Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Ноември

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

В цветната градина може да се засаждат рози, храсти и пролетни луковични цветя. Загърлят се чувствителните към студа растения.

 

В зеленчуковата градина се прибират зелето, ряпата, морковите и целината. Към края на ноември настъпва времето за пряка сеитба на салати, моркови, магданоз, градинска лобода и други зеленчуци, които ще бъдат готови за консумация по-рано през пролетта.

 

В овощната градина с приключване на листопада идва подходящият момент за засаждане на овощни дръвчета и храсти.
 

Споделете какво (ще) се случва в градината ви през този месец, какво садите и какви други дейности извършвате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мойто зеле и праза си останаха бейби, чудя се има ли смисъл да ги държа по лехите (май няма да пораснат повече) или да ги обирам.

 

Уикенда ще садим малини, този път човешко количество - 30-35 корена. Смятам в траншеи да ги слагам през 30 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен ги прибирай. И нашия праз остана бейби дебел като палец, защото вигната тръгна да расте неочаквано... а зелето изобщо не се зави. Дано поне броколи видим!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Оф, нищо не брах и няма да бера. Ми той празът ми по-тънък от зеления лук, целия ако го обера ще събера колкото един нормален стрък.

 

Репичките ми много хубави и едри станаха, Френската закуска. Трябваше повече да сложа. А пролетните хич не станаха, само на листа са. Искат си късия ден явно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Докараха ни и сламата, голям майтап. Не знам къде ни беше акъла да взимаме големи бали този път - ми те посмъртно не могат да влязат в бараката, даже и през двора не могат да минат.

 

036313635.jpg?r=0

 

А режещата тиквичка сега се сети да връзва, луда работа.

 

036313624.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, това са от малките кръгли бали... пак добре. За градина е доста по-удобно правоъгълни, но и това е нещо! Колко пари ви излезе една такава?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Много, абсурдно много - 50 лв за двете. Със сигурност местните не са по тия цени, ма нали сме софиянци и парите си ги ринем с лопати.

 

Миналата година бяхме взели 10 от малките правоъгълни и общо взето стигнаха, но хич не бяхме разточителни. Тези се равняват горе-долу на 10 малки едната, та ще можем да сме по-ларж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Точно пред къщата в цветната леха ми расте една къпина, съвсем не на място. Решавам вчера да се хвана най-накрая да я изровя и да я пренеса в къпинарника. Доста време се мъчих, копах, накрая я извадих. Тръгвам с ръка да запълня дупката след нея, ама ох, боцка ме нещо. Викам си - някое стъбло ще да е останало. Ровнах малко и що да видя - бодли, ама не къпински, а таралежови  :o  И си дишкат най-спокойно  :D Милия бодилчо, до бодила легнал да спи зимен сън. Ама егати и съня, егати и чудото значи, поне 20 минути съм блъскала на милиметри от него, как не съм го закачила, не знам - голям късмет е имал.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По-безопасно е в къпинака (явно де, ама нали...)! Дори и зимата седят драките! Радвам се, че му няма нищо - и ние намерихме един на кълбо в ливадата, миналото лято. Беше се потрупал с треви и жената го настъпи с крак докато косеше с косата... тоя таралеж какво ли си е помислил - идва ОНАЯ да ма прибира! 

 

14349576320_08b5524fda_z_d.jpg

 

Иначе ти завидях че в понеделник спокойно си копаш къпини и таралежи! Сега като се замислих, това може да е таралеж за разсад!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Извадих, по-точно, изкопах морковите. Хем е твърдо, хем кално. Прибрах част от пащърнака и алабаша. Останалите - утре. Сложих пясък в тави на печката да изсъхне. С него ще засипя кореноплодите. Алабашите ще са в касетка на хладно. ММ прекопа оранжерията. Ще наторим с оборски тор и ще сея марули, репички, спанак, ще бодна чесън и лук за зелено. Ако нещо не се получи, времето е пред нас, ще опитвам, докато стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

 

Към края на ноември настъпва времето за пряка сеитба на салати, моркови, магданоз, градинска лобода и други зеленчуци, които ще бъдат готови за консумация по-рано през пролетта.

 

Добре де, по това време земята е много вероятно да е покрита със сняг или ако не е  - да е на практика замръзнала - как ги сеете тия семена!?  И ако успея да ги насея някакси - какво се очаква да се случи - след колко време ще поникнат и трябва ли някакви грижи да се полагат за тях до пролетта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мисля, че се има предвид да се слагат под найлон или в оранжерия марулите. А грах, моркови, магданоз просто ще поникнат по-рано напролет и ще са едни гърди пред тия, които ще насееш тогава. Аз съм сяла май спанак само толкова късно и стана някакво бейби. Но при мен проблем със замръзнала почва няма де, предполагам че иначе трябва някаква подготовка. Може да полееш с гореща вода  :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според мене сега се сее. Растенията поникват, порастват малко и така издържат зимата.

Имам няколко хубави зелки на различни места и доста дребни или с желание да се развият. Ще им дам шанс.

Днешни снимки и отивам да зазимявам листната целина. Ще изкопая със земя, ще сложа в съд и отива в оранжерията. Проби разни ...:) Ще останат и в градината. Догодина ще опитам и главеста целина. Между зелето и пащърнака е земната ябълка. Много вкусна се оказа, особено в края на зимата.

post-54-0-15242200-1478083114_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, харесва ми този шест-тих!

 

Ру, директното слагане на семена е с идея за ранно покълване, но има и по-висок процент смъртност поради измръзване или изгниване на семената. Освен това, едно затопляне на пролет (както беше тая година февруари) може да подлъже семената и после да пресече слана кълновете. А и друго - това, което е копи-пейст в началото от някъде, не е универсално за всеки климат, според мен е насочено към основните (топли) земеделски райони.

 

Тая година ще пробвам пак грах за презимуване така, с този сорт Метеор, но лани с моркови, спанак, рукула, маше и тн, които сложих под импров-парник на есен, имах точно нулев успех, нищо не поникна на пролет (нищо = 2-3 неща от стотици семена).

 

Отделно чесъна, но той вече е насаден и даже има корен бая пуснал, както и мъъънички стръкове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Снимах касиса и Годжи берито. Ще продължа с тях тук, че ми е по-удобно да кача снимките. Годжито не се разбира кой-знае колко, разпиляно е и зад мрежата, но при внимателно разглеждане на снимката, може да се добие впечатление. И приемам препоръки какво и колко да му отрежа.

post-54-0-92533200-1478611051_thumb.jpg post-54-0-10947000-1478611275_thumb.jpg

 

 

 

Старият касис - два храста един зад друг

post-54-0-65292400-1478611130_thumb.jpg

 

Касис от резници, прихванати миналата есен (просто забодени с две пъпки в земята и две отгоре в началото на ноември)

post-54-0-82460600-1478611204_thumb.jpg

 

Намерих снимка на Лабрадор от лятото. Намирам го красив, освен плодороден. :)

post-54-0-57174700-1478611351_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ако наистина толкова лесно се захваща касисът - аз бих пробвал да бодна няколко пръчки....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Алис, твоя миналогодишен касис от пръчки е по-голям от моя двегодишен от корен  :D  Много му е сухо и жега явно при мен, едва расте.

 

Имам и аз едно годжи, на сушаво място е и все още е живо. Плод обаче не сме видяли засега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И аз се учудих, че лозови и касисови пръчки се хванаха лесно. Годжи берито пък съвсем ме смая. Опитвала съм да бодна пръчки с листа, без листа, все се хваща. Имаше много цвят, но почти без плод. Висят няколко. Дори не ми се поглеждат. Ако и догодина е така, си заминава. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С риск да останеш без годжи (но като гледам то и така си има риск :) ), отрежи го на височина 50 см от почвата. Гледам има отдолу нови издънки. Резитбата ще го поощри да пусне още. Ако не го убие :) догодина ще се захрасти добре и най-късно по-догодина ще имаш добра реколта.

 

Като цяло се опитвай да го държиш на размер нисък храст, а не дърво. На млада дървесина връзва, до колкото знам, съответно е немислимо без резитба да има добив.

 

Иначе пилетата го обичат зимно време, ако нямат алтернативи!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, безценна информация! Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване