Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Устойчиво киви (cold hardy kiwi) - Actinidia arguta / kolomikta

Recommended Posts

Палмо

Абе вие с по 2-3годишни растения и цвят сте вързали, а Славянски сякаш не си в по-топъл край от мен и ти върви пустото аргути... Докато при мен ~5годишно растение се спуква да более от всемирно безизвестна болежка, която започва с кафяви петна по листата, разрастващи се до 50% или 100% кафяв лист. Но листата отслабват и окапват, дори преди пълното потъмняване и сбръчкване...

И тъкмо тез дни се чудех, дали късните студове не са причина да не съм видял 1 цвят за 5г., а пък вие казвате сега цъфтят...Пуста работа..

Ето снимки да видите какъв боклук е. Скоро ще ми писне да го зяпам и ще го пратя на червеите..

 

Пп: напръсках го преди 5 дена с фунгуран и после скор, както препоръча Кирил от палм-форума.. Но не вярвам да го спре.

 

IMG-6a4576a0845c639183b3b042421278ba-V.jpg

20210602_004939.jpg

20210602_004953.jpg

20210602_005014.jpg

20210602_005021.jpg

20210602_005026.jpg

20210606_200152.jpg

20210606_200157.jpg

20210607_192012.jpg

20210607_192045.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако ще го химизираш, късно си го почнал. Влажността е голяма, това също е проблем.

Аз имам женско аргута от вкоренена през 2020 година пръчка. Тая година цъфна - преди 2 седмици, при нас е студено. Ест само женски цвят и го метна. Имам набутани за вкореняване няколко пръчки от @yanev - дано там някоя е мъжка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На мен ми е трудно да различа цветовете женски ли са или мъжки. Доста са дребни и времето е мрачно. Но още има да цъфти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Ако ще го химизираш, късно си го почнал. Влажността е голяма, това също е проблем.

Аз имам женско аргута от вкоренена през 2020 година пръчка. Тая година цъфна - преди 2 седмици, при нас е студено. Ест само женски цвят и го метна. Имам набутани за вкореняване няколко пръчки от @yanev - дано там някоя е мъжка.

Ами и аз от това растение съм вкоренил 4 пръчки миналата година се научих. Едната почина, че ме нямаше да я наглеждам, а миналата година я беше нападнала една памучка ли й казват какво беше не помня, но прави малко пайжинки и са дребни като листни въшки, даже повече. Другата пръчка седеше до нея и не я хванаха...И оцелялата я засадих в земята преди седмица. 

Въпреки, че е от болното растение взета, явно успях да взема чист резник и засега няма поражения, но ще видим. 

Имам и още 2 в саксии(снимка) и обмислям лакомеца, дето се вижда на горните кадри в предния ми коментат да го вкореня с въздушно вкореняване..Ще му прасна една топка пръст с пясък , малко вкоренител и да връзва там корен :))

 

 

16238502762762590307905817463268.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Сега погледнах на Палмо въпроса за болното киви. Голям гъчканак е и явно няма добро проветрение. Едно до друго свряни асма и киви.

Пръскането със скор има смисъл ако почнеш рано като знаеш, че имаш такъв проблем и пръскаш периодично. Ако кивито и асмата не са плододаващи още еди-дойди ще се съглася със скора, ама ако чакаш плод това не е вариант. Върла химия е и аз не бих пръскала нещо, което ще ям с нея. Ползвай вместо скор поливерзум, ама трябва да си упорит. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Нямам киви, но на мен ми прилича на красив киселинен дъждец.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моето киви "Иссаи" го взех 2019 есента и беше към 40 см. Следващата зима го прехвърлих в по-голям контейнер и като премина март го изкарах под стрехата на стъпалата. Тръгна да се разлиства, но паднаха мразове и му убиха листата. След това се разклони и тръгна силно и вече лятото го посадих на окончателно място до една ограда.

2021 г. имаше няколко цветчета на върха, но май бяха мъжки. Обаче се разклони мощно. И има поне пет дълги стъбла и няколко по-къси, включително бая разклонения по 15-20 см (като скъсени клонки), които подозирам ще имат цветни пъпки. Та се надявам тая година да се отчете и да се окаже наистина самоплодно!

За капак резнах върха на едното стъбло навило се по една слива и го нарязах на части с по три-четири пъпки. Киснах ги две денонощия във вкоренител и ги боднах в кофички и саксийки с по една или по-често две пъпки над пръстта. Уж се хващали. Ще пробвам. Още не съм и опитвал такова киви. Надявам се да расте по-успешно от гроздето в тези условия.

Кога всъщност зреят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето снимка на резниците от arguta Issai след близо две седмици в кофичките. По-дебелите са напъпили да се разлистват:

IMG_20220220_103709.thumb.jpg.2ec4c04627d9bee4fae2a3dff6404411.jpg

Кривите и тънки от върха не изглеждат толкова обещаващи. Температурата варира между 12 и 20 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

В тая почва ако тръгнат корени ще е чудо. Пъпките да не те заблуждават, както лозите могат да се разлистят без да са вкоренени, така и тези. Карат на запаси от стъблото в момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, така е, но смокини съм вкоренявал успешно, също арония, касиси и френско грозде. Ще им дам шанс. Дори при неголям процент хванали се пак ще съм доволен. Разбира се, бих искал да е по-успешно за опита. @Боби Димитров мисля беше писал, че е бол пръчки. Той и с върбите има опит... трагичен, но тези се хващат. Все пак ще бъдат обгрижвани.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Дано, за лианите обикновено е трудно без отвод. Аз така съм ги заровил в земята излишните стъбла.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То при мен тъй или иначе е отпадък отрязаният връх, нищо не губя да пробвам. Четох и в нета, че имат успех с узрели резници в тоя сезон.

Ако опитът се провали, мога да пробвам и с отводка. Засега повече се притеснявам дали ще е наистина самоплодно растението. Досега не е давало плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Янев ми даде 4-5 клечки лани. 3 се вкорениха. Интересно, защото забравих, че съм ги заболи някъде и не ги поливах, явно са вземали нещо капилярно от метър натам където е най-близката капка. Имах и цъфтящо женско, неизвестен сорт, което е вкоренено от пръчка забита в 10 литрова туба от вода с почва. Тъй че става, не е 100%, но все пак. Ама мъжки няма... Нищо де, тъй или иначе не е готово мястото за тях. Догодина, живот и здраве.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко онагледяване - arguta Issai:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един ъпдейт за резниците от аргутата към 1 март. Вече при повечето има развитие - напъпване или разлистване:

IMG_20220301_233006.thumb.jpg.70610b001eb26026acf99423e5a6a295.jpg

Общо имам 15 кофички и саксийки с 15 резника (по един във всяка). Държа ги в отоплявана стая, на/до прозорец южно изложение. Температурата варира между 12 и 22 градуса да кажем обичайно. Поливам ги на няколко дни като засъхне видимо пръстта. От 15 четири никакви ги няма и според мен няма да ги бъде, другите единайсет дават признаци на живот. Но нека им дам още месец да видим ще увехнат ли или ще се вкоренят. Засега имам 73 % успеваемост, която може да стане и нула, но повече от това надали ще се вдигне.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Славянски : Като почне интензивен растеж и корените станат дебели, и формират защитен слой, тогава ще обявиш успеваемост. Точно сега е най- критичният етап на вкореняването с най- големи загуби. Листата консумират натрупаните в резника ресурси, а, ако има коренчета, те са уязвими за гъбички, бактерии и ларви на почвени мушици.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

След -5 нощес аргутата е с потъмнели листенца. Те са връхчета още неотворени по два-три сантиметра дълги, но ги е парнала сланата. Държи на студ зиме, но късната и яка слана... Ще видим дали ще се окопити, или тоя растеж е заминал - съответно и цъфтежът.

Същевременно гледах цветчета на една попска круша - ами изглеждат добре. Тук-там имаше някое с потъмняло близалце на плодника. Вярно, че температурата варира в различните краища на имота, та не мога да гарантирам, че при крушата е било -5, но кивито е на десетина метра от термометъра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Хм.  Сега ми изскочи тази тема. Не съм и видял Палмо ако е писал в палмите.

След като знам за PSA по киви, като доста ми прилича.

Само не знам arguta колко е чувствителен спрямо chinensis и deliciosa? 

Алуминиевия фозетил действа и антибактериално.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
Отговорено (Редактирано)

Редактирано!

При мен от 5 кивита (поръчвани общо тук) различни видове, които не помня, оцеля едно и не вдига повече от 50-60см годишно, но не върху стария прраст, а от земята.. Не мръзне, а пуска ново клонче от долната част, което става високо колкото миналогодишното и това е. Не помня мъжко или женско е и чакам да цъфне за да определя. Както и да е, мъжко, женско, не мисля че е самоплодно, та мога го изкопам за някой, ако има интерес.

Ето го и него:

 

IMG_20220422_184639.jpg

IMG_20220422_184651.jpg

Редактирано от Лозан

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако си го прежалил, съветът ми е да го отрежеш изцяло до земя сега и като тръгне нагоре, оставяш само по върха пъпки и листа и разклонения, 3-5 набора стигат, надолу голо. В същото време правиш кръг около него с права лопата, примерно 50 см диаметър, все едно ще го откопаваш, но само забиваш лопатата под ъгъл и я вадиш, да остане процеп. Този метод е изпитан с обикновено киви, може да помогне и при теб. Ако и тъй не поиска, гледай го на храст :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване