Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Цветя в зеленчуковите лехи

Recommended Posts

Евгени

В бъдещата ми опитна градина имам намерение да отглеждам цветя между зеленчуковите култури. Засега съм одобрил три вида: тагетес, невен и хризантеми.

Купих семе от няколко вида тагетес, но не съм наясно как точно се отглежда. От прочетеното в нета стигнах до вариант да посадя семената напролет в градината под найлон в нещо като парник и след като поотраснат и се затопли трайно навън да ги разсаждам из лехите. Ако някой има натрупан опит нека да сподели.

Подсетете ме и за други интересни идеи по темата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Може пореч да се посади , някъде до доматите ,води се полезно съжителство : босилек , домати и пореч. В двора цъфти и сега пореча , замозасява се . Хич не му пука , че беше -4,5С в Кюстендил.И пчелите го обичат много.

post-130-0-07848500-1447703532_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тагетесът е много лесен за гледане, щом при мен процъфтява - смятай. Много е сухоиздръжлив, обича слънце. При мен реално се развихря наесен, но аз го сея директно. С разсад ще порасне и цъфне по-рано. 

 

Латинките често се гледат със зеленчука. А по чуждите дворове често виждам цинии в краищата на редовете, но не знам само с декоративна цел ли са или имат някакво конкретно действие.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тагетесите имат много разновидности. По селските дворове най-често се среща този "класически", известен и като турче или турта:

 

600_400_1284548890_Tagetes.jpg

Той е и най-устойчив като сорт, в смисъл, че не деградира. Преди години имахме едни като топки големи, но, разбира се, следващата година от тяхните семена излязоха обикновени тагетеси и разни други мутации. Ако имаш площ/почва, самозасява се и е държелив. При нас в момента има самороден "разсад" 10 см висок.

обно положението, много видове, много нещо. Ние много ги харесваме, защото ги ползваме за различни неща, но да се има предвид, че без контрол са инвазивни при наличие на вода. На път за село има една слегнала купчина чакъл край пътя, която за 1 година се покри с невени от-до.

Пореч гледахме за първа година ние, купих разсад, насадих го около фиданките, дават го добър за гилдии. Въпреки бруталната суша, успя да цъфне (макар че не порастна на височина), дори да пусне семена и гледам сега има бейби разсад директно в дървесния мулч около фиданките. Явно е държелив...

Ако вземах хризантеми и сродни, препоръчвам късостеблени, защото високите много полягат и искат да ги връзваш - за мен лично грозна работа. Друго красиво и лесно цвете е космосът. Ние имахме от тях тази година сред лехата микс от подправки и броколи и марули. Няма да се справят в гъсто насадена с високи растения леха. Самозасаждат се (иамме вече разсад). Пчелите ги уважават доста. Макар че в сушата едва ли друго събира толкова пчели колкото копривата...

Латинките искат доста вода, без поливка линеят и не цъфтят. Снимка, тук:

http://bezmotika.com/blog/6/entry-27-201510/

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Преди месец се снабдих с двайсетина коренчета невен. Насадих ги временно в една лехичка да  зимуват до пролетта. Сега цъфтят като за световно. Чудя се дали да ги слагам всичките в зеленчуковата градина догодина или да насадя само3-5бр. Опасявам се да не превземат прекалено голяма площ и да пречат на другите растения. Ако някой е имал невен в зеленчукова леха нека да сподели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Невените се разпространяват бързо, но не са трудни за контрол. То същото е с тагетесите де. И при нас сега цъфтят втората реколата - саморасли от семе от тези, които засадихме на пролет. Явно сушата не ги притесни толкова :)

Аз лично съм фен на тези растения. Ако се оставят тотално на самотек, доста се размножават - " На път за село има една слегнала купчина чакъл край пътя, която за 1 година се покри с невени от-до", но в лехите е лесно да махнеш тези, които ти пречат. Тази първа пробна година в новата градина имахме саморасли и цъфтящи невени в тиквичките, сред марулите и после броколито на тяхно място, в картофите, в краставиците... 

Нямат дълбоки корени и дори големи туфи невен можеш лесно да махнеш с една ръка. От най-ранна възраст са различими заради структурата на листата, нещо като лепкаво кадифе, така че не е трудно да ги наскубеш и да ги подариш на някого :)

Майка ми има един любим израз "от <нещо си> не мож са отърва!" - използва се за принципно желани неща, които идват в повече. Като малини, ягоди, тиквички и невени. При нея имаше някакво опасение, че покрай невените се маносват розите, защото са се разпростряли доста в едната градина, но не зная дали има директна връзка или е просто съвпадение.

Принципно невени/тагетеси ги рекламират като пазители от нематоди. За съжаление има и емпирични тестове, и научни статии, които поставят голяма въпросителна по темата. Но дори и да няма друга полза освен визуалната, пак бих ползвал тези цветя в градината!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Благодаря, Боби!

Бабата, която ми подари коренчетата невен, ми обясняваше, че въобще не изискват да се грижиш за тях. Сега се замислям над един план - да посаждам като за проба между всяка от зеленчуковите комбинации от култури /понеже опитната ми градина изключва монокултурно отглеждане/ по едно коренче и да наблюдавам как си влияят взаимно. Надявам се мулчирането с плевели и слама да ограничи прекалено бързото разпространение. Между другото много ме кефи как цъфти. Направо радва окото. А в градината, понеже е нисичък, няма да засенчва други растения и е чудесен като декорация. Дето казваш, само от естетическа гледна точка си заслужава да го имаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И космоси в микса - харесват ми, че са перести и не засенчват и не полягат (не понасям високи цветя, които трябва да ги вързваш на сноп или с кол, за да не полягат).

 

19601277126_76f7642e60_b_d.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

През есента си събрах предостатъчно семена от тагетес. Днес като подхванах разчистване на едната от лехите с идеята да я подготвя за микс /картофи, грах, тагетес/ установих, че тагетеса е наръсил предостатъчно семена по земята. Май ще се наложи да го плевя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А кога да ръсна невен? Досега нямах, иначе сигурно се самозасява.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Когато за първи път садих латинки, невен и тагетис, правих разсад, за да съм сигурен, че няма да се потурчи някъде из лехите. След това вече, гледам си се самозасаждат и то много мощно! Доволно си разкопавам и местя на нови места. Най-вече от невена.

 

невен.jpg  невен2.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, ръсни го в началото на април и нататък, за да не ти превземе всичко без време. Аз лично хвърлям втора пролет по няколко ЧУВАЛА невен в компоста, при това още преди да цъфне, не се шегувам. Ако имаш път към София след 15.03, мога да ти дам един чувал невен :D

 

Макар че като гледам снимките, моят не е толкова натруфен като гоговия, по-обикновен е.

 

Тагетеса го събираме обикновено в 5 литрови торби, защото го ползваме за вграждане в ръчната хартия, та имаме винаги от него. Слагаме го директно в градината без разсад към края на април, защото сме установили, че не тръгва бързо като е по-студено.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

 Тагетеса го събираме обикновено в 5 литрови торби, защото го ползваме за вграждане в ръчната хартия

Това не го разбрах, а звучи интересно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мисълта ми беше, че събираме доста семена от тагетес, защото са плоски и атрактивни и се вграждат добре в ръчната хартия. А невен ако искаш наистина, чувал няма да е, че не можеш да го носиш, но колкото речеш.

 

А латинки гледаме две години и едно семенце не сме успели да съберем. Мисля, че искат по-рохкава и нежна почва, а и вероятно повече вода. И да не ги изяжда зелевата бълха до шушка. Пък в 1 пакетче има 5 семенца за левче, та си купих повече от Англия, да видим. Искам поне по 1 латинка в леха!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Гледам из тубата слагат в лехите едно дет' му викат "яйца на очи" / Limnanthes douglasii / Някой отглежда ли  тази китка?

 

Боби, големи красоти правиш!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз пък мисля в цветния бордюр да бодна по някой зеленчук. Цветен манголд, някое броколи, карфиолче... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз също слагам тагетес, невен, пореч и латинка.
*Латинката е добра за оранжерии, защото там хем ще и е по-добре, хем помага срещу белокрилката и въшките ( абе ако се появят и не се реагира мигновено преди да снесат яйца няма отърване, но тя ги гони). Зелевата муха я изяжда до дъно, да.

*Тагетисът действително гони нематоди (произвеждат се препарати), а и също помага срещу белокрилка и листни въшки. Него пък го нападат акарите.

*Невенът го препоръчват за комбинация със зелеви и краставици; гони гъсениците и зелевата муха. Не съм виждал да го яде нещо, явно е твърде маслен.

*Поречът нищо не гони, но привлича пчели и е добър в (краищата на) зеленчуковата леха, ако не му давате да расте твърде много и го режете за зелен мулч ( така наречената chop&drop техника). От семейството на черния оман, има дълбоки корени и смуче в-ва откъдето другите растения не могат; богат на микроелементи и фосфор, незаменим при направата на течни торове. Напълно ядлив, дори не се брои за цвете.

*Нарцисите са добри около плодните дръвчета. Луковиците им пречат на мицелите на вредните гъбични заболявания да се развиват.

Успях да си загубя невените. Боби, може ли да получа някаква част от чувал семе от невен?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir

Миналата година едвам спасих Тагетиса от охлювите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моя не го ядат - или охлювите са малко, или тагетесът е много. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

И аз сложих тагетис, невен и цинии. От невена нищо не излезе (кучешки семена). Дори един стрък, циниците и тагетиса от втория опит покълнаха. Циниите при доматите и край пътеката ги сложих, но за красота. Забелязах обаче, че тези, които са до доматите са станали големи и гъсти, а тези край пътеката никакви ги няма - хилави дребосъци. Та за доматите не знам дали е добро съжителство, ама на циниите им е хубаво там.

Другото е със семената - тази година накупих цяла торба семена на различни марки и поне половината от тях, да не кажа повече въобще не поникнаха. От турския топ карамфил вече втора година пробвах на различни марки, с разсад, директно, активирани, неактивирани - нищо. Същото и с астрите. Половината ми семена домат, които купих и те така.

Аз знам, че градинарските ми умения са скромни, но все пак имаше и такива, които нямаха търпение да помиришат почва, за да тръгнат. 

Как се справяте с този проблем?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване