Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Славянски
На 17.04.2022 г. at 22:28, Славянски написа:

Да побутна малко темата, въпреки че още не е май. Костатите са в плачевно състояние двете по-големи. Не виждам жизнени клонки, а кастрих и двугодишна дървесина. Третата изглеждаше малко по-добре...

Към момента от двете по-големи Костати (садени есента на 2017 г., пръчки по метър), малката яко е окастрена до дву- и три-годишна дървесина и засега не покарва, но не съм я отписал. По-голямата обаче (дебела е около 4-5 см долу и към 2,5-3 м висока) е почнала да покарва от спящи пъпки в основата на някои клонки мисля едногодишни или двугодишни, както и тук-там от по-дебели - да кажем четиригодишни. Но засега твърде малко пъпки са тръгнали да се развиват, основно от западната страна на дръвчето. Буквално на пръстите на едната ръка.

Проблемът е, че имаше слана от -5 на 20-ти април, когато другите райски ябълки бяха напъпили (наедрели позеленели пъпки). И им удари по-развитите пъпки. Сега са на ниво като тогава, но с нови пъпки. Единствено сорт Росиянка и вирджинските нямат измръзвания и се разлистват нормално. Та може и това допълнително да е усложнило положението на Костатите, но по-скоро мисля, че не, защото те нямаха никакво развитие.

Мисля, че до две седмици ще е ясна степента на измръзване на Костатите. Поне не е до земята. Но короната е окастрена на 50 процента сигурно, почти без едногодишни клонки или със съвсем къси остатъци (рязах до по-зелено).

Джиро не съм я гледал. Преди сланите беше добре. Тя е на сенчесто място до големи дървета и ме съмнява да е пострадала от сланата. Кавказките са поизмръзнали и са по-назад. За сравнение хинапът сорт Ланг, който миналата година вървеше супер мижаво и се притеснявах, че може и да не покара, вече е тръгнал съвсем прилично и няма измръзвания. Изпревари райските ябълки, а по-принцип тръгваше по-късно.

От Росиянката чакам първи плод на тази пета година. Но каквото - такова.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@АстралаОказа се, че има според сайта им имат налични два вида райски ябълки в контейнери от 3 литра. Сортовете нищо не ми говорят. 

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Да, видях ги и нищо не ми говорят тези сортове, ще чакам други или от другаде ще търся. Иначе ще ги търся в контейнери, нямам опит с тези тикви (Райска ябълка) казвам го без обида.. Така че нямам опит, но от прочетеното дотук разбрах, че трябва да са в контейнер. Стресът е по-малък за дърветата и така дърветата ще презимуват успешно в бъдеще.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Venetka написа:

@АстралаОказа се, че има според сайта им имат налични два вида райски ябълки в контейнери от 3 литра. Сортовете нищо не ми говорят. 

Кои са сортовете?

Астрала, садил съм моите всички на гол корен и не е имало проблеми първата година. Тези предполагам са им останали и са ги сложили в контейнер за продажба в летния сезон. А ти си и близо. Би могъл да отидеш на място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Джиро е безтанинов сорт. Издържа две зими при мен. Една -18 и една -19,5. Доволен съм засега. Трябва да го проверя дали се държи, че съм го посадил далечко на земеделска земя и рядко го наглеждам. Но сортът е от най-популярните. За горнотракийската низина е супер.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един ъпдейт: измръзналата Костата почва да изкарва пъпки тук-там, но е поне с месец назад от обичайното си развитие. Росиянка и другите сортове имат вече филизи, някои по една педя. Надявам се все пак да тръгне от тези пъпки, повечето от които обаче са още съвсем малки зелени. Наистина първо мръзнене за пет зими на Балкана. Интересни са ми процесите на възстановяване и дали ще образува цветове тая година. Отделно че остана главно на скелетни клони.

Това е по-голямото дръвче (2,50-3 м), по-малкото е в пълен застой засега (редакция: тръгнала е да напъпва долу ниско от подложката). Една трета по-малка и от втората изглеждаше по-добре, но тя е на съвсем друга локация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И четирите райски ябълки на село са ОК. Вирджинката, както и миналата година изпреварва другите, който тепърва почва да отварят листните пъпки. Защо ли ми се струва, че миналата година доста по-рано се случи разлистването?? Трябва да си поровя в тефтера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Venetka написа:

И четирите райски ябълки на село са ОК. Вирджинката, както и миналата година изпреварва другите, който тепърва почва да отварят листните пъпки. Защо ли ми се струва, че миналата година доста по-рано се случи разлистването?? Трябва да си поровя в тефтера.

При мен, пъпките само бяха наедрели, но, листата още не се бяха отворили. Тази късна активация по- скоро ме радва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Venetka написа:

Защо ли ми се струва, че миналата година доста по-рано се случи разлистването??

При мен бяха напъпили към двайсети април, падна яка слана -5 и им измрази най-развитите пъпки. Оттам се забавиха всички без Росиянка и вирджинките, които не пострадаха от сланата. Предни години в началото на май са разлистени.

В момента вирджинките са ми най-напред като разлистване. Семенаци. Имам и сортови, но тях не съм ги гледал тези дни.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Kalam Mekhar написа:

При мен, пъпките само са бяха наедрели, но, още листата не се бяха отворили. Тази късна активация по- скоро ме радва.

Коя година дръвчета са? Ако е първа, е обичайно. Имал съм тръгване и след 15 юни на новопосадена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 25 минути, Славянски написа:

Коя година дръвчета са? Ако е първа, е обичайно. Имал съм тръгване и след 15 юни на новопосадена.

Новозасадена е. Баща ми я е купил и засадил през есента. Приятно ме изненада, че има добра студоустоичивост. Върхът е малко по- дебел от кибритена клечка, но е издържал -12/-13 градуса без да измръзне.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 14.05.2022 г. at 20:22, Славянски написа:

Джиро е безтанинов сорт. Издържа две зими при мен. Една -18 и една -19,5. Доволен съм засега. Трябва да го проверя дали се държи, че съм го посадил далечко на земеделска земя и рядко го наглеждам.

Джиро е тръгнал да се разлиства малкото дръвче, успешно е изкарал зимата. Обаче едната вирджинка гледам суха... Нещо обелило кората, не съм сложил мрежа за зимата. Две години на вятъра. Но поне е избила от присадката. Много дръвчета, на това съм му забравил мрежата... Тъпо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам едно чудене: кое прави райската ябълка да залага плодни пъпки като младо дърво? Примерно, измръзналата ми Костата, която тепърва ще се разлиства, още с първия пуснат филиз показва, че ще има няколко цветчета на него. От спяща пъпка на стара дървесина. Докато Росиянката, на същата възраст и със сходен размер, единствено малко по-тънка, не виждам и тази година да е заложила цветни пъпки?! А къде по-дребни дръвчета плододават.

Не ги подхранвам ли достатъчно та не цъфтят? Чудя се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Насадих нова фиданка ма гол корен преди месец и половина. Не е изсъхнала, но не се разлиства. Докога да се надявам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз бих резнал по малко от върха надолу да видя има ли зелено или е суха пръчката и така докато стигна до жива тъкан. Ако има зелено, значи надежда има. Понякога новопосадена райска ябълка се бави много. При мен една сорт Саийо тръгна да се разлиства след 15 юни преди две години. Проблемът е, че не направи добър прираст и измръзна до земята следващата зима.

Кората нали не е напукана/обелена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Джиро, втора година след засаждане. Миналата година тръгна много късно, може би началото на Юни и даде слаб прираст. Тази година тръгна месец по-рано и върви доста добре. Обнадежден съм.

IMG_20220529_113111.jpg

IMG_20220529_113227.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, даже и цвят имаш - браво. Аз имам Росиянка, която влиза в пета година. Още няма цвят (или не съм видял да има). Костатите ми цъфтяха сефте на четвърта.

@Georgi в кой край на България ги отглеждаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

До Велики Преслав.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 24.05.2022 г. at 12:58, Славянски написа:

... измръзналата Костата почва да изкарва пъпки тук-там, но е поне с месец назад от обичайното си развитие...

 

Това е по-голямото дръвче (2,50-3 м), по-малкото е в пълен застой засега (редакция: тръгнала е да напъпва долу ниско от подложката). Една трета по-малка и от втората изглеждаше по-добре, но тя е на съвсем друга локация.

Голямата Костата тръгва да се разлиства и даже се виждат някои оформени цветове. Направих снимка, която не е много качествена, но за протокола:

Photo0595.thumb.jpg.3cb0bc5dc2c8093682cac0ec403440af.jpg

Посоката на снимане е север. Има развитие на пъпки по няколко сантиметра от западната страна на дръвчето.  Централните, източните и северните клонки имат наедряващи зелени пъпки тук-там, но са назад. Други години това ниво на развитие е от края на април.

Всъщност на снимката изглеждат сухи обезлистени клонки, но са живи. Аз рязах до "по-зелено" като тествах за измръзвания.

Втората по-малка Костата нагоре е леш, тръгва от подложката. Третата най-малка на петдесет-шейсет метра нагоре по баира вече се разлиства (най-напред от трите) и няма сериозни поражения. Може би там мястото е по-добро. Възможно е и нагряване през деня и голяма амплитуда да е направила работата, защото тези двете с измръзвания са близо до оранжерията и на сравнително припечно място.

Ще видим до плод дали ще се стигне след тези усложнения.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

След всичкия този дъжд, който се изсипа последните дни, с голямо притеснение отидох до градината и с голямо задоволство установих, че няма ни еднин цвят на земята. :glasses:

20220615_172411.jpg

20220615_174859.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване