Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Февруари

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Вчера отвих есенните садежи (лук, чесън, спанак, нахут+грах) и ги очесах с чесалото - да се сетят, че е време да се събуждат вече. Засламих ги прясно и днес мислех и първа поливка да им хвърля, ама дъжда ме изпревари. Смятам тия дни да сейна малко моркови, репички и копър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Боби каза, че е рано за морковите!  :D

 

А есенните садежи защо и с какво са били завити? При мен, като се стопи снегът, видях, че чесънът е покарал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Е, аз малко ще сейна. Малко сега, малко по-късно... и така докато най-накрая уцеля кога всъщност трябва  :D

 

Със слама завивам всичко по всяко време.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

"Градината" :) само вкъщи - марулки и репички (пробно, както обикновено), но често дори ядем после от тях.post-54-0-11681700-1487524935_thumb.jpg

post-54-0-48392400-1487524966_thumb.jpg

От градината от време на време вадя земна ябълка. За работа не става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

За първи път съм на двор и нямах търпение от мечти да мина на практика :) Засях си в кръгче последователно: лук, магданоз, див лук, репички, чесън,моркови,- снимки на мястото ( за сега преди) ,  а като се покаже зеленинка, ще има и след ;) приемам съвети с удоволствие :)  Още нямам инструменти и прекопавах с тесла :D Но се получи пак,къде ще иде ;) по пътечките наръсих стърготини между насажденията да си стъпвам по тях ...

 

IMG_20190220_134703.jpg

IMG_20190220_134711.jpg

IMG_20190220_140328.jpg

IMG_20190220_141308.jpg

IMG_20190220_142059.jpg

IMG_20190220_142101.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Впечатлен съм! Никога не съм виждал толкова тесни пътечки оформени като ров! Колко е диаметъра на кръга?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Ами , както казах, новачка съм ама съвсем :D Нямаше под ръка камъчета или летви и за това са теснички- по една стъпка балеринска :D:D:D 3 метра е диаметъра :) Ще ги пооправя с времето, а сега само от картинки гледам и какво ще стане- и аз не знам :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева
Отговорено (Редактирано)

Леле, колко неща сте направили... Впечатлена съм! При нас още е много студено - на село, де... А селото ни е горе в Ихтиманска Средна гора, след Вакарел - нависоко, на 1000 м надморска височина. И въпреки че е южен склон, пак си е доста студено. Та в  този ред на мисли, ако не ви притеснява, мятайте по някое географско положение до израза "при нас", че да се ориентирам кое как върви.

 

Редактирано от Ани Андреева
некадърно написано
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тука докато обсъждахме къщички за птиченца, снегът трупа ли, трупа - пък аз свърших работа в работилницата и се прибрах да се стопля (до печката, която е запалена). И идва комшията, че слива паднала на пътеката и доста дървета били в критично състояние. Те сливите стари и като не са подрязвани оформят едни гъсти клони, задържащи много сняг. Та изскочих и повече от час тръскане на дървета с една дълга летва. Толкова сняг не беше ми падал на главата през живота ми! Сливата, която е паднала, поне е близо до една голяма круша тъй или иначе и не е голяма загуба - иначе десетина-дванайсет сантиметра дебела. Но нищо чудно на всяко дърво да имаше по един поне счупен клон, ако не бяхме ги изтръскали... че и не сме свършили съвсем, но не останаха сили и се измокрих съвсем! Една млада вишна и десет и повече сливи бяха се превили току да се счупят клоните им. Джанките също, но те са по-гъвкави.

Та, ако имате възможност, помагайте на овошките - за компенсация на предишни неположени грижи в резитбите. При мен при само 15 сантиметра сняг засега и пораженията бяха налице. Преди няколко години една ябълка голяма падна така и замина, а една си стои паднала. Чудно как толкова години са издържали и в един момент снегът им вижда сметката.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Славяне нищо страшно, при тия температури, просто снега е мокър, сиреч...тежък! Природа му се вика, не се кахъри...как доде ше е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Направих втора обиколка. Пълен леш. Ще "наваксам с резитбите". Въпреки такова изтръскване. За един час и все едно не си тръскал. А повечето ябълки не съм ги и гледал. Дават го да вали утре до 17 часа. С природата не можеш се пребори. До момента снегът е до коляно и едвам се ходи, утре може и да има 70 см. А какво време беше онзи ден, ех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

IMG-7820.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Докато изпълнявах заръката на @Славянски за дръвчетата, напълних бидона със сняг,да помагам на ВиК София...е така, за адет......"Луд умора нема"20200206_115313.thumb.jpg.bf5370332042a4f6663072ee47ba0afb.jpg

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

A, събирайте! По-добре "луд" с вода отколкото на сухо! А при мен снегът достигна 70 см и почти две денонощия без ток. И съвсем мижав обхват на А1. Другите оператори никакви ги няма. Резюмето е няколко катурнати/пречупени дървета и десетки счупени клони. Два дена ринене да може да се стига наоколо. Но скоро няма да се излиза, защото и асфалтовият път не е чистен.

Ей тук може да си види къщичка (за пернати) под снега, да добиете визуална представа:

IMG_20200206_090458.thumb.jpg.96a09f804d8203f8893a2aad28b01dd6.jpg

И още малко - джанка почти до земята:

IMG_20200206_091439.thumb.jpg.00be79cc870ee120dc1ec3035f1fbef3.jpg

Обхвана ме земледелско настроение и днес планирам отвечер да сея малко разсади от по-студоустойчивите култури като марули, праз, цвекло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Исках да покажа само в няколко кадъра какво е направил тежкият февруарски сняг с едни дървета наблизо, които не са нито подрязвани, нито изтръсквани (домашните поражения са доста по-малко - три-четири паднали/пречупени сливи, една ниско зачупена вишна, голям клон на черница - главно такива, до които не успях да стигна - и по-малки счупени клони.) А тези дървета имат повече от 50 % щети. Ябълката на преден план се счупи преди две години - всички основни клони заминаха:

IMG_20200215_144550.thumb.jpg.9a39e3c0c543d6fb38bde00f7637da7e.jpg

В далечината вляво едно ябълково дърво направо е разкостено:
IMG_20200215_144635.thumb.jpg.f2f06a39d7676bad0a6cffc6d91e70ef.jpg

Един читав клон не е останал (а тази беше запазена и здрава ябълка):
IMG_20200215_144719.thumb.jpg.488f1d9547b5749a6bbfe98af40d32be.jpg

А ето други сливи Стенлей:
IMG_20200215_144742.thumb.jpg.e42061b0443e53974234e41f5b3a03e4.jpg

Жалка история - вдясно на заден план се вижда още един счупен голям клон на ябълка на тревата:

IMG_20200215_144600.thumb.jpg.20ebcc3a366017fad63d9823d7d1d3fc.jpg

От 7-8 големи дървета май само едно или две са без поражения. В последните две-три години паднаха още 2-3 сливи Стенлей на това място. Дървета, които могат да дават много плод, но занемариш ли ги - вятър и сняг им виждат сметката.

Тъй че се убеждавам, че среднощните акции по изтръскване на клони дадоха приличен резултат. Положението е подобно и в други неподдържани парцели. Какво нещо - дърво расло 40-50-80 години и един сняг му вижда сметката! Ябълката ще се възстанови най-вероятно, но трябва някой като мен да я ореже, за да си поднови короната - иначе мизерията е пълна. Но и дървета, чиито корони не са оставени да обраснат с гъсти клонки, са се справили доста по-добре в екстремните условия. Тези ябълки миналата година имаха много плод,, а сливите преди две години. А навремето в тоя имот някакъв нашенец върнал се от САЩ, бил насял едни едри орехи - имало е хора тогава, а сега потомците къде са не се знае. Може би правят пари нейде и си купуват сливи!

Та нека си поддържаме фиданките, за да устояват сами на екстремни условия и да нямат нужда от помощник в критични ситуации.

ПП: Между другото, някои знае ли Холцер как се справя с неговите овощни дървета без резитби в Алпите?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дни земята е замръзнала в по-голямата част от денонощието, снегът се топи и вече почти се е стопил. Рано е да копая по двора, затова все още се фокусирам на овощните дървета - огледи, резитби. Навестих миналогодишните диви круши, които облагородявах. Имам по още един-два клона, които бих облагородил и това ще е по тях. За съжаление бях без стълба и нямаше как да направя и резитбите, но ще има време. Може би присадките ще струвам през април тъй или иначе. Само калемите ще отбера да не се разлистят 

Всъщност се оказаха доста повече присадки отколкото си мислех, че ще правя, та ще има играчка и тая година. А и поръчах още пет сорта круши и два ябълки на калеми. Хубавото е, че имам подложки и вече даже почнах да преправям короната на една дива ябълка. Боби е обещал и калеми от бяла череша.

Трябва да преместя няколко фиданки евентуално този месец или другия, защото ако тая зима не успея, после ще станат твърде големи за местене. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имам да споделя за две "кучета", презимували успешно - хризантемчетата от Боби и Гери и ръжта, която сях през зимата между 2 и 6 януари. Не бях много сигурна, че ще поникне. Сега е 5 см. А хризантемчетата са като килимче. 

Под укритие дори синапът е презимувал на котиледони.

Забравих и салата Дъбов лист - под открито небе са оцелели почти всички 10-12. Подозирам, че 2-3 са измръзнали, защото не са се прихванали. Друг е въпросът кога ще можем да правим салата от тях. В оранжерията също имам, но в най-студеното време нямаше покрив и не ги завивах. Тези дни при ремонта овцете успяха да опасат салатките (не бяха особено развити), но това не пречи особено на този етап. Тъкмо всички ще тръгнат като нови. Има доста измръзнали, но и това не е беда. Новата смяна, вече марули, съм засяла и растат. В разсадни табли са - марули в едната и репички в другата. Поникнаха вкъщи и са преместени в оранжерията. Като станат за пикиране, ще ги разсадя. Топлината през деня много добре влияе на развитието на растенията и температури около нулата не са опасни за марулите и репичките. 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

за 6 дни 

IMG_20230223_173427.thumb.jpg.b68f06c28c9760b8a9fe00a245cefbaf.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Слънчеви и топли бяха при нас последните дни на февруари. Взех  плануваните си осем дръвчета от  разсадника и вчера  ги засадих. Дойде ми малко на нагорнище след зимния застой физическото  натоварване, но  е преодолимо. 

Вече трета година правя февруарско засаждане на овошки и от него останах най-доволна, няма загуби и дръвчетата се развиват много добре. 

По миналата есен  си позволих глупостта да засадя  две праскови, които пролетта се оказаха тотал щета и сега оправях грешката си с нови дръвчета.

Времето ми позволи да направя и зимно пръскане на овошките с бордолезов разтвор. И тук да споделя, че след миналогодишното зимно пръскане голите ми праскови не боледуваха от къдравост, както преди. Ефекта е очевиден.

Има още работа- варосване стволовете на дръвчетата  и окопаване около тях, но сега   предстои  застудяване на времето, с валежи от дъжд  и ще я отложим за по-хубавите дни.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Иванина, пробвала ли да съхраниш семките от Блек фром Тула? Нищо не пише на пакетчето, което получих.Май, не са хибрид. Ще засадя няколко в оранжерията и няколко на открито. Аз съм  като теб, садя фиданките в края на февруари. Но няма явно гаранция, защото едното от райските яб,лки не иска да се бужда. Търся сега янтарна киселина, може да го събуди тя. В Русия тя е стотинки, а тука направо като злато струва. Но две от дървета явно трябва да полея с янтарна киселина. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване