Боби Димитров

Устойчиво киви (cold hardy kiwi) - Actinidia arguta / kolomikta

109 мнения в тази тема

Говорила съм с тях, информативно. С Годжитата се забавлявам, не съм сериозна. Хващат се от резници и при мене. Обаче бързо изсъхват резниците - като рязах и раздавах есента, докато стигнат до градинките, са се предали. Оставила съм да се вкореняват и ако са живи, на есен с песен, мога да раздам. И моето беше едно никакво и много грозно. По съвет на Боби го орязах много яко есента и сега е пуснало едни много мощни леторасли с много и гъсти листа ( при това кръгли почти). 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз гледах, че трябва да се кастри постоянно - и го кастря, пак ми седи грозно и опърпано баш на входа. Само ми загрозява лавандулената леха :)

Някъде имаше даже наръчник как се кастри 1-вата, 2-рата и следващите години (май точно в сайта на Биотрии беше).

Ако и тази година не даде по-сериозно количество плодчета ще го махам или местя от там. Между другото е на доста сенчесто място - на северо-изток, грее го пряка слънчева светлина до 10-11 часа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И азих взел няколко кивита,чак сега виждам тази тема.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Аз за сега предпочитам облепихите пред годжитата, защото:

* Азото-фиксиращи са - голям плюс в моята градина.

* Плодовете на облепихите имат също изключително ценни качества без да имат алкалоиди, и горчивия им вкус, за разлика от годжитата.

Алкалоидите знаем, че в по-големи количества са отровни и аз винаги имам едно на ум за количеството, когато хапвам от годжитата.

* По-обилно раждат -(субективно сравнение на кг. плод/ единица растение (дори и като се вземе под внимание, че искат и мъжко :), и стават сравнително по 1 време, а на Годжитата е по-разтегнат сезона)

* При мен облепихите се гледат по-лесно /по-добре вървят.

Имам хубави облепихи и мога да разменя за студоустойчиви Кивита, Шизандра, Elaeagnus umbellata, Е. multiflora - goumi.

Sid и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как са твоите кивита?

Интересувам се от хубавите облепихи :)

Аз съм засадил само една, не знам мъжка ли е или женска или беше хибрид (даже май беше от полската поръчка). Плодчетата не съм ги пробвал никакви.

Днес гледах полската шизандра - още не е разлистила, май има някакви признаци на живот, но нещо не е ОК. А другата от ОЛХ, не дава никакви признаци... 

А тази Пасифлора на снимката твоя ли е? Намери ли студоустойчива раждаща плодове?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сид, супер, мога да ти дам облепихи есента или следващата пролет.

Твоята ако цъфти - по цветовете (или липсата на плодове) ще я познаеш. Но и дори да е женска, ако си няма "другарче" няма да върже. Ако цъфти - забележи я каква е.

От студ. кивита имам само 1 Кенс ред . Най-потресаващото беше, че 1-2 (от 6) въобще не се развиха, но поне сега имам място за размяна :)

Да,  Пасифлората е моя- голяма гордост беше, цъфтя разкошно още 1вата година. Имаше 12 цвята наредени в редичка, които се отваряха последователно - голяма красота. Дори направи няколко плодчета, но не опитах да ги ям.

С твоите/-та Пасифлори/-а какво стана?

От Оlx от кого взе Шизандра?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Lyubsun написа:

Да,  Пасифлората е моя- голяма гордост беше, цъфтя разкошно още 1вата година. Имаше 12 цвята наредени в редичка, които се отваряха последователно - голяма красота. Дори направи няколко плодчета, но не опитах да ги ям.

Къде е снимката? :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, alys написа:

Къде е снимката? :)

Eто за теб :)

DSCN2982_Passiflora_Co_E_re_Sm_Shre.jpg

DSCN2974_Pasiflora.jpg

Сид, P. incarnata, която се казва, че е ядлива от студоустойчивите, С.американски вид още търся, не съм намерил.

На снимката са P. caerulea. Подозирам, че и нейните плодове може да са ядливи.

alys, vikborikin и Лозан харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ауу, много красиво!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.