Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Отглеждане на пъдпъдъци

Recommended Posts

Гого

Някой отглежда ли пъдпъдъци? :)

Интересува ме, дали кокошките ще ги търпят, и дали като тях, след като ги пусна на разходка, ще се прибират сами или ще хванат дивия?

Ако не стават да се гледат с кокошки, то бих отделил един пъдпъдъчи трактор за тях, стига да ровят и чоплят в земята..

Пише, че оптималният вариант за гледане, бил 3:1 женски:мъжки. Също пише, че домашните пъдпъдъци не гнездят и се въдят само, чрез инкубатор. Ако не мисля да ги въдя, май това съотношение няма да ме вълнува.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Търсих в статията за пъдпъдици, но не излезна нищо. Четох я тези дни, но дали там съм видял нещо или другаде.. По принцип имам възможност и желание да гледам различни пернати. Иска ми се и кеклици да имам. Но каквито и видове да гледам, трябва да си знаят къщата и след като ги пусна, да се прибират обратно. В 15 ч есен/зима и 17 ч пролет/лято, затварям кучетата и пускам кокошките, които по тъмно се прибират и пускам отново кучетата си да щъкат. Заедно не виреят, за съжаление. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично нямам опит. Познат на майка ми в бургаското Банево отглежда, от там знам, че са капризни и не виреят добре в "100% природни" условия. 

 

Преди време прелиствах една книга, дори не помня точното име (нещо от типа Natural Poultry), та там бях мернал, че ппдк не се качва на кацалки (does not perch), не е особено умен и ако не му режеш крилата - пиши го бегал. Ако ги гледаш с кокоши трактор, с дребна рабица и добра сянка и тн, може би ще стане, но изцяло свободен, пуснат на воля - мисля че няма да стане. Пак казвам, това е само придобито впечатление, не е от опит.

 

Само за пробата сега пуснах в гугъл едно търсене и първите няколко резултата на "can you free range quail" бяха доста показателни - "можеш, ама само първия ден, после няма да ги намериш!" :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Мерси, явно няма да ги гледам. Щом не виреят на свобода, не са ми в таргет групата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

На свобода си "отглеждам" в двора гугутки и кълвачи. Не съм опитвал от яйцата им. Може и да са ценни, но е нерентабилно събирането им, пък и трябва да съм доста изобретателен, за да ги достигна, особено на кълвачите /виж в албума ми какво жилище са си направили, че и вила!/.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Здравейте, имам проблем с моите пътпъдъчета:знае ли някой как да ги храня с витаминозна, но не само " заводска" храна?На кокошките си давам кисело мляко, коприва, покълнало жито и даже един бъркоч с мед, ябълков оцет, чесън и вода , смлени черупки и ги смесвам със смеските, които купувам.Но какво да дам на моите бръмбазъчета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да не би да не снасят? Ние ги пробвахме с разни храни, вкл. червени калифорнийски червеи, но уви - нищо не излезе. На тая диета женските снасяха яйце веднъж в месеца или нещо подобно. После и измряха. Заводските смески ги форсираха "по едно яйце на ден"... Но това нормално ли е?

Един приятел имаше същия опит и се отказа от пъдпъдъците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Снасят горе долу по едно яйце на ден/хладилникът е пълен/, ама проблемът е, че започнаха да им се оголват гръбчетата/днес видяхме три/.Вероятно е липса на витамини.Ние ги храним със смески за кокошки- носачки и сега като пронесоха вероятно имат някакъв як недостик.В паника съм

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Щом им се оголват гръбчетата, може да имат кукушинки. Сложете им кутийка дървесна пепел да се овъргалят в нея. 

Също ги наблюзавайте да не са почнали да се кълват и от това да им се оголват гръбчетата. Често развиват канибализъм. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Благодаря, Миленка, ще го направя още днес.

Чудя се, дали да не им давам и по някое стрито сварено яйце .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Сложих им пепел в една тава и настана голяма суматоха и се вдигна голяма пушилка.Тъй че тези, които не се вредиха, ги напудриха:grin:.Ще трябва да сменя тавата с по- голяма.Исках да изпратя видео, ама ми пише , че този формат не се приемал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това само при женските ли е? Да не е от скачането на мъжките?

В тоя сезон на кокошките скоро ще почват да им се възстановяват падналите пера преди зимата. Чел съм, че при индустриално гледаните носачки перата може да изпадат страшно много, защото те не спират снасянето и енергията им не отива на възстановяване на перушината. Възможно ли е да е от изтощаване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 часа, Таня написа:

Исках да изпратя видео, ама ми пише , че този формат не се приемал.

@Таня, качете видеото в Youtube (Youtube приема за качване всякакви формати), после споделете тук с линк от Youtube.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Ще пробвам, благодаря, дано да се оправя, че не съм много веща.Иначе ще изчакам до утре да ми дойде унучето, то ще се справи:tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

А що се отнася до пола им, май са само женски, не е от " любуването".Ама сигурно са изтощени, макар че снасят от около месец.Затова питам с какво да ги подсиля, че с кокошките ми е лесно, ама тези са едни нюнюта...Купихме преди малко някакви витамини за птици, ама искам и нещо по- естествено.Ей сега ще намачкам малко яйца от каките- кокошки и ще отида да ги пробвам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако няма характерното проглушително кукуригане, значи са само женски.

А ето за практиката при кокошките, която споменах - коя от коя по-хуманни:

https://www.upc-online.org/molting/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

 защо ли не ям пилешко от магазина...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

:grin:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Ами и аз спрях да ям от магазина- и пилешко , и яйца ...., и картофи, и мед,....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване