Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Троскот

Recommended Posts

Боби Димитров

Слагам темата в този раздел, защото реално при добра и редовна поддръжка, троскотът е доста добра тревна покривка, стига да не искаш да садиш нещо в него ;) Нашата "борба" (съжителство?) с троскота реално започна по-сериозно от тази година. На едното село го няма толкова много, определено не е такъв проблем. А ние имаме декар ливада от троскот :)

 

Долу копи-пействам разни неща от чата, за да не се загубят:

 

Евгени: Боби, чимът от троскот ли е или някаква друга трева? В троскот, освен дървета, лапад и някои луковични, не е за вярване друго да оцелее.
 
А бе какво да ти кажа, сложна работа - троскот има много, не е 100%, но може би 70-80% в микса. Изораното и натрупано на високи лехи - там имаше троскот, пробил картофите, докато е вървял нагоре. Работата е усложнена от това, че точно под чима има сума кореняк от черници, джанки, бряст, акации... предишните собственици на парцела са смятали, че като изрязват дърветата ще е по-приветливо. В резултат сега имам сума "скрити лимонки" - гледаш го ливада, а току избие някой храсталак издънки.
 
Първо разкъсвам чима с кирката на 1 педя ширина, после с вилата за копане изваждам почвата на 20 см дълбочина и там засаждам. Тая пролет така сложих аспержите, трудно им е, но се показаха доста от тях и дори оцеляха в сушата.
 
Животът е кратък, а и парите не стигат, иначе бих иззидал тухлени високи лехи 60 см, на дъното мрежа, отгоре кашони, отгоре чкч, та да садя вътре, но нали... И в крайна сметка троскотът пак ще се покаже отгоре :)  Имаше в Permies.com една тема преди време, един тип си зарязал градската градина след като 2 години поред не успял с мулчиране да се справи с троскота - много слоеве кашони! "will grow up through a several feet deep layer of soil or hay bales piled on top of them".
 
От природна/екологична гледна точка, има ли ниша - заема се от нещо, за добро или лошо. 
 
Например, тази година във високите лехи с доматите, като ги разтурихме отголу всичко беше в троскот - явно е възможно съжителство, защото щом продавахме домати, смятай...
 
Пак по други форуми съм чел, че е възможно да се "убие" чрез редовно засенчване, няколко години наред - с различни култури. Тъй като това ми е било интересно, тая година наблюдавах, че под тиквите действително има видимо по-малко троскот, може би е на 50% от по останалата част от "изораното".
 
Имам едно подозрение, че може би детелината ще го пребори, защото райграс миксовете ги тушира доста ефективно... Другата опция е с ръж, особено дива ръж, до колкото знам, но тва е за по-полски условия, не става за домашна градина. 
 
От друга страна, ако имаше начин да се коси често, всяка трева не е фатална, защото е приятна биоамса и секвестира повече CO2 от едно дърво примерно. Освен това, троскотът е много устойчив на газене, на паша, на суша... Чел съм да го предлагат за засаждане в пустинните райони на Ню Мексико, за да задържа почвата.
 
 
Евгени: Захванал си се със сложна задача. И аз бих постъпил по подобен начин при разчистването на терена. Имам да подготвям терен от половин декар стара люцерна за опитно поле догодина. На няколко места има туфи троскот, достигащи 1 кв.м. Двете по-големи петна ги обработих и изчистих. Като намеря пак време ще се захвана и с останалите. Иначе като мине трактора да оре ще разсади троскота и ще ми усложни задачата. Моята идея също е да оградя откъм троскота отстрани опитното поле с пояс от детелина.
 

 

И няколко теми от други места:

http://forums.gardenweb.com/discussions/1521679/organic-way-to-get-rid-of-bermuda-grass

http://www.permies.com/t/18951/organic/destroying-bermuda-crab-grass

http://www.permies.com/t/35189/urban/Bermuda-grass-removal-idea

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Пред мен дилемата беше дали да ползвам външната част от сегашната стара /5-годишна/ люцерна в бъдещото ми опитно поле или да я изора изцяло и да посея ивица детелина /широка 1м./, която да ползвам като буферна зона. Спрях се на втория вариант като основният ми аргумент е по-лесната поддръжка и по-малката й височина, както и това, че лесно се сгъстява сама /като вкоренява израстъци/ и не прораства под земята като троскота.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Чудих се за детелината, но сега ме убедихте :) В момента косим троскотна ливада , но има толкова много тръни и други бодлии израстъци, че не знам новата ми косачка колко време ще издържи. Иначе няма спор, тъпче се масово и нищо и няма, но каква полза ако не можеш да я газиш бос- само за украса не ми е интересна . Четох наскоро за детелината ( бялата) , че е мека и не иска много поддръжка и сега съвсем ме убедихте. Вероятно половината място тази година още ще насадя, а ако догодина сме още в тази къща...цялата. 

В момента никак не е привлекателно( 1-та снимка е от март, сега е окосена и малко по-гъста) , особено, че двора не е поддържан повече от 7 г: .. а като не е наша къщата не ми се влагат много средства, но и ми се живее на красиво :) Ако имате и други идеи, ще се радвам да споделите :) 

 

61678bee-d74e-471a-877e-714ffb7baa61.jpeg

53300501-0c55-476a-937f-49e2ab85e0d2.jpeg

0856d6d9-46eb-41e8-885d-ac4a604a4743.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

За такова място, където ще се ходи бос, аз бих предпочел райграса. Той е зелен и през зимата и не стават калища. Той е по-инванзивен от троскота. Ако се метне връз него напролет, ще вземе превес с времето.

Моята поляна е разделена на две с пътека. От едната страна е с райграс. От другата с каквото си се самонасади. През лятото всичко е зелено и от двете страни, Зимата, само от едната. С времето обаче, райграсът по някакъв начин е преминавал през пътеката и вече започва и другата страна да става с райграс. Проблемът е, че иска по-често косене от троскота. А специално детелината, на слънчево място, си става доста голяма. Пчелите са яко по нея и малко трудно ще става ходенето бос и въобще ходенето през нея, ако не се окоси.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Благодаря много за съвета, определено искам целогодишно да ми е зелено, проблема е само че някога си е било райграс, после се омесва с троскот, тръни, тръни....с маратонки боде даже.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
На 8.06.2019 г. at 15:05, Гого написа:

За такова място, където ще се ходи бос, аз бих предпочел райграса. Той е зелен и през зимата и не стават калища. Той е по-инванзивен от троскота. Ако се метне връз него напролет, ще вземе превес с времето.

Моята поляна е разделена на две с пътека. От едната страна е с райграс. От другата с каквото си се самонасади. През лятото всичко е зелено и от двете страни, Зимата, само от едната. С времето обаче, райграсът по някакъв начин е преминавал през пътеката и вече започва и другата страна да става с райграс. Проблемът е, че иска по-често косене от троскота. А специално детелината, на слънчево място, си става доста голяма. Пчелите са яко по нея и малко трудно ще става ходенето бос и въобще ходенето през нея, ако не се окоси.

Забравих да питам за технологията как да  "метна райграса връз троскота" , само посипвам семената или добавам и пръст и валирам?  И сега ще се получили, ако взема семена или по-добре да чакам на пролет ? 

Благодаря предварително :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

По-добре напролет, когато почвата е чиста и влажна. 

Смесваш семената с пясък за да се получи по-равномерно разхвърляне. Отгоре валираш по възможност или притискаш, като стъпваш върху някаква плоскост. Само хвърлени семена трудно покълват. Поддържаш почвата влажна за да не изнесат мравките семената.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

ок, много Благодаря :) 

 

blagodaria.gif

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това дето райграсът бил по-инвазивен от троскота сигурно важи само за голф игрищата... Без яко грижи райграсът умира за 1 лято, виждал съм го много пъти на живо. Детелината ако се коси редовно става сама с малки листа, плътно по земята и е прекрасен килим, който дори косен е мек, докато всички треви от типа на троскот, райграс и прочее, остават с остри върхове.

Основният метод е редовно косене максимално ниско. Има една друга тема за ливадата, там съм описал как с косене неща като живовляк, петопръстник и сума други "плевели" стават чудесна почвена покривка, която дори без грам поливка си е супер ливада. Иска само косене, първата година - яко.

На твое място на пролет бих взел един аератор за трева под наем за уикенда, бих минал цялата площ на Х два пъти, после хвърлям семена, смесени с почва (или чкч) и пясък, трамбовка с талпи или дъски и ходене, пръскачка ако не вали 2-3 пъти седмично и от края на юни някъде - косене. Първото по-високо, нататък все по-ниско, докато накрая се кара на минимума на косачката.

Успех!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Сетих се за една легенда: нашите като стигнали до Букурещ през н'ам коя си война от "най-добри чувства" им засяли с троскот ботаническата градина и румънците още не могат да го разкарат :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Нашите май и до Париж са стигнали. Пред Лувъра поляните са само от троскот. Народа яко го тъпче, а на троскота нищо му няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

До Париж не съм сварил да стигна, но като знам зимата на какво прилича троскота...

Все още не съм си обновил треволяка, само се надявам градинарството да е напреднало, защото почнах да сея няк'ви смески.

А от райграса съм доволен и не ме съдира от грижи, но е засят на точно определено място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Това което не му харесвам на троскота е че пожълтява като не се грижиш за него, мисля че ставаше през зимата. Аз се справих с него с помощта на местната детелина. Забелязах че между троскота тук, там се бе самозасяла детелина. Когато косях тревата нея не я закачах докато не прецъфти и хвърли семена. След три, четири сезона троскотът изчезна или е толкова малко, че не ме дразни. Сега кося наред.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Зимата има сняг и троскотът не се вижда. През останалото време като цяло е зелен. Не е райграс, но в моя опит с няколко ливади, райграсът е мнооого неизмеримо повече махнаджийска трева. При нас не се полива тревна площ, която е дива ливада, само се коси и си е супер. А зимата, дори да няма сняг, като цяло избягват децата да се въргалят по тревата, щото е целодневно мокро.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Нямам опит с райграса и не знам как е. При мен тревата е от каквито семена са донесли животните, птиците и вятъра. Едвам удържам жената да не изоре  и насади някакъвсиграс. Когато съборих старата къща на нейно място изсипах две каруци оборска тор (овча, градинарите не я харесват заради многото семена в нея). Даже не съм разхвърлял тора, язовците свършиха тази работа, търсейки червеи в него. Какво ли не поникна...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване