Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

alys

Като пълен готованец да попитам при нас може ли да вирее райска ябълка? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Може. Поръчай 20 фиданки от 5 различни места. :joy:

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, alys написа:

Като пълен готованец да попитам при нас може ли да вирее райска ябълка? 

Ако искаш от едрите безтанинови от магазина, най-вероятно не. Но има сортове, които биха могли да виреят. Все пак не сте в зона 5 (минус 23-29 минимални температури), а дори за нея има много сортове основно вирджинки и хибриди. Повечето комерсиални и популярни сортове са японски вид (diospyros kaki) и държат условно до минус 18-20 градуса без защита. Т.е. падне ли под минус двайсет, има риск да мръзнат едногодишни и дори по-стари клонки, а в някои случаи мръзнат цели дървета до земята или до нивото на снега. Примерно в години като 2012-та. Кавказката хурма държи условно до минус 25 и би могла и да вирее. Имам познат, който ми даде да опитам плодове от дърво растящо в Монтана. Те, разбира се, са дребни като вишни, но сладки като мармалад.

От японските сортове Костата се води студоустойчив за цялата територия на страната (може би до 800 метра, за да могат да узреят). Хибридите Росиянка и Никитская бордовая също държат и за зона 5 (те се гледат в цяла Украйна). Росиянка се отглежда и в Русия при зими с под минус 30. А вирджинките виреят и в части на Канада и ги водят устойчиви на минус 30-35. Но това пак зависи от микроклимат, ветрове, изложение, почва, възраст на дървото и прочие. А и при теб не е чак толкова студено, нали?

Според мен би могла да пробваш с Росиянка, някаква самоплодна вирджинка и евентуално Костата. Да ги защитиш първите една-две зими и натам каквото сабя покаже. Това са по-дребни сортове, но не по-малко вкусни. Даже според един познат с много сортове вирджинските (американските) райски ябълки (American persimmons/diospyros virginiana) са по-вкусни. Примерно, сорт Мийдър. Показваха го в онова видео от Калифорния и жената много си го харесва макар и да са дребни (обичайно 30-80 грама са американските). Докато японските по-едроплодни стават и по 300-400 грама на плод и горница.

Разбира се, има значение подложката. Ако е кавказка, тя не държи много на влага, но лесно се прихваща, докато вирджинската държи и на вода, и на суша, но тръгва трудно при пресаждане и пуска издънки. Повечето подложки у нас според мен са кавказки, макар че Гошев няма да се съгласи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@alysПитай ме след някоя година. Ако в Силистренско са оцелели, значи и при теб ще станат. Иначе правиш като мен, мижаш и рискуваш. Да живеят експериментите!!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Славянски, бих засадила 1 дърво. Три различни засега са ми много. Много добре изглежда Росиянка. Дали ще я намеря в нашите разсадници, това е въпросът. В Екзотик плантс има много различни сортове в саксии. Може би е подходящо, за да се засади по всяко време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Разбира се, както казва и Алина, не трябва да се прекалява. Въпреки че две на ден не ми се виждат много. Всъщност аз повече от две-три рядко ям, де. Ето една статия, макар и да не е първоизточник ми се чини:

https://petel.bg/m/index.php?action=view&id=241471&opinion=

По принцип експериментът с райската ябълка може в дългосрочен план и да не бъде успешен за някои. Интересно, че през 50-те години, когато са завъждали първите дървета у нас, са ги садили в места с най-мек климат - по Петричко, по Южното Черноморие и такива. Някои дървета са още живи. Но е имало студени зими и други дървета са загинали най-вероятно. Примерно, баща ми има познат в Червен бряг, около 70-годишен, който помни няколко райски ябълки в двор в града от детските си години. После са се изгубили. Но това често става, когато хората умрат или напуснат и няма кой да продължи делото им (някой невеж може с лека на ръка да им е видял сметката).

В последните години зимите у нас са по-меки, задържа се по-малко сняг и минималните температури са по-високи. Но ако падат под минус 20 на десет години е едно, на три-четири години друго, а всяка зима - трето. А тези точно климатични особености до голяма степен определят успеха на такива култури, които са на границата. Вирджинките обаче ще останат. Ние обаче някак свикнахме с тези меки зими...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В тази таблица може да се види статистика за средната температура в София през миналия век.

https://www.stringmeteo.com/synop/sf_cent.php?year1=1903&month1=1&year2=1966&month2=12&nor=on&st=sf&submit=ПОКАЖИ

Имало е месеци януари със средни температури от -9 и -6 градуса, което сега е немислимо. Това, разбира се, не показва минималните. Тях трябва да ги издиря.

Но определено през 40-те, 50-те и 60-те е имало доста студени зими. Доста по-студени от сегашните.

Ето данни за февруари 2012 г. (може би най-студеният месец в последните години):

https://www.stringmeteo.com/synop/maxmin_month.php?month=2&year=2012

А това е за януари:

https://www.stringmeteo.com/synop/maxmin_month.php?year=2012&month=1&dst=&dend=&submit=ПОКАЖИ#sel

Вижда се по места къде колко е падало. Може да прегледате по години за своя район.

@alysЗа Драгоман има един ден с -24,4 и един с -23,8. В София доста по-топло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 8 часа, Боби Димитров написа:

Малко по темата :)https://www.facebook.com/strandja/posts/3938099679534995

Преди съм ви писал (но в чата) за тази градина, намира се точно ср/у къмпинг Делфин, където ходим от доста години. Изцяло запусната е, много от дърветата са със сухи клони, нападали корони и тн. Но въпреки това има завръзи всяка година. Ест. в началото на септември са още мънички и зелени, а и до днес не знаех, че са различни сортове, не съм ги заглеждал толкова. Точната локация е: 42.101883, 27.921703.

Който е близо, може да се завърти, ако не са обрани ;)@Димо

Скоро ще направя разузнаване и ще докладвам. Мога и да ви нарежа калеми 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хурми в Закарпатска Украйна:

https://m.youtube.com/watch?v=HQzpG8PnPaE

Видеото е 25 минути и си струва. Климатът там е като в много райони на Северна България може би. Рядко пада под минус 20. Сортът Зенджи Мару бил универсален опрашител и за японските, и за Росиянка. Този го имало в насажденията, за които Боби писа. @Любо Д ти поръча ли го?

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Закарпатска_област

За климата в района:

Климат умеренно континентальный, с теплым летом и мягкой зимой. Значительное влияние на климат города оказывает защищённость Карпатами от холодных ветров с севера. И так как город расположен на крайнем юго-западе страны, климат города самый благоприятный по всей Украине благодаря теплой короткой зиме и длительному нежаркому дождливому лету. В Ужгороде крайне редко отмечаются сильные морозы с температурами ниже -20, летом же так же крайне редко отмечается сильная жара с температурами выше +33, засух практически не бывает. Тогда как на северо-востоке страны, в Харькове и Сумах, температура практически каждую зиму опускается до -20, а на юге страны, в Херсонской и Николаевской областях летом стоит изнуряющая жара с температурами до +40 и часто наблюдается засуха, что крайне негативно сказывается на работоспособности людей на открытом воздухе и в некондиционируемых помещениях и в сельском хозяйстве, где земледелие без орошения практически невозможно.

Среднегодовая температура воздуха составляет +10,1 °С, наиболее низкая она в январе: -1,7 °С, наиболее высокая — в июле: +20,9 °С.

Наиболее низкая среднемесячная температура воздуха в январе -11,1 °С, зафиксирована в 1964 году, наиболее высокая +3,3 °С — в 2007 году.

Наиболее низкая среднемесячная температура в июле +17,6 °С, наблюдалась в 1902 и 1979 годах, наиболее высокая +23,6 °С — в 1994 году.

Абсолютный минимум температуры воздуха -32,0 °С зафиксирован 9-10 февраля 1929 года, абсолютный максимум, +38,6 °С — 15 июля 1952 года.

В последние 100–120 лет температура воздуха в Ужгороде, равно как и в целом на Земле, имеет тенденцию к повышению. На протяжении этого периода среднегодовая температура воздуха повысилась примерно на 1,0 °С. Наибольшее повышение температуры произошло в первую половину года.

В среднем за год в Ужгороде выпадает 748 мм атмосферных осадков, меньше всего их в феврале и апреле, больше всего — в июне и июле.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@Славянски, поръчах го и пристигна. Утре ще садя Зенджи Мару заедно с Цуру Ноко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Пристигнаха и другите райски ябълки. Пакета не съм го отваряла да видя как са корените, но и те като вирджинката са доста големи...Дали и тях трябва да режа като засаждам до 60 см??

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 10 минути, Любо Д написа:

@Славянски, поръчах го и пристигна. Утре ще садя Зенджи Мару заедно с Цуру Ноко.

Тия звучат като двама юнаци японци :) Жената казва, че държал до минус 18. Демек, може да има по-големи проблеми от други сортове у нас. Но пък ще имаш опрашител, семена и по-едри плодове.

Между другото, също спомена жената, че ако подложката е кавказка, трябва да се добави пясък в почвата, ако не е добър дренажът. Има проблем с преовлажняването кавказката хурма.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 минути, Venetka написа:

Пристигнаха и другите райски ябълки. Пакета не съм го отваряла да видя как са корените, но и те като вирджинката са доста големи...Дали и тях трябва да режа като засаждам до 60 см??

Що не пробваш така и така. Аз бих оставил един метър. Трябва да се види и състоянието на корените. Ти пита ли подложката каква е? 

Прочети Гошев какво беше писал за проблеми при посаждането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Ivaylo BogomilovСамо малко оправи линка да може да се кликне. Иначе жената ги умее тия запленяващи представяния :) Merci.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Японските учени утверждават , че сок от хурма(райската ябълка)намалява действието на  коронавируса..Не знам, доколко е вярно..ще проверяваме)))) Японците използвали сока от хурма  и при махмурлука)) 

https://www.nippon.com/ru/blog/m00155/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване