Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Славянски

И на двете ли основното стъбло е дало фира? Само тези тънки "издънки" са растежа? На горната снимка стъблото изглежда по-живо.

Аз лично със зариване не съм пробвал. Притеснява ме в тая влага да му е по-зле. Засега с увиване с папрат, клонки и треви съм добре. Само едно измръзна тая зима, но беше кекаво... като твоите. Ако искаш ги привържи внимателно към колчетата, да не се счупят, и можеш да ги заринеш, но не изцяло. Макс на 70 процента да кажем. Аз също имам една такава малка Росиянка, която стартира от нулата преди две години. Не ми се заминава особено с каране на пръст и по-скоро ще сложа треви, щото не е косено.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз не бих заривал с почва, хеле па тор... Ако имаш листа, Алис, натрупай тях на конус 30-40 см висок.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Купих си от Лидл миналата седмица няколко прекрасни на вид райски ябълки. Днес ги пообиколих, погледах ги в кошничката пък реших да си хапна. Супер вкусно.... Не са текливи, а стегнати, но достатъчно меки, сочни и ароматни. Де да бях погледнала сорт пък дали не пишеше...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вени, за втори път ям райска ябълка. Предишния път не беше стипчива. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Дали е Фую или Ройо...може пък професора да се е объркал или аз да не съм чул добре. Затрил съм етикета при засаждането! По-важно е,че късаш и ядеш:grin:. Страхотен вкус имат. Ще пробвам и сушене при есенно-зимни условия.

IMG_20211101_182012.jpg

IMG_20211101_192309.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Marangoza, ето това е хубав сорт, браво! Да ви е сладко!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Marangoza сушените стават хубави. Аз миналата година пробвах с няколко плода. Тая година ако успея да взема плодове, ще пробвам пак. Имам един плод реколта, който вече е наполовина жълтеещ. За кеф само, и за опитване. Но в района никой няма плододаваща райска ябълка, тъй че си е събитие. Дал съм на четири-пет човека, които чакат първи плод като мене.

P.S. Само да добавя: трябва през 3-4 дни да ги мачкаш все едно тесто. Гошев го обясняваше.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@MarangozaОпределено поредната скрита бомба- изненада от теб. Ха така да ти върви и в следващите години и  цялата къща да окичиш с връзки райски ябълки за сушене като японците. Ще се кандидатирам за купувач от сега. Пу-пу, запазвам си първото място. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз откъснах вчера първия плод, който някога съм имал. Костата. Доста дребничка и от сланите поомекна и пожълтя, малко зеленко имаше около дръжката. Беше само 72 грама, което е странно за единствен плод на дръвчето, но може би сушата и жегата да са дали влияние (други три плода опадаха лятото).

В същия ден успях да взема и плодове от една жена от Търново. Тя не знаеше сорта им, но на вид за мен са си същия сорт - Костата. Прясно набрани и доста твърди. Сложих няколко в тенджерка с капак като бутнах вътре и капачка с ракия. Някакъв такъв спомен имам за стимулиране на съзряването. Ще видим какво ще излезе.

Размерът на плодовете варира между 80 и 160 грама, но повечето са дребни. Предполагам не са правени резитби за прореждане.

@Палмо а ти какво направи с твоите зелени плодове? А дръвчетата от семка колко пораснаха?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Като портокали едри. Трябваше да е безтанинова Хана, но стипцосва. Прилича Брилянта.

IMG_20211120_104856.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

От две години  и аз имам щастието да познавам този божествен плод райската ябълка и където го срещна в магазините не пропускам да го сложа в кошницата.

Миналата есен попадах на щандове с Рохо брилянтине, сорт с доузряване преди консумация, предполагам заради съдържанието на танин.

На вкус са чудесни.

Преди седмица от lidl взех няколко ябълки без стикер за сорт и производител, които ми се сториха доста странни . 

По външен вид се доближават до Рохо бри лянтине, но стоят малко по-закръглени, по-едрина са колкото  него, в порядъка  270- 280 гр., много нежни на пипане с тънка като доматена люспичка. Консистенцията на плода е  сочна и стегната- подходяща за рязане, не е като каша да я гребеш с лъжица.

Много добра като сладост. 

Помогнете да открием сорта, ако някой има практически, а дори и  само теоретични познания по описанието което дадох.

При мен имам засадена Джиро и ѝ търся компания, с най-важното за мен качество- студоустойчивост!

Снимка на въпросната райска ябълка, леко предръпнах тънката и обвивка да се види по-ясно. :)

 

 

IMG_20211125_121928.jpg

IMG_20211125_120543.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@ivanina според мен е много вероятно да са именно Рохо брилянте, особено ако са внос от Испания. Виж ей тук някой снимки:

https://www.foodswinesfromspain.com/spanishfoodwine/global/food/features/feature-detail/spanish-persimmons.html

Това е най-често отглежданият и изнасян сорт, макар както отбеляза @peterstamov, да не е безтанинов. А ги обработват с цел да са сладки и стегнати. Ето още един линк за испанските сортове, които се отглеждат (може да отгледаш снимки):

https://www.frutas-hortalizas.com/Fruits/Types-varieties-Kaki.html

Що се отнася до сортовете, те се класифицират в зависимост от стипчивостта на "стипчиви" и "нестипчиви". Първият е традиционният, а някои от сортовете са "Hachiya", "Tanenashi", "Rojo de Carlet" и "Formatero". Във втората група, които са основно консумираните в момента, откриваме "Шарон" и "Фую". Този сорт се консумира като ябълка.

В Испания най-консумираният сорт е Rojo Brillante, произвеждан в района Ribera del Xúquer в провинция Валенсия. Този сорт се отличава с качество, размер, цвят, вкус и липса на семена. Той се консумира по два различни начина: "Класически" се бере зрял, меката му пулпа се яде с лъжица; "Персимон" е с малко оранжев цвят и по-твърдата му структура го прави подходящ за ядене с нож и вилица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Цитат от някакъв файл.....

Цитат

Pollination-Constant NonAstringent (PCNA), fruit 
that are not astringent at harvest, may or may not have 
seeds (kaki dolce); flesh is pale and fruit are edible at 
harvest (firm), independent of pollination. Cultivars: 
Jiro (clones Maekawa Jiro, Mukaka Jiro, Jiro C.24276), 
Fuyu (clones Giant Fuyu, Cal-Fuyu), Hana Fuyu, Gosho (O’Gosho), Tenjin Gosho, Suraga. 

Pollination-Constant Astringent (PCA), astringent fruit 
regardless of the presence of seeds; flesh is pale and fruit 
are edible only after softening (“bletting”). Cultivars: Hachiya, 
Yokono, Atago, Rojo Brillante, Tomatero, Xato del Bonrepòs, 
Aneva.

Pollination-Variable Non Astringent (PVNA), fruit not 
astringent if pollinated; flesh is dark and hosts one or more 
seeds; fruit are not edible at harvest if parthenocarpic, 
in which case bletting is required. Cultivars: Kaki Tipo, 
Nishmura Wase and Shogatsu (pollinated), Vainiglia and 
Mercatelli (pollinizers).

Pollination-Variable Astringent (PVA), astringent fruit 
even if pollinated; non-astringent only around the seeds; 
presence of seeds, even if numerous, is not enough to 
guarantee complete edibility of the flesh. Cultivars: Triumph, Hiratanenashi (clones Tone Wase and Sugita Wase), 
Aizumishirazu

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иванина, най-добре потърси снимки и описания на въпросните сортове и виж кой изглежда най-близък. Аз лично имам само Джиро, но той е плосък и не ми плододава. Другите по-популярни как изглеждат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Славянски, мисля че това което намерих в линка който сподели се доближава до описанието на купените ми плодове райска ябълка.

"характеристики на ЗНП Rojo Brillante Kaki Ribera del Júcar са такива, че можете да ядете плода като ябълка с кората или да го обелете и отрежете върха. Месото без семки и сочно месо е идеално за деца, а плодовете могат да се консумират цели или нарязани на филийки."

Благодаря ти много!

 Какво става с твоят студоустойчив сорт Русиянка? Скоро в Екзотик плантс я видях налична, но докато умувах се изчерпаха количествата.

Ти беше писал, че една от ябълките ти е  задържала един  плод -  опита ли го, как е на вкус?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен Росиянка засега не е давала плод. Имаме две дръвчета четири годишни. Едното имаше един цвят тая година. Има и още една, но тя е местена и е доста дребна и слабо растяща. Станаха над два метра и добре разклонени, дано задържат плод догодина да го дегустирам. Бай Райчо от Карлово ги хвали като сорт, но са дребни (мисля до сто грама). Аз имах един плод от Костата. И за тоя дръвчетата са със сходен размер три броя, цветът на клонките е различен. Росиянка повече мяза на вирджинските, чиито клонки сивеят, за разлика от на японските, които са кафеникави. Тя е студоустойчив хибрид.

А за сорта, аз бих гледал формата на плода най-вече. Безтаниновите не са лоши, но ги водят по-малко студоустойчиви. А вкусът варира. Миналата година сравних шест сорта и има разлика във вкуса. Костата за мен беше най-необичайна. В магазина не бях попадал на такава.

Иначе Росиянки облагородих няколко дръвчета тая пролет, но са доста дребни. Ако нямаш друг избор...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще пообиколя пазара в неделя в Чирчик да видя сега какви райски ябълки предлагат. Хич и не ми е хрумвало предишни години да го направя. 

Решихме да засадим три дървета тук. Освободи се място. Колегата, с който се занимаваме с градинарстване твърдо каза, че не може тук есента да се засаждат. Винаги било пролетта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Ще обрязвам две нови дръвчета преди засаждане. Някой да иска калеми Курогаки и Курокума?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За искане Любо, искам, ама не съм в България.

Нищо, по нататък живот и здраве.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Любо Д написа:

Ще обрязвам две нови дръвчета преди засаждане. Някой да иска калеми Курогаки и Курокума?

Аз бих пробвал. Но няма ли чакаш до пролетта за резитбата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване