Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Cucurbita Maxima

Градината през Февруари

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Вчера отвих есенните садежи (лук, чесън, спанак, нахут+грах) и ги очесах с чесалото - да се сетят, че е време да се събуждат вече. Засламих ги прясно и днес мислех и първа поливка да им хвърля, ама дъжда ме изпревари. Смятам тия дни да сейна малко моркови, репички и копър.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Боби каза, че е рано за морковите!  :D

А есенните садежи защо и с какво са били завити? При мен, като се стопи снегът, видях, че чесънът е покарал.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Е, аз малко ще сейна. Малко сега, малко по-късно... и така докато най-накрая уцеля кога всъщност трябва  :D

Със слама завивам всичко по всяко време.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

"Градината" :) само вкъщи - марулки и репички (пробно, както обикновено), но често дори ядем после от тях.post-54-0-11681700-1487524935_thumb.jpg

post-54-0-48392400-1487524966_thumb.jpg

От градината от време на време вадя земна ябълка. За работа не става.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

За първи път съм на двор и нямах търпение от мечти да мина на практика :) Засях си в кръгче последователно: лук, магданоз, див лук, репички, чесън,моркови,- снимки на мястото ( за сега преди) ,  а като се покаже зеленинка, ще има и след ;) приемам съвети с удоволствие :)  Още нямам инструменти и прекопавах с тесла :D Но се получи пак,къде ще иде ;) по пътечките наръсих стърготини между насажденията да си стъпвам по тях ...

IMG_20190220_134703.jpg

IMG_20190220_134711.jpg

IMG_20190220_140328.jpg

IMG_20190220_141308.jpg

IMG_20190220_142059.jpg

IMG_20190220_142101.jpg

• Харесвам 3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Впечатлен съм! Никога не съм виждал толкова тесни пътечки оформени като ров! Колко е диаметъра на кръга?

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Ами , както казах, новачка съм ама съвсем :D Нямаше под ръка камъчета или летви и за това са теснички- по една стъпка балеринска :D:D:D 3 метра е диаметъра :) Ще ги пооправя с времето, а сега само от картинки гледам и какво ще стане- и аз не знам :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Леле, колко неща сте направили... Впечатлена съм! При нас още е много студено - на село, де... А селото ни е горе в Ихтиманска Средна гора, след Вакарел - нависоко, на 1000 м надморска височина. И въпреки че е южен склон, пак си е доста студено. Та в  този ред на мисли, ако не ви притеснява, мятайте по някое географско положение до израза "при нас", че да се ориентирам кое как върви.

Редактирано от Ани Андреева
некадърно написано
  • Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тука докато обсъждахме къщички за птиченца, снегът трупа ли, трупа - пък аз свърших работа в работилницата и се прибрах да се стопля (до печката, която е запалена). И идва комшията, че слива паднала на пътеката и доста дървета били в критично състояние. Те сливите стари и като не са подрязвани оформят едни гъсти клони, задържащи много сняг. Та изскочих и повече от час тръскане на дървета с една дълга летва. Толкова сняг не беше ми падал на главата през живота ми! Сливата, която е паднала, поне е близо до една голяма круша тъй или иначе и не е голяма загуба - иначе десетина-дванайсет сантиметра дебела. Но нищо чудно на всяко дърво да имаше по един поне счупен клон, ако не бяхме ги изтръскали... че и не сме свършили съвсем, но не останаха сили и се измокрих съвсем! Една млада вишна и десет и повече сливи бяха се превили току да се счупят клоните им. Джанките също, но те са по-гъвкави.

Та, ако имате възможност, помагайте на овошките - за компенсация на предишни неположени грижи в резитбите. При мен при само 15 сантиметра сняг засега и пораженията бяха налице. Преди няколко години една ябълка голяма падна така и замина, а една си стои паднала. Чудно как толкова години са издържали и в един момент снегът им вижда сметката.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Славяне нищо страшно, при тия температури, просто снега е мокър, сиреч...тежък! Природа му се вика, не се кахъри...как доде ше е.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Направих втора обиколка. Пълен леш. Ще "наваксам с резитбите". Въпреки такова изтръскване. За един час и все едно не си тръскал. А повечето ябълки не съм ги и гледал. Дават го да вали утре до 17 часа. С природата не можеш се пребори. До момента снегът е до коляно и едвам се ходи, утре може и да има 70 см. А какво време беше онзи ден, ех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Оризаки Кошияма

IMG-7820.jpg

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Докато изпълнявах заръката на @Славянски за дръвчетата, напълних бидона със сняг,да помагам на ВиК София...е така, за адет......"Луд умора нема"20200206_115313.thumb.jpg.bf5370332042a4f6663072ee47ba0afb.jpg

• Ха-ха 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

A, събирайте! По-добре "луд" с вода отколкото на сухо! А при мен снегът достигна 70 см и почти две денонощия без ток. И съвсем мижав обхват на А1. Другите оператори никакви ги няма. Резюмето е няколко катурнати/пречупени дървета и десетки счупени клони. Два дена ринене да може да се стига наоколо. Но скоро няма да се излиза, защото и асфалтовият път не е чистен.

Ей тук може да си види къщичка (за пернати) под снега, да добиете визуална представа:

IMG_20200206_090458.thumb.jpg.96a09f804d8203f8893a2aad28b01dd6.jpg

И още малко - джанка почти до земята:

IMG_20200206_091439.thumb.jpg.00be79cc870ee120dc1ec3035f1fbef3.jpg

Обхвана ме земледелско настроение и днес планирам отвечер да сея малко разсади от по-студоустойчивите култури като марули, праз, цвекло.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Исках да покажа само в няколко кадъра какво е направил тежкият февруарски сняг с едни дървета наблизо, които не са нито подрязвани, нито изтръсквани (домашните поражения са доста по-малко - три-четири паднали/пречупени сливи, една ниско зачупена вишна, голям клон на черница - главно такива, до които не успях да стигна - и по-малки счупени клони.) А тези дървета имат повече от 50 % щети. Ябълката на преден план се счупи преди две години - всички основни клони заминаха:

IMG_20200215_144550.thumb.jpg.9a39e3c0c543d6fb38bde00f7637da7e.jpg

В далечината вляво едно ябълково дърво направо е разкостено:
IMG_20200215_144635.thumb.jpg.f2f06a39d7676bad0a6cffc6d91e70ef.jpg

Един читав клон не е останал (а тази беше запазена и здрава ябълка):
IMG_20200215_144719.thumb.jpg.488f1d9547b5749a6bbfe98af40d32be.jpg

А ето други сливи Стенлей:
IMG_20200215_144742.thumb.jpg.e42061b0443e53974234e41f5b3a03e4.jpg

Жалка история - вдясно на заден план се вижда още един счупен голям клон на ябълка на тревата:

IMG_20200215_144600.thumb.jpg.20ebcc3a366017fad63d9823d7d1d3fc.jpg

От 7-8 големи дървета май само едно или две са без поражения. В последните две-три години паднаха още 2-3 сливи Стенлей на това място. Дървета, които могат да дават много плод, но занемариш ли ги - вятър и сняг им виждат сметката.

Тъй че се убеждавам, че среднощните акции по изтръскване на клони дадоха приличен резултат. Положението е подобно и в други неподдържани парцели. Какво нещо - дърво расло 40-50-80 години и един сняг му вижда сметката! Ябълката ще се възстанови най-вероятно, но трябва някой като мен да я ореже, за да си поднови короната - иначе мизерията е пълна. Но и дървета, чиито корони не са оставени да обраснат с гъсти клонки, са се справили доста по-добре в екстремните условия. Тези ябълки миналата година имаха много плод,, а сливите преди две години. А навремето в тоя имот някакъв нашенец върнал се от САЩ, бил насял едни едри орехи - имало е хора тогава, а сега потомците къде са не се знае. Може би правят пари нейде и си купуват сливи!

Та нека си поддържаме фиданките, за да устояват сами на екстремни условия и да нямат нужда от помощник в критични ситуации.

ПП: Между другото, някои знае ли Холцер как се справя с неговите овощни дървета без резитби в Алпите?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...