Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

алина

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Може би ще стане , като повторение, но както казват: повторение - мать учения))

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Препоръчаха ми ето тази демонстрация/лекция от професионалист за резитбата на райските ябълки от Италия (ще трябва да се сборя с италианския, който ще ми е по-лесен за четене, но който знае е с предимство):

https://m.youtube.com/watch?v=H89dWYJ9dE4

Ако искате после да коментираме някои моменти. Все пак има и картина, която струва хиляди думи...

Човекът, който ми препоръча видеоматериала, отглежда много райски ябълки и се занимава даже професионално. Каза, че резитбата за плододаване била съвсем различна и да се запозная. Та ще го направя, че чакам и първа реколта на няколко дръвчета.

P.S. само че както и очаквах - това е лятна резитба. Ето я зимната:

https://m.youtube.com/watch?v=cLK6GCDuh5I

https://m.youtube.com/watch?v=MLbVgF1OzTY

А това е един друг агроном, италианец, който подрязва по-възрастно дърво и повече ми допада и изглежда по-естествено. А и ще трябва да го гледам повече от веднъж, за да разбера оптимално. Залага основно на зимната резитба.

https://m.youtube.com/watch?v=4Znf-6zlOjk

Италианците се занимават с тоя вид от години, докато нашите опитни полета по Черноморието пустеят...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо

Здравейте ! 

Много интересна дискусия водите и много любопитна информация прочетох тук.

Славянски е за медал с неговия принос :)

Аз съм от Северозападна България и от една година се интересувам много от южни плодоносни растения и дървета, като Райската ябълка стана едно от основните влечения в този интерес. Признавам си, че за пръв път я видях на дърво в Южна България. В последствие от там изядох доста ябълки и намерих семена, които след четене в интернет установих, че е най-лесно да се засеят директно в някакъв почвен микс. Самите ябълки са по-дребни поне с 1/3 от магазинските Рожо Брилянте, леко плоски са и са много вкусни, когато омекнат. 

Както може би се досещате - не знам сорта какъв е.. Затова първия ми въпрос тук е какъв сорт са райските ябълки от снимките, които прикачвам?

Снимал съм плодовете, семената и засадените семена. Самото дърво от което са взети е облагородено и се вижда ясно границата на съединяване и разликата в кората, но нямам снимка на този детайл.

Много любопитно ми стана, дали семената ще се развият в дърво със същите плодове, което сте дискутирали малко по-горе?

Също така, дали е тези семеначета ще оцелеят в Северозападна България? Ако не какви сортове са подходящи? 

Има ли други ентусиасти от този край?

 

Пп: Venetka, дали запази семена или отидоха в кофата? :grin:

20201228_225947.jpg

20201223_171014.jpg

20210125_172458.jpg

20210101-143534.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@ПалмоСъжалявам, отидоха в кофата. Подмятах ги около 2 седмици в салфетки с надписи и след като засадих ... май бяха 6 сорта райски ябълки на село реших, че е безсмислено да ги пазя. Трудно ми идва да дондуркам семенаци. Постоянно пътувам, а домашните и без това достатъчно ми удисват на акъла за другите ми градинарски приумици. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Здравей, Палмо! :)

Ние сме в Западна България, засадихме Росиянка и Костата през есента на 2020. Двете дръвчета сега са увити с изолация за тръби. Така трябвало да се предпазят две зими. Ще видим дали ще се прихванат и по-нататък ще пиша как се развиват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Палмо, в Берковица един човек отглежда райски ябълки различни сортове. Аз от него купих плодовете, от които вадих семките и пробвах вкусовите качества на сортовете. Красимир Колов се казва, сега изрових името му от вайбър. Можеш да се свържеш и да узнаеш при какви условия отглежда неговите дръвчета.

Аз правя проба за Североизточна България. И моите, като на Алис са увити като за първа зима. Ама не с изолация за тръби, а с десетина ката агривело / малки са и ги омотах яко /. На завет ги засадих, южен склон, защитени от север / без 2 броя, мястото не стигна / Ама за всеки случай на оградата от тая страна, за да не духа толкова сложих и от ония слънцезащитните мрежи. Въобразих си, че поне малко ще спират вятъра. Дявол знае дали наистина ще работи!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 26.01.2021 г. at 5:25, Палмо написа:

В последствие от там изядох доста ябълки и намерих семена, които след четене в интернет установих, че е най-лесно да се засеят директно в някакъв почвен микс. Самите ябълки са по-дребни поне с 1/3 от магазинските Рожо Брилянте, леко плоски са и са много вкусни, когато омекнат. 

Както може би се досещате - не знам сорта какъв е.. Затова първия ми въпрос тук е какъв сорт са райските ябълки от снимките, които прикачвам?

Здравей, @Палмо, и добре дошъл! Според мен сортът на плодовете в щайгата е Джиро/Чинебули. Като са твърди имат ли стипчивост? Джиро би трябвало да няма. Ето снимки в нета:

https://www.specialtyproduce.com/produce/Jiro_Persimmons_14311.php

Този е от популярните сортове, но не знам какъв сорт е бил опрашител, за да има семки. А испанските се наричат Рохо Бри(л)янте  - https://m.youtube.com/watch?v=WZYyQv3bA4k Те също са безтанинови и могат да се ядат твърди, но много хора казват, че като омекнат таниновите сортове са по-вкусни. Аз опитах Джиро  и не бяха лоши. Хиратаненаши е подобен и повече ми допадна, но е по-ранен и сякаш нетраен. Имам плодове от един друг сорт, взети началото на ноември, с по-дебела ципа, и още не са се съсипали.

Цитат

Снимал съм плодовете, семената и засадените семена. Самото дърво от което са взети е облагородено и се вижда ясно границата на съединяване и разликата в кората, но нямам снимка на този детайл.

Много любопитно ми стана, дали семената ще се развият в дърво със същите плодове, което сте дискутирали малко по-горе?

Според мен има шанс да са подобни, но няма да бъдат едно към едно. Все пак са семенаци. Характерно за повечето популярни сортове е, че са самоплодни и безсеменни. Семенак от тях обаче нищо чудно да има и мъжки цветове и да бъде опрашител, съответно и плодовете да имат семки.

Цитат

Също така, дали тези семеначета ще оцелеят в Северозападна България? Ако не какви сортове са подходящи? 

Джиро, бидейки безтанинов, се води на хартия по-малко студоустойчив. Някъде до минус 17-18, след което мръзнат клонки. Сортове като Костата държат -20, а може би и повече краткотрайно. При мене сложих Джиро тази есен, увил съм дръвчето - за проба ще е - и не се знае дали ще го бъде.

Семенаците от Джиро обаче може да имат и по-различни характеристики, но по-скоро може да очакваш да бъдат с по-ниска студоустойчивост от стипчивите. Също има значение и мястото ти - надморска височина, изложение, ветрове и прегради, течения, микроклимат. На каква надморска височина си? Какви минимални температури имаш зимно време? Ако мястото е ветровито, може да се наложи фиданките да бъдат някъде до сграда или дувар на по-защитено място. Дори в Македония в открито поле мръзнат райски ябълки.

Другото е, че семенакът от този вид ще държи много на суша и малко на преовлажняване. Ако мястото ти е влажно и почвата задържа много влага, добре е да подобриш дренажа с пясък и органична материя, или да садиш над нивото на грунда. Аз имах един семенак, който ми загина на трета година мисля от много влага и сянка.

Същевременно дори да мръзне един семенак и до земята даже, ще тръгне наново от корена и ще бъде същият сорт, тъй като нямаш присадка. Това е плюс.

Цитат

Има ли други ентусиасти от този край?

Както Венетка спомена, задочно познаваме господин Колов от Берковица. Той гледа райски ябълки от 8-9 години с добър успех (виж линка към обявата). Сигурно има и други.

Цитат

Пп: Venetka, дали запази семена или отидоха в кофата? :grin:

Аз имам малко семена от Хиакуме. Майка ми също има бая отбрани семки, които според мен са Хиакуме по белези на плодовете. Бихме могли да ти пратим ако си мераклия.

Иначе можеш да вземеш и готови дръвчета: има и хибриди като Росиянка, които държат на голям студ (-29), както и сортове вирджински/американски, които виреят и в части на Канада (минус 30-35). С такива ще трепериш по-малко при мразовито зимно време :) тези са по-дребни (30-80 грама). Росиянка е до към 100. Пуснахме видеа в темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Оказва се, че от листата на райската ябълка може да се прави чай. Традиционна напитка в Корея. Говорим за ориенталските (diospyros kaki).

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Persimmon_leaf_tea

"Младите листа се берат през май или юни, измиват се и се сушат в продължение на два до три дни на сянка. Изсушените листа обикновено се нарязват на малки парченца и се приготвят на пара и отново се сушат. За приготвянето на чая 2–3 грама от изсушените листа се запарват за 15 минути в 100 милилитра вода, която се вари и охлажда до 70 ° C. При сервиране към чая може да се добави капка maesil-ju (ликьор от слива) или yuja-cheong (мармалад от yuja)."

Даже се продава:

https://www.amazon.com/Persimmon-Tea-VitaminC-weight-Korean/dp/B00UPQK34M

https://www.amazon.com/Hankook-Tea-Tisane-Persimmon-Count/dp/B002X8KYFS

https://m.youtube.com/watch?v=_UryUfx9jVM&feature=youtu.be

А очевидно става и с листата на американската райска ябълка:

https://m.youtube.com/watch?v=sLvEnLRpvDQ

Мисля, че листата помагат и при кожни наранявания подобно на живовляк, но трябва пак да питам човека, който ми го беше казал това, нещо да не бъркам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
На 27.01.2021 г. at 1:27, Славянски написа:

Здравей, @Палмо, и добре дошъл! Според мен сортът на плодовете в щайгата е Джиро/Чинебули. Като са твърди имат ли стипчивост? Джиро би трябвало да няма. Ето снимки в нета:

https://www.specialtyproduce.com/produce/Jiro_Persimmons_14311.php

Този е от популярните сортове, но не знам какъв сорт е бил опрашител, за да има семки. А испанските се наричат Рохо Бри(л)янте  - https://m.youtube.com/watch?v=WZYyQv3bA4k Те също са безтанинови и могат да се ядат твърди, но много хора казват, че като омекнат таниновите сортове са по-вкусни. Аз опитах Джиро  и не бяха лоши. Хиратаненаши е подобен и повече ми допадна, но е по-ранен и сякаш нетраен. Имам плодове от един друг сорт, взети началото на ноември, с по-дебела ципа, и още не са се съсипали.

Според мен има шанс да са подобни, но няма да бъдат едно към едно. Все пак са семенаци. Характерно за повечето популярни сортове е, че са самоплодни и безсеменни. Семенак от тях обаче нищо чудно да има и мъжки цветове и да бъде опрашител, съответно и плодовете да имат семки.

Джиро, бидейки безтанинов, се води на хартия по-малко студоустойчив. Някъде до минус 17-18, след което мръзнат клонки. Сортове като Костата държат -20, а може би и повече краткотрайно. При мене сложих Джиро тази есен, увил съм дръвчето - за проба ще е - и не се знае дали ще го бъде.

Семенаците от Джиро обаче може да имат и по-различни характеристики, но по-скоро може да очакваш да бъдат с по-ниска студоустойчивост от стипчивите. Също има значение и мястото ти - надморска височина, изложение, ветрове и прегради, течения, микроклимат. На каква надморска височина си? Какви минимални температури имаш зимно време? Ако мястото е ветровито, може да се наложи фиданките да бъдат някъде до сграда или дувар на по-защитено място. Дори в Македония в открито поле мръзнат райски ябълки.

Другото е, че семенакът от този вид ще държи много на суша и малко на преовлажняване. Ако мястото ти е влажно и почвата задържа много влага, добре е да подобриш дренажа с пясък и органична материя, или да садиш над нивото на грунда. Аз имах един семенак, който ми загина на трета година мисля от много влага и сянка.

Същевременно дори да мръзне един семенак и до земята даже, ще тръгне наново от корена и ще бъде същият сорт, тъй като нямаш присадка. Това е плюс.

Както Венетка спомена, задочно познаваме господин Колов от Берковица. Той гледа райски ябълки от 8-9 години с добър успех (виж линка към обявата). Сигурно има и други.

Аз имам малко семена от Хиакуме. Майка ми също има бая отбрани семки, които според мен са Хиакуме по белези на плодовете. Бихме могли да ти пратим ако си мераклия.

Иначе можеш да вземеш и готови дръвчета: има и хибриди като Росиянка, които държат на голям студ (-29), както и сортове вирджински/американски, които виреят и в части на Канада (минус 30-35). С такива ще трепериш по-малко при мразовито зимно време :) тези са по-дребни (30-80 грама). Росиянка е до към 100. Пуснахме видеа в темата.

Здравейте отново!

Малко се загубих , но пък тъкмо ще пусна снимки от изминалите 2 месеца.

Качвам снимки на семенаците, които вече са растения. Първоначално бяха в по-тъмно помещение, но откакто почнаха да разпукват са подредени до южен прозорец на пряка слънчева светлина и се чудя, дали е добре така? Също така са пресадени в 11литрови туби от минерална вода, защото коренчетата са с централен водач , пробиващ надолу и трябва дълбочина..Така едно от семеначетата загина, защото коренчето излезе през дупка на родилната саксийка :/... Но се чудя колко дълго мога да ги отглеждам така? Ще ми се да се развият повече или пък да садя в двора май месец? При пресаждането ще разрежа бутилките и внимателно ще сложа цялата пръст в ямка без да разравям и вадя гол корен. А в саксиите е микс от къртичини и пясък. Поливам на 3-4дена. 

Едната незнайно защо има черна рана на стеблото и първите листа загниха. Всъщност, видимо от снимките, първите листа не вървят много добре...Не знам, може би е нормално, а за стеблото вероятно от пресаждането...

Славянски, мястото е 360м.надм.височина с лек наклон към запад, югозапад. Тази година за пръв път мерих температури и нощни засичах до към -10, но термометъра нещо ме съмнява..

Пп: Снимката на сорт Джиро наистина много прилича, но за съжаление не опитах, когато бяха по-неузрели и не знам, дали са били стипчиви...

 

Благодаря за коментарите! Хубав форум :)

 

20210224_210617.jpg

20210224_210519.jpg

20210225_150710.jpg

20210228_010028.jpg

20210304_002004.jpg

20210304_002020.jpg

20210304_002018.jpg

IMG-3664425f2193defa354efea6d5ad7ed9-V.jpg

IMG-33f8a56198ec20769155aadc8471402b-V.jpg

IMG-866bc9db4d5d2c48d29d7a09e8b24f03-V.jpg

IMG-435854dd769eca1d286df69dbb9e2c1e-V.jpg

20210325_042605.jpg

IMG-cccc30ef384c10d26ace9bf9ec50e8d6-V.jpg

IMG-25083c881302768277573b5e8da1ea9c-V.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравей, Палмо!

Наистина ти отне време да отговориш. За саденето в земята препоръчвам да го направиш след година - края на март 2022 г., за да избегнеш риска от измръзване на такива млади растения, които нямат оптимална студоустойчивост. А в тези контейнери спокойно ще изкарат година, че и две. Само ги дръж зимата на хладно/студено, в неотопляемо помещение, за да не са се разлистили твърде рано. Ако имат листенца през март и ги сложиш навън - заминаха.

Внимавай с поливането. На 3-4 дена е твърде често. Райската ябълка не понася преовлажняване, особено на собствен корен. Ще трябва да ги садиш в добре дренирана почва. Не знам дали ти трябват толкова много, предвид че са все от един сорт...

Моите семки от Хиакуме и Хачия също почнаха да никнат, но едва са се подали над земята. Ти, като дойде втората половина от април, е добре да ги изкараш навън, но постепенно и не веднага на директно слънце, като с доматите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
преди 18 часа, Славянски написа:

Здравей, Палмо!

Наистина ти отне време да отговориш. За саденето в земята препоръчвам да го направиш след година - края на март 2022 г., за да избегнеш риска от измръзване на такива млади растения, които нямат оптимална студоустойчивост. А в тези контейнери спокойно ще изкарат година, че и две. Само ги дръж зимата на хладно/студено, в неотопляемо помещение, за да не са се разлистили твърде рано. Ако имат листенца през март и ги сложиш навън - заминаха.

Внимавай с поливането. На 3-4 дена е твърде често. Райската ябълка не понася преовлажняване, особено на собствен корен. Ще трябва да ги садиш в добре дренирана почва. Не знам дали ти трябват толкова много, предвид че са все от един сорт...

Моите семки от Хиакуме и Хачия също почнаха да никнат, но едва са се подали над земята. Ти, като дойде втората половина от април, е добре да ги изкараш навън, но постепенно и не веднага на директно слънце, като с доматите.

Чудех се, дали не трябва още по-често поливане, пък ти казваш било прекалено. Ще поливам през 5 дена тогава, макар че са младички... Дано наистима не отеснеят контейнерите.

А пък са повечко за всеки случай да има, че ми е за пръв път и може да има грешки. 

Писах ти ЛС за твоите семена :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Преди да поливаш, разрови почвата. Ако на пет сантиметра е сухо, поливай тогава. Примерно. То отгоре може да изпръхва, но в дълбочина да е подгизнало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Райските ябълки като цяло издържаха зимата по-скоро успешно. Увиването може би помогна на някои. Но и Костата и Росиянка без грам защита са без щети. Всъщност пострадали клонки имаше само при тези под или около 3 милиметра дебели. Което за някои фиданки като малката ми Сайо никак не беше добре. Но върхът й е оцелял и я чакам да почне разлистване.

Също забелязвам, че развитието започва различно, като Костата е най-подир. Странно е, че развитието на пъпките не почва във върха на клонките - това беше и предната година и не мога да си го обясня. А не са измръзнали:

Photo0334.thumb.jpg.f200c6519fcd1ded3cc2bfdde9a20884.jpg

И силата отива в произволни пъпки в средата на клонките. И насочването навън от центъра на короната отива по дяволите.

Другото е, че едната ми по-голяма вирджинска райска ябълка май е измръзнала до земята. Яко се е сцепила. Беше без защита (нали държат до -30). Да, но се е напекла в някой зимен ден, свалила е гарда и нощният студ я е довършил. Може би февруари. Имаше топъл период и после голям студ и леден вятър. Ако бях покрил стъблото да е на сянка, може би щях да я спася. Или да я бях варосал? Мисля, че това е проблемът (не несъвместимост на подложката и присадката). Сцепила се е от югоизток:

Photo0331.thumb.jpg.724a5d2411992923ed12d0b6d0b478d5.jpg

За сравнение Костата и Росиянка без защита нямат измръзвания. Други семенни вирджинки и кавказки са без забележки. А тази беше и по-дебела. Три имах, една остана и в момента е по-малка отколкото беше в началото. Пробвах от нея да присадя на подложка, която се води вирджинска.

Сорт Джиро изглежда неизмръзнала след първата зима, но не е и почнала развитие още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Моята дивачка е уверено тръгнала да се разлиства. Ще чакам още 15на години да пусне плод и да видим Гошев каква подложка е ползвал. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Моите тръгнаха да се разлистват. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дано до месец тръгнат и моите. :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Миленка® написа:

Моята дивачка е уверено тръгнала да се разлиства. Ще чакам още 15на години да пусне плод и да видим Гошев каква подложка е ползвал. 

Че колко е голяма та плод чакаш? Гошев твърдеше, че ползвал вирджинки, което аз много не го вярвам. Снимай й листата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 2 часа, Миленка® написа:

...Ще чакам още 15на години да пусне плод ...

Не четеш, казах, че ще почакам петнайсетина години за плод :D :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това го пропуснАф. Не съм се бил разсънил. Е, може и до три-четири да стане, но имаш голям шанс да е мъжка за шума и сянка. Е, листата стават за хубав чай :) аз бих ти предложил да си оставиш клонче от гошевата и да й дадеш три петилетки да се докаже, пък през това време си ашладисай на друг клон някой доказан сорт - да ти е по-гарантирано ненапразно чакането :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване