Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

LyubS

Лозане, добре дошъл на поръчката и форума. :)

Поръчката Сидер предложи да я движи, понеже е с най-голям дял.
Виждам, че и двамата сте в София(-иско), така, че предполагам, лесно може да се разберете за обмяната на семена/пари. Добре е да се чуете предварително и да се уточните.

На мен може да препратите семената: поща с наложен платеж. Както е удобно на Sid - може и предварително да изпратя парите.

Правилата си ги правим ние така, че да са взаимно удобни.(и колкото по-малко, за сметка на взаимно уважение и етичност, по-добре)

Вече сме минали добре над 60€ за безплатна доставка.

Може да сложим линкове  към семената, особено ако е само 1 бр на съответния човек, за да улесним Sid.

Сидере, получи ли купона за -20%?
Ако и купона е наличен, може да действаме, пролетта вече напира и семената, съответно искат да покълват :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Привет! По късно ще пиша малко повече, че днес ми е лудница... Мисля да задържа още малко, че още 1 съффорумник и приятел прояви интерес да поръча. Та ще го чуя довечера и примерно в неделя или понеделник сутрин ще пусна поръчката.

 

Вижте в таблицата дали на всички растения им има кодовете (#000), така ще е сигурно че няма да стане някоя грешка.

 

Кода го получих, има и втори код, ако се абонираш за Вестника им, ще получаваш ежеседмично код за -20%, поне аз така го разбрах. Естествено не можем да натрупаме 2-3 отстъпки - за жалост :)

 

Довечера ще пиша пак, хубав ден от мен!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Евгени и моя "култивиран и благороден" хинап е с бодли, ако се хване и тръгне ще го снимам, когато се разлисти. Ако даде плод тази година (20 см. дърво/храст е) ще мога да изпратя на желаещите да се опитат да го развъдят.

 

Любо за Паупау, пред вид високата цена на растенията, липсата на плодове и т.н. мисля да рискувам 3 лева. 

 

(бележка под линия)

Боби, прав си за модата и пирамидите. Аз паднах жертва тази есен, а и още май ме държи :)

 

Не мисля, че това е чисто българска черта, а също така не мисля, че в това има нещо лошо.

 

Ако нашите прадеди (в Европа като цяло и в България в частност) не са експериментирали по-същия начин и до днес щяха да са ни чужди и непознати растения като царевицата, картофите, доматите и много други вече традиционни култури.

 

Ако се вярва на статии от експерти и историци, публикувани в интернет, първите опити за отглеждане на картофи в България са само отпреди 120-150 години в Самоков и в Родопите. Моят дядо ми е разказвал, че е карал много бедно студентство. Всяка есен тръгвал за София (от Червен брег, Плевенско) с 2 чувалчета боб, с които се изхранвал цялата година. Склонен съм да мисля, че дори през 30-40-те години на XX век, картофите явно още не са били познати в Плевенския регион.

За доматите прочетох, че векове наред се смятали за отровни. Наистина съдържат някакво токсично вещество, когато са зелени. В се България отглеждат едва от 1930 год. - беряли ги зелени и ги слагали в трушии, зрелите червени домати се смятали за отровни. Намерили място като традиционен "зеленчук" (всъщност са плод) в салатите, едва след въвеждането на Шопската салата в менютата на Балкантурист през 60-те години. Това на мен ми звучи невероятно, разпитайте ако имате познати над 90 г. да разкажат, мисля че ще е интересно да се знае.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Все така в духа на експеримента и вдъхновен от тази тема за маслините: http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=13&t=1380

 

Решил да порчам костилки от ОМС. Предлагат само един сорт и вероятно не е студоустойчив. Ще поръчам 10 костилки за 1 евро, ако обаче има и други желаещи да опитаме, можем да поръчаме 100 костилки за 7 евро и да си ги разделим на 2 или 3 (според броя желаещи). Вероятността да се получи нещо от 35-50 костилки е много по-голяма.

 

Също така съм поръчал Облепиха (1 евро), но реално не ми трябват 60 семена, ако има желаещи отново, можем да си ги разделим на 2 или 3... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Много интересна историческа переспектива.
Да, има широко поле за размисъл за експериментирането, в смисъла на въвеждането на растения /култури. То дори и пшеницата, т.е., хлябът ни без който не можем, е 1 вид експеримент започнал у съседите надолу и вдясно (мала Азия), колкото и да ни се набива в главите напоследък, че и ние сме дали нещо на света под формата на комати от лимец чрез траките (с които генетично пък нямаме почти нищо общо, въпреки, че сме им се настанили на територията и съвремения вид на израждане на обществото ни под формата на иманяри и гамени имат като собствени светилища, гробници и прочее от светите им места).
А има и още по-широко поле за практическо експериментиране, в зависимост от задоволството ни или - не със шопската салата и ракията.

Та за маслините, облепихата и всички други растения, които смело си подхванал - овации за размаха, и още повече - за стремежа за споделяне.
Но на мен поне не ми се чака 15-16г да видя дали семеначето маслиново ще става или не, след всичкия труд да го опазя от свирепите за по-юняшкия му характер наши зими. Просто сега не съм настроен да мисля ЧАК в такава переспектива. Пък и до тогава, както продължаваме така юнашки и със замах да си сечем горите, горим нефта и консумираме като за световно, климата у нас може да е станал натурално-антропогенно съвсем подходящ за маслини без подобрения за студоустойчивост.

За paw-paw-то сте прави. Да се надяваме, че след като попреминат елементите му на новост и екзотика, и се увеличи конкуренцията в предлагането му, цените съответно ще слязат на по-разумно ниво. Аз вече съм заложил семена за до тогава.

А за 1 вече проведен експеримент на наша почва, ако се интересува някой от планински 'лимон' Chaenomeles maulei (който е всъщност останала встрани от широкото внимание планинска азиатска дюля), има налични в момента такива, на народни цени за юнашки размери, съвсем близо до вас, столичани.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Облепиха мислех да взимам от Био три, но по телефон ми казаха, че имали само женски, надяват се до април да имат и мъжки, но не било сигурно. Годжи берита имат - 4 техни сорта, описани са в сайта. Ще продават в края на март. Цената на дребно е по 7 лв. Ако успеем да поръчаме от Полша, може би е по-добрия вариант. 

 

Имам 2 растения Павпав, различни сортове... тази пролет ще ги засадя. Но заради проблема с опрашването взимам и семенцата за трети сорт - не ми се иска да се правя на пчеличка :) 

 

Любо много хубави неща прочетох за планинския лимон, изглежда много полезно растение, пусни ми някакав линк, моля.

 

Гледам, че Лозан е поръчал орех Пекан - още 1 малко познато, но напълно виреещо на нашия климат дърво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Облепиха - Зелена пролет как ти се виждат? Поне теоритично те изглеждат за сега най-оптимален избор от по-достъпните: различни размери и цени, започващи от 30-40 см/6 лв, гарантирани (според тях) мъжки и женски растения.
Pawpaw - от Екзотикплантс бг ли са ти растенията?  Te са най-гласовити за него и за всичко друго което имат.

 Palmi.bg  го имат на по-индиански цени: http://palmi.bg/product/598/asimina-pau-pau-indianski-banan.html

Писах ти на ЛС за планинския лимон.

Как ни върви поръчката? Чакаме ли още някой от твоите хора да се включи?
Приятен ден! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Здравейте и добре заварили! Моето местенце е във Вискяр планина на 770м.н.в. във вилната зона на Радуй. Миналата година си купих едно хубаво Годжи от производител в ОЛХ и извадих известно количество семена. Посадих ги и се изненадах от кълняемостта. Поникнаха 95%, че и повече. За 1 лято станаха по половин метър. Есента избрах най - вертикално растящия и прав клон, скъсих го на половина, а останалите премахнах. Покрих с малко шума около тях и тази пролет ще видя какво е станало. Имам и още 10 пластмасови чашки с едногодишен разсад за всеки случай. Мисълта ми е, че може направо да си купите пакетче хубаво Годжи и да си извадите семена. Предполагам запазват гените на донора :) Те са си от семейството на доматите. За Пекана и Кедровият бор - чиста проба експеримент, но ако се хванат (или поне покарат) има шанс живот и здраве децата ми да се кефят на домашно произведени БИО ядки, а аз да си прекарвам старините в стерилна околна среда заради кедрите :) Замислям се и аз за тази облепиха!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Chaenomeles maulei е същото, с което се "прочу" чичо Веско в последните години, нали? 

http://biozemedelie.com/biozemedelie/planinski-limon/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Да, от него идва :) Както и обсебването на интродуцирането на аронията на наша почва.
Има ли нещо по отношение на растението с което наистина се е "прочул"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Много е полезно :) Както и шизандрата и виржинската ХУРМА :D

 

На едното село имаме такава японскя дюля, цъфти яко всяка година, но никога не съм виждал плод. Нямам идея защо и не ме интересува особено, защото е като декоративно храстче. Така или иначе плодовете са СУПЕР стипчиви и кисели. Някои казват - суши ги и после ги слагай в чая - да, ама нали витамин Ц се разтурял от висока температура?! За какво ми е да си подкислявам чая без полза?

 

Нямам против растенията лекарства - напротив, но преди да си напълня бъдещата градина с ядливи и ВКУСНИ неща, не бих бързал с неядливи, красиви или лекарствени :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Току що пуснах поръчката. Общата базова сума е 76,04 Евро - не знам защо, явно нещо е на промоция от днес. Доставката е безплатна и ползваме -20% (-15,21) отстъпка. Сумата която платих е 60,83 Евра. До 2-3 дена ще знам по колко са си ги хванали от Райфайзен и ще отбележа в таблицата 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Стана класиката на поръчките: -20% +безплатна доставка!

Уникално изпълненине.
Голямо Благодаря от мен за труда и времето ти.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

:) ...  300 грама семена, 46 вида растения общо, 50 пакетчета. Предлагам да продължим да споделяме в тази тема, успешни практики по стратификация и засаждане на видовете.

 

Един ъпдейт от мен:

 

С диви лимон нищо не се получава при мен, опитах се да избеля част от семките, за да тръдне по-бързо. Някои са изгнили, други имат вид на "печен белен слънчоглед". Все се надявам като се затопли, нещо да тръгне.

 

Засадих и 5-те семена/ядки от Пиния - в хладилника се бяха напукали и отворили, надявам се да тръгне нещо и от тях. Също така и от Аронията (Aronia Arbutifolia Brilliantissima) засадих половината преди седмица, дано тръгне.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Със сигурност вече си VIP клиент :)  Такива поръчки не се пускат всеки ден.

Билките са на -15% от тази седмица, от нашата поръчка в това са включени киселеца, дивия лук и дилянката.

Въведох новите цени на тези и пак сме на + :)
Супер е, че промоциите и купона се наслагват, че и безплатната доставка. 

 

Чудесна идея, да обменим идеи и опит за покълването на тези.

Семената на Дивия лимон от seedsworld ли ти бяха?

 

Палми бг пуснаха току-що 2 сорта Elaeagnus x ebbingei - Limelight

30-50 cm Контейнер: 3 Л.  Цена - 7 лв (без опаковането)

Наличност в Пловдив: 9 броя

http://palmi.bg/product/733/variegatna-mirizliva-varba-limelight.html

и

Elaeagnus x ebbingei Compacta,

същите размери, контейнер и цена като по-горе.
http://palmi.bg/product/732/kompaktna-m ... pacta.html

Наличност в Пловдив: 11 броя

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С тази поръчка можете да отворите представителство на Seedsworld в България :) Очаквам да видя до 2 години плантациите ви от десетки облепихи и маслини! Браво!

 

Прочее, ще видим ли на пролет снимки от вашите градини, момчета? Може би по едно представяне?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Дивия лимон беше от тях, да. Видях, че има промоция, даже последно нощес се чудех дали да не взема 2-3 вида мента, но реших да пропусна засега...

 

Ще помисля за Elaeagnus, може би ще взема 1 за проба. Мерси за информацията. Семенцата за пуснати днес и пътуват. Написали са ми от 3 до 10 дена път. Най-вероятно ще са тук петък / понеделник.

 

Боби дано да има какво да показваме, при мен доста неща са засадени есента, дано да са се хванали и да тръгнат. Ще снимам :) и покажа като запролети.

 

Сподели опит за семенцата на брезичките, моля. Как ги подготви, колко време в какво ги засади, колко покълнаха?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Писах отговор в другата тема, че тая все пак е за текуща поръчка:

http://bezmotika.com/topic/88-разсад-дръвчета/?p=2424

 

Препоръчвам и на вас ако (дано!) имате желание да обсъждате отделните видове и тн, просто да си пуснете отделни теми, за да бъдат самостоятелни информационни единици, а не обвързани с тази тема за поръчка (а и дано в бъдеще да има още такива групови поръчки!)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Да, благодаря ти, за подробния отговор! Предполам ще има :) 

 

Изпратиха ми линк за проследяване на пратката, днес е със статус: 18/02 – Dispatch from the point of origin international office.

Предполагам би следвало да очакваме пристигане в началото на следващата седмица.

В картата ми отразиха плащането, ще актуализирам таблицата в лева.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Супер, още днес може да са в София :)
Когато пристигнат всъщност - тогава.
И таблицата е за образец.

Sid, Благодаря за усилията ти и прекрасно свършената работа за общата поръчка.

Да, представителство на Seedsworld / ОМС seeds в България би било добра идея. Рядкост са така коректните, за промоциите да не говорим. Заслужава си да има повече такива близо до нас.  A за да не звуча като техен агент, ще отбележа, че съм само доволен купувач, и се стремя да отбелязвам доброто като го срещна :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване