Евелина

Градина с ябълки, хвощ и мочурище

9 мнения в тази тема

Да се похваля : имам най-после собствена територия.

post-130-0-29834100-1442341043_thumb.jpg

post-130-0-85414000-1442341082_thumb.jpg

post-130-0-11365100-1442341105_thumb.jpg

post-130-0-62556700-1442341146_thumb.jpg

post-130-0-12990900-1442341187_thumb.jpg

Михаил Караянчев, Евгени, Lyubsun и 2 други харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честита придобивка, Евелина!

Съветвам те да проучиш дебелината на пясъчния слой и изобщо вида и дебелината на всички почвени слоеве, защото има значение какво ще садиш и как ще го поливаш. Може да се наложи да добавиш някъде почва от друго место.

Добре е дето имаш вода в изобилие. Една косачка ще ти върши идеална работа ако правиш повдигнати лехи и ги мулчираш.

Желая ти приятни емоции и богати реколти!

Евелина хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честита придобивка, Евелина!

Съветвам те да проучиш дебелината на пясъчния слой и изобщо вида и дебелината на всички почвени слоеве, защото има значение какво ще садиш и как ще го поливаш. Може да се наложи да добавиш някъде почва от друго место.

Добре е дето имаш вода в изобилие. Една косачка ще ти върши идеална работа ако правиш повдигнати лехи и ги мулчираш.

Желая ти приятни емоции и богати реколти!

Няма пясъчен слой , само земята е много лека и е съставена от много малки частици (освен гранитния камънак). Бабите наоколо му казват на това "земя за разсад" .Лесно се изваждат малки растения с корените , няма скъсани корени. Предполагам , че това е канелена горска почва. А в мочурището зад камъните земята е мокра ,тъмнокафява  с недоизгнили листа и треви.

Благодаря за пожеланията :) .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еха, звучи много добре! Честито! Явно още тая есен ще имаш реколта :)

Ще ми трябва време да го осмисля :) Локацията тайна ли е, бих искал да разгледам картата, топографията, почвения атлас...

А и една галерия със десетки снимки също би била добре дошла :)

--- редакция ---

Ако правилно съм разбрал, парцелът е с наклон, като най-горе е каменният зид, а надолу под него е мочурището? Един вариант е тази дупка в релефа да събира водата от склона, естествен дренаж. Там би било най-подходящото място за езеро, като може да се помисли улеят надолу от зида да се изкриволичи в серпентини и да слезе в езерото. В сухо време ще е пътечка, а в мокро - оцедник. Почвата от улея ще нахвърляш на импровизирани swales. 

А как смяташ да пълниш езерото, с помпа от реката или?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май е малко трудно за обясняване , даже и със снимки.Мочурището е над вала. От югоизток има полегат хълм, всъщност това е началото на Осоговската планина.Парцелът е с наклон югоизток-северозапад и е нещо такова :ограда отгоре към хълма и съседите, мочурище , каменен вал , който пресича почти целия парцел успоредно на оградата и затваря мочурището (почти) , след вала е полският хвощ (може би се просмуква вода под вала от мочурището отгоре, после ливада и рекичка.Отводнителната вада едвам минава отстрани , между оградата и края на вала(на снимката) . Сложнотия .. :)

Езерото ще го пълня с помпа , но ако има жаби ще трябва да живеят в стрес. Може да попаднат в помпата за поливане , а приятно топлата им вода периодично ще бъде подменяна с много студена :) Засега нямам ток за помпа . То и помпа нямам. Но имам жаби :) .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво , според вас , може да копае такива плитки дупки? Явно е търсило храна. Има десетки дупки наоколо, някои са дълбоки 10-15 см , други са само трапчинки. Много бих искала да поседя наоколо едно денонощие в пълно мълчание :) , но засега ми е невъзможно.

post-130-0-27263400-1447784251_thumb.jpg

post-130-0-53978100-1447784278_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Копаното ми прилича на ровено от диво прасе, макар че може и човек да е - забравил си е телефона явно! :) Не изключвам варианта и лисица, виждал съм да правят такива дупки в гонене на заек или друго земеровно...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Копаното ми прилича на ровено от диво прасе, макар че може и човек да е - забравил си е телефона явно! :) Не изключвам варианта и лисица, виждал съм да правят такива дупки в гонене на заек или друго земеровно...

Това са малки дупки , по десетина сантиметра диаметър. Би трябвало да е нещо не по-голямо от лисица. Чудех се може ли да има плъхове в парцел без сграда. Има дупки и в корените на дърветата , недълбоки.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм на етап "първа леха". Навсякъде излиза камънак , един по-голям камък си остана "включен" в лехата. По-малките отиват за ограждане на лехите. Мислех да оградя няколко с плет, засега липсва време.

post-130-0-84549100-1459014122_thumb.jpg

post-130-0-38494300-1459014145_thumb.jpg

Антоанета, Теди, Евгени и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.