка си хапваше.. комшията има райска ябълка точно до оградата и като я обра и разбра, че много я кльпаме ни снабдяваше докато свърши.. тази година обаче вече не му харесва и на него..

Да вдигна темата.. таз същата комшийската от предния ми пост е отрупана с плод и защото клоните и влизат в нашия двор комшията рече бери каквото докопаш.. не е пръскана никога с нищо.. незнам сорта и какъв е, но не е от най-стипчивите.. тук там, в един на сигурно 20-30 плода има костилка.. явно такъв е паднал зимъска и сега е избило семеначе до дувара.. качвам две снимки - на семеначето и на клон от дървото по-който сравнявах, че бебето е на райска ябълка.. И вече на въпроса: Някой знае ли дали има смисъл да го местя или райските ябълки са на "специални" подложки и няма да го бъде дръвчето?

IMG_20191103_115411.thumb.jpg.a669063ea78840c42ede11dbff653c8e.jpgIMG_20191103_115446.thumb.jpg.fb1906d1303a6f1ae07c0d61136b5a18.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Алмодовар е човекът с райските ябълки, но принципно може и да излезе нещо, но няма никаква гаранция какви ще са качествата на плода и колко ще е устойчиво на студ, влага, суша. Може и да е мъжко, може и да е женско и да има нужда от опрашител. Най-добре да не стои близо до майчиното дърво, защото ако се окаже с мъжки цветове може един ден всичките плодове да са пълни със семки (и по-вкусни, според руснаците). Аз имах един такъв семенак, но ми загина на втората година. Ти ако имаш желание и място, можеш да пробваш. Обичайно подложките за райските ябълки са кавказка хурма, не diospyros kaki.

Мога да ти дам за пример историята на един сорт пекан от Щатско, за вдъхновение:

https://cgru.usda.gov/CARYA/PECANS/texhan.htm

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване