Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Малини

Recommended Posts

Боби Димитров

Ако софиянци имат мерак за малини, от 10 ноември ще има пак, сорт Люлин, Шипченски проход 79, 02 870 00 33. Два пъти съм купувал от там - доволен съм. Тая година набрахме една кофа малини от капковата градина. 
 
Люлин са ремонтантен сорт - дават два пъти, макар че и това пак е недостатъчно за нашите амбиции.
 
Преценил съм, че за семейство от 8 човека (родители, деца, внуци) са нужни първоначално да се засадят около 50 пръчки, които да взязат в сила след 2 години... или най-добре 100 пръчки, за да има от първата година достатъчно за ядене, за сладолед, за замразяване, за сиропи, за торти.....
 
Естествено след 5-6 години ще имате толкова малини поради размножаването, че ще продавате сами пръчки и ще си върнете инвестицията! От 50 корена след 5-6 години можете да "изхвърляте" стотици годишно в опит да разредите редовете  :)
 

От Alys:

Цитат

Казаха, че ще имат в началото на ноември на цена 10 лв. за 25 бр., но не бяха сигурни за дата. Интересувам се точно от сорт Люлин. Тези, които имам сега, плододаваха през юли и съвсем малко имаха през октомври, но тези през октомври са някакви кисели и не ми харесват. Идея нямам дали са плододавали едни и същи пръчки. Ще изкореня всичко и ще засадя нови. Всъщност не съм сигурна как ще се справя с изкореняването, страшен плевел са!

  
25 бр ще ти стигнат за едно редче около 2 метра макс, при рехаво насаждане. Аз лично бих ги сложиш в 2 успоредни шахматни реда с дължина 1 м и 1 педя между тях. Имай предвид, че ще ти трябва някаква конструкция, защото полягат. Най-лесно е покрай ограда и после с една тел ги "опасваш" на височина около метър. Ето две решения: 
https://www.pinterest.com/pin/472033604666580309/
https://www.pinterest.com/pin/472033604666697656/

Ограждането се прави, тъй като при тези сортове стъблата полягат - растат като обърнато U, особено като се отрупат с малини. При достатъчно влага не е странно да има по 2-3 метра стъбла, извити и полегнали, което води до загуба на малините.

На другото село се гледат "изправени" малини, които имат много по-твърди стъбла и дори при 2 метра височина си растат нагоре като ограда/гора (обаче дават един път в годината). Ето демо, високите на фона са над 2 метра, можете да видите и гъстотата на редовете. Това са редове, слагани преди 3 или макс 4 години, по 1 пръчка през 50 см...

IMG_6501.jpg

Според някои хора, ремонтантните сортове не са толкова ароматни, но аз лично не съм забелязал такова нещо. Проблем се получава ако има прекалено много влага - стават огромни плодове, но с по-воднист вкус и мухлясват за 8-12 часа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Така, де, моите са точно покрай оградата. :) Но при нас трябва още една ограда, защото имаме овце и както съм писала, те съвсем не са кротки четирикраки, които просто си пасат. Когато им е скучно, обикновено стъпват с предните крака на оградата и без проблем опасват малините, така че остават да стърчат почти голи пръчки :)). Но ще мисля по въпроса.

През пролетта на 2014 г. засадих 10 пръчки малини и сега е гора. Бях ги насадила през около 60 см. Доста бяха плъзнали навътре в градината. Не, че сега не правят опити. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Явно им е добре на малините там - моят първи опит с ново насаждение включваше 50 пръчки през една петя и отне няколко години да стане "гора"... и пак не беше гъсто като това на снимката, което Гери се опитва да изреже :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Божкей, 50 пръчки! Познай ние колко насадихме миналата година. Три  :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Интересно от къде намерихте три, някой ви ги даде ли? Не съм виждал на по-малко от 10 броя да се продават, а то и има ли смисъл?

 

Макар че помня една година как развалих бизнеса на бабичка на Женски, като я видях да продава ягоди на единични корени и се изсмях яко. Предната седмица бяхме разчепквали коренища ягоди от градината на майка - в една лопата обем имаше над 50 корена, в две бяха общо 120...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Пазарувахме от разсадник, колкото и каквото поискахме, това си ни дадоха. Кой да знае, че е абсурдно малко  :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Delyan Dimitrov

Боби, благодаря за телефона! Вчера си купих 50 корена и вече са насадени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вдигам тази тема нагоре за @Репичка, качих и липсващата снимка с Гери, която реже малините.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

Ще снимам малините, когато им тръгнат пъпките :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 26.10.2015 г. at 13:47, Боби Димитров написа:

 25 бр ще ти стигнат за едно редче около 2 метра макс, при рехаво насаждане.

На мен, нещо не ми излиза сметката. Аз съм ги засадил на около 30 см. една от друга за да мога да ги прекопавам. Миналата година засадих един ред от 16 метра от сорт Рубин. Част от тях родиха още през същата година. Тези около оградата, останали още от дядо ми не ги броя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
Цитат

alys: Как се разделят корените на малините за разсаждане? Просто откопавам и отделям една-две пръчки ли?

Ще опиша накратко как е било в насаждението от снимката по-горе, което е от времето на покойните ми баба и дядо. Това е подвижно насаждение. Това значи, че всяка година по една редица  (понякога 2) от малините бива измествана. Според това колко са малините, отнема няколко години да се "завърти" цялото насаждение. Дядо го правеше по много проста причина, да не се сгъстява. Този сорт малини става много ситен ако са гъсти насажденията.

Почва се на есен, след опадане на листата. Първо се минава с права лопата и се забива и подига цялата туфа малини от двете страни на реда (предварително малините са орязани в края на лятото). После минава човек с дебели ръкавици и издърпва нагоре стъблата, като ти изтръсква. Подбират се (примерно) 50 най-дебели пръчки, неплододали. Отрязват се с лозарска ножица корените така, че да остане 1 пръчка с максимално голям корен. Останалите корени и пръчки се горят на пролет :blink: Пред годините, когато съм помагал на дядо и баба сме хвърлили хиляди, хиляди корени малини... и вероятно десетки хиляди ягоди, предвид, че и там беше подобна системата, а 1 туфа ягоди 30х30 изкарана с права лопата спокойно има 100 корена, като се сгъсти насаждението.

Имало е години, когато няма време / сили за местене на ред малини. Тогава дядо минаваше с права лопата и вадеше по 1 лопата малини през 1 лопата. Получава се реда 30 см туфа - 30 см дупка - 30 см туфа и тн. В дупките слагаше тор. На следващата година там се завъждаха доста мощни растения, които се вадят лесно и се местят вече.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Миналата година до оградата засадих няколко пръчки. Сложих ги може би през май. Тогава не помръднаха изобщо на височина и реших, че няма да ги бъде. Тази година пораснаха много издънки и мястото стана като огромен бодлив храст. Доста са дълги пръчките, но няма нито един цвят, само листа. Къде греша? Кога да ги изрежа, колко да ги изрежа и кои пръчки да оставя, че поне другото лято да ядем малини?

Не знам какъв е сорта, подари ми ги една позната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако летораслите (издънките от тази година) в момента нямат цвят - огледай добре върховете - тогава сортът не е ремонтантен. Това значи, че дава само едно поколение плод. Този плод се ражда на ланска пръчка.

С други думи, всички леторасли скъсяваш на 60-80 см когато им опадат листата. Догодина на пролет от тези пръчки ще тръгнат странични клонки, всяка от които ще е цветоност = плод. В същото време ще имаш нови леторасли.

На есен махаш до дъно всички плододали пръчки, скъсяваш летораслите. И така, до края на света!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 15 часа, Боби Димитров написа:

Ако летораслите (издънките от тази година) в момента нямат цвят - огледай добре върховете - тогава сортът не е ремонтантен. Това значи, че дава само едно поколение плод. Този плод се ражда на ланска пръчка.

С други думи, всички леторасли скъсяваш на 60-80 см когато им опадат листата. Догодина на пролет от тези пръчки ще тръгнат странични клонки, всяка от които ще е цветоност = плод. В същото време ще имаш нови леторасли.

На есен махаш до дъно всички плододали пръчки, скъсяваш летораслите. И така, до края на света!

Т.е. тази есен няма да махам нищо до дъно, нали? Само ще ги скъся?

Понеже са много на гъсто, ако есента ги разредя, а извадените засадя на друго място - и те ли ще плододават чак след една година?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

1) Да. 2) Да. 3) Скъси ги и ги разреди както ти е кеф, ще плододават догодина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

1) Да. 2) Да. 3) Скъси ги и ги разреди както ти е кеф, ще плододават догодина.

Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 5 часа, skarlet71 написа:

Т.е. тази есен няма да махам нищо до дъно, нали? Само ще ги скъся?

Понеже са много на гъсто, ако есента ги разредя, а извадените засадя на друго място - и те ли ще плододават чак след една година?

Тези дето ги преместваш наесен ги скъси на 15-25 см. от земята.. и ги зарови 3-5 см по-дълбоко отколкото са били..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Здравейте. В крайна сметка на какво разстояние се засаждат тези малини, че в интернет чета 50-70 см между растенията и 1.50 м между редовете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 32 минути, Petar Kirov написа:

Здравейте. В крайна сметка на какво разстояние се засаждат тези малини, че в интернет чета 50-70 см между разстенията и 1.50 м между редовете?

Аз ги засаждам на около 50 см. една от друга. Имам само един ред, така, че не знам, колко да е разстоянието между редовете.  Малините, понаят засенчване, така, че може и под 1,5 метра, но да е достатъчно да работиш свободно. Да има, къде да се обърнеш, докато ги копаеш или мотокултиватора да влиза между редовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Зависи от сорта, трябва да се чете. Лилавите съм ги засадил през два метра, а другите през метър, метър и нещо. И при мен е един ред. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване