Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Устойчиво киви (cold hardy kiwi) - Actinidia arguta / kolomikta

Recommended Posts

Боби Димитров

Най-долу турих тотала на всеки в евро, умножен по 2.05, за да докара общия тотал в левове до сумата, която платих.  Всеки може да си види сумата в таблицата и мисля всичко е точно. Ще пиша като има развитие!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Супер!!!

 

Дано да пристигнат бързо. Ще се чуя с Любо и най-вероятно аз ще взема и платя и неговите растения и ще му ги изпратя по пощата, за да не се занимава Боби с това.

 

Боби кажи преки впечатления от TransferWise, като имаш време. Така както ги смятахме ли се получиха нещата. Някакви изненади? Читави ли са според теб и можем ли да ги ползваме и за в бъдеще?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Your order status has been changed. Current status is: Sent to the client.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пратката пристигна. Заповядайте за получаване! :)

 

Адресът е ул. Троянски проход срещу №14, това StreetView ще ви ориентира.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

В крайна сметка, въпреки известни трудности в началото, породени от полския търговец и недоправения му сайт, и тази доставка мина "като по учебник".

 

Специални благодарности на Любо за сайта, контакта с поляка и цялата информация която успя да изкопчи в трудната комуникация (на полски език). И разбира се на Боби, който се зае със самата поръчка и пое цялата логистично-финансова част по осъществяването на доставката и раздаването. 

 

Надявам се успешно да развъдим големи здрави растения, които да ни радват с обилни реколти и вкусни плодове! 

 

Благодаря!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И аз искам да изкажа своите благодарности на всички замесени в това добро дело. И нека това е началото на една здрава общност с едни здрави растения ^_^

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Да, това беше едно добро начало . Поздрави и благодарности на всички взели дейно участие в това успешно начинание :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Привет колеги,

 

как се развиват растенията Ви от полската поръчка. Аз моите ги засадих втората половина на април и студа в началото на май позамрази част от кивитата. Започнаха от нулата и след дълга борба с охлюви и други животинки, мисля че се върнаха към живот, макар и бавно. То какво ли не измръзна тази пролет. При нас няма никакви плодове, дори и джанки, да не говорим за круши, ябълки и други. Лозите се възстановиха също, дори вързаха, но късно и гроздето няма да узрее по всяка вероятност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е, радвам се, че съживи темата! Сид особено беше много ентусиазиран и очаквах да ни залее със снимки на вързали кивита :)

 

При мен 2 от 4те са живи. Всички измръзнаха де. Едното изобщо не се раззелени отново, а друго тръгна, но направи само 2-3 листенца и до там. Двете живи в момента не са порастнали на размер повече от височината, в която дойдоха. Вероятно са 25 см високи и имат листенца.

 

Мястото, където съм ги сложил, се пада в частична сянка от акациите и черниците по оградата, а и през април и май беше в пълна сянка от 150 см висока трева пред и около кивитата. Сега съм подобрил малко положението, но има какво да се желае. А най-изтрещялото е, че тая година поради валежите ми избиха едни аспержи, които мислех, че са умрели. И, ЕСТЕСТВЕНО, са точно където е кивито.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

При мен 6 от 6 са живи, но размерът им, както казва Боби, не се различава особено от този при доставката. В началото много добре тръгнаха, но сланата изгори връхчетата и някои листа. Това ги провокира да се разклонят повече и заприличаха на ниски храсти. Сега пък от жегата (понеже моите са на почти 100% слънце) листенцата взеха да завехват. Чудя се какво да правя. За сега мисля да ги оставя да се развиват както си искат и така да презимуват, а пролетта, ако има оцелели да изчакам да тръгнат и ДА ОСТТАВЯ само по едно стъбло или КАК? :wacko:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен сега ги остави както са си. На есен ги натрупай със слама. На пролет, като мине замръза март-април, ще ги подрежеш както намериш за добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

При мен тези дето са на пряко слънце (двечки) измръзнаха и сега се опитват да тръгнат, но са 2-3 см, тези дето на сянка дръпнаха около 70-80 см, а тези дето са на шарена сянка са по средата , но се опитват да догонят големите. Пролетта поорязах Исайчетата и резниците ги бучнах в саксийки (15-20 броя), тръгнаха всички, но студа ги порази и остана само едничко. На едното от старите Исайчета измръзна основния клон, опадаха листа и цветове, сега се възстанови с нови филизи и съм ги пуснал по една мрежа да се катерат, да направят нещо като зелена стена. Някъде гледах в нета, че така гледат Аргута Исай, не ставали големи, а по-скоро като храст. Специално за Исай ставаше дума, за другите Аргути не знам. Старите Исай, тази година направиха големи листа според мен, като една средно голяма човешка длан. Достигнаха до около два метра, опитвам се да ги кача на перголата, ама нещо не щат да се качват стигат до горе и спират. В нета пише че расте до около 4 метра.

Майските боровинки/лоницерата от поръчката се държат засега, но са на ярко слънце, а това май не им допада много, Двете шизандри са живи и здрави, като едната дори разви нови издънки и се опитва да се катери, ама засега са само намерения.

Тая година е кофти за всички растения, така че каквото се получи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

 

Според мен сега ги остави както са си. На есен ги натрупай със слама. На пролет, като мине замръза март-април, ще ги подрежеш както намериш за добре.

Така ще направя. Догодина мисля да засадя една Албиция м/у тях за засенчване. Явно се чустват по-добре на сянка. Един съсед в Бъкстон има 2 Албиции в двора, много са красиви. Подрязал ги е така, че са станали като чадъри. Обещал ми е семена на есен, та ако някой иска ще му дам. ...моите боровинки нямат особено голям прираст. Да речем около 10см. и листенцата са леко пожълтяли. Предполагам това се дължи на слънчевото място на което ги засадих.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Боровинки = камчатки? При мен са на доста сенчесто, имат само 1-2 часа слънце следобяд, но пак не са мръднали много, 10 см макс. Хем и съм ги поливал 2-3 пъти, пък и валя, пък и са мулчирани. Предполагам първата година ще им е за справяне със шока от почвата :D

 

Ивайло, по Gardenweb доста четах там преди да поръчаме, казват, че Исай не става високо, можело в саксия да се гледа... Ще кажеш на пролет как тръгват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Сид, как върви сладкото Годжи? Моите от семена си седят една педя и никакви ги няма, а презимуваха успешно в земята.... Много ми е нелогично някак. Какво не им е достатъчно?! Поливам ги през 2-3 седмици макс, почвата им почва, слънцето им слънце....  Ако твоите се развиват и има мегдан за кастрене по някое време, може да ме имаш предвид :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Сладко годжи не сме поръчвали - нямаше налично :( уви...

 

Иначе дълго нямах представа какво е оцеляло от кивитата - засадих ги край една ограда в неразчистената част от двора и ги оставих да се развиват сред бурени, треви и къпини. Чак сега пролетта успях да разчистя и да стигна до тях. С изненада открих, че от 15-ина растения са загинали само 2. Като едното е било "премазано" от паднала мазилка. Останалите са тръгнали, малко или много. Лошото е че всички ги попари едно застудяване в края на април. Още по-лошото е че не успях да ги мулчирам и след последните порои ще трябва отново да разчиствам треволяк по над метър около тях, за да тръгнат.

Като ги разчистя до няколко дена ще снимам как вървят за да обменим информация и опит :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
На 22.07.2016 г. at 9:48, Лозан написа:

Сид, как върви сладкото Годжи? Моите от семена си седят една педя и никакви ги няма, а презимуваха успешно в земята.... Много ми е нелогично някак. Какво не им е достатъчно?! Поливам ги през 2-3 седмици макс, почвата им почва, слънцето им слънце....  Ако твоите се развиват и има мегдан за кастрене по някое време, може да ме имаш предвид :)

И моите годжита от семена не мърдат, откакто ги насадих в градината. Отгоре на всичко ги резнах и ако не умрат... пак добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Алис, моите в крайна сметка след две лета и една зима през които не умряха, тази година вече са на ония свят. Не вярвам да е от зимата, защото първата я преживяха, а по пътия на логиката би следвало да са укрепнали и да издържат следващата с лекота... Сега пак съм заложил семена и вече са по10-15см. ще ги местя в градината на есен. Може и добре да си постъпила с резването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

И аз имам 2 годжита, едното е на 4 години вече - от Баумакс :) Много е издръжливо, но и много никакво - грозновато като растение, миналата година даде 10-ина плодчета - все дребни и безвкусни. А е близо 2 метра високо, но кекаво - на една пергола и колци подпряно.

2-рото го взех, ужким хубав сорт от Екзотикс Плантс - засадих го есента, надявам се да го пробвам тази година. Но и то ми седи едно кекаво... грозни рехави храсти са.

Много лесно се разсажда от резници, аз бях пробвал в полето до нас и се бяха хванали - просто набодох нарязаните пръчки в тревата. 

Е после лятото май изсъхнаха, но и аз не съм ги поливал 3 месеца - а ги грее целодневно.

Имаше една фирма в София (май в Люлин) които се занимават със сортове годжита - имат няколко собствени сорта. Така и не се наканих да отида до там да си купя. Предлагат и облепиха. Ще поровя да се сетя "Био..." как се казваха.

Растенията са по 5-6 лв. /бр. на дребно. Бях чел някъде, че сортовете са им добри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

http://biotree.bg/products/посадъчен-материал-на-годжи-бери/  ето ги, в момента предлагат 2 сорта (миналата година бяха 4) Вече не предлагат Облепиха (жалко че не взех по-рано) имат за сметка на това малини, къпини и тайбери.

Принципно работят по предварителна заявка - но предполагам, че можа да се намерят и някакви малки количества (по 2-3, 5-10 бр.) за любители градинари.

Ако има интерес, можем да си спретнем една обща заявка – няколко човека.

Предполагам, че ако всеки сам им звъни за по 2-3 бройки - по няма да ни обърнат внимание.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване