Cucurbita Maxima

Плетене на плет

20 мнения в тази тема

Искам да си направя едни ниски плетчета, та се поразтърсих да видя гугъл какво ще ми предложи, ама много му луксозни предложенията - на мен ми трябва нещо по-просто и лесно по възможност. 

http://www.domashenjurnal.bg/index.php/%D0%B4%D0%BE%D0%BC/11745.html

https://youtu.be/U08AiNxq17Q?list=PLC1E2568978AC518B

Ще се радвам, ако някой Петър с опит в дейността даде практически насоки  ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видам, че си от София... ако имаш път към Драгалевци, над кръговото на Околовръстен път има голям магазин на Фантастико, веднага след него има едно единствено павилионче-магазинче - Плод-зеленчук. Дървена конструкция с много елементи, направени с плет, като самото магазинче (не съм ходил от година и нещо натам, тогава още го строеше) е и с много интересен покрив. Т.н. реципрочен покрив:

reciprocal-roof.jpg

Elektronna-kniga-za-ekostroitelstvo-5.jp

Та на темата, собственикът, който миналата година беше и продавач сам си е плел и строил всичко. Изнесе ми една страхотна лекция кое как се прави, от какво дърво, как го обработва. Плел си е сам даже и абажурите на лампите, т.е. по-сложни форми. Каза ми, че навремето е гледал от дядо си как става, изобщо голям симпатяга, много ентусиазиран, много словоохотлив младеж (на 40 +/-). 

Идеята ми е, че дори да не попаднеш на него, предполагам, ще ти е интересно и полезно да разгледаш, ако имаш път натам.

Михаил Караянчев хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първо време ти трябва много, много, МНОГО материал. Вече съм пускал тая снимка, но да я пусна пак, че е добро демо.

2014-11-24.jpg

Дело на жената от преди две години, правено с диви вишни. Първият й опит, прочее, след доста гледане на "Wattle" в Пинтерест :) Събирането на матряла за тоя кош (саксия) й отне 2 часа с мачетето, а това, както се вижда, е малък кош. Самото плетене е много по-бързо.

По-нататък във времето бяхме почнали да правим една аморфна форма (по прякор "амебата) около 2 квм (ще рече около 5-6 лм) на едното село, но ни отне един пълен ден на двама души да съберем клони за първите 20 см от оплетката и това при положение, че клоните са в съседния обрасъл с диви джанки двор.

Решили сме да пробваме и на новата градина НЯКОЙ ДЕН да оплетем около едната леха, за да се ориентираме колко време и матрял ще трябва, но предвид това, че лехите са по 4 квм и ми трябва поне 40-50 см плет, предполагам говорим за седмица събиране на клони :(

Sid и Нуша Калчева харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се бях хванал да си плета оградата на мандалата.. Оплетох 10 см и материалът в близките околия свърши. Та тези 10 см ги разредих на 70 см :Д

Иначе е яко, хем красиво, хем здраво, хем от вятър пази..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леле, Сид, на мен един прост плет ми се струва сложно, пък ти къде ме прати в тия църковни кубета  :lol:  

За съжаление почти всички събрани клечки от двете резитби досега отидоха за ландшафтен дизайн. Май ще трябва да ги плета постепенно, тоест ще набуча отвесните, пък за хоризонталните колкото и когато има ще доплитам. Дано само не се разплита междувременно  <_<

Ще ги правя ниски, докъм коляно ли, малко повече ли, де да знам точно колко. Целта им ще е най-вече да обезкуражават котките да навлизат в зарзавата. То не, че нещо може да ги спре, ако решат да влизат де, ама все е нещо. Че те явно са твърдо убедени, че именно за тях ги правя тези прекрасни, меки сламени легла  :rolleyes:

Sid хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта ти, колкото и да е благородна, е немислимо дръзка в невъзможността си! Но те аплодирам, че си измислила интересна причина, поне. Нашето желание да спираме пръстта от свличане вече ми се вижда прозаично.

За вертикалните препоръчвам да вземеш акациеви пръчки,ще е по трайно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акациеви сложихме и ние за вертикали на една горната тераска в гората - държат се, но бяхме обезкуражени от събирането на материал. Сега ако някой се сети, добавя пръчка понякога, но нашето с повече фантазия би могъл да оприличиш по-скоро на абстрактна творба, отколкото на плет с функции.  :D  Сега садя дръвчета - по-трайно е, а на открито и слънчево бих сложила лавандула, но пък имам място...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз забих вертикалните от акация. Ама бая дължина е при мен и целият се изподрах докато си нарежа колове от тия салкъми. Сега за оградата на следващата градина/мандала, акации-макации - йок! Забивам метални тръби през 1 метър. Опъвам хоризонтални пвц телове, после и подиагонал. След което засаждам някакви увивни растения да скрият теловете и туй-то! Толкова труд с това плетене, сега като сложа и капково в основата на коловете, хептен ще му видя сметката! Ако не бяха кучетата, никакви огради нямаше да правя, но само пакости правят. Е вчера засадих 2 домата в оранжерията да видя ще оцелеят ли. Днес отварям, че много жечко беше станало. Връщам се след половин час - единият помиар легнал на топло върху доматите. Комай цял парник не беше свободен за тази цел...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гого, и твоето не е лоша идея, но изпълнява друга функция! Ти искаш да спреш кучето, а аз искам да задържа пръст. Ако ще е само декоративна ограда, както загатва Тони с лавандулата, бих предпочел жив плет от малини, касис или друго ядливо и многогодишно, като дрян, джанка, лешник, че дори и жива акация.

А Кратунката иска да спре котките да не се качват в лехите :D За това ще е нужен бункер без врата и дори тогава не е сигурно, няма да намерят начин да се намъкнат! :D

По въпроса с плетенето, ето няколко неща, които сме си "пиннали":

https://www.pinterest.com/pin/472033604666924103/

https://www.pinterest.com/pin/472033604670559753/

https://www.pinterest.com/pin/472033604670212081/

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, за декорация (и по други причини) садим кедри и разни единични. Лавандулата, четох че е едно от растенията, които се садят именно с цел да задържат пръста, заради дълбоките си брадати корени.
На някои по-слънчеви места сложихме и ние, и размножаваме, но за сянка и влага не е подходяща. 
Разводнихме... 
Имаме ли тема за защита от ерозия, дефлация, свлачища или какъвто там е термина? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямаме (усещай се свободна да направиш където намериш за добре), но плетовете са традиционен метод по нашите места за терасиране, задържане на почва и тн, тъй че не се притеснявай, че сме разводнили :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леле, Сид, на мен един прост плет ми се струва сложно, пък ти къде ме прати в тия църковни кубета  :lol:  

За съжаление почти всички събрани клечки от двете резитби досега отидоха за ландшафтен дизайн. Май ще трябва да ги плета постепенно, тоест ще набуча отвесните, пък за хоризонталните колкото и когато има ще доплитам. Дано само не се разплита междувременно  <_<

Ще ги правя ниски, докъм коляно ли, малко повече ли, де да знам точно колко. Целта им ще е най-вече да обезкуражават котките да навлизат в зарзавата. То не, че нещо може да ги спре, ако решат да влизат де, ама все е нещо. Че те явно са твърдо убедени, че именно за тях ги правя тези прекрасни, меки сламени легла  :rolleyes:

Този покрив си се прави от дърво, съмнявам се да стане от плет - поне не и с такава конструкция, но ако имаш път към Драгалевци се отбий и разгледай :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз преди 30-ина дена край кофите намерих тези клони и си ги прибрах (клошарска история)...

12718186_10153884563072225_5413811657249

Първоначално мислех да ги ползвам за колци, но си дадох сметка, че е някакво бързорастящо дърво (от фейсбук го разпознаха като Къдроклонеста върба (Salix macudana f. tortuosa)) и че ако ги окастря и натопя резници ще мога лесно да ги вкореня за да пробвам някакъв вариант на жив плет. 

Така и направих, от 30 дена са в една кофа с вода - взеха да пускат коренчета и листенца. 

Идеята ми е с тях да опитам да направя нещо подобно на това:

willows_350w.jpg

living-fence.jpg

15125324000_ec4cda2486_b.jpg

1574161_com_wallcopy.jpg

Като функцията му ще е жива ограда/плет, който да задържа/терасира почвата постепенно. Ще се кастри и моделира ежегодно, така с времето ще се сгъстява. Окастреното постепенно ще го вплитам.  Нямам идея дали и какво ще се получи, но пред вид, че е бързорастящо, до година-две ще си покаже :)

Михаил Караянчев и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сид, това е чудесна идея, само искам да отправя едно предупреждение, че трябва да осигуриш добра (голяма) и постоянна влага през първите поне 2 години. Оказа се, че нашите пръчки от плачеща върба, които набодах край барата и се бяха раззеленили доста, са изсъхнали лятото, когато и барата пресъхва. Та така изгубих 100+ бъдещи върби...

Sid хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен се вкорениха почти всички резници от някаква подобна къдрава върба. Не знам дали могат да се преместват или ще трябва да ги пооскубя , насадила съм ги в три реда по десетина клонки и ако се хванат ще стане квадратен гъсталак от върби.

post-130-0-16121700-1458328374_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Остави ги, на есен ще ги извадиш и разсадиш по местата им! При нас беше същото положение, сега като ти гледам снимката, но като секна водата и измряха...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съседка Цветка вече е заела стратегическа позиция от вътрешната страна на плета  :lol:

036753906.jpg?r=0

Евелина и Sid харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз плетох плет днес следобед :)  Кучета са изпотъпкали разкопаното и тръгнах да сгъстявам оградата от 4 реда бодлива тел , а и исках да се отърва от част от клоните. Бавно става.

post-130-0-96764800-1459183768_thumb.jpg

post-130-0-92252900-1459183792_thumb.jpg

Sid хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бавно, но резултатът е много добър, браво! Колко линейни метра плет направи за колко време? Колко е височината на плета в първата снимка?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бавно, но резултатът е много добър, браво! Колко линейни метра плет направи за колко време? Колко е височината на плета в първата снимка?

Не съм го измервала , към 6м трябва да е дълго и високо 50-80 см . Отне ми 4 часа. Напълно неефективно занимание. Сутринта се бях уговорила за следващия ден по възможност да ми помогне някой срещу 30лв надница и си мисля , че щеше да бъде един изключително скъп плет :) . Не се осъществи уговорката. Ще наплитам когато мога , когато се изморя от копаене. Лошото е , че трябва да се побърза все пак , защото когато клоните изсъхнат започват да се чупят вместо да се огъват. А и откъм реката ще правя плетове.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.