Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Славянски
преди 1 час, алина написа:

Японските учени утверждават , че сок от хурма(райската ябълка)намалява действието на  коронавируса..Не знам, доколко е вярно..ще проверяваме)))) Японците използвали сока от хурма  и при махмурлука)) 

https://www.nippon.com/ru/blog/m00155/

Сок? Как се приготвя и не е ли разхищение при положение, че плодовете не са толкова сочни? Всъщност може би не, ако човек има десетки или стотици килограми.

"Исследователи из Медицинского университета Нары обнаружили, что эта жидкость содежит дубильные вещества – танины, которые могут оказаться эффективными в борьбе с коронавирусом."

При това положение, жълъди дали е добре да хрупаме или правим на нещо? Те също са богати на танини.

https://hranene.framar.bg/групи-храни/жълъд

@алина отглеждаш ли хурми или само потребяваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Четири причини райската ябълка да хвърля завръзите си преждевременно:

https://m.youtube.com/watch?v=fsV-nTL2a-s

Накратко:

1) ако имаме младо дърво, което не е готово да изхрани плодовете и ги хвърля;

2) ако имаме безсеменна/партенокарпна райска ябълка, тя може да реши да хвърли неопрашените завръзи. Но пък ако имате сорт опрашител, то плодовете й няма да бъдат без семена. По принцип, опрашването подобрява родовитостта и размера на плодовете;

3) ако имаме твърде много или твърде малко от нещо (например, вода, азот в почвата);

4) ако дървото има тенденция да ражда през година или предната година е преродило. Друг въпрос е дали съответните резитби биха я променили тая склонност.

Аз честно не съм чувал райски ябълки да раждат през година. Това го имаме при ябълките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Такааа, по повод на получените дървета райски ябълки за засаждане. И това, което взех от Гошев, и тези от разсадник Фантазия са с огромни корени. До сега не са ми попадали дървета за засаждане с такава коренова система. Времето ще покаже това за добро ли е или за лошо. Дърветата от Фантазия са с доста висока присадка, на около 40-50 см над нивото на земята. Странно, сигурно така трябва. И най-голямата гадост.. Всичко овързано, опаковано, пратено подобаващо и нито един етикет. Иди разбери кое дърво какво е. Бррр, много се нервя на подобни ... Когато ми звъннаха да потвърдя поръчката се реших да взема и Рохо Брилянте с идеята да говоря със съседката и да я сложим между нашите два двора, ама... Сега няма как да знам кое дърво е Рохо Брилянте и всичко отива на село. 

От плодовете от Красимир Колов опитах Хиратаненаши. Те са най-меки към момента. Първата ябълка не беше особено сладка, втората- да. Сочна и ми харесаха. След това пробвах една бройка от Хиакуме- ами....и по-вкусна тиква съм яла. Жилеста, няма особен аромат или вкус. Изкарах 6 семки. Ще ги засадя между празниците. Трябва да купя някаква почвена смес, че всичко свърши у дома. 

Днес съм си взела за обяд една Хиратаненаши и една бройка Джиро/ Чинебуле /. После ще пиша какъв е нейния вкус.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Фантазия обикновено маркират в цвят овошките и има листче с описание на цветовете ("легенда"). Огледай опаковката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Олеле, вярно, че имаше лист вътре. Добре, че опаковката седи в кофата за боклук още. Довечера ще ровя. Благодаря Славянски

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не изтраях и опитах Джиро. Уникален вкус. Споделих  с 2 колежки част от плода. И на тях им хареса.Сочна, ароматна. Вътре имаше 3 семки. Съвсем различни са като форма, размер и цвят от семките на Хиакуме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно, че на мен Джиро ми бяха най-малко вкусни. После опитах втори плод и беше доста добре. Същевременно последният Хачия дето изядох беше доста воден и не ми хареса толкова. Но очевидно е и въпрос на вкус. На мен Хиакуме много ми харесва.

Да, семената са съвсем различни в трите сорта. А в Костата и Хиротаненаши не съм намерил. Те може би цъфтят по-рано и не са опрашени, или пък са далеч дърветата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Зависи колко е узрял плода, условия, от слънчевата страна ли е плода, затова и има разлика във вкуса.

На мен джиро също ми харесва. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 19.12.2020 г. at 21:54, Славянски написа:

Сок? Как се приготвя и не е ли разхищение при положение, че плодовете не са толкова сочни? Всъщност може би не, ако човек има десетки или стотици килограми.

"Исследователи из Медицинского университета Нары обнаружили, что эта жидкость содежит дубильные вещества – танины, которые могут оказаться эффективными в борьбе с коронавирусом."

При това положение, жълъди дали е добре да хрупаме или правим на нещо? Те също са богати на танини.

https://hranene.framar.bg/групи-храни/жълъд

@алина отглеждаш ли хурми или само потребяваш?

Съветват кожичката на плодовете да се чисти. На нас дават готови плодове, наши  роднини  имат  дърво, което дава голяма реколта. То расте до морето, до плажа Кабакум. Дават и на нас. Аз търся судоустойчива , понеже селото високо над морското и доста студени зими падат понякога.  Сега имаме  в мразилка плодове, ядем вместо сладолед, почиствам кожицата и режа на парченца.Вкус на сладолед. Но ще садя  в нашата градина също. Направих поръчка в Палм център за маслина и за една студоустойчива палма, но нямам отговор. Смятах  после и райската да поръчвам от сорт Мидер. Ако ще намеря  райска ябълка  близо до Варна, то ще купя.Смятах студойстойчива да купя. Тук цитирах сорта на тази райска ябълка : Мидер. Нея ще търся.    https://ogorodniki.com/article/khurma-mider-opisanie-morozostoikogo-sorta

 

https://bul.sokosport.com/3997954-persimmon-for-weight-loss-useful-properties-of-persimmon-contributing-to-weight-loss

// 

оцет за отслабване

В древен Китай оцетът, направен от презрели плодове на Райска ябълка, е високо ценен. Той има лечебни свойства, подобрява храносмилането, перфектно почиства организма, подпомага заздравяването на раните и подобрява състоянието на кожата. Този оцет има жълто-оранжев цвят и приятен сладникав вкус. Широко се използва за приготвяне на различни сосове, добавени към салати. За загуба на тегло, оцетът трябва да се смесва с вода в съотношение 1:10 или мляко и да се пие ежедневно. Оцветът от хур изгаря мазнините, дори и за онези хора, които нямат голямо физическо натоварване.

//

Но защо с мляко препоръчват? нали уж медици забраняват да се смесва с млякото...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Димо 33 написа:

Зависи колко е узрял плода, условия, от слънчевата страна ли е плода, затова и има разлика във вкуса.

На мен джиро също ми харесва. :)

Да, това е добро напомняне. Има значение на какъв плод случваме, колко е поливан, въобще при какви условия е расъл. И при ябълките от едно дърво тези от слънчевата страна стават по-едри и сладки.

@алина сорт Мидер/Мийдър/Meader у нас не съм виждал да се предлага. Някои хора имат други вирджинки като Szukis, Morris Burton, Pieper, John Rick. Като цяло вирджинките не са много популярни. В Екзотикплантс предлагат някои сортове, но не са евтини. Американските цени не ги коментирам. Там парите много се обезцениха.

Ако имаш хора в Украйна, мога да те насоча откъде да вземеш семена от разни хурми студоустойчиви (има чест транспорт Одеса-Варна). С дръвчета с тези сертификати е бая сложно за малки количества.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Докладвам!

Вчера направихме експедиция до изоставената градина Райски ябълки край Ахтопол.

Координатите, които даде Боби са точни. Градината се намира над боровата гора при къмпинг Делфин.

За съжаление малко сме позакъснели. Тук трябва да се дойде поне месец-месец и половина по-рано. В момента почти няма плодове и не могат да се идентифицират сортовете.

Все пак останали са малко, пощадени от преялите птици. Моята жена, която е украинка и гледа с други очи на този плод се нахвърли на тях както овцете на Алис на млади фиданки. Преборих се да запазя малко за снимите.

В статията, към която ни обърна внимание Боби се посочват посадените през 85 година сортове: Хиро Таненаши, Хиакуме, Хачия, Костата, Зенджи Маро.

Ние намерихме и опитахме 4 вида, които аз не мога да идентифицирам:

№1 – някаква шоколадова нанохурма – доста сладка, почти без тръпчивост

№2 – вече доста омекнала, умерено сладка, тръпчива

№3 - едра, сладка, тръпчива

№4 – подобна на номер2, но доста стегната. Явно по-късно зрее

Градината е в плачевен вид но при добро желание може да се възстанови. Ако е вярно, че райските ябълки изкарват по 80 години значи има още хляб в нея. Но това едва ли ще се случи.

Снимки: https://postimg.cc/gallery/6QJLQSX

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Нарязах резници от тези дървета, които имаха плодове. Сигурно заради това, че не са поддържани дърветата леторастите са малко и късички. Но стават.

Ако някой проявява интерес и иска да експериментира, пишете. Приятно ще ми е да съм полезен с нещо!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Браво за експедицията!

Плодовете са доста дребни. Все пак номер едно е кавказка хурма, очевидно от подложка ("нанохурмата"). Едрата заоблена е може би Хиакуме, Хачия е едра заострена, неоребрена. Костата са четвъртити, оребрени и издължени - виж моята снимка. Но най-добре ти можеш да сравниш със снимки на сортовете от нета. Хиротаненаши почти сигурно е преминала.

Очевидно градината си иска поддръжка.

Калемите как мислиш да съхраняваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 1 час, Славянски написа:

Калемите как мислиш да съхраняваш?

Сигурно ще ги заровя частично в пясък в някой закътан ъгъл на стопанството и ще ги овлажнявам периодично. Не знам със сигурност. Ще попрочета в интернет. Това са ми първите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, нещо такова. Но да не са на директно слънце.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вечерта опитахме и 2 ябълки Хачия. Превъзходен вкус, сладки, ароматни. Много ни харесаха. От два плода събрах 5 семена. Така, че вече имам семена от 3  сорта. Доколко се запазват характеристиките на сорта при сеене от семена не знам. Какво да правя със семената? Някой иска ли да пробва да ги засее? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Запазването на характеристиките на сорта е може би на 70 процента, но трябва да чета повече. Много сортове са получени от семена или мутации. Ако сортът оригинално е безсеменен, може новото растение да има и мъжки цветове, като при г-н Колов. Аз искам опрашител и ще пробвам, а и сортът може да стане интересен. И оттам от нови семена да се получат нови генерации растения.

Семената можеш да сееш веднага или да стратифициращ в леко влажен пясък на студено или в хладилник. Трябва да могат и малко да дишат, да не се задушат. Аз съм сял зимата в топла стая и никват бързо прясно извадени семена. Ето една статия:

https://homeguides.sfgate.com/grow-persimmons-seed-45681.html

И още един научен материал за селекцията и въобще отглеждането на райската ябълка в световен мащаб. Не виждам данни за запазване на качествата от семена.

https://www.intechopen.com/books/breeding-and-health-benefits-of-fruit-and-nut-crops/genetic-diversity-and-breeding-of-persimmon

Но ето един руски източник какво пише за вирджинките:

"Сеянцы выращенные из семян в 70% повторяют материнские свойства. Это значит, что плоды 7 из 10 сеянцев будут похожи на плоды маточных деревьев. Появляется возможность получить среди этих сеянцев и новый сорт. Один из 10 этих сеянцев будет иметь показатели, превосходящие показатели родителей. Например, повышенная морозостойкость или созревание плодов станет более ранним и т.д. Большинство сортов хурмы вывела именно природа, наделив самые рядовые сеянцы уникальными характеристиками. Конечно, придется дождаться плодоношения сеянцев. У нас есть случай плодоношения Виргинской хурмы на 3-й год. Это может быть проявлением скороплодности.

В любом случае высевая семена Виргинской хурмы при малых затратах вы получаете возможность стать обладателем не только подвоя для прививки, но и новых невиданных сортоформ хурмы."

Но принципно ако искаш запазване на сорта едно към едно, семената са за подложка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря Славянски. Ама купих направо дървета и няма да се занимавам с подложки. Просто няма къде да го вместя времево. Мислех си, че ако се запазват сортовите характеристики може би има смисъл да засея семената, ама щом не е сигурно отпада идеята. Нищо, ще ги снимам за илюстративен материал колко са различни семената при различните сортове и отиват в кофата за боклук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами на седемдесет процента е висок процент. Ако искаш, ги запази/стратифицирай - може някой до пролетта да изяви желание. В една леко отворена найлонка с влажна салфетка в хладилника може.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Намерих за Армения , за хурма// Королек (хурма) Корольки – это группа сортов хурмы. Хурма развивается из женского цветка, а корольек – из мужского. У корольков, как правило, отсутствует вяжущий вкус, они темно-оранжевого цвета с коричневой мякотью. В его состав входят: витамин С, провитамин А, витамины А, P, лимонная и яблочная кислота, а также ряд других полезных элементов.  Фрукты этого целебного растения рекомендуют употреблять как можно чаще, поскольку содержащиеся в них группы витаминов стимулируют иммунную систему человека, позволяя избежать целого перечня заболеваний. //

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване