Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Ноември

Recommended Posts

alys

Тези, които имате касис, запомнили ли сте кога зрее? Ще искам резница-две от касис, който зрее през юли, примерно. Моят зрее в края на юни, но в по-топлите райони е възможно същият да зрее още по-рано. Хубаво било да има различни сортове за по-добро развитие на плодните храсти, т.е. важи за касиса и годжи берито.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Моят касис "произвежда" зрели плодове в продължение на поне три месеца. Не знам дали е от сорта, понеже друг сорт не съм пробвал, а и не съм се интересувал. В моя двор той е сред най-неглежираните. Предположението ми е, че плододава при минимални температури над 15 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Евгени, пиши, когато започне да зрее през новата година и кога ще приключи. Интересно звучи три месеца. За мене няма по-любим плод от касиса. Опитвала съм да го завъдя преди години, но тогава изобщо не бях отдадена на градинарстване. Боднахме касис, не поливахме и той си изсъхна и изгуби. За нов касис ми трябваше повече увереност и желание да се грижим за него. А по пазарите като че ли изчезна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

По пазарите го няма, защото е нетраен или поне такива са ми впечатленията. Иначе поливки и високи температури са му необходими. Интересно ми е дали в градината на Ру ще дава плодове по същия начин както в полето при мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

След три години ще стане ясно, живот и здраве. Моите два храста общо дадоха точно 1 кг плод тази година. Миналата имаше съвсем малко, може би шепичка. Мерих, защото трябваше да преценя захарта за сиропа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Три дни и поникна годжи беритоpost-54-0-43061700-1479463783_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ало, преходно-средиземноморския климат - излагаме се нещо!

 

30492596734_d4dc74fca5_k.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас е така

post-54-0-52830700-1480429837_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Абе наваля си стабилно - за радост на помощниците... ;-) 

 

 

post-273-0-55908700-1480440982_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, ама той вашия двор бая стръмен! Коя част от 6те декара е това?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Средната е това, като в долния край са двете градини за домати и т.н. Оранжерията е в по-долната третина, а картофите са в най-високата третина от двора. :) И си е приключение само да го изминеш открай докрай.

П.П. Обичам точността, но определено не съм наясно къде е идеалната среда. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ясно, ще трябва да идвам с дрона да картографираме, то си е сложен терена :) Като гледам сигур има 15 м денивелация от картофите до оранжерията :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Приблизително толкова е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ноември обикновено падат първите снегове и понеже доста дървета още имат листа, стават и поразии - счупени клони или полегнали дървета (скъсани корени). Е, това е и естествената "резитба" на сухи и гнили клони.

Тази година не е изключение. Една ябълка е с два счупени клона, общо към 60-70 процента от короната. Но трябва да се възстанови. Една пречупена синя слива, друга млада слива е гътната под тежестта на 50 см сняг. Може и да пробвам да я подпра и изправя. Евентуално да се закрепи.

Като цяло повечето ябълки имат много листа по върховете и задържат сняг, но при тях няма толкова поражения колкото при сливите. Една слива Стенли в съседен парцел изгуби половината си корона от силен вятър миналата зима. Сега и останалите клони са счупени. Но голямо, запуснато и високо дърво. Като лостова система клоните натежават и се кършат.

Направи ми впечатление една закършена моя присадка обаче. На ябълка, втора година. В центъра на стъблото - дупка. Нападнал я е един от онези червеи, изгризал е сърцевината и клончето, вече кухо, не е издържало на тежестта на снега. Отстрани на клонката имаше дупка 4-5 мм. Чудя се гадината дали още е вътре или е излязла? Привързах с лента да зарасне. Но ако червеят е вътре, може би да режа до долу или да вкарам тел докъде стигне да го убия? Ако има дупка отстрани, това значи ли, че е излязъл?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 29.11.2023 г. at 15:54, Славянски написа:

Направи ми впечатление една закършена моя присадка обаче. На ябълка, втора година. В центъра на стъблото - дупка. Нападнал я е един от онези червеи, изгризал е сърцевината и клончето, вече кухо, не е издържало на тежестта на снега. Отстрани на клонката имаше дупка 4-5 мм. Чудя се гадината дали още е вътре или е излязла? Привързах с лента да зарасне. Но ако червеят е вътре, може би да режа до долу или да вкарам тел докъде стигне да го убия? Ако има дупка отстрани, това значи ли, че е излязъл?

Отворих днес клонката отново да проверя за червей. Надолу по стъблото няма повече канал. Реално имаше две дупки напречни точно където е мястото на присаждане и бяха проядени няколко сантиметра по дължината на клончето. Първоначално втората дупка от другата страна не съм я видял без стълба. Очевидно от едната дупка ако е влязъл, от другата е излязъл. Притеснението ми беше да не е продължил надолу към основното стъбло. Присадката е на страничен клон горе в короната на дървото. То е към десет сантиметра дебело, може би на 15 години.

Та увих с нова лента, прихванах и към клонче-шина да не се откърши и малко скъсих растежа да не държи сняг. Трябва да "прескочим трапа".

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване