Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Устойчиво киви (cold hardy kiwi) - Actinidia arguta / kolomikta

Recommended Posts

Славянски

Аз моята аргута като я гледах пак си мисля, че може и да се размине. Някои пъпки са по-назад в развитието си. Но външните листа според мен са заминали.

Много се надявах на първи плод тая година, но ще видим. Има превратности. А от петнайсетте резника снимани по-горе пет засега се държат, другите се преселиха в царството компостно.

Другото ми киви chinensis, още в саксия, го вкарах снощи и няма поражения. То имаше развити листа горкото. Но все е държано вътре и е по-рано тръгнало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

И при мен не вървят аргутите, но не полагам и никакви грижи. Сигурно с малко поливка ще тръгнат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Заминали са тези върхове на аргутата. Дори да има зеленко във сърцевината, дръжката е изсъхнала. Падат. Недобър старт на годината с тази късна силна слана.

За сравнение, на камчатки, ирги и аронии нищо им няма на листата и цветовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кивито гледам прецъфтява и нищо. Съмнява ме, че е мъжко. Трябва да проуча как точно изглеждат женските цветове на аргутата. Щото ако е мъжко след три години гледане, кофти...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мъжките са вляво, женските вдясно:

Male-left-and-female-right-flowers-of-Actinidia-arguta.png.31ba17ce79bcf52528b8db88d7aff7fa.png

Аз от десните не съм виждал. Точно на мъжки ми биеха без плодник. Сега, въпросът е, самоплодното Issai прави ли мъжки и женски цветове или само женски? Някой може ли да каже?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Чета следното ей тук: 

"Любопитно е, че най-продаваното студоустойчиво киви е и с най-малък шанс да даде плод!

Японският сорт "Issai", въпреки че се продава като устойчиво киви (A. arguta), всъщност е по-малко устойчив хибрид (A. arguta x A. rufa). Неизбежно се предлага като предпочитан сорт за градинари, които нямат достатъчно място за две кивита - мъжко и женско, защото се твърди, че е бисексуален. (Всъщност "Issai" е 100% женски, но е партенокарпен: може да произведе ограничен брой плодове без опрашване). Казва се също, че започва да дава плодове на изключително млада възраст: само на 2 или 3 години и естествено е сравнително малък, слаб производител, който заема по-малко място от другите кивита."

Значи цветовете трябва да са само женски. Ако моето има основно или само мъжки, значи не е Issai, а си е мъжко. Трябва да му търся женско. Ако знаех, щеше да е по-рано. Евентуално да присадя?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 16.06.2021 г. at 8:51, Ivaylo Bogomilov написа:

Имам Исай от 6-7 години, самоплодно, на едно растение има и мъжки и женски цветове, когато узреят добре са много сладки. ... Ако разгледаш добре цветовете мъжките и женските се различават много ясно в средата на цвета, естествено ако тази година е решило да цъфти и в двата си пола ;).

Добре е човек да прегледа написаното :( Вече съм бил цитирал въпросния текст. Ивайло твърди, че при него Исай има и мъжки и женски цветове на едно растение. Гарантирано ли е това? И викаш е възможно една година да няма единия пол? 

Аз имах и шизандра и за нея също четях, че първите години прави основно мъжки цветове. Така и беше. После загина.

Но не бих отказал резник от женска аргута. Предполагам, че мога и да присадя върху него напролет и да ми стане двуполово - то има много стъбла - ако приемем, че не е arguta issai.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Извадено от книгата Kiwifruit - The Genus ACTINIDIA:

Цитат

Във всички таксони на актинидиите, в които плодник и тичинка са известни и са описани, женски растения, носещи плодовиден цвят, които могат да бъдат описани като морфологично „перфектни“. Това, което на пръв поглед изглежда нефункционално са тичинките, докато тичинковите цветове на мъжките растения са явно еднополови, те имат тичинки, но само малки, рудиментарни яйчници, които не съдържат жизнеспособни яйцеклетки. Мъжки следователно растенията обикновено не носят плодове.

Прашниците на мъжките цветове отделят жизнеспособен прашец, но прашниците от женските растения произвеждат нежизнеспособен прашец, който има клетъчна  стена, но без цитоплазма. Такъв прашец, въпреки че се събира и съхраняван от пчелите, вероятно има малко или никакво хранително съдържание.

Самоплодни, напълно хермафродитни растения на A.chinensis var. deliciosa, носещи само двуполови цветове има получени от кръстосвания.

Хермафродитите са морфологично неразличими от женските, освен в това, че плодовитостта на прашеца е възстановена и поради това се считат за фенотипно променени женски. 

Твърди се, че различни селекции на A. arguta, общо наречени „Issai“, са хермафродити в това, че те могат да плододават при липса на цветен прашец от поленизатори.  Най-малко два хексаплоида (6x) селекции, известни като „Issai“, отглеждани в Нова Зеландия не произвеждат жизнеспособен прашец ,  но хептаплоидна (7x) селекция от Япония, наричана още "Issai",може да заложи плод партенокарпично, но плодовете не съдържат зрели семена. „Исай“ е термин, използван от японските разсадници за обозначаване на ранен цъфтеж; изглежда, че редица различни генотипове на A. arguta са включени под това име.

И още малко.....  гугъл превежда

Цитат

Хубей се срещат предимно в западните и югозападните планински вериги, главно Удан Шан, Планините Даба Шан, Улинг Шан и Далоу Шан и високите хълмове западно от Ичан. Три изключителни характеристики в разпространението на актинидия в Хубей: Отличителна вертикална зони на разпространение на различни видове. Срещат се отделни таксони на много различни височини: те обикновено се срещат навсякъде между 100 и 2000 m, въпреки че A. kolomikta се среща като висок до 2800 м на връх Дашеннондзян. A. chinensis var. chinensis може да се намери до 100 m и други таксони, които често се срещат под 500 m включват A. chinensis var. deliciosa, A. eriantha, A. latifolia, A. rubricaulis var. rubricaulis и A. rubricaulis var. кориацея. Между 800 и 1200 m A. chin ensis var. chinensis и A. chinensis var. deliciosa са особено чести. Таксони, които обикновено се срещат над надморската височина 1000 м са всички тези, които са поставени в Leiocarpae, най-студоустойчивата част от рода: A. arguta var. ar guta, A. arguta var. giraldii, A. kolomikta, A. macrosperma…..

 

A. arguta var. arguta

aa.jpg.46bdc40db2d32131b36edbfe92c73ee3.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

В момента цъфти единия Issai, другия дръгна много добре тази година, но изсъхна. Когато ги купувах преди много години ги купих за самоплодни, с мъжки и женски плодове на едно растение. То и на камчатската боровинка на табелката пишеше че е увивна, така че не трябва да се вярва много на табелките :) . Имам някакви спомени, че съм виждал на едно растение и мъжки и женски цветове, но без снимково доказателство са само спомени. Тогава имах само тези двечките. Сега след внимателн оглед не видях наличие на мъжки цветове. Тази година за първи път цъфнаха и тези от първата полска полръчка през групата, където има и мъжки и женски растения. Ще видя какъв ще е краиният резултат. Тази година всичко закъснява при мен. Миналата седмица обрах майската боровинка, 3 храста - 3 килограма плод и доста изпадали плодове. Иргата сега зрее и т.н. Лозето и то сега цъфти ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Радвам се, че пак се включи Иво :) Твоят храст камчатка е първото голямо растение, което съм виждал :) Имаш ли актуални снимки, помня, че до една пергола го беше сложил, може би с идея да се увива :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov
преди 49 минути, Боби Димитров написа:

Радвам се, че пак се включи Иво :) Твоят храст камчатка е първото голямо растение, което съм виждал :) Имаш ли актуални снимки, помня, че до една пергола го беше сложил, може би с идея да се увива :D

Много си прав за идеята ми да се увива и да я кача на перголата. Засега нямам някакъв значим успех с увоването :) , но пък и трите растат убедително, както на височина, така и на широчина, което поражда известно неудобство с брането на реколтата, както и вкарването на колата под втората пергола на сянка. Задействат се всички датчици за препятствие, упищава се колата и неще да влезе под сянката. В началото на май тази година посетих бургаската флора и видях две-три качатки оформени като малки дръвчета (около 1,5 м). Бяха оставили един ствол и клоните почваха от около 60-70 см нагоре. Толкова се впечатлих, че забравих да снимам :flushed:. Сега планувам сряда да си ходя пак на къщата (май прекарвам повече време там, отколкото в София) и ще направя актуални снимки.

И ще пиша в темата за Камчатките, не само в кивитата и ирги-те.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 21.04.2022 г. at 14:40, Славянски написа:

Заминали са тези върхове на аргутата. Дори да има зеленко във сърцевината, дръжката е изсъхнала. Падат. Недобър старт на годината с тази късна силна слана.

Не съм сигурен дали заради яката слана през април, но аргутата имаше някои изсъхнали стъбла, кората сцепена долу до земята. Кога точно са загинали не мога да кажа, понеже не съм я следил изкъсо. Но подозирам, че повратният студ от -5 онази нощ ги е занулил. За сметка на това стъбла едногодишни и двугодишни са добре.

Понеже растението е мъжко според мен, взех още няколко аргути тая зима. Имах намерение и да пробвам да присадя на старото женска или самоплодна аргута и онзи ден го осъществих - три калемчета от едно от полските растения. Присадих на подобрена копулация и ще се надявам. Но голямо сокодвижение - направо бяха мокри срязовете. Почти като лоза. Не че съм правил присадки на лоза някога. Мисля, че и черниците отделяха много сок, което не благоприятстваше ашладисването.

Ще видим какво ще излезе. Нищо не губя да опитам. Три пъпки на младата аргута исаи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кивито си е уязвимо на късни студове. Миналата година при минус пет беше по-назад с развитието и пъпките измръзнаха. Сега при нула и лека слана има парнати клонки, но не всички. Тези потъмнелите:

Photo0926.thumb.jpg.7f8c8e1638f9b78efb0bfccddbd89e0b.jpg

Photo0927.thumb.jpg.d0d08f3d5000735be26db0c460b77f22.jpg

Повече ме притесняват едни като туморни образувания в основата на някои стъбла.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 11.06.2022 г. at 21:46, Славянски написа:

Чета следното ей тук: 

"Любопитно е, че най-продаваното студоустойчиво киви е и с най-малък шанс да даде плод!

Японският сорт "Issai", въпреки че се продава като устойчиво киви (A. arguta), всъщност е по-малко устойчив хибрид (A. arguta x A. rufa). Неизбежно се предлага като предпочитан сорт за градинари, които нямат достатъчно място за две кивита - мъжко и женско, защото се твърди, че е бисексуален. (Всъщност "Issai" е 100% женски, но е партенокарпен: може да произведе ограничен брой плодове без опрашване). Казва се също, че започва да дава плодове на изключително млада възраст: само на 2 или 3 години и естествено е сравнително малък, слаб производител, който заема по-малко място от другите кивита."

Значи цветовете трябва да са само женски. Ако моето има основно или само мъжки, значи не е Issai, а си е мъжко. Трябва да му търся женско. Ако знаех, щеше да е по-рано. Евентуално да присадя?!

Ами много се плачат във видеата в тубата от Исай-те. И то след доста години упорстване с тях. Когато и ако въобще почнат да плододават, то плода е малко като брой. Класиката, мъжко-женско се котира много по-високо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Котира се, ама в северната част на страната ще мръзне. Трябва да държи поне до -20. Аргутата зимата не мръзне, но сега се мами да се разлиства рано и сланите я удрят и повреждат.

Иначе плод още не бера, но тази е мъжка. Присадих друг исай върху нея. Ще видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 11.03.2023 г. at 14:37, Славянски написа:

Имах намерение и да пробвам да присадя на старото женска или самоплодна аргута и онзи ден го осъществих - три калемчета от едно от полските растения. Присадих на подобрена копулация и ще се надявам. ...

Ще видим какво ще излезе.

Засега не се развиват калемите на аргутата. Оттук натам нещо, ако тръгне, по-скоро ще ме изненада.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кое е подходящото време за вкореняване на резник от аргута? Правите ли го при специални условия? Един член на форума се оказва, че има женски, но без мъжко и очевидно не са самоплодни. Та ако нямам издънка с корени от мъжкото, бих пробвал да вкореня. Преди две-три години боднах клечки, но не беше успешно. А може би и присаждане на мъжко върху някой клон на женското ще свърши работа. Между другото, моите присадки на плододаващо issai върху мъжкото миналата пролет бяха неуспешни. Живот и здраве, ще пробвам напролет отново.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моите няколко вкоренени са от пролетна резитба взети, директно в саксия на сянка и влага до есента. Сега за сравнение подрязах едното храстче преди 2-3 седмици и забих няколко резника в почва на друго място, където вкоренявам рози. Та ще видя дали и есенно ще сработи.

пп: Между другото... сега като си гледам снимките и чета назад в темата, явно при мен е станала някаква мега обърквация и ще се режем и изкореняваме :D Това, което имам като женско, вкоренено от резник взет от @yanev и ми е най-силно се оказва мъжко. А това, което мислех за мъжко, май ще се окаже Issai (изгубени етикети отдавна). Тегавото е, че имам още 3 вкоренени, но не са цъфтели.

На тези две снимки от този юни се виждат цветовете. Левия е женски или Исай. Беше единствен.

20230612_120333.jpg

Отрязах го с клонче и го сложих до другите, които мислех за женски :D за да се опрашат, защото не бяха съвсем едно до друго. Интересното е, че женското/исай цъфна след като другото беше почти изцяло прецъфтяло, имаше само 3-4 цвята останали от над 30.

20230612_121109.jpg

Като дойде пролет ще орежа това мъжкото по-жестоко и ще се надявам женското/исай да даде повече от 1 цвят. Не е зле да ми цъфне и някоя от другите клечки, за да видим дали ще има поне едно оргиналдъ женско!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно сега ако отрежа клонки и ги бодна на топло, дали ще може да направят някакви корени до пролетта. Да имат по-ранен старт така. Но се чудя за опрашване, клончета със цветни пъпки от мъжкото ако се сложат във вода или саксия с пръст близо до женското, дали може да стане опрашване от тези клонки без корен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване