Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Устойчиво киви (cold hardy kiwi) - Actinidia arguta / kolomikta

Recommended Posts

Ivaylo Bogomilov

Сигурно и аз ще се включа и ще ги взема от Боби (от София съм). Довечера или утре ще направя избора си.

И аз се включих

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Добавих в таблицата 2 реда за контакт - тел. и мейл – да ги има към поръчката... Аз съм ОК да се пратят до офиса на Боби в София, хем ще се запознаем :)

 

В моята поръчка слжих и една Akebia quinata - Шоколадова лоза, странно, че поляците са я поставили в раздел "Декоративни", цената е много добра. Продължавам да си търся Akebia Silver Bells :)

Преди 3 години взех и засадих една Lonicera var. kamtschatica (Honyberry), пак полска, бяха ги пуснали в БауМакс по 7-8 лв. Засадих я на северната ограда, на сянка, тъй като пишеше, че издържа до -50... хвана си се и тръгна да се развива. По съвет на комшия, агроном я наторих с NPCa - към 30 гр. и точно след седмица загина.  Така и не успях да опитам плодчетата - в България май е известна като ядлива Лоницера, ядлив Орлов нокът или също като Майска боровинка. 

Любо много благодаря за идеята и инфото за Шизандрата, не го бях чувал това растение и с радост ще засадя.

Сладкото Годжи Бери на поляците също изглджда много интересно. Предполагам знаете, че Годжито иска много кастрене и оформяне - ето тук има доста подробни инструкции на български: Кастрене на Годжи бери. От тази, същата фирма смятам да взема също няколко корена Годжи за проба, имат собствени сортове. Пак от тях мисля да взема и Облепиха

 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Добавих си координатите,

менютата на гугълската програма отваряща файла ми излизат на японски/китайски или какъвто и да е там език, така че не знам как да направя текста по-малък.

аз моите годжи берита ги изкорених тая година, едното беше поне 5-годишно, а другите година-две по-млади. Трябва здраво кастрене, цъфтят, но имаше само 5-6 плодчета, които така и не узряха напълно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

И при мен същата работа: първата година роди 20-ина плодчета, дребни, но си бяха плодчета. Аз не знаех, че трябва да го кастря. През 2015 г. се скъса да цъфти, но едва, едва върза 5-6 плодчета, а и стана много безформено с едни дълги по 2 метра клони, с рехави листа... Окастрил съм го яко - оставих го буквално на 2-3 главни ствола и ще видим тази пролет как ще се развие. Така или иначе като сорт е много дребно, та може и аз да го преместя в полето, а на негово място да засадя някой от полските сортове...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

В началото имах мерак да гледам годжи бери, засадих и касис, йоща, цариградско/немско грозде. Последните три-четри години раждат много и трудно се берат, малки дребни, някои бодливи. Като си помислих че това ме чака и годжито, ако роди с тия дребни плодчета ... И през ноември замина, на негово място засадих поредната къпина (общо 9 или 10 сорта). Имам и малини доста.

При кратък анализ при мен виреят основно дребни плодове, трудни и бавни за бране :D Поне лешниците лесно се събират + кивито исай, което се разви доста добре.

А сега ще разнообразя селекцията на аргутите

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Здравейте,
Благодаря за тази ценна обмяна на информация, която се получава.
За полския разсадник: - Информация от колежка от форума - много благодарим!!
На полската версия на уеб страницата им пише, че ще изпълняват поръчките от 25 март нататък (на зелен фон с големи букви).

Възможно е да са си дали малко почивка от административната работа поне, защото им изпратих вече 2 имейла от миналата седмица и още няма отговори.

Така, че явно ще имаме повече време.
Почти всичи без мен искат растенията си в или около София. Нека, за по-удобно на повечето желаещи за тези растения да ги поръчаме до София и да измислим как да се препратят моите растения до Първомай (или селото ми наблизо му, където ще ги садя).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Sid, да шизандрата е много ценно растение! Задължителен компонент на всички смеси /илачи от китайската традиционна медицина, това само по себе си говори достатъчно красноречиво.

Аз гледах и семената й, преди да намеря източници на растения, но от семена трудно се хващала.
Виждам, че повечето са го съобразили в поръчката и предполагам сте наясно всички:

от шизандрата са препоръчват 2 растения за опрашване/плодаване, а за камчатките се препоръчват поне 2 растения от различни сортове за плодаване. (самостерилни са)

 

Облепиха/ракитник и аз търся, запитах този разсадник дали ще я пуснат скоро (заедно с Ананасная - аргута). Ще намерим - или от тях или от другаде.

 

Akebia - също съм й хвърлил око, единственото което още ме спира да си изясня до колко са вкусни/ядливи плодовете.
Ще изчакам за сега, че няма да може всичко наведнъж :) - лятото ще трябва да се поливат всичките тези, особено лианите..

Иво, на годжито плодовете се наливат по-големи с поливане. :)

И от сорта. разбира се зависи.
Йощата от къде си я взел?  Ако я подрязваш, би ли ме имал предвид за някоя пръчка?  Ух, и от Issai -я щом ти върви добре. :)
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Lyubsun, йощата я взех от тук: http://zelena-prolet.com/Ribes_nidigrolaria_RibesXnidigrolaria, от тях взех доста неща преди три години (камчатки, монарда и др.) От камчатките само една оцеля (бях зимал и от други разсадници), а уж бяха различни сортове. Като подрязвам йощата ще те имам предвид. Почти всички растения в градината се поливат капково, включително годжите, растеше като лудо, ама като дойде време да бера особено цариградското грозде, губя мерак за всички дребноплодни.

Акебията се качи на перголата вече, миналата година цъфтя малко, но плод не върза. Сега ще търся друг вид, защото информацията от нета е противоречива дали трябва второ растение и какво.

Много ме заинтересува граховото дърво, звучи много интересно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Благодаря за своевремения и ценен отговор!

Годжи - ако пък се поливат повече може да отиде към вегетативен растеж, вместо плододаване. но капковото сигурно осигурява точното количество, когато е необходимо.

Zelena prolet са си разширили доста асортимента (гледах ги последно преди доста време), браво - виждам, че имат и миризлива върба (Eleagnus umbelata).

 

Да, сибирското грахово дърво е ценно растение. информацията кога започва да плодова е противоречива, но е прекрасно растение така или иначе, с много употреби. Семена трудно се намират, ще се радвам да споделя - пусни адр. ако искаш - искат стратификация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

И аз не знаех за Йощата, но снощи я прверих - ще си обогатя колекцията от френско грозде/касис/цариградско грозде :). Намислил съм да се разходя до "Зелена пролет" защото си харесах и други неща.

 

Къпини/малини нямам много, ако изключим диво-растящите - имам 1 сорт (не знам кой) едри малини без бодли - още не съм ги пробвал + 1 сорт къпини - много едри с бодли от екзотик плантс: Blackberry Karaka Black още незасадено. Също така 2 сорта ТайБери, което също ще садя тази пролет.

 

Иво имаш ли представа каква е твоята Акебия? Аз съм намислил да засаждам 3 сорта, за момента имам Akebia x Pentaphylla (в саксия). За киви Исай ако подрязваш, ме брой и мен, за някоя пръчка :)

 

Lyubsun аз мисля да взема облепиха от БиоТрии (линка съм го дал по-горе). Не знам цени, но не очаквам да е повече от 6-7 лв. – все пак са производители. Мога да разуча и да кажа, ако решиш няма да е проблем да взема и за теб и да ти ги изпратя, може да се комбинира и с растенията от Полша.

 

От полския сайт, аз си харесах още тези 2-те, но ги нямат налични в момента:

ирга - Canadian serviceberry и облепиха - Sea Buckthorn, ordinary. Ако искате в таблицата ще добавя и една група "Неналични" - до 25-ти март, ако се появи нещо от тях да се включи в поръчката?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За годжитата знам, че ако не се режат зверски - не дават плод. За това е свидетелство и "дивото" годжи бери, което на едното село съставлява част от плета към улицата и е на над 30 години, като дърво... само дето му викат обички там (с ударение на О). Когато го опасат козите безконтролно отвън, на другата година има бая плодчета.

 

Акебия шоколадова има Бушката  :) но и тя не се е вясвала тук, иначе ми даде семена, в момента са в перлит в хладилника за стратификация, ще видим.

http://bezmotika.com/gallery/image/127-%D1%88%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0/

 

Сибирски грах отгледах от семена пак лани, както и олеастър (миризлива върба), в момента съм ги зазимил в градината директно насадени, дано живнат на пролет.

http://bezmotika.com/topic/88-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%B0%D0%B4-%D0%B4%D1%80%D1%8A%D0%B2%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0/

 

Сега пак съм сложил техни семена в хладилника.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Годжитата ги резах, резах, ама те по-бързо растат отколкото аз успявам да ги кастря.

Акебията я взех преди няколко години от сортови семена, ама пишеше само Akebia Quinata и нищо друго, още пазя пластмасовия етикет и на него пише че не се яде, но истината е друга. На сортови семена описанието на сортовете не им е най силната страна ;) Мисля да взема една Akebia Pentaphylla, гледам че в ексзотик плантс имат и Silver Bells, ама като не знам каква е моята.

Каквото мога да предложа като пръчки ще предложа, да видя само какво е оцеляло тази зима при -22 градуса. Малините са ми Люлин и явно са си паднали на мястото, защото много дават, почти цяло село прави компоти и сладка от тях, миналата година засадих и едни Fall Gold, Тайберито ще го махам, само едно е малко като растение, а пък иска да се разраства много, иначе е вкусно (не знам сорта).

Имам и една малина Black Jewels, която първоначално мислех че е къпина, много е красива, а и е сладка,мислех че съм я изгубил, ама миналата година се съвзе. Нещо не се справих с атачването на картинката

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Моята Акебия е от Екзотик Плантс, поръчах Силвър белс, но нямали и ми пратиха тази хибрид пентафила с трифолиата (била даже по ценна) в сайта си седи, че имат Силвър белс, но по тел.  казват че няма. Ако тръгне както трябва, на есен ще я кастря и ще имам да раздавам пръчки - Akebia x Pentaphylla - 2 ltr. Писах на Бушката за семена, но явно отдавна не е влизала, тъй като не ми е отговорила. В полския сайт е 2,40 Евро, така че съм си включил 1 в моята заявка Akebia quinata.

 

Ще гледам през пролетта да засадя и Миризлива върба, даже видях, че има една която е вечнозелена и ядлива... :) 

Боби, дано тази пролет да имаш за раздаване от гигантската тръстика, бих искал и аз да я завъдя край реката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От акебията имам семена от Бушката още малко останали, ако искаш мога да ти дам? Или евентуално ако се стратифицират тия успешно, като покълнат някое бебенце да си го отгледаш? Същото важи и за олеастъра, моят е Elaeagnus angustfolia - семена нямам останали, но ако покълнат, бих ти дал. Предлагам това като евентуален начин да спестиш някой лев (винаги в моя дневен ред), но ако предпочиташ да поръчаш големи растения - ти си знаеш най-добре :)

 

М/у другото, аз лично предпочитам да купувам от Пол от Шипка семена и растения (в смисъл предпочитам пред вноса, ако има избор), защото, както писах и в чата, поне знам, че подпомагам достойна кауза на родна почва. Специално акебии имат, а и много други неща...

 

http://www.balkep.org/plant-profiles.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Облепиха, Serviceberry и Ананасная, - Браво, сложени са вече. Ако има налични до момента на поръчката от Ведровски, и аз бих поръчал от тези.
Има и вид ирга (Serviceberry) разпространен и в Бг - Аmelanchier ovalis.

Също с вкусни плодове. Среща се из цялата страна, по скалисти/каменисти места в предпланини и планини до 1900м н.в.
Може да се отглеждаме като излизаме навън за подходящи култивари :)

 

Сид, моля информирай за цените/какви растения са на облепиха които намериш (от Биотрее или другаде), интересувам се да си взема - някакъв именуван култивар/сорт. ако има. Иначе насадих тази зима дoста семена, да видим какво ще излезе от тях. Зелена пролет виждам, че също имат от 6 до 15 лв растения от 30-40 до 80-100см, съответно.

 

Боби, писах в другата нишка която свърза по-горе: прави ли стратификация/третиране на семената на (сибирското) граховото дърво? И каква? Само 45 дни на студено? Cаragana brevispina предполагам имаш пред вид?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Купували ли сте от Пол http://www.balkep.org
- как са растенията/семената му/им? Видях доста интересни неща :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Всичко им е добре - дори тая година доставяха растения покрай плод-зеленчуковата си продукция в София в бившия Хранкооп, където помагах. Предимно подправки, но бяха в много добро състояние дори след пренос по куриер. Освен това Пол е супер точен, пиши му или му се обади и можеш да се разбереш с него за всичко, да ти обясни и тн.

 

Отделно сме ходили семейно при тях преди години за два дни покрай годишните им дни на отворените врати, много приятно и опознавателно :) От там са ми семената за сибирския грах - той ме запали преди няколко години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Благодаря ти за препоръката. Супер, със сигурност ще им пиша и съм им потенциален клиент:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Премествам сега няколко мнения в другата тема, но е малко сложно че всеки говори за всичко :) Пишете ми в чата ако смятате че още нещо трябва да бъде местено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Здравейте, пиша, защото има пролетно раздвижване от страна на полския разсадник. На уеб страницата им поне.

Актуализирани са цени и наличности.

От това което се отнася до нас: няма ги някои от промоциите, има налични Ананасная, облепиха.

Като цяло, цените на кивитата и разнообразието остават доста атрактивни. 

Моля прегледайте сайта и актуализирайте поръчките си.

 

Аз ще продължа да търся отговори от тях на запитванията по въпросите които ни вълнуват (и които вече съм им изпращал 2 пъти): цена и начин / време за доставка, големина на растенията и др..

Някой има ли минути за Полша, за да им звъннем по тел.?

До сега не са отговорили на 2 имейла, може това, че са на английски, че е в разгара на сезона или кой знае какво да не им е удобно.

 

Ето отново линка на поръчката, за удобство:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ofSLKDub6ZNccmGFaAR7qejHff-AT_n2y4wVvdf776w/edit#gid=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   1 потребител

    • svilenotnisovo
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване