Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Georgi
преди 12 часа, Venetka написа:

Моят експеримент в североизтока с райските ябълки е... почти провал, ама нейсе. Пак окопах около тях и ги полях. Засега оцеляват Фую и две дето измръзнаха и избиха под присадката, та не знам какво са. Всичко друго даде фира. Тука е върла суша, райските ябълки пък засадени на възможно най-гадното място с идеята да го облагородя някак си. Е, не става и това е.

И аз съм от североизтока, мойта двегодишна Джиро (има снимки малко по-нагоре) се държи, че и плод задържа. Но всяка седмица по 20 литра вода, без да пропускам. При нас не е валяло от Юни, почвата в градината ми е като бетон. И зимата завивам с агрил.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, и аз две зими завивах с агрил. Същата работа със сушата и при нас в Тутраканско, само дето аз не съм постоянно тук и не мога да поливам както ми се иска. Брат ми е включил към поливната на лешниците и райските ябълки, ама като гледам не са и лешниците особено добре. Не знам през колко време пълнят контейнера за вода и пускат поливането.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 часа, Georgi написа:

Но всяка седмица по 20 литра вода, без да пропускам. При нас не е валяло от Юни, почвата в градината ми е като бетон.

Брей, при мен вали вече три-четири дни. Може да отиде и на 90 литра общо (след 70 спрях да отчитам). В Карлово от другата страна ги наводни. А при вас въобще не е валяло? Иначе преди това два месеца само с един валеж за час и половина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

viber_image_2022-08-23_17-53-56-894.thumb.jpg.d7143d55699a6a39906d793353858ec0.jpgИ тук няма дъжд Славяне. В съседни села падна дъжд и то доста, но в наше село не. Все заобикаля.. Мама казва, че много грешници живеят тук и затова сигурно така става.

Гледай на какво прилича, дори трева няма. Най-горе отдясно на бидона са райските ябълки. Съседската натурия я пропусни. Няма излизане на глава с тия хора, постоянно мятат до оградата боклуци, та и в нашата градина хвърлят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 18 часа, Славянски написа:

А при вас въобще не е валяло? 

Уви от два месеца и малко капка дъжд няма. 10-ина корена касис заминаха. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@GeorgiКъде е градината ти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, Venetka написа:

@GeorgiКъде е градината ти?

До Велики Преслав.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Защо ми съхне райската? Редовно поливам, да не съм прекалил с поливането? 

IMG_20220827_100651.jpg

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Нямам никакъв опит с райскате  ябълки  и в отглеждането им  правя плахи и несигурни стъпки, като в тъмни дебри....

Ще бъде много жалко Марангоза, ако твоята реши да си отива навързала такъв хубав плод. Дано знаещите   помогнат със съвет.

При мен райската ябълка Джиро не преживя успешно  първата си зима. Бях я обвила хубаво в много катове агрил и най-отгоре с чувал от захар. Освободих я от защитата в края на април, но така и не разлисти. През юни избиха три летораста ниско от основата, оставих най-силният - премахнах двата и започнахме летоброенето отначало.

Не изрязах сухата, измръзнала  част и сега като се вглеждам  откривам  дефект върху стеблото - в напукания участък то е сплескано. На около 15 см под това поражение, избиха новите леторасти. Според мен неуспешното презимуване се дължи на некачествен   посадъчен материал.

IMG_20220823_191804.thumb.jpg.e968ee4dee9a73257adee6d1fcb0612c.jpg

TimePhoto_20220823_192528.thumb.jpg.81ad2e3a8300091ef76542600ce50941.jpg

Тази пролет засадих други  две райски ябълки от разсадник фантазия, коренно различни като качество и ще сравнявам.

Обмислям, докато дръвчетата са малки и не са разклонили, освен завити с агрил, да им сковем и нанижем дървени укрития като скафандри. Оглеждам се за подходящи дъски.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 36 минути, ivanina. написа:

Тази пролет засадих други  две райски ябълки от разсадник фантазия, коренно различни като качество и ще сравнявам.

Обмислям, докато дръвчетата са малки и не са разклонили, освен завити с агрил, да им сковем и нанижем дървени укрития като скафандри. Оглеждам се за подходящи дъски.:smile:

И мойта я взех от Фантазия, имаше много мощни корени.

Няма нужда от скафандри, агрила е достатъчен. Дръвчето трябва да може да се проветрява, не трябва да се спарва и да задържа конденз. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Marangoza написа:

Защо ми съхне райската? Редовно поливам, да не съм прекалил с поливането? 

И при мен една изсъхна по това време преди няколко години. Така и не покара. Не знам от какво. Подозирах някакви измръзвания или отхвърляне на присадката, но не съм сигурен още. То беше и сорт вирджинка.

Кората да не е пострадала нещо? Корените как са? Да не е тръгнала издънка отдолу?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 3 часа, Georgi написа:

И мойта я взех от Фантазия, имаше много мощни корени.

Няма нужда от скафандри, агрила е достатъчен. Дръвчето трябва да може да се проветрява, не трябва да се спарва и да задържа конденз.

Благодаря, Георги!

 Действително,   в началото на  темата прочетох подобен на твоят коментар за зазимяването на райските ябълки- да не се ползват парцали за директно завиване върху стеблото и от горе найлони, а  бързосъхнещи дишащи материи.

Но аз пак си мисля за моя скафандър... Здраво закрепен около дръвчето, непоклатим от зимните ветрове, напълнен плътно със сухи листа  и трева. 

С избилите млади леторасти , природата  дава втори шанс за живот на растението и аз не искам да го рискувам.  При моите условия, на границата м/у  Централна и Североизточна  България, шансовете през зимата да оцелее тазгодишен незрял летораст, според мен са никакви. Ще му се постарая и дано успея!

По този начин, с огромен чувал пълен със  шума и клонки от смърч зазимявах  две поредни години щамбовата си роза, след което стана самостоятелна. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 17 часа, ivanina. написа:

напълнен плътно със сухи листа  и трева. 

Тва аз го пробвах няколко години на райска ябълка и на смокиня...почти без успех. И после се светнах че така, вярно че изолираме стъблото от вятъра, но най вече изолираме топлата земя от пространството под агрила. И всъщност спираме "отоплението" на дръвчето. Миналата зима сложих само агрил (3 слоя) без листа и пръста.....Гледах да е с колкото се може по широка основа "палатката" че да има повече "отопление". Сега дали беше по-топла зимата...не знам. Но и райската ябълка и смокинята не замръзнаха.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз имам едно малко клонче, което е точно на нивота на почвата. Има ли смисъл да му слагам агрил или да е пак листа? Нищо друго нагоре не беше живо и го отрязах. Та "дръвчето" е един малък клон, 20 см. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 26 минути, alys написа:

Аз имам едно малко клонче, което е точно на нивота на почвата. Има ли смисъл да му слагам агрил или да е пак листа? Нищо друго нагоре не беше живо и го отрязах. Та "дръвчето" е един малък клон, 20 см. 

Най сигурно е да го заровиш с пръст (легнало или право), отгоре листа и отгоре нещо (пръст, агрил) да не ги отнесе вятъра

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А напролет да махам ли пръстта или то ще си изкара? Такова малко нещо не съм отглеждала. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 1 минута, alys написа:

А напролет да махам ли пръстта или то ще си изкара? Такова малко нещо не съм отглеждала. 

Ми и аз нямам опит с малки неща :) Това със зариването е подходящо за смокиня щото лесно се гъне. И дафинов лист съм заривал. Райската ябълка ще се счупи според мене ако я наведеш. Но ако я затрупаш с какво ли не, би трябвало да я изровиш напролет.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

То няма какво да се навежда, разбрах, благодаря. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, alys написа:

Аз имам едно малко клонче, което е точно на нивота на почвата. Има ли смисъл да му слагам агрил или да е пак листа? Нищо друго нагоре не беше живо и го отрязах. Та "дръвчето" е един малък клон, 20 см. 

Баща ми купи една фиданка от райска ябълка, чиито връх беше колкото кибритена клечка и я засади есента. Зимата оцеля без никаква защита, включително тънкото връхче. Аз съм в едно от най- студените места на северозападна България.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 29.08.2022 г. at 15:20, Panik написа:

Тва аз го пробвах няколко години на райска ябълка и на смокиня...почти без успех. И после се светнах че така, вярно че изолираме стъблото от вятъра, но най вече изолираме топлата земя от пространството под агрила. И всъщност спираме "отоплението" на дръвчето. Миналата зима сложих само агрил (3 слоя) без листа и пръста.....Гледах да е с колкото се може по широка основа "палатката" че да има повече "отопление". Сега дали беше по-топла зимата...не знам. Но и райската ябълка и смокинята не замръзнаха.

Panik, благодаря ти много за споделения  резултат от личен опит!

Същият успех имах и аз при зазимяване  на смокинята ни,  със зариването ѝ със пръст. Правя връзка  и с лозите, специално за моя регион, че се отглеждаха със загрибване есенно време. Аз и сега продължавам така. От по-възрастните хора  някога научих, че ако нямаш възможност да зариеш  с пръст лозовите пръчки, добре би било поне  да ги свалиш  от теловете да полегнат върху земята, и така не измръзваха. Говоря за лозе на телена конструкция, не за асми- различно е.

За райската ябълка, като овошка не ми минаваше през ум за палаткова зазимовка,  мислите ми се въртяха само около стеблото, но има логика в това, по-голяма площ около него да акомулира топлина. 

Ще се възползвам от опита ти,  дано  и при моите условия даде  положителен резултат.

:)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване