Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Ядливи или отровни

Recommended Posts

Ch Petrov
На 29.10.2020 г. at 12:35, alys написа:

И още три гъбки

 

 

IMG_20201029_123506.jpg

IMG_20201029_123522.jpg

Долните 3 гъбки с шапките обърнати  нагоре май са горните 3 гъбки - с розовите ламели обърнати нагоре . Дали е откъсната в ливада , или в широколистна гора , или в иглолистна гора , или в смесена гора, под бор, под дъб, под бреза и прочие - гъба точно с тези видими външни белези (като тези три гъбки гледани отгоре и отдолу ) няма как да не е полска печурка , стига да расте върху земя , а не върху дървесина.  Важно е да няма дивеч в самата гъба. 

Има един сайт www.manatarka.org, в който има два списъка за растящи в България гъби - с български имена и с латински имена. Набраните гъби могат да бъдат разглеждани в къщи - пред монитор с посочения сайт или пред книга за гъби. Така всеки може да си направи сам справка - какво е откъснал, кои са задължителните му белези, кои са т.н. "двойници" и какви са различията. 

Решение за консумация всеки взема сам - преценявайки възможния риск

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Как точно да ползвам сайта? Да прочета от-до всички видове гъби? Иначе, като ми кажете, че е примерно Полска печурка, отивам и чета за нея. Вече е изядена, де. :))) Онези с белите ламели може да са Едролюспеста мухоморка, но пък нямаха толкова изразителни люспи под пръстенчето. Както и Карболовите печурки (по описание са такива) се оказа, че не миришат и си ги ядем. 

Също остана загадка онези сред ягодите какви са.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ако можех да се справя сама, изобщо нямаше да питам. Форумите са точно затова, за да си помагаме. 

И понеже съвсем малко разбирам от гъби, питам и тук, и в другия форум, после чета в манатарката и така. После изхвърлям или ям, отговорността си е моя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
преди 1 минута, alys написа:

Как точно да ползвам сайта? 

За начало аз бих избрал няколко ливадни гъби : например 1) полска печурка ,  2) елегантна и обикновена сърнела , 3) чаладинка . Чета от - до за всяка от четирите гъби. Чета внимателно за сходни по външен вид гъби (или т.н.  двойници).  Старая се да събирам САМО такива гъби. Внимателно ги разглеждам вкъщи - пред монитора или пред книга за гъби. Полека лека трупам опит с разпознаването им. Полека лека си съставям списък с местата където съм ги намирал. Чакам дъжд, два - три сравнително топли дни и обикалям местата където съм намирал. Важно е да съм първи, защото .. 

Последните гъби брах в ливадите на север от Гребен планина - тя разделя Брезнишкото затворено поле от Драгоманското поле и Сливнишкото поле. Щом имаше "горе" - значи би трябвало да има и долу - по топло е. 

Ще се сбутаме някой ден сред гъбените плантации.. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Ако някъде наблизо там при вас има борчета високи 2-3-4 м бих прочел внимателно и за рижики. Казват, че в Бг имало цели осем вида ядливи рижики.  Онзи ден аз брах 2 вида рижики. Трудно могат да бъдат сбъркани. СЕГА им е сезона. Растат и между борчетата, но брезнишките рижики предпочитат края на гората и се крият в росната  трева (не им трябва дъжд). Всъщност брал съм там рижики и в гора с 10-20 метрови борове.  Трябва си ходене, но веднаж седмично ми стига. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
преди 35 минути, alys написа:

 Онези с белите ламели може да са Едролюспеста мухоморка, но пък нямаха толкова изразителни люспи под пръстенчето. Както и Карболовите печурки (по описание са такива) се оказа, че не миришат и си ги ядем. 

Онези с белите ламели може да са друг вид сърнели - с бели шапки - без шарки или почти без шарки.  Избягвам да ги бера, но съм ги опитвал. Съществената разлика между сърнели/печурки и мухоморки е в долната част на пънчето. При мухоморките от земята се подават остатъци от булото - като калъфче обвива стеблото отдолу. Затова гъбите трябва да се откъсват (със завъртане) , а не да се отрязват - за да се види има или няма калъфче. При ядливата сърнела и ядливата печурка няма калъфче. Бялата мухоморка има чисто бяла ГЛАДКА шапка. Обаче  има и зелена мухоморка с чисто бяла ГЛАДКА шапка. Затова сърнелите и печурките са рискови гъби. 

Карболовите печурки няма как да бъдат сбъркани на вкус. Неприятни са за ядене. Основата на пънчето е бухалковиднс и пожълтява при разрез. Но вкусът е неповторим .  

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 30 минути, Ch Petrov написа:

Бялата мухоморка има чисто бяла ГЛАДКА шапка. Обаче  има и зелена мухоморка с чисто бяла ГЛАДКА шапка. Затова сърнелите и печурките са рискови гъби. 

Не съм съгласен. За мен трябва да си пълен дебил, за да ги сбъркаш. Печурките винаги имат цветни ламели, мухоморката винаги чисто бели. Сърнелата също е по-скоро бежава отдолу в сравнение с искрящо бялото на мухоморката.

Но има и такива индивиди, да, но за тях си важи естествения отбор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не съм гъбар в пълния смисъл на думата. Няма да тръгна за гъби специално. Оглеждам се само на двете ливади, където сме опънали електро пастир за овцете. И то, когато дадете знак, че има гъби. Макар че тази година сърнелите се белееха като ги гледаш през прозореца. Питам само за гъбите, които намирам там. Засега донякъде се ориентирах. 

Между другото, точно за някакви сърнели ги помислих онези гъби, нооо, само си помислих. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За мен интересното е, че овцете не са яли гъбите. Наскоро си говорих с козаря в селото, който каза, че нарочно кара козите в другата посока, щото ееей натам прави сърнели и печурки, а пък еееей там към гората - рижики, та да не му ги опасат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 минути, Боби Димитров написа:

За мен интересното е, че овцете не са яли гъбите. Наскоро си говорих с козаря в селото, който каза, че нарочно кара козите в другата посока, щото ееей натам прави сърнели и печурки, а пък еееей там към гората - рижики, та да не му ги опасат.

Както казва народът "Жена и коза все са в пакост". Козите ядат гъби, даже и някои отровни за човека. Подобно на сърните, те хапват от всичко по малко. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Овцете не съм ги виждала да ядат гъби. Когато си заразихме пънчета с кланица и шийтаке, мислех, че ще имам конкуренция. Оказа се, че изобщо не се интересуват от гъбите. 

Значи за животните може да не са отровни гъбите, които са отровни за хората. Подозирах, че може да е така, но тайно се надявах да е обратното. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
преди 42 минути, min-4o написа:

Не съм съгласен. За мен трябва да си пълен дебил, за да ги сбъркаш. Печурките винаги имат цветни ламели, мухоморката винаги чисто бели. Сърнелата също е по-скоро бежава отдолу в сравнение с искрящо бялото на мухоморката.

Но има и такива индивиди, да, но за тях си важи естествения отбор.

Аз не бих разчитал само на цветови различия.  Това са две ливадни печурки (Agaricus arvensis Schaeff.) В къщи при разрязване по дължината на пънчето ламелите се оказаха мноого светло сиви - почти бели,  практически без мирис. Нощите в Брезнишко са с температури близки до 0*С. Оставих ги на балкона и след вчерашния топъл ден ламелите станаха розови, а анасоновия аромат вече не будеше съмнение. 100% анасонова печурка.

4.thumb.jpg.4989e86566ecced23ac95c3794eab888.jpg

Ето още няколко такива анасонови печурки. Току-що разтворилите се имаха мноого светли съвсем леко сивеещи ламели и (отначало) почти никакъв мирис.

Стрелката сочи към най-голямата гъба с габарит 36 см. През 2013 г.  месец май в Брезнишка губерния се оказа доста хладен и затова в гъбите нямаше дивеч.

2013.thumb.png.25ca0ec9b381c0fbd0f6b65caafe9d1f.png

За себе си всеки сам решава - кое е рисково и кое не.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

На вкус и цвет - товарищ нет.

Според мен :

Гъбите Първо качество са 2-3 вида манатарки, които не променят цвета си при отрязване + пачи крак + тръбенка + булка + смръчкула. Няма как да открия трюфел - бял или черен.

Гъбите Второ качество са 4-5 вида ядливи манатарки, които променят цвета си при отрязване + 2 вида рижики + кифла + жълта рогачка + кладница.

Гъбите Трето качество са чаладинка + 2 вида сърнели + 4 вида печурки + 2 вида пърхутки. 

Има доста ядливи гъби,  които все пак съм опитвал,  вкусът и ароматът не ми е харесал и не проявявам интерес към тях. 

Всъщност зависи как ще бъдат приготвени гъбите за консумация. Някои правят супи,  други - каши,  трети - пържат, четвърти - мариноват.. 

Гъбите на снимката имат белезите на виолетки.

Редактирано от Ch Petrov
Добавка
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вкусът е малко като на миди. Затова запържих добре. В повечето случаи чуквам по някое яйце и стават като панирани. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

С тези е пълно в тората при руското. Предполагам са отровни, щом никой не ги е обрал? 20201031_155642.thumb.jpg.75abf47371692caf2d0fbf5c7c724ef1.jpg

20201031_155602.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Ch Petrov написа:

Гъбите Трето качество са чаладинка + 2 вида сърнели + 4 вида печурки + 2 вида пърхутки. 

Има доста ядливи гъби,  които все пак съм опитвал,  вкусът и ароматът не ми е харесал и не проявявам интерес към тях. 

Всъщност зависи как ще бъдат приготвени гъбите за консумация. Някои правят супи,  други - каши,  трети - пържат, четвърти - мариноват..

Тези дни ядох доста сърнели и са супер вкусни. Не бих казал, че отстъпват на манатарките. Кафевите печурки също бяха много вкусни. Повече от разни гълъбки или пърхутки. Поне на мен пърхутките не са ми от вкусните.

А огнена манатарка консумирал ли си? Много ги имаше и даже пак има. Яко посиняват и се водят "условно ядливи". Жълтата манатарка също синее за кратко, но е проверена и става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Познавам и събирам обикновена брезовка,  червена брезовка, червенокрака манатарка,  габърова брезовка,  ядливия двойник на царската гъба, жълта манатарка, кадифена манатарка - всички те променят цвета си по определен начин.

В Русия май не консумират само бяла и зелена мухоморка + дяволска гъба. Гъбите които тук се приемат за условно ядливи, неядливи и  дори лееко отровни - там си ги осоляват по начини,  които са им познати от векове - доста преди появата на науката микология. Опитвал съм руски осолени гъби - като гост на трапеза с няколко вида водки и чудни мезета.. СЕГА не бих опитал. 

Опитах няколко пъти и като че ли съм склонен да приема зелената гълъбка за третокласна гъба по вкусови качества. Обаче расте по едно и също време и по едни и същи места с пачи крак,  булка и манатарките които не променят цвета си. Ако намеря достатъчно първокласни гъби - не бих събирал второкласни и третокласни. 

One more time : на вкус и цвет товарищ нет. 

Редактирано от Ch Petrov
Допълнение
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дали има истина в твърдението, че скилидка чесън, запържена с гъбите, променя цвета си, ако гъбите са отровни? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не съм го чувал, но то и без гъби си променя цвета като го запържиш? Или имаш предвид някакъв специфичен цвят? Звучи доста съмнително, предвид колко  видове отровни съединения има по гъбите...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване