Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Славянски

Гледам вчера на една от райските ябълки листата оклюмали. Полях уж... Днес не изглеждаха по-добре. Уж сипах още малко вода, но като поразрових беше сравнително сухо. Имаше и дупка от къртица, но не ми изглежда като да е от влагата или липсата на такава. Нещо да яде корена? Или пък присадката да дава фира? Утре ще поразровя коренището. Чудя се да сипя ли още вода първо, защото си беше обрасло и не съм сигурен доколко е влязла където трябва.

Преди време една вирджинка изсъхна така, само че беше през септември.

ПП: Междувременно почна силен дъжд, та поливането няма да се реши от моя милост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

При мен дъжд няма и като гледам няма и да има. Вчера ходих до градината, земята като кирпич станала. Поливам мойта Джиро когато мога поне веднъж седмично, но видях че доста от плодовете бяха паднали. Разтоварва ли се, от недостатъчно вода ли е? :confused: Не че съм се надявал на кой знае какво от двегодишно дръвче, но дано остане някоя друга да я опитам поне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Здравейте.

Искам да питам знаещите. 

Купих два сорта безтанинови райски.Едната излезе от зимата и пусна листа,  другата стои , като гипсирана.Поливам и двете но но май, постепенно изсъхва едната. Срязах малко  горната част , сухата, до зелено, сега пак почва да съхне горното. Да поливам ли повече или все да режа изсъхналото? Смятам да поръча пак една,  безтанинова. Трябва да погледна поръчката, кои сортове поръчани са от мен.Забравих.Май, едната е Джиро. но сложиха в поръчката без етикети, и не надписано беше както трябва, затова даже не знам , коя е коя. Слава на бога, че поне едната е с листа.:-) Намерих какви са сортовете: Шоколадова и Брилянте. Но коя е оживяла, не знам. Шоколадова та е е , като сорт е по-крехка, сигурна тя ни жива , ни мъртва.((

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам защо толкова поливаш? Ако не е суха земята, няма нужда. Райската ябълка държи на суша като вид.

Ако все още имаш зелено и меко под кората, има шанс. Първата година след пресаждане често тръгват много късно.

Моята още е с клюмнали листа. Нямах време да я разкопавам. Всъщност къртицата беше надигнала пръстта и я полях допълнително. Може би има някакви гадини.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 8.07.2022 г. at 21:58, Славянски написа:

Гледам вчера на една от райските ябълки листата оклюмали. Полях уж... Днес не изглеждаха по-добре. Уж сипах още малко вода, но като поразрових беше сравнително сухо. Имаше и дупка от къртица, но не ми изглежда като да е от влагата или липсата на такава. Нещо да яде корена? Или пък присадката да дава фира? Утре ще поразровя коренището.

Чак днес след тия дъждове се доредих да поразровя. Мислех цялото дръвче да извадя, листата са клюмнали и не стават по-добре. Почвена влага има. Викам дали няма някакви ларви да са нагънали корена.

Ами тръгнах с лопатата, но коренът е дълбок (мисля, че е трета година растеж). Та може би прекъснах някои странични, но тези надолу не. В крайна сметка видях някоя и друга от едни стоножки или подобни, но корените изглеждаха здрави. Само да късам корените? А аз си виках в горната част да са нападнати и затова коренът да е зле, но няма. Под 20-25 см надолу не слязох. Нямах и толкова време.

Беше доста обрасла с пирей, но като цяло здрави корени. Имаше и една-две малки издънки, които още оня ден бързо окърших. Разочароващо, но още не знам какъв е проблемът. Има достатъчно здрави корени да не клюмва. Кората изглежда добре, няма напуквания и наранявания.

Онази вирджинка преди две-три години въобще не покара повече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

В крайна сметка видях някоя и друга от едни стоножки или подобни, но корените изглеждаха здрави. Само да късам корените?

По принцип, жълтите стоножки са страхотни вредители по корените и кореноплодните. Изключително лакоми създания, които не спират да ядат. Развъждат се, когато из двора има гниеща дървесина. Гниещи корени, пънове и други подобни и могат да застрашат всичко, засадено в градината, ако се развъдят много. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В крайна сметка листата изсъхнаха. Една малка вирджинка по същия начин и тя, но тя е на съвсем друго място. Ще чакам да видя ще избие ли нещо отнякъде.

За вирджинките ме бяха предупредили, че на кавказка подложка не става, аз добре, че присадих на оригинална вирджинка. Но излезе по-тегава работата с тия райски ябълки отколкото очаквах. Аз от мръзнене зимата се боях...

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Знаете ли райските ябълки, който масово се предлагат в БГ на каква подложка са? Пак райска ябълка предполагам, но каква? Кавказка?

Може и да сме говорили по темата, но не помня. Две от дърветата на село са отишли в рая над присадките, но са избили под тях и то с много клончета. Оставих само по две, презастраховах се. Ако продължат да се развиват ще махна едното клонче. Дори и да са едно голямо нищо подложките пак ме устройва. Поне някакви дървета да има в тоя участък, че е съвсем пустинен на вид.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Гошев твърди, че се ползвала вирджинка. Аз освен на кавказка хурма други не съм виждал. Дори вирджинките, което е кофти.

И при мен едната Костата измръзна и е избила кавказката. Вече е доста висока, с няколко стъбла. Мога да я снимам. Листата са по-тесни и дълги и някак по-матови.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Хич пък не загледах листата Славяне. Утре ще ги снимам. Ако някой може да ги различи по листата ее добре. Ако не, здраве да е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Масово ги правят върху кавказка, защото има по-разклонени корени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кавказката като цяло е корав корен. Имам дръвчета уж измръзнали/загинали. Все избиват от корена после. Но в два случая на вирджински върху кавказка не избиха. Това, което ме разочарова, е че мръзне едногодишният прираст, че и повече.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Семенаците от разпространените райски (kaki) също много мръзнат. Сял съм десетки когато намеря семена просто от интерес. Сега имам няколко вирджинки. Ако ги опазя от сушата ще ги ползвам за подложки. Две зими изкараха в земята без никакви поражения.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 9.07.2022 г. at 22:01, Славянски написа:

Не знам защо толкова поливаш? Ако не е суха земята, няма нужда. Райската ябълка държи на суша като вид.

Ако все още имаш зелено и меко под кората, има шанс. Първата година след пресаждане често тръгват много късно.

Моята още е с клюмнали листа. Нямах време да я разкопавам. Всъщност къртицата беше надигнала пръстта и я полях допълнително. Може би има някакви гадини.

Поливах и двете еднакво. На замрялата избиха две издънки, но ги скъсах.. Знаете, как я съживявам!? ))) С плюнката си..Намазвам пъпката и сякаш с ферментите се разтваря обвивката на пъпка и освобождава листата ..Защото на тази, на която така направих, избиха листата, на на другата забравих ..Същото правя, като садя резниците))))))

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 17.07.2022 г. at 15:42, Славянски написа:

В крайна сметка листата изсъхнаха. Една малка вирджинка по същия начин и тя, но тя е на съвсем друго място. Ще чакам да видя ще избие ли нещо отнякъде.

Изби около присадката. Под със сигурност, но мисля, че има и клонче над. Но за да съм сигурен, трябва малко да пораснат листата, а и ги оглеждах на тъмно. Нагоре всичко си изсъхна. Подозирам, че са някакви поражения от късните студове, които се проявиха чак лятото. Ако избие над присадката, няма как да я е отхвърлило дръвчето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За мен присаждането на вирджинки върху кавказка хурма е обречена кауза. Още две дадоха фира. Май само една е още жива, досега са ми загинали (присадките, а на някои и подложките) на четири дръвчета. Вирджинките на собствен корен нямат никакви проблеми и не мръзнат. Добре, че успях поне единия сорт да запазя върху оригинална вирджинка. При тях тегавото е, че мъчно се пресаждат. И че нямам семена да ги размножа.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За сметка на това имам три семенака от Хачия, които напролет живот и здраве ще слагам в земята. Имам няколко оригинални вирджинки взети от Орешков. Тях мислех да облагородявам с украински сортове, но може и да се откажа и да си сложа сорт вирджинска - и без това от украинските "завъдихме" само един сорт. А някои от облагородените вирджинки на кавказка ги садих 2018 г. Трябваше вече да берем, но не би. Росиянката е хибрид и няма проблеми на върху същата подложка.

Имах и други семенаци много дребни, но не оцеляха зимата въпреки, че уж ги прибирах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Моят експеримент в североизтока с райските ябълки е... почти провал, ама нейсе. Пак окопах около тях и ги полях. Засега оцеляват Фую и две дето измръзнаха и избиха под присадката, та не знам какво са. Всичко друго даде фира. Тука е върла суша, райските ябълки пък засадени на възможно най-гадното място с идеята да го облагородя някак си. Е, не става и това е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук валя много тези дни. Като цяло се държат при мен, дори тази, която изсъхна юни-юли, е избила над подложката. Та дано запазя сорта. Те на суша държат, друг е проблемът. Интересно при теб на втората година ли изсъхнаха или на първата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване