Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Многогодишни цветя

Recommended Posts

Ру®

Да питам ириси някой гледа ли?

 

Аз. Тъкмо днес ги снимах след дъжда... ;)

 

Но тези не са с коренища, ами с луковички...

post-273-0-63190700-1463080481_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Много са красиви, не знаех, че има и луковичен вариант.

 

Искам да пресадя едни високи далии, че са на много сенчесто място и не мисля, че се кефят. Дали са много надълбоко грудките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз грудките на далиите ги вадя всяка есен и пак ги садя пролетта - на 15-20 сантиметра дълбочина. Не знам тези при теб на колко са, но не би трябвало да е проблем да ги извадиш, те наистина обичат слънцето, ако е сянка се издължават и не цъфтят толкова ...  Аз бих ги извадил есента - след първата слана, когато вече са се образували новите грудки, но може би с по-голяма буца пръст не е проблем и сега да се преместят...

 

Част от далиите, които съм гледал (естествено снимките са от минали години):

post-273-0-98519300-1463130627_thumb.jpg

post-273-0-82049800-1463130631_thumb.jpg

post-273-0-72907700-1463130635_thumb.jpg

post-273-0-56049800-1463130639_thumb.jpg

post-273-0-61985500-1463130641_thumb.jpg

post-273-0-24591500-1463130644_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И лелята на жената, която е шеф цвератката на Мърводол, също вади всяка година грудките, иначе измръзвали. За мен това е абсурдна хамалогия за нещо неядливо, но to each his own... В смисъл, какво му е многогодишното, ако трябва всяка година да го садя?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Храната за душата също е важна... Освен това цветята привлича пчеличките...

post-273-0-77696100-1463133578_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Знам аз, че не е баш времето, ама не сколасах по-рано.

 

За примък-отмъка и на мен ми се вижда свръх-трудоемко, добре, че при нас е топло и не е наложително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ру, напълно съм съгласен, но има много друга храна за душата, която не изисква от мен да жертвам времето за децата си примерно. Особено за декоративните съм голям привърженик на STUN метода в градинарството: sheer total utter neglect :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Шантава работа. Днес най-накрая им дойде реда на моите ириси да ги преместя на слънце. Отивам, копкам и какво да видя - няма коренища, има луковички  :blink:  Къде съм ги гледала тия коренища досега, не знам. Чак се зачудих са ли последно ириси или не, ама се сетих за твоите, Ру. Значи малки, кръгли, леко прищипнати луковички. И плоски твърди листа нагоре. Може ли да не са ириси?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Значи малки, кръгли, леко прищипнати луковички. И плоски твърди листа нагоре. Може ли да не са ириси?

 

Ами докато не видим цвят не може да сме сигурни, но описанието подхожда и за ириси - така наречените Холандски ириси (Iris Hollandica) http://www.bulbs-to-blooms.com/index.cfm?fuseaction=plants.plantDetail&plant_id=255

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Едно списъче на многогодишни, които могат да се сеят директно навън.

 

1. Люпин многолистный Lupinus polyphyllus. Срок посева в грунт: апрель, сентябрь.

2.Клопогон кистевидный Cimicifuga racemosa. Срок посева в грунт: сентябрь

3.Эхинацея пурпурная Echinacea purpurea. Срок посева в грунт: май, сентябрь.

4.Колокольчик персиколистный Campanula persicifolia. Срок посева в грунт: май, сентябрь.

5.Кореопсис крупноцветковый Coreopsis grandiflora. Срок посева в грунт: сентябрь. http://ogorodko.ru/category/tsvety-i-klumby

6.Морозник черный Helleborus niger. Срок посева в грунт: май, сентябрь.

7.Аквилегия гибридная Aquilegia x hybrida. Срок посева в грунт: сентябрь.

8.Аконит клобучковый Aconitum napellus. Срок посева в грунт: сентябрь.

9.Монарда двойчатая Monarda didyma. Срок посева в грунт: май.

10.Дельфиниум культурный Delphinium x cultorum. Срок посева в грунт: май-июнь, сентябрь-октябрь.

11.Купальница европейская Trollius europaeus. Срок посева в грунт: сентябрь.

12.Мелколепестник красивый Erigeron speciosus. Срок посева в грунт: сентябрь.

13.Волжанка двудомная Aruncus dioicus. Срок посева в грунт: сентябрь.

14.Прострел обыкновенный Pulsatilla vulgaris. Срок посева в грунт: июнь-июль. http://ogorodko.ru/category/tsvety-i-klumby

15.Примула весенняя Primula veris. Срок посева в грунт: май, сентябрь.

16.Нивяник наибольший Leucanthemum maximum. Срок посева в грунт: апрель-май, сентябрь.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Да ви се похваля с моите карамфилчета, че много си ги харесвам и много добре ми вървят засега :love:

34090627205_48fa6ac2a1_c.jpg

33468865023_aa5d89495c_c.jpg

33468867143_d0a0421b8d_c.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тези от мъничките ли са? Много ги харесвам, но имам само един вид, който е нещо като средната снимка, но по-розов - като цъфне ще го кача. Супер държелив е, расте вече 5-6 години в смес от смолница и чакъл за бетон... Еднаж да заимаме цветна градина, ще ти искам от тия корени!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Минавам да събудя малко темата.....някакви препоръки за градински цветя, които цъфтят нон-стоп през цялото лято....предварително благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ако става дума за многогодишни - при мен дълго цъфтят хортензии, ехинацеи, далии, мушката... (тия последните две може и да изискват по-специални грижи за зимуване).

Ако обаче си ОК с едногодишни, които евентуално се самозасяват и това осигурява многогодишността им, тогава - невени, космоси, тагетес и други подобни - летни има много.... 

 

 

Ето тук някои идеи за продължително цъфтящи многогодишни: https://www.greatgardenplants.com/product/top-ten-long-blooming-perennials/getting-started-with-perennials

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Калдаръмче- цъфтеж от май до октомври, едногодишно, но си пуска семена, които лесно се хващат. Светлолюбиво, не изисква грижи. Хвърляш и забравяш.

 

Картоп - цъфтеж от май до есента, многогодишно, размножава се с резници.  Оформя се на храст. Вирее на слънце и полусянка. Не изисква грижи, освен наесен да се отрежат префъфтелите топки цвят. Любимо ни е.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Харесвам и калуната. Имах в градина в комбинация със сенецио, но след втората година изчезна. Предполагам невенът го задуши. Цъфти лятото и есента. Размножава се с резници. Светлолюбиво, ниско, цветно храстче. Издържа на студ. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Искам нещо което да цъфти дълго време без значение дали е едногодишно или многогодишно.За сега съм посял само калдаръмче, но ми се иска и нещо по-различно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Петуния. Подрязвам клончетата пролетта и след няколко седмици започва да цъфти. Презимува на остъклена тераса.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Теменужки. Сеят се сега и цъфтят януари-юли.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

За тези, които не обичат да изкопават далиите. Оставих вече втора зима далиите навън на същото място.Изрязах стъблата , оставих някъде 10-15 см да стърчат.Отгоре покрих с листа, хвърлих още найлонче и сложих камъните да не изфърчат найлонче и листата.Напролет, свалих първо найлон, оставих до топлото време. Колкото можах листата прибрах , не  перфектно чистих, просто махнах дебелата покривка от листа, тези които почти изгнили оставих вместо тор-мулча..Далиите се показват , когато искат.По-устойчиви са от другите, садени напролет с корневища..Но все пак изискват укриване, защото може да падне мразовита зима..За някои изкопаването е по-лесно ,за другите и покриването не дотяга. Понеже купих няколко сорта далии, които нямам много, тях ще изкопая и ще държа сухи в картонени кутии. Другите, които вече са разножени, мога спокойно да ги оставя да презимуват.Много са красиви далиите Мамбо.Салмон се оказаха доста тъмни и трябва да ги засадя на по-светло място в градината за да си изпъкнат.В сянката се загубили , не се вижда красотата  им. Далия Таке офф лятото  не цъфтна, не видях цвета й. Розови от сорта Кактус цяло лято заради горещина също не цъфнаха, сега като малко се захлади почнаха да цъфтят. Явно далиите обичат по-хладничкото, горещината не им харесва.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване