Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Малини

Recommended Posts

Petar Kirov

Искам да засадя един ред малини и на 1.50 до него един ред къпини. Редовете се падат между оранжерията и една малка постройка, която ще ги засенчва след обяд до някаква степен. Проблем ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В едната градина разстоянието между редовете е 60-70 см, като редовете са къси, по 2 метра дали имат, но малините не се копаят и не се ползва фреза. Само мулч и евентуално плевене. В другата градина редове няма, един блок е около 70-80 см широк и береш от двете страни.

В самите редове, зависи колко са силни корените, с които почваш и колко ще поливаш и колко често искаш да ги разреждаш :) 50 см е добре при силен начален корен и повече вода, за да не се сгъстят прекалено много. Но на "диво" отглеждане съм слагал Люлин през 1 педя 100 корена и нямаха проблеми.

Забравих да кажа и "добре дошъл" на Петър Киров :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 8 минути, Боби Димитров написа:

В едната градина разстоянието между редовете е 60-70 см, като редовете са къси, по 2 метра дали имат, но малините не се копаят и не се ползва фреза. Само мулч и евентуално плевене. В другата градина редове няма, един блок е около 70-80 см широк и береш от двете страни.

В самите редове, зависи колко са силни корените, с които почваш и колко ще поливаш и колко често искаш да ги разреждаш :) 50 см е добре при силен начален корен и повече вода, за да не се сгъстят прекалено много. Но на "диво" отглеждане съм слагал Люлин през 1 педя 100 корена и нямаха проблеми.

Забравих да кажа и "добре дошъл" на Петър Киров :D

Благодаря! Както се вика "добре заварил" :) Чудех се и аз на блок ли да ги правя или на ред, а после да пусна напречно на коловете по 2 винкела за да ги огранича с телове....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Тъй като малините ми са на 2-3 месеца, все още са ситни растения и се въди доста трева около тях. Чудя се ако мулчирам с окосена трева, дали би попречило на нови издънки. 

Направих малък опит и изглежда като да спира тревата, а през мулча бяха се подали на няколко места издънки. 

Чудя се да мулчирам ли смело навсякъде, че сега докато са малки и с тия дъждове около тях беше станало джунгла:)

Иначе вече има порозовели завръзи, така че ще ги опитаме скоро :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Според мен, няма да им попречи мулчирането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При нас никакъв мулч не може да спре техния устрем, но и местността се казва "Малините", та да сподели и друг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не виждам как ще ги спре мулча. Имаме изкарали корени на 2 метра от реда с малини. Като пролетта откопах всичките такива от миналата година и ги дадох на сестрата на ММ.

Оня ден гледам отново че са се появили- в царевицата, в реда с цвеклото. Лошото е, че като дръпнеш да отскубнеш малина с нея заминава и нещо друго близко растящо. Почвата ни е пръхкава и лесно се вади всичко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Кукумир написа:

Тъй като малините ми са на 2-3 месеца, все още са ситни растения и се въди доста трева около тях. Чудя се ако мулчирам с окосена трева, дали би попречило на нови издънки. 

Мулчът няма да спре кореновите издънки. Те се появяват и на доста голямо разстояние от стъблата. При мен, само мотиката върши работа. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Благодаря на всички. Ще ги мулчирам смело значи :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

не само ,че ще избият, но после ще се чудиш как да ги махаш тия издънки :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Купих малини Микер,Rubus idaeus `Meeker`, и ягоди  Клери. Понеже при мен растат само местни  ягоди, които без название, реших че някой сорт по устойчив на засушаване да имам. Имате ли мнение за това?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Я да питам "естествения интелект" и "натрупания опит" в тази група :) За черни малини ще питам. Първо моя опит. GlenCoe имам, ама не са баш черни. Преди време имах едни черни (купени от някой си в БГ, по интернет). Да черни бяха...ама дотам! Голям плевел. Много бодливи. Малко раждащи. Дребноплодни (6-7 зрънца в малина). Вкуса не е много малинов. Дадох на Ру. Сигурно сте виждали снимки....ама...и той не е доволен и каза че ще ги маха. Та сега питането. Някой виждал ли е наистина черна малина дето да е хубава. Из фейса ми излизат знайни и незнайни разсадници дето дават уж черни малини че е сорта даден....ама като взема да търся в нета и снимките дето изкачат са доста разнородни (определено са от различни сортове) и повечето приличат на мойта гадната.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Panik , интересно съвпадение! Точно днес гледах  какви нови за мен сортове малини да си поръчам, така че да комбинирам с покупки на други растения. Предполагам, че не знаеш сорта на твоята черна малина с дребните плодове? А иначе Glen Coe (или GlenCoe) се води лилава малина, аз нямам такава и си търся да я пробвам в моята градина. Аз имам в момента малко малини сорт Люлин и два корена черна малина сорт Black Jewel купени с общата поръчка от полския разсадник в края на 2022. Единия корен от тези черни малини го пресадих навреме от саксийката в градината ми и той успя да даде плод. Доволен съм от жизнеността на растението и от вкуса на малините, но да си призная, не съм опитвал кой знае колко други сортове малини, че да имам някаква широка база за сравнение.  Ето и две мои снимки  точно на това растение Black Jewel от 2023-07-05, третата снимка е просто увеличен фрагмент:

IMG_20230705_202534s.thumb.jpg.a9940304c65eb1c162e81266842d3952.jpg IMG_20230705_202608s.thumb.jpg.84bfe433d3a71668b0f5e2bd9d00c0fe.jpg

IMG_20230705_202608es.thumb.jpg.92f440a25c582c9bab3ef53c6da7615e.jpg

Та ако искаш от този вид малина и ако имаш търпение до есента, мога да ти дам някой корен. Вече съм заложил отводи на едно стъбло, но най-вероятно ще има и издънки през тази година, ако междувременно не направя някоя грешка и не ги уморя. Преди време ми умряха десетина корена малини Херитидж, предполагам, защото ги бях засял на слънчево място в градината ми и същевременно не успях да ги поливам достатъчно през лятото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 2 часа, embedeo написа:

 Аз имам в момента малко малини сорт Люлин и два корена черна малина сорт Black Jewel купени с общата поръчка от полския разсадник в края на 2022. Единия корен от тези черни малини го пресадих навреме от саксийката в градината ми и той успя да даде плод. Доволен съм от жизнеността на растението и от вкуса на малините,

Ами прилича на мойта гадна. Същите светли и много бодливи стъбла. Същите форма и цвят на малините. Става дебела и по 3+ метра и не седи изправена, а завива към земята, допира се и пуска корени като бясна от върха. Едвам я разкарах после....Но мойте ставаха мноооого хилавки плодчетата. Както казах по 6-7 "зрънца". И с малко сок и големи семки....абе...ужас. Та ако е същата значи при тебе е на по хубава и по-мокра почва (макар че ежеседмично ги оливах). Ако е като мойта...ще се видиш съвсем скоро у посадъчен материал за раздаване :) Ако ли не....ще чакам да стане много и тогава (след години) може да си изпрося :) Тамън и мойте глен кое може да станат вече за раздаване. Не знаех че и те се размножават като се зарови върха и пропуснах няколко години чакайки за издънки...ама нъц! Случайно да си някъде около София?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 11 часа, Panik написа:

Ами прилича на мойта гадна. Същите светли и много бодливи стъбла. Същите форма и цвят на малините. Става дебела и по 3+ метра и не седи изправена, а завива към земята, допира се и пуска корени като бясна от върха. Едвам я разкарах после....Но мойте ставаха мноооого хилавки плодчетата. Както казах по 6-7 "зрънца". И с малко сок и големи семки....абе...ужас. Та ако е същата значи при тебе е на по хубава и по-мокра почва (макар че ежеседмично ги оливах). Ако е като мойта...ще се видиш съвсем скоро у посадъчен материал за раздаване :) Ако ли не....ще чакам да стане много и тогава (след години) може да си изпрося :) Тамън и мойте глен кое може да станат вече за раздаване. Не знаех че и те се размножават като се зарови върха и пропуснах няколко години чакайки за издънки...ама нъц! Случайно да си някъде около София?

Според мен, външния вид на младото стъбло не е показателен, защото  "същите светли и много бодливи стъбла" ги има и при моите малини Люлин, когато са още много млади и не ги е пекло много слънцето. Но за други неща, като например "... не седи изправена, а завива към земята, допира се ..." съвпадат напълно с моята черна малина. Също така моите черни малини са засадени на по-сенчесто място в сравнение с предишните ми малини, така че е възможно и това да има значение, както казваш ти. Значи ще следя, как ще се развиват малините ми за в бъдеще и освен това ще разсаждам малини и в други части на градината.

Принципно ми е доста интересно,  какви растения, къде, в кои части на моята градина, успяват и къде не успяват. Например, вече имам доста наблюдения над троскота и копривата. Копривата се смята за плевел и на някои места в градината ми пречи, но не искам да изчезне напълно, защото много обичам супа от коприва. На сенчестите места в градината ми копривата доминира, а троскот почти няма. На сенчестите места, през част от годината, почвата е по-мека и по-рохкава. Е, в най-големите жеги, ако не поливам достатъчно, навсякъде става "кирпич" и дълбоки пукнатини. Засега, тези сенчести места са доста по-малко от слънчевите места в градината ми, а и част от тях се падат в сянката на орехови дървета, така че възможностите за експерименти са доста ограничени. Но все пак, може да се окаже че при моите локални условия, например, нямам вода в градината и през лятото карам вода в туби, малините виреят на сенчестите места и не могат да виреят на слънчевите места.

На слънчево място имам и два корена тайбери, вероятно сорт Медана. Тези два корена видимо страдат, но не умират в жегите, с поливка веднъж седмично. През 2023 дадоха прилично количество плодове, по-малко отколкото къпина, но повече отколкото малина ако растяха на същото място и при същите условия. Също вкусът и консистенцията на моето тайбери ми хареса повече отколкото плодовете на едра къпина, но по-малко от вкуса на хубава малина. Съответно може да се окаже, че на слънчевите места в градината ми, ако искам по-добър вкус от този на къпини, то тайбери е по-подходящо от малини или къпини.

Не съм около София, ами съм в окръг Търговище, надморска височина около 200 метра. Климатът тук е типичен за Северна България за тази височина и почвата тук е обичайния чернозем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Panik Аз имам от същата тая на снимките, не й знам сорта, от Румен съм я взел мисля (или от полските поръчки). Според мен си е Rubus occidentalis, black cap raspberry. Но малините не са дребни и са много вкусни. Според мен условията не са оптимални в твоя случай, това е причината. Всичко друго съвпада като описание - стъблата особено не мож ги обърка, светла студена резеда в началото и после залилавяват с много светло син налеп. И яко бодил. Аз разбира се ги режа яко и нямам проблем с вкореняване и тн. Но по ограда примерно ако се пуснат, би било супер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Ами ако са от Румен...значи са от мойте. Но може да са ти от полските и да има някаква разлика. Ако не се лъжа Румен каза че ще ги маха...значи няма как да са едри и вкусни. И аз си мислих че може би не са на правилното място, ама там белите малини си раждат нормално. А и ако не са на оптималното място що стават великани!? Едната година си викам...сега ще ви ограничавам...да не се кривите, да стигате земята и да се вкоренявате. И младите пръчки аха да опрат в земята и рез...на 1.5м. И от там тръгнаха разклонения.....аха да опрат в земята - рез. И от тях тръгнаха разклонения....и аха .....абе кво ви обяснявам...знаете приказката за триглавата ламя!

Та по темата...има ли ДРУГА черна малина (освен описаната тук) дето да е хубава. Или изобщо има ли каквато и да е друга черна малина :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз знам сорт Allen, Bristol, Black Jewel. Едно бързо търсене ми показва и други, като Explorer, Tahi, Niwot... Може да има и други. Не знам и моята каква е точно. Но според мен тази черна генетика винаги ще идва от Rubus occidentalis, с други думи поведението вероятно ще е сходно.

Давам и снимка на това, което берем ние. Вижда се, че не са като червените, които са микс сортове, но са по-едри от златните или със сходен размер.

20230708_104350.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 21 часа, embedeo написа:

@Panik , интересно съвпадение! Точно днес гледах  какви нови за мен сортове малини да си поръчам, така че да комбинирам с покупки на други растения. Предполагам, че не знаеш сорта на твоята черна малина с дребните плодове? А иначе Glen Coe (или GlenCoe) се води лилава малина, аз нямам такава и си търся да я пробвам в моята градина. Аз имам в момента малко малини сорт Люлин и два корена черна малина сорт Black Jewel купени с общата поръчка от полския разсадник в края на 2022. Единия корен от тези черни малини го пресадих навреме от саксийката в градината ми и той успя да даде плод. Доволен съм от жизнеността на растението и от вкуса на малините, но да си призная, не съм опитвал кой знае колко други сортове малини, че да имам някаква широка база за сравнение.  Ето и две мои снимки  точно на това растение Black Jewel от 2023-07-05, третата снимка е просто увеличен фрагмент:

IMG_20230705_202534s.thumb.jpg.a9940304c65eb1c162e81266842d3952.jpg IMG_20230705_202608s.thumb.jpg.84bfe433d3a71668b0f5e2bd9d00c0fe.jpg

IMG_20230705_202608es.thumb.jpg.92f440a25c582c9bab3ef53c6da7615e.jpg

Та ако искаш от този вид малина и ако имаш търпение до есента, мога да ти дам някой корен. Вече съм заложил отводи на едно стъбло, но най-вероятно ще има и издънки през тази година, ако междувременно не направя някоя грешка и не ги уморя. Преди време ми умряха десетина корена малини Херитидж, предполагам, защото ги бях засял на слънчево място в градината ми и същевременно не успях да ги поливам достатъчно през лятото.

Сорт ЛЮЛИН се режат до долу, още края на есента или сега, аз ги оразях мойте преди 3 месеца.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз пък не ги режа до долу, въпреки, че са ремонтантни. Дават си две реколти - първата на старата пръчка, втората на новата пръчка.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване