Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Устойчиво киви (cold hardy kiwi) - Actinidia arguta / kolomikta

Recommended Posts

alys

Говорила съм с тях, информативно. С Годжитата се забавлявам, не съм сериозна. Хващат се от резници и при мене. Обаче бързо изсъхват резниците - като рязах и раздавах есента, докато стигнат до градинките, са се предали. Оставила съм да се вкореняват и ако са живи, на есен с песен, мога да раздам. И моето беше едно никакво и много грозно. По съвет на Боби го орязах много яко есента и сега е пуснало едни много мощни леторасли с много и гъсти листа ( при това кръгли почти). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Да и аз гледах, че трябва да се кастри постоянно - и го кастря, пак ми седи грозно и опърпано баш на входа. Само ми загрозява лавандулената леха :)

Някъде имаше даже наръчник как се кастри 1-вата, 2-рата и следващите години (май точно в сайта на Биотрии беше).

Ако и тази година не даде по-сериозно количество плодчета ще го махам или местя от там. Между другото е на доста сенчесто място - на северо-изток, грее го пряка слънчева светлина до 10-11 часа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vikborikin

И азих взел няколко кивита,чак сега виждам тази тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Здравейте,

Аз за сега предпочитам облепихите пред годжитата, защото:

 * Азото-фиксиращи са - голям плюс в моята градина.

 * Плодовете на облепихите имат също изключително ценни качества без да имат алкалоиди, и горчивия им вкус, за разлика от годжитата.

Алкалоидите знаем, че в по-големи количества са отровни и аз винаги имам едно на ум за количеството, когато хапвам от годжитата.

 * По-обилно раждат -(субективно сравнение на кг. плод/ единица растение (дори и като се вземе под внимание, че искат и мъжко :), и стават сравнително по 1 време, а на Годжитата е по-разтегнат сезона)

 * При мен облепихите се гледат по-лесно /по-добре вървят.

Имам хубави облепихи и мога да разменя за студоустойчиви Кивита, Шизандра, Elaeagnus umbellata, Е. multiflora - goumi.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

А как са твоите кивита?

Интересувам се от хубавите облепихи :)

Аз съм засадил само една, не знам мъжка ли е или женска или беше хибрид (даже май беше от полската поръчка). Плодчетата не съм ги пробвал никакви.

Днес гледах полската шизандра - още не е разлистила, май има някакви признаци на живот, но нещо не е ОК. А другата от ОЛХ, не дава никакви признаци... 

А тази Пасифлора на снимката твоя ли е? Намери ли студоустойчива раждаща плодове?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Сид, супер, мога да ти дам облепихи есента или следващата пролет.

Твоята ако цъфти - по цветовете (или липсата на плодове) ще я познаеш. Но и дори да е женска, ако си няма "другарче" няма да върже. Ако цъфти - забележи я каква е.

От студ. кивита имам само 1 Кенс ред . Най-потресаващото беше, че 1-2 (от 6) въобще не се развиха, но поне сега имам място за размяна :)

Да,  Пасифлората е моя- голяма гордост беше, цъфтя разкошно още 1вата година. Имаше 12 цвята наредени в редичка, които се отваряха последователно - голяма красота. Дори направи няколко плодчета, но не опитах да ги ям.

С твоите/-та Пасифлори/-а какво стана?

От Оlx от кого взе Шизандра?
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 1 час, Lyubsun написа:

Да,  Пасифлората е моя- голяма гордост беше, цъфтя разкошно още 1вата година. Имаше 12 цвята наредени в редичка, които се отваряха последователно - голяма красота. Дори направи няколко плодчета, но не опитах да ги ям.
 

Къде е снимката? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
преди 5 часа, alys написа:

Къде е снимката? :)

Eто за теб :)

DSCN2982_Passiflora_Co_E_re_Sm_Shre.jpg

DSCN2974_Pasiflora.jpg

Сид, P. incarnata, която се казва, че е ядлива от студоустойчивите, С.американски вид още търся, не съм намерил.

На снимката са P. caerulea. Подозирам, че и нейните плодове може да са ядливи.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ауу, много красиво!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От Лозан в чата:

Цитат

За кивито да ти кажа! Моите 4 останали живи (тотално нз кое какъв сорт/вид/пол е) тръгнаха добре през пролетта във входа на северен прозорец. Като се раззелениха хубаво ги извадих на южен балкон (преди 2 седмици) и до обяд листата бяха побелели и клюмнали. Прибрах ги пак и едва сега покараха нови малки листенца. С 2 думи: изгоряха зверски. Казвам ти за да внимаваш къде ги оставяш. Да е сянка или поне шарена в началото.

 

От мен малко: 

Минаха 2 години от тази поръчка и реших да обновя малко инфото за моите кивита. През 2016 късната слана попари и 4те ми растения. В крайна сметка оживяха 2 от тях, едно мъжко и едно женско, но не зная сорта, защото зимата се изгубиха табелките. До края на годината прирастът беше съвсем малко, под 50 см бяха и двете.

През 2017та също имаше късна слана и имаше поражения по кивито, макар и по-леки. Към края на лятото и двете изглеждаха почти умрели. Извадих ги от градината и ги сложих в саксии в София, пред офиса. Мъжкото, от края на август до средата на октомври, реално края на растежния сезон, когато му опадаха листата, порастна от височина 50 см на 2 метра. Женското пусна само 5-6 нови листа но не порастна (поне не умря).

Зимата прекараха в неотопляема стая в офиса. Мъжкото го орязах, скъсих го на около 50 см височина, защото есенните растежи бяха прекалено фини и неразклонени. Опитах да вкореня резниците и някои от тях развиха листа, но бързо след това изсъхнаха (не съм ги лишавал от влага). На пролет имаше топли седмици и кивитата се развиха много рано. В края на април (вчера, 24.04) ги изкарах навън. До тоя момент на изкарването мъжкото ВЕЧЕ има височина близо 160 см, а женското има към 20 листа и почва да пуска филиз нагоре, 10 см.

Тази година и двете ще прекарат пред офиса, където ще мога да ги наглеждам. Мъжкото ще му отрежа върха след месец, за да се разкланя. Догодина ще ги слагам в градината за нов опит. Своевременно ако някой от вас от общата поръчка има вкоренени резници от женски кивита, да се обади :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Делициозата е изключително издържлива, не боледува като чинензиса и е достатъчно вкусна. Расте на цялата територия на надморска височина до 600 м с малки изключения, някои котловини, където падат екстремално ниски температури и въпреки всичко измръзванията са частични. ОБАЧЕ, може да загине и си загива при повратни студове, тъй наречения абиотичен фактор на мраз. Много фактори, които влияят върху студоустойчивостта, често предизвикват противоречиви резултати. Понякога мразове с по малка интензивност, причиняват по големи повреди от по силни мразове. Темата е много интересна, много елементарна, просто трябва да се разисква зимоустойчивост и студоустойчивост, наричана от някои студопоносимост, което са две различни понятия по една тема. България има характерна неустойчива зима и по тази причина студоустойчивостта на видовете  има по малко значение от студопоносимостта ( именно заради неустойчивата зима ) и постоянните аномалии в края и. Така, че спокойно всеки може да тества делициоза и съм убеден, че изкара ли една зима, няма да има проблем, стига да не си в котловина с подчертавам, много късни пролетни мразове ( един мраз от минус 7 С ) в края на април и си заминава всяка дървесина с диаметър до 2 см, отделно ще има и повреди по по дебелата, макар и частични, но ще има.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо

Привет!

Дано не бъркам темата, но имам едно киви, което отглеждам в Северозападна България и предполагам, че е аргута. Въпросното е на 4-5години и беше зарязано след засаждането, като едва миналата пролет реших да го оформя. Орязах ниските израстъци по стеблата на 2те основни разклонения, едното от които беше почти двойно по-дебело и насочих по асмата...След това започна същинската вегетация и в един момент се появиха малки кафеви петънца по листата и самите листа започнаха да се навиват като лодчици, като до края на лятото някои изсъхнаха. В същото време по-тънкото стебло взе да образува някакво сцепване и в последствие издуване , което стана доста голямо и в крайна сметка премахнах цялото стебло и оставих само голямото. Прикачвам снимки на това образувание и ще се радвам, ако някой знае какво е..Рак ли е, повреда някаква? Като го срязах , взех да прекърших под образуванието и беше изсъхнало стебълцето. Важно уточнение е, че над това киви виси една лозова асма и може да е опръскано , когато е пръскана самата лоза, но не ми се вярва да е причина за листата и този тумор на стебълцето...

И също така цветчета не съм видял още..Но миналата година малко и слана поизгори най-първите разпукали листенца, което на пръв поглед сякаш не оказа влияние на развитието..

Хубавото от цялата работа е, че направих първи опити и то успешни , та вкорених няколко резника от това растение. Някои достигнаха по 1 метър. 

Снимки:

 

20210226_155904.jpg

20210226_155907.jpg

20210226_155912.jpg

20210226_155915.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
На 25.03.2021 г. at 12:13, Славянски написа:

Ами нямам представа...Започна като малка вертикална цепка в кората и постепенно набъбна като срамни устни и после се удебели и стана такъв "кошер".. Листата също така и цялото нещо се случи след кастренето и дъждовете.. 

Ще потърся още снимки да покажа в началото какво беше , както и листата.

Иначе това, което си пуснал е най-близко до някаква информация за това заболяване. Имаше и още един материал на италиански, който ми изпрати един приятел. Ще потърся и ще пусна. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кивито ми, купено за аргута исаи, цъфти за пръв път тая пролет. И се чудех това мъжки цветове ли са и дали може да се чака плод от тях? Не са много.

Photo0384.thumb.jpg.fc3681684147d39d492be07f84ddf426.jpg

Върви мощно тая година и трябва да го насочвам по мрежата. Нямаше никакви поражения зимата. Ама дали е наистина самоплодно... Че е дребно, знам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov
преди 10 часа, Славянски написа:

Кивито ми, купено за аргута исаи, цъфти за пръв път тая пролет. И се чудех това мъжки цветове ли са и дали може да се чака плод от тях? Не са много.

Photo0384.thumb.jpg.fc3681684147d39d492be07f84ddf426.jpg

Върви мощно тая година и трябва да го насочвам по мрежата. Нямаше никакви поражения зимата. Ама дали е наистина самоплодно... Че е дребно, знам.

Имам Исай от 6-7 години, самоплодно, на едно растение има и мъжки и женски цветове, когато узреят добре са много сладки. От няколко години имам и други Аргути (но не самоплодни),  тази гаодина за първи път цъфти Ред Кен-а. Всички без Исай-четата са от първата полска поръчка (то май втора нямаше или поне аз не се включих). Ако разгледаш добре цветовете мъжките и женските се различават много ясно в средата на цвета, естествено ако тази година е решило да цъфти и в двата си пола ;).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси, Ивайло. Ами ще трябва пак да ги огледам. Намерих и хубави снимки за референция в нета. Това е мъжки цвят:

20170617b-apple2000-wc.jpg?w=1024

А това е женски:

20170617c-mnolf-wc.jpg?w=1024

Ей тук има по-подробно описание:

https://laidbackgardener.blog/2017/06/17/is-my-kiwi-a-male-or-a-female/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А какво количество плод ти задържа като едно растение, @Ivaylo Bogomilov? В статия по-горе чета някои обезпокоителни работи за въпросния сорт:

The Japanese cultivar ‘Issai’, although sold as a hardy kiwi (A. arguta), is actually a less-hardy hybrid (A. arguta x A. rufa). It’s inevitably offered as the variety of choice for gardeners who don’t have enough space for two kiwi plants, a male and a female, because it’s said to be bisexual. (In fact, ‘Issai’ is 100% female, but is parthenocarpic: it can produce a limited number of fruits without pollination.) It is also said to begin to produce fruits at an exceptionally young age: only 2 or 3 years and is naturally a fairly small, weak grower, taking up less space than other kiwis.

All that sounds good, but it rarely lives up to its hype. While it may produce fruits without a male variety nearby for pollination, expect only a few fruits per plant per year… and expect none at all in colder regions. Although the stems may be hardy to zone 4b, it rarely blooms at all anywhere north of zone 6b and is only likely to be very productive in zone 7 or above. It can be very productive in mild climates, but only in the presence of a male hardy kiwi (A. arguta).

В превод:

"Японският сорт "Issai", въпреки че се продава като студоустойчиво киви (A. Arguta), всъщност е по-малко издръжлив хибрид (A. Arguta x A. Rufa). Неизбежно се предлага като избор за градинари, които нямат достатъчно място за две кивита, мъжко и женско, защото се казва, че е "бисексуален" (еднодомен). (Всъщност "Issai" е 100% женски, но е партенокарпен: той може да задържи ограничен брой плодове без опрашване.) Казва се, че започва да плододава на изключително ранна възраст: само 2 или 3 години и по природа е доста малко растение със слаб растеж, като заема по-малко място от други кивита.

Всичко това звучи добре, но не оправдава еуфорията. Макар да може да произвежда плодове без мъжки сорт наблизо за опрашване, очаквайте само няколко плода на растение на година ... и не очаквайте нищо в по-студени региони. Въпреки че стъблата могат да бъдат издръжливи до зона 4b, то рядко цъфти изобщо някъде северно от зона 6b и е вероятно да дава добра реколта в зона 7 или дори по-топъл климат. Продуктивността може бъде много висока в мекия климат, но само в присъствието на мъжко студоустойчиво киви (A. Arguta)."

Та излиза, че полза от мъжко си има според тоя текст.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Имам две растения Исай, не са от най-буйно растящите. Трудно ги качих на перголата, по-скоро се разрастват на мрежа като краставиците и стигнаха до около 2 метра височина и 1 метър широчина. Засега дават около ~ 2 кг плод от растение. Мисля че един от проблемите е че не са много устойчиви на повратни студове, а аз имам винаги такива (така четох някъде по нета студоустойчиви, но чувствителни на късни студове). Ранните есенни слани при мен също не помагат да ги опитам в пълната си сладост. Обикновено ги обирам септември и чакам да доузреят, което не винаги се случва. В момента едното исачйче се е отрупало с цветни пъпки, но ще не е цъфнало. Обикновено цъфтежа е края на април, началото на май. Сега сме средата на юни, а то се чуди още. Но поне е едно от малкото неща дето дава плод при мен. С това късо лято не са много нещата дето раждат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз очаквах по-силен растеж от аргута, но ако е хибрид наистина... Интересно тази година с втория сорт дали ще имаш по-добра реколта?

Иначе Issai го пишат партенокарпно, само с женски цветове, което е странно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване