Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Храсти за алкална почва

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Скоро идва време за садене на дървета и храсти, та съм започнала да мисля какво можем да посадим тази година. Почвата ми, както знаете, е алкална, варовита. Иначе имам и слънчеви и сенчести, сухи и по-влажни свободни места за храсти. Иска ми се повече берита разни да насадим, засега имаме малини, къпини, касис, арония и може би един храст червено френско (ако не е изсъхнало). Боровинките знам, че искат кисели почви и няма да тръгнат при нас. Сещам се за цариградско грозде и годжи, че са по-непретенциозни. Нещо друго?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Миналата есен посадих два бадема, две круши, две праскови и един нар. През зимата и рано напролет паднаха много сняг и дъжд. Корените на всички гореупоменати бяха почти постоянно подгизнали. Оцеляха само крушите. Затова от сега нататък ще садя само напролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При вас ще вървят добре бадемите, но за черупчестите се шири мнението, че се вкореняват при пролетно засаждане. Нар гаранция трябва да имате, пак по жежките места ще вирее добер хинап, смокини си имате мисля?

 

От нашите 20 фиданки, засадени на есен, само две-три изсъхнаха и то лятото, поради недостатъчно вода. При нас смолницата поема много вода, а и нямаме проблем с подпочвените, така че преполиването рядко може да е проблем.

 

Като гледам беритата си ги изброила... сега има разни модерни от типа на тайбери, но изключително много ме дразнят (както и боровинките) със спекулативните си цени. Цариградското не е за всеки вкус, за моят специално не е, така че опитайте първо няколко тарелки и тогаз.

 

Бих помислил и в посока лешник, особено като ограда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Бадемче сме предвидили да садим, да. Нар, смокини имаме. Хинап още не сме пробвали да видим харесва ли ни. А и всъщност за дръвчета нямаме място, затова за храсти мисля. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не разбирам това за мястото - според мен имате много място, предвид колко засенчване ви е нужно по имота :) Ако измислиш какви други храсти ще слагате, сподели, хем да сме в течение, хем може на нас да ни дойде идея :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Всъщост нямаме толкова слънчево място. Първа тераса е открита, и към половината от трета. Другото е шарена сянка от дръвчета, плътна сянка от смокини и асми. С изключение на смокините, повечето дръвчета са млади и тепърва има да растат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Аронията мисля иска твърдо кисела почва, 2 години и 3 локации в мястото не мръдна, докато не изсипах половин кофа борови иглички напролет и сега вече е 50 - 60см висока и прилича на нещо

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В такъв случай трябва да сипя утайка от кафе на моичките две аронии. Едната е малка и трябва да я пресадя, дано е успешно, че през пролетта нямах възможност да я насадя на постоянно място. Другата роди три гроздчета с плод. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

"Аронията понася засушаване, преовлажняване и бедни почви, но добива и качеството падат значително. Аронията е светлолюбиво растение. Тя предпочита почва с рН 6-7 (слабо кисела до неутрална), понася и рН 4.2-7.8."

Ще слагаме и ние иглички значи. Нашата е дървовидна, метър и нещо е висока, садена е миналата есен. Имаше 2-3 арончета това лято.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване