Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Устойчиво киви (cold hardy kiwi) - Actinidia arguta / kolomikta

Recommended Posts

Sid

Боби, аз говорих по тел. с Любо вчера, опитал е през ПейПал, но полякът няма регистрация, всички данни, като се започне от мейл (той има няколко и не е ясно кой) та до самата сума трябва да се въвеждат на ръка и в крайна сметка не е ясно какво ще се изпрати, има ли кой да го получи и какво ще се случи. Не, че пречи да се пробва...

 

Аз междувременно се поразрових в темата за преводите по банков път. Доколкото прочетох нашите банки се правят на ударени и събират каквито си искат такси, независимо, че са длъжно по подписани за целия ЕС спогодби да изпълняват такива преводи на нормални цена, че даже  и без такси (в Германия напр.).

 

Тук попаднах на една огромна тема, в която се обсъжда проблема и е активна до преди няколко дена: http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=13339&page=2

 

Спряга се система SEPA, която е в пъти по-изгодна от сега разпространения SWIFT. Както и да е Любо ще им звънне утре и ще говори с тях, колко би ни струвал подобен превод.

Ето резюме: "Важно е да се знае че само БГ банки не прилагат SEPA в Европа. Чехия, Полша и тн отдавна я пуснаха и намалиха цените. То не че БГ банките не я ползват но крият за да държат цените високи! Има картелно споразумение на БГ банките да не пускат СЕПА докато не дойде закона на вратата 2016!

ДСК обхожда през своята майка в Унгария. Взимат ви цена за SWIFT а те пускат през SEPA през Унгария. Да живее България..."

 

Като алтернатива в същата тема видях 2 системи за международни преводи: TransferWise и CurrencyFair.

 

Пак в същата тема бяха пуснали промоционален линк към transferwise.com. - 1  безплатен превод до 1000 евро - реално се плаща само конвертиране лева/евро по курс на банката + превод от сметката до Сметка на transferwise в Булбанк (обикновено е 1 лв.). 

 

Огледайте дали transferwise в нашия случай ще ни свърши работа, (струва ми се, че това е нашето решение) и утре да действаме.

 

Нека междувременно да подновим, шернем наново таблицата, Лозан да опише какво иска да поръча и да дооформим заявката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Нещо не върви с тази поръчка май - май... Ами да си напиша аз какво искам (не знам тук ли или има нова таблица). Аз виждам старата поръчка. Искам от беритата: (Kamchatka Berry Wołoszebnica - 2,40; Kamchatka Berry Wojtek - 2.40; Kamchatka Berry Sinoglaska - 2.40) * 1бр. и  2 женски и 1 мъжко киви по ваш избор, че хич не ги разбирам :unsure: , а няма време да се ограмотявам тепърва при положение, че поръчваме. :)...ако трябват парички мога да дам предварително колкото дължа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Привет,

има ли някакво развитие по тази поръчка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Направих/копирах нова таблица на следния адрес:

https://www.icloud.com/numbers/000Y58BPzMgYoBV5zrhvVY5zw#%D0%9F%D0%BE%D1%80%D1%8A%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%BE%D1%82_%D0%92%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8

 

Би трябвало да може всеки да влезе и да си актуализира поръчката - принципно са копирани старите бройки, като аз добавих още няколко за мен.

 

Моля Боби, Ивайло и Лозан да си прегледат/актуализират/попълнят бройките. Любо също да попълни своите.

 

Махнал съм всички лични данни (телефони и мейли) от таблицата. Има 2-ра таблица за контакти, до която ще изпратя линк с достъп на лични - до Любо, (тъй като той поръчва) и до Боби, (като администратор и получател на пратката). В тази таблица са вече попълнени данните на всички които до момента са изявили желание да се включат (аз ги попълних и на Лозан). Ако някой иска да се включи, нека си попълни желанията в голямата таблица и да изпрати своите контакти на лично съобщение до Любо, Боби или мен за да ги въведем в 2-рата таблица.

 

Добавил съм цена в злоти на растенията - с 4-5 % са по-ниски :). По-странното е, че ми направи впечатление, че има видове, които се предлагат само в полската версия на магазина, но не и в английската... напр. Едрото годжи бери :)

 

Ще пиша като има някакво ново инфо...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Попълних си беритата, но ще помоля някой да ми копи-пейстне 1 мъжко и 2 женски кивита по свое осмотрение, че не им разбирам. Сид, ти имаш контактите ми и няма да ги пращам отново. Предварително благодаря :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Направих проверка и моите са ОК

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Чакаме да се включат Боби и Любо. Днес не успях да се свържа с Любо по тел. ще опитам утре пак.

 

Лозане за кивитата и аз не съм много в час, имам 3 сорта, които ще садя след месец на открито и съобразно това си харесах няколко, затова лично аз не смея да ти давам акъл, защото със сигурност ще те подведа. Контактите ти съм ги попълнил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Нещо не ми се отваря таблицата. Ако е удобно някой да ми ги допълни.

            ЖЕНСКИ

Kiwi Berry Ananasnaja female - 2,40

Kiwi Berry Sentyabraskaya female - 2,16

Kiwi Berry Purpurna Sadowa female - 2,40

            МЪЖКИ

Kiwi Berry Male pollinator/ Actinidia arguta 'Male' - 2,16

Kiwi Berry Adam pollinator Actinidia kolomikta 'Adam' - 2,40

До колкото разбирам за моите женски ще са необходими 2 вида опрашители. Ако греша да остане само Адам. Предварително благодаря :)

 ПП. И аз съм за варианта растенията за София да дойдат при Боби и да си ги взема от него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Попълних си личните данни, но таблицата с растенията и аз не мога да я отворя. Ако си пренесъл от предната нещата, няма промяна моята поръчка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Би трябвало таблицата да е достъпна сега, така че я огледайте. Лозане попълних ти кивитата но си ги огледай и ти...

 

Боби бройките са тези които беше писал в началото, а в последствие каза, че ще ги редуцираш - не е задължително. Така че ако решиш нанеси някакви промени. 

 

Говорих с Любо по тел. Поискали са му от Пиреус 60 лв. такса за превода до Полша... тъжна работа...

 

Според мен единствения вариант остава TransferWise. Моля някой с добър английски да разгледа дали нещата са така, както изглеждат – изпращаш международен банков трансфер на цената на национален + такса (която в случая е 0... заради промокода). Няма изискване получателя да има регистрация в системата. Ако някой види отзиви или има преки впечатления, нека сподели...

 

Другото, което трябва да решим е кой ще се нагърби с осъществяването на поръчката (съответно с първоначалното плащане). Любо ми сподели, че са възникнали някакви проблеми при него и няма да има възможност да отдели време за да се занимава с това. Просто ще се включи с няколко растения, ако направим поръчка.

 

Та приказката ми е, някой има ли възможност и желание да се заеме с реализацията на заявката в 1-вата фаза (поръчка-плащане)?

 

Втора фаза си остава непроменена - доставката до офиса на Боби, който ще раздава растения и събира парите от поръчалите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз мога да направя поръчката с плащане през ТрансферУайз, но нямам идея дали ще стане безпроблемно, защото пише, че има задължителни стъпки за верификация, като примерно да им пращам сканирана лична карта и тн.

 

До колкото разбирам първо трябва да създам "трансфер" в техния сайт, после от моята банка да им наредя към тях парите и те да ги придвижат. Не съм сигурен, че ще стане особено евтино така, в крайна сметка пак правя трансфер към чужбина?

 

60 лв принципно не е висока такса, ние като плащаме за Унгария, Австрия, Испания, суифтовете са обикновено по 40 евро... Отделно, тоя "промо код" не води до нищо конкретно в ТрансферУайз, та не е ясно дали ще има ефект от него.

 

Тъй че предлагам ако всички са финализирали нещата, да действам. Гледам има 42 поръчани в момента при оптимални 48, ако Любо се впише в тия 6 (мога да му отстъпя и от моите "слотове" при нужда 4 броя), значи всичко шес?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

От твоята сметка нареждаш парите до сметката на ТрансферУайз в уникредит Булбанк България, за което предполагам плащаш нещо като 1 левче. Доколкото четох отзиви през трансферуайз курса на обмен лева/евро бил доста близко до фиксинга, при всички случаи бил по-изгоден от този на която и да е българска търговска банка (четох по форуми).

 

А за този промокод – ако се ползва се спестява комисионната от 1-вата транзакция на ТрансферУайз, която по-принцип е 0,5 или 0,7% от сумата (при сума от 150 евро е нещо като 1 евро). Т.е. в най-лошия случай - без промокод би трябвало да платим 3 лв. за този трансфер + много изгоден обменен курс лев/евро. В най-добрия би трябвало да излезе 1 левче :)...

 

Видях, че има някаква верификация, но не схванах за какво им е точно и как става. 

 

Надявам се Любо да успее да въведе бройките и да действаме. Аз ще огледам моите, ако се налага и аз мога да махам или добавям 1-2 растения.

___________

под линия за банките:

От 2008-11 год. почти всички банки са подписали споразумението за нормални такси в ЕС, SEPA, но никоя банка u nas не го е въвела, защото са мафия. То става задължително за спазване на 16 октомври 2016 г. и ще видиш как тогава изведнъж ще паднат цените на банковите преводи до 1-2 лева...

 

Това безобразие да ни дерат по 30-40 евро за превод в ЕС го има само тук...  

Ако ти е интересно ето линк http://epc.cbnet.info/content/adherence_database

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Сид, проверил съм списъка. Всичко е наред. Ако все пак остане празна позиция до заветните 48бр. може да ми допълните 1 бр. Hardy Red. Гледам, че има интерес към него :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

И аз проверих и допопълних нещата, за мен и за Любо - че той няма достъп до интернет в момента. Лозане сумата ти скочи с 2,40... в таблицата не се смяташе най-долния ред от заявките. Сега мисля, че всичко се смята коректно и точно. Имаме 48 растения и мисля, че можем да пускаме поръчката. 

 

С Любо си обсъждахме, че кивитата, годжиберитата и т.н. лесно се прихващат от резнеци, а есенно време се режат, така че Лозане, живот и здраве, наесен предполагам, че ще има резници и ще можеш да прихванеш и други сортове, които сме поръчали. (Hardy Red).

 

Другия вариант е да се откажа от едното сладко Годжи, за да ти освободя слот, но ако второто не се хване и не тръгне, няма от къде да намерим такъв сорт и тъй като само аз поръчвам Годжибери, за по-сигурно поръчвам 2.

 

Аз лично си направих есента експеримент с Годжи-берито. Просто отрязани клонки с 2-3 пъпки ги забодох в глината, нито съм ги торил, нито поливал... нищо.

Сега ги следам, че пускат листенца... т.е. лесно се прихващат :)

 

Идеята ми е, че като поръчваме различни видове, есента ще можем да обменяме резници. Аз ще ти дам Харди ред, ти пурпурна садова и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

кога да даваме парите :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Не е проблем Сид. Ще разменяме. По добре си запази сладкото Годжи и не ми освобождавай позиция. Като се размислих по-дълбоко и аз не виждам смисъл да "избухвам" толкова. По-добрият вариант е разнообразието от видове :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Поръчката е направена, парите са преведени към TransferWise.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Партньор на GLS за България е Интерлогистика, Централата им е във Варна. Преди време получавах едни аксесоари от Чехия по тях. Минаха през Румъния, Русе, Варна и накрая София. Така минават само през ЕС. И накрая аксесоарите заминаха за Сърбия, това беше най-евтиния вариант, сърбите нали не са в ЕС и става много сложно за летящи неща.

 

Очкваме пратката с нетърпение. Благодаря на всички взели деийно участие по организацията и плащането. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Знаем, знаем :) Ние работим с Интерлогистика, но тази верига не е винаги валидна - предната седмица получих от Унгария сувенири и дойдоха директно в София :)

 

In other news, "We’ve received your money and will soon start your transfer".

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Супер, дано станат бързо нещата!!! Боби, аз се опитах да разпределя пощенските разходи, а ти ще кажеш за трансфери и т.н. какво друго дължим, като теглиш чертата. Лозан ще вземе второто ХардиРед Киви - оставих в моята колонка 1 и едно прехвърлих в неговата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване