Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Пълзящо сенколюбиво

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Трябва ми специално растение за едно местенце в двора. Трябва да е пълзящо, да вирее на доста плътна сянка (под голяма смокиня) и бързо да покрива. Може и едногодишно. Нещо като грамофонче, но да търпи на сянка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Виж дали тук нещо може да ти хареса:
http://bezmotika.com/topic/204-списък-на-сенколюбиви-растения/
 

Бръшлянът не съм вписала умишлено, защото ние сме в люта битка с него. При нас много му харесва, защото е влажно и е доста агресивен. Преди 2 години рязахме негови стъбла с големината на юмрука ми нападнали старите орехи. Сега се опитваме да го контролираме, но трудна работа, просто защото условията са му идеални...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, по другите теми май имаше писано, но сега нямам време да намеря. Аз лично винаги съм в търсене на вертикален слой (ще рече автоматично и частично или изцяло сенколюбив), защото в нашите ширини не е толкова голямо разнообразието. Затова сега се оглеждам за кавказки спанак, акебия, кивита и тн.

 

Смокинята не прави особено плътна сянка, защото е с рехава корона, а ако е добре оформена си е направо рядка, прочее.

 

Ако искаш нещо което да е само по земята, бих взел мащерка, има десетки видове. А ако искаш катерливо, не мисля, че смокинята ще има против нещо да се повие по нея :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

На моето пакетче семена от мащерка пише, че е за слънце и щях да я сложа на грешното място, а имам толкова сянка за запълване...
Значи мога да я "бодна" на сенчица?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

С бръшляна и ние се борим, не ми се ще нарочно да го садя. Но ако не намеря по-добър вариант, ще сложа - поне ще си има разрешено местенце.

 

Тази конкретна смокиня (всъщност те са две в непосредствена близост) прави съвсем плътна сянка - стари, големи и кичести дървета са. Не са рязани и няма и да ги режа, понеже са много красиви и ме радват.

 

А мястото е това - има нужда и от почвопокривни, но в случая търся конкретно за покриване на накованата дървена скара в дъното. Зад нея откъм съседите няма пръст, а са натрупани пръчки, тоест вътре в скарата не може да се сади, а трябва нещо да пълзи по нея. Затова дадох пример с грамофонче - нещо като него би свършило перфектна работа.

 

036313625.jpg

 

Мащерката в естествени условия съм я виждала само на слънце, тя не е претенциозна и може би навсякъде би расла, но дали ще цъфти на сянка? Обича варовити почви като моята и ще я садя, но на слънце.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мислех си за клематис - има и по-сенкоиздръжливи видове, но нещо съм останала с впечатление, че бавно расте, за разлика от дивия си събрат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако не държиш на добива на нещо ядливо, какво ще кажеш да напълниш дупките на скарата и да засадиш диви ягоди :) Смятам, че 100-200 корена ще стигнат! Супер устойчиви са на всякакви условия, стига да не изсъхват на хербарий. Но ако натъпчеш в дупката клони, листа и друга органика, едва ли ще изсъхва някога, предвид, че е сянка и ще текат процесите на компостиране.

 

За референция, преди няколко години взех едно коренче ягода, порастнало върху гол КЛОН от изсъхнало дърво паднало връз река. Това коренче стана 12 в рамките на годината, в саксия в офиса. На следващата пролет го сложиш в един "цветарник", който е пълен основно с трошен цимент и малко камениста почва отгоре - до есента имаше над 100 корена, от които повечето пренесохме на новата градина. Мислейки си, че сушата е избила всичко в цветарника, сега много се зарадвах като се стопи снега и видях още 20тина нови корена ;)

 

За мащерката, имаме на едната градина малко мащерка, която расте в сянката на ябълка, под която частично има лози, та под тях, като сутрин хваща 1-2 часа слънце лятото, после е почти цял ден в сянка от съседска и после нашата къща. Но не съм я виждал да цъфти, защото е градинска мащерка, която режем за подправка и не сме й давали шанс. Но си расте добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Изкушаващо  :)  Обаче няма как да разчитам, че съседа ще ги държи вечно тия пръчки там отзад, че да запълвам. Освен това там някъде му минава и отходна тръба и има риск от течове (имахме прецедент вече), така че съвсем не държа да е ядливо. Интересува ме изключително визуалния ефект. Е, винаги остава възможността да не слагам нищо - ако го оставя на мира то ще си се оплевели и самичко достатъчно бързо и ще скрие каквото трябва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Намерих една снимка, на която се вижда "входът" към мястото през лятото. Бая си е усойно.

 

033953769.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тази последната снимка гледа към вертикалната "скара" от дъски, така ли? :huh: А изобщо вирее ли нещо отдолу :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мда, скарата се пада напред в дъното. Помежду двете отвесни железа се вижда стъблото на долната смокиня от горната снимка. 

 

Отдолу кво да има - плевеляк. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Vinca minor бих сложила - издържа на влага и суша, пълзи, катери се, вечнозелено, тъмнозелени лъскави листенца и сини цветове, непретенциозно, неагресивно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тя е по-скоро почвопокривна май, не съм я виждала да пълзи нагоре много-много. Чувала съм и че е доста агресивна.

 

Хрумна ми вчера една екстравагантна идея - вместо пълзящи нагоре, да използвам падащи надолу растения (те явно са повече), като прикача към скарата някакви контейнери. примерно платнени и насадя в тях. Ама май ще го оставя за по-нататък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

То с ягодите така става - пускаш ги отгоре и те тръгват надолу. Никой не те кара да ги ядеш, дори и да вържат. Но тъй де, разбрахме, че не можем да те удоволетворим с нашите предложения - ще чакамес интерес да видим какво ще сториш, та да се поучим :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Оле боШке, ягоди ще ми връзват под носа, пък няма да ги ям! Че откъде такава сила на волята?!

 

Ако ми бяхте предложили вид сенколюбиво грамофонче - щях да се удовлетворя моментално  :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При мои приятели я има винката, покатерена по цялата оградна мрежа и е красиво без да полагат грижи, а от другата страна съседката им има цветна градина и не се е оплаквала. При мен не е агресивна също (за разлика от бръшляна и акациите), въпреки че е в "собствени води", но разбира се дворът си е твой и трябва да се харесва не на мен, а на теб.  :) 
Предпочитам повече вечнозелени, защото зимата като се изплаче гората и всичко посивява.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

А, харесвам я иначе, тя и варовитата почва понася, и въобще.. Със сигурност ще я турна някъде, въпросът беше дали е удачна за конкретната цел. Щом си я виждала да се катери, може да я пробвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване