Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Списък на сенколюбиви растения

Recommended Posts

Антоанета

Провокирана от темата на Cucurbita Maxima, но моите са всякакви, не само почвопокривни, та... 

Ето какво съм си записвала от тук от там през последните две години, (някои от тях вече боднах) и ще се радвам да допълваме списъка:
 

СЯНКА:

Coprosma ‘Tequila Sunrise’ - копросма: вечнозелен пъстър ярък храст до 1,5 м.

тис - най-устойчив на сянка, расте бавно

Кавказка ела - живее и на дълбока сянка, но нараства по-бавно, предпочита шарена сянка, влажни не мокри почви, може и глинести
Бяла ела

Бодлив залист (Див чемшир) храст

Aristolochiaceae (Азарум, Копитник) - почвопокривно

Athyrium sp. - ЖЕНСКА ПАПРАТ

Здравец миризлив - убива плевели

Hakonechloa macra - задължително сянка - трева плачеща с жълто по края около 30 см. височина.

Laurocerasus officinalis, Prunus laurocerasus, Cerasus laurocerasus - лавровишна, вечнозелен 1.50 - 2 м.

Vinca major varyegata - голяма винка  - гъсто почвопокривно, вечнозелено

Vinca minor - малка винка - тъмно вечнозелена, гъста блестяща листа и сини цветове - почвопокривно и почвоукрепващо.

Хортензия - гъста сянка

Hosta sp. - хоста, има сортове с двуцветни листа

Aquilegia - кандилка - цъфтящо полско

момина сълза

Garrya issaquahensis гария - дървовидно вечнозелено, слънце и сянка, лесно, непретенциозно с екзотичен цъфтеж

Megaskepasma erythrochlamys - мегаскепасма - опадлив храст, цъфти червено

Impatiens - Циганче, едногодишно, но се самонасява, цъфти цяло лято

камелия, рододендрон, бреза, върба

Джел Ilex aquifolium+Golden King  мъжко и женско, коледен храст, вечнозелено с червени плодчета - сянка и влага

Камелия - вечнозелена, капризна,  до 3-4 м. височина

Рододендрон - вечнозелен, до 4 м., но има и джуджета 50 см., плитка корен. с-ма, не понася засушаване, не се подрязва

 

ВОДОЛЮБИВИ вечнозелени - сянка

TAXODIUM DIST. 'CASCADE FALLS' - Блатен кипарис, ! въздушните корени може да са проблем

Sarcococca ruscifolia 'Dragon Gate'

Skimmia japonica 'Redruth' - храст с червени зрънца, 1,50, лъскави листенца

Ilex meserveae 'Little Stranger’ - храст 125 cм, лъскав тъмнозелен компактен, червени зрънца

чемшир - слънце и сянка

leucothoe Zeblid сянка, храст

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Всъщност, още съм доста далеч от етап цветя  :huh: а и имам страст към по-дивият горски изглед, но ще запазя линка за когато "порасна"  :D  и ми се прииска да бодна 5 пъстротийки.
Благодаря! Прекрасни са.
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За див изглед бих отишла в най-близката горичка да разгледам какво се въди по сенките и каквото ми хареса - пренос-превоз на по някой корен към двора (стига да не е нещо защитено, разбира се). Така шансът да се хванат нещата и да се чувстват добре е като че ли най-голям. Пък после вече може да се допълва с екстри.

 

Щото нали, не е само сянката - важна е и почвата, и климатът като цяло, и куп други работи, дето на човек му трябва време да ги види и осмисли правилно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Гората ми е съседка и не аз, а тя идва при мен. :D Някъде май писах по въпроса, но не помня дали в този форум. След много четене, аз също се ориентирах към изключително ограничено внасяне на растения и гледам да ползвам повече това което си расте наоколо, ако ще дори заради екология, баланс и т.н. Все пак, ми се ще да сложа малко вечнозелени тук там разхвърляно поне в жилищната част. Мястото е големичко и над 150 дръвчета изобщо не личат къде са. Дори ми се искаше по крайречния да сложа върби, но ги няма тук в естествения пояс и ще посадя само 1, 2 плачещи за хубост и разнообразие. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

Хубава тема. Има едно място в градината с доста сянка и се чудя какво да сложа там и имам желание да сложа нещо диво, плодно или медоносно растение. Има ли такива ? Също да е сухоустойчиво, макар там да е малко по-влажна почвата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване