Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Палмо
На 9.05.2021 г. at 23:50, Славянски написа:

Райските ябълки като цяло издържаха зимата по-скоро успешно. Увиването може би помогна на някои. Но и Костата и Росиянка без грам защита са без щети. Всъщност пострадали клонки имаше само при тези под или около 3 милиметра дебели. Което за някои фиданки като малката ми Сайо никак не беше добре. Но върхът й е оцелял и я чакам да почне разлистване.

Също забелязвам, че развитието започва различно, като Костата е най-подир. Странно е, че развитието на пъпките не почва във върха на клонките - това беше и предната година и не мога да си го обясня. А не са измръзнали:

Photo0334.thumb.jpg.f200c6519fcd1ded3cc2bfdde9a20884.jpg

И силата отива в произволни пъпки в средата на клонките. И насочването навън от центъра на короната отива по дяволите.

Другото е, че едната ми по-голяма вирджинска райска ябълка май е измръзнала до земята. Яко се е сцепила. Беше без защита (нали държат до -30). Да, но се е напекла в някой зимен ден, свалила е гарда и нощният студ я е довършил. Може би февруари. Имаше топъл период и после голям студ и леден вятър. Ако бях покрил стъблото да е на сянка, може би щях да я спася. Или да я бях варосал? Мисля, че това е проблемът (не несъвместимост на подложката и присадката). Сцепила се е от югоизток:

Photo0331.thumb.jpg.724a5d2411992923ed12d0b6d0b478d5.jpg

За сравнение Костата и Росиянка без защита нямат измръзвания. Други семенни вирджинки и кавказки са без забележки. А тази беше и по-дебела. Три имах, една остана и в момента е по-малка отколкото беше в началото. Пробвах от нея да присадя на подложка, която се води вирджинска.

Сорт Джиро изглежда неизмръзнала след първата зима, но не е и почнала 

Ако не те затруднява , може ли да качиш снимки на изброените дръвчета, за да разгледам. 

При мене всички са наред и хачията, която прати също подкара 1 семка засега. Всичко е 6, когато са вътре на топло

Като засея кой знае , дали ще оцелее нещо...

На снимките най-големите растения са предполагаемо(според Славянски) джиро р.ябълки.

Хеакумето е със светло зелените листа има и надпис на снимката се вижда..

А семката е Хачия, която Славянски каза, че е съхранявал, доколкото разбрах суха. Аз се усъмних, че ще подкарат така неведнага засети семена, преседяли без влага. Сложих ги първоначално в пликче с влажна салфетка и така към 2 седмици откараха, появи се малко мухъл и накрая видях, както се вижда на снимката разпукване и веднага сложих в голяма туба със земя. 

 

Пп.: Много благодарности на Славянски, че ми изпрати семена , даже подкарала Хеакуме !

 

IMG-398150cd2142b1a0341ea369158ae574-V.jpg

IMG-21ef18ced313a72d2802efdf60044ce9-V.jpg

20210420_173520.jpg

IMG-5cccb91ff7e1b8e3d272c14d15713524-V.jpg

IMG-855fdcf8fd19caacbffad45744d61dcb-V.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Снимки като намеря време.

И аз имам семенаци от Хиакуме, Хачия, даже и Костата. Една Хачия обезглавих в опит да махна семката и я съсипах. Има нужда от повече влага, но в стаята зимата въздухът е сух и почвата съхне и листенцата не можеха да излезнат. Пробвах да им сложа найлонка отгоре да държи по-висока влажност и стана. Тия дни почнах да ги изкарвам навън за аклиматизация. Но идната зима ще са в контейнери. В земята чак 2022 г., живот и здраве.

@Палмо ти къде ги държиш сега и къде мислиш да карат лятото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В интерес на истината имах няколко кавказки малки в пликове навън, които са измръзнали. Имах и други кавказки, които бяха заровени в купчина пясък и са окей. От вирджинките ми едната е тригодишен семенак, доста дребна, но не беше потръгнала. Дано не е измръзнала и тя. При всички положения млади дръвчета с тънки клонки или неузряла дървесина нямат оптимална устойчивост на ниски температури. Същото с върховете на паупаутата - където имаше неузрели връхчета, всичко е измръзнало и изсъхнало до по-дебело стъбло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
На 12.05.2021 г. at 15:47, Славянски написа:

Снимки като намеря време.

И аз имам семенаци от Хиакуме, Хачия, даже и Костата. Една Хачия обезглавих в опит да махна семката и я съсипах. Има нужда от повече влага, но в стаята зимата се въздухът дух и почвата съхне и листенцата не можеха да излезнат. Пробвах да им служат найлонка отгоре да държи по-висока влажност и стана. Тия дни почнах да ги изкарвам навън за аклиматизация. Но идната зима ще са е контейнери. В земята пак 2022 г., живот и здраве.

@Палмо ти къде ги държиш сега и къде мислиш да карат лятото?

Да, това с найлончето го обсъдихме с теб и така първо директно в найлон, запечатан и във влажна хартия бяха семките на Хачия, но много плесен ставаше и в един момент реших, че ще се развалят и точно тогава видях, че подкарала една, та всичко отиде в пръстта. Но и сега съм сложил капачета на саксийките.

Държа ги на една слънчева тераса, която е като парник..

Според моите наблюдения семена се полагат легнали и леко затрупани, защото ако се слагат с острото надолу, корена избутва нагоре семката, тя излиза и после е мъка да се разпука. Даже накрая взех с пръсти внимателно да ги махам..Някои не се пребориха.

А когато са легнали се изхлузват и излизат от същата страна, където е коренчето. 

Пп.: Вижте снимките и ще разберете..

IMG-bf1bbc2574a03ee78649451d13f463e6-V.jpg

20210224_210519.jpg

20210224_210617.jpg

IMG-a431e1f10ee8c28b67b3d9420b5cd6ea-V.jpg

IMG-5e4d9fd49e4d686f632e3130ced6eaca-V.jpg

IMG-64b156c217fb4abca2db517957e32450-V.jpg

IMG-56ee9a8e40feaba768230ebd5b2a0a9c-V.jpg

IMG-8a955129ba8fd333b8faa50a5b7574fe-V.jpg

20210403_164306.jpg

20210403_164313.jpg

IMG-ec3a436443597a5b5b8e59b83c5e80b6-V.jpg

IMG-5cccb91ff7e1b8e3d272c14d15713524-V.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В Североизтока райските ябълки тръгнаха в следната последователност.

Първа е вирджинката от Гошев.

photo_2021-05-14_10-05-50.thumb.jpg.51af5910c258900187424de2d230fca8.jpg

После е шоколадовата.

photo_2021-05-14_09-56-46.thumb.jpg.e20aa619d912353b1639d9729aba772a.jpg

Хиротаненаши

photo_2021-05-14_09-56-27.thumb.jpg.87dda6feb20f5ca2c48279d7d754e6c6.jpg

Тръгват и Рохо Брилянте и Джиро, но едва сега почват пъпките да отварят леко, а Костата... ще я чакам още, ама не прилича да има надежда за нея.

photo_2021-05-14_09-56-23.thumb.jpg.7ea246a4ffd9af13b273b01a0b821be3.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Оставете вие всяка надежда... Че какво й е на Костатата? Сухи ли са върховете? Зелено не излиза ли като резнеш? Едва ли е измръзнала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Оставям ги на брат ми за около 2 месеца и волята на природата. Дано да вали, че брат ми обеща да полива, ама... Костата не смея да я резна. То и без това е безподобна трътка. Каквото стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо

Още малко снимки и чуденки от мен...

Това са райски семенаци, които според @Славянскиса сорт джиро. Може би се повтарям, но се чудя, дали мога да ги гледам в тези контейнери чак до следващия сезон април-май, когато да засадя в земята? Дали не са плитки? Какво бихте посъветвали? 

 

А пък някъде в последните ми писаници в темата споделих за семена от райски ябълки как не трябвало да се слагат в пръстта надолу с острото(откъдето избива корена), защото избутвали семката и после мъчно я разчупвали...Е, след тази последна райска ябълка от снимката не съм сигурен, дали при полегнала семка има разлика, защото отново я изкара нагоре щръкнала и сега ще трябва да я чупя с ръце , както направих при тези вече порастналите ..

 

Screenshot_20210518-155101_Viber.jpg

IMG-471700eec4e03d4b4decb3a8b33efaf9-V.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей на такива им сложих найлонова торбичка като парниче, като преди това полях. Измъкнаха се от семката от влагата доста бързо.

Относно дълбочината на контейнерите, според мен са достатъчни за година отглеждане, дори две.

Направих грешка при изваждането навън на никналите семенаци. Жарна ги слънцето. Трябваше на сянка. Няма да ги убие, но трябва да се внимава.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
преди 18 минути, Славянски написа:

Ей на такива им сложих найлонова торбичка като парниче, като преди това полях. Измъкнаха се от семката от влагата доста бързо.

Относно дълбочината на контейнерите, според мен са достатъчни за година отглеждане, дори две.

Направих грешка при изваждането навън на никналите семенаци. Жарна ги слънцето. Трябваше на сянка. Няма да ги убие, но трябва да се внимава.

То има капаче, но не е плътно. Ще го мокря близките дни и ще я махна тази семка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо

След малко намокряне, изведнъж на сутринта директно събухме семковата дрешка .. :mrgreen:

 

 

20210525_165757.jpg

20210525_165803.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Главата да излиза от торбата, докато е време!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
преди 3 часа, Славянски написа:

Главата да излиза от торбата, докато е време!

Тази май ще е единствената хачия, която успя да стартира. Има още една в добро състояние, но не е тръгнала. Мъча я и нея :grin:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сефте Костата образува цветни пъпки, обаче нещо намаляват, почнах да забелязвам, и работата не ми харесва. Имаше цветни, сега стоят дръжки и от пет стоят три:

Photo0369.thumb.jpg.6655152433e74c4447c73bb845ee1bdc.jpg

На друго клонче е подобно и се вижда, че и листенца липсват помежду пъпките, където са били:

Photo0368.thumb.jpg.0a8500bc199be4d029f37f5d3bdb4ac0.jpg

Някаква гадина вилнее. 

На по-малко развита клонка забелязах малки черни наранявания/резки в основата на две от плодчетата (цветовете), на третото няма, понеже е плътно до листна дръжка:

Photo0364.thumb.jpg.866cc27fff997dbde02985c912274486.jpg

Прилича на нещо като сливова оса, която е снесла яйца там може би?  Ще наблюдавам какво ще стане с тези цветни пъпки, те не са и толкова много и ги запомних клонките. Какво може да е това? Доста неприятно. А и никакви насекоми не забелязах по дръвчето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези малките плодчета с точицата опадаха. Задържало е дръвчето четири цвята. Ще видим.

Но има едно голямо разочарование. Освен, че едната вирджинка е измръзнала на третата година, то и сорт Сайо вече е в небитието. Тя беше доста хилава, миналата година се разлисти чак втората половина на юни. И направи слаб растеж до зимата. Увих я, даже й сложих тор около стъблото. През април като махнах защитата тънките клонки по върха бяха сухи, но основното стъбло беше зелено под кората, както и едно-две клончета по-дебели, които скъсих. Обаче сега всичко е сухо. Чудя се дали нещо да не е ударило корена или си е била измръзнала и обречена? А можех да взема калем, щото имаше клонки (подложки имам бол). Не се презастраховах и я изгубих. А беше 14 лв. без транспорта, но ми е жал повече за сорта. От другите сортове имам и бекъп дръвчета.

Не очаквах да загине и не взех мерки овреме. А можеше калеми и есента да взема!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Първата работа вчера да меря пиростията... дето вече я имаме, ама това друга работа. Втората да си видя райските ябълки. Две няма да ги бъде, нищо не е тръгнало. Другите четири са добре. Днес ги полях и окърших долните клончета, че са тръгнали от много ниско и толкова много не е добре. Забравих си тетрадката в Пловдив и сега не мога да се сетя втората умряла коя е. Едната е Костата, дето уж най и се надявах като популярна в България. Ама то мястото където я засях е ужасно, та сигурно аз съм си виновна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А пиростия на какво се вика, ако не е тайна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби ме преварил с отговора. В днешни времена и у нас пиростията е четирикрака, че възрастни хора боравят с нея и да няма сакатлъци. Да казвам ли какво е сакатлък?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Саджак е думата, която сме използвали. Пиростия очевидно се използва по вашия край. Не го бях и чувал в Северозападна България, нито където и да било другаде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване