Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Плетене на плет

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Искам да си направя едни ниски плетчета, та се поразтърсих да видя гугъл какво ще ми предложи, ама много му луксозни предложенията - на мен ми трябва нещо по-просто и лесно по възможност. 

 

http://www.domashenjurnal.bg/index.php/%D0%B4%D0%BE%D0%BC/11745.html

 

https://youtu.be/U08AiNxq17Q?list=PLC1E2568978AC518B

 

Ще се радвам, ако някой Петър с опит в дейността даде практически насоки  ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Видам, че си от София... ако имаш път към Драгалевци, над кръговото на Околовръстен път има голям магазин на Фантастико, веднага след него има едно единствено павилионче-магазинче - Плод-зеленчук. Дървена конструкция с много елементи, направени с плет, като самото магазинче (не съм ходил от година и нещо натам, тогава още го строеше) е и с много интересен покрив. Т.н. реципрочен покрив:

 

reciprocal-roof.jpg

 

Elektronna-kniga-za-ekostroitelstvo-5.jp

 

Та на темата, собственикът, който миналата година беше и продавач сам си е плел и строил всичко. Изнесе ми една страхотна лекция кое как се прави, от какво дърво, как го обработва. Плел си е сам даже и абажурите на лампите, т.е. по-сложни форми. Каза ми, че навремето е гледал от дядо си как става, изобщо голям симпатяга, много ентусиазиран, много словоохотлив младеж (на 40 +/-). 

 

Идеята ми е, че дори да не попаднеш на него, предполагам, ще ти е интересно и полезно да разгледаш, ако имаш път натам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На първо време ти трябва много, много, МНОГО материал. Вече съм пускал тая снимка, но да я пусна пак, че е добро демо.

 

2014-11-24.jpg

 

Дело на жената от преди две години, правено с диви вишни. Първият й опит, прочее, след доста гледане на "Wattle" в Пинтерест :) Събирането на матряла за тоя кош (саксия) й отне 2 часа с мачетето, а това, както се вижда, е малък кош. Самото плетене е много по-бързо.

 

По-нататък във времето бяхме почнали да правим една аморфна форма (по прякор "амебата) около 2 квм (ще рече около 5-6 лм) на едното село, но ни отне един пълен ден на двама души да съберем клони за първите 20 см от оплетката и това при положение, че клоните са в съседния обрасъл с диви джанки двор.

 

Решили сме да пробваме и на новата градина НЯКОЙ ДЕН да оплетем около едната леха, за да се ориентираме колко време и матрял ще трябва, но предвид това, че лехите са по 4 квм и ми трябва поне 40-50 см плет, предполагам говорим за седмица събиране на клони :(

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз се бях хванал да си плета оградата на мандалата.. Оплетох 10 см и материалът в близките околия свърши. Та тези 10 см ги разредих на 70 см :Д

Иначе е яко, хем красиво, хем здраво, хем от вятър пази..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Леле, Сид, на мен един прост плет ми се струва сложно, пък ти къде ме прати в тия църковни кубета  :lol:  

 

За съжаление почти всички събрани клечки от двете резитби досега отидоха за ландшафтен дизайн. Май ще трябва да ги плета постепенно, тоест ще набуча отвесните, пък за хоризонталните колкото и когато има ще доплитам. Дано само не се разплита междувременно  <_<

 

Ще ги правя ниски, докъм коляно ли, малко повече ли, де да знам точно колко. Целта им ще е най-вече да обезкуражават котките да навлизат в зарзавата. То не, че нещо може да ги спре, ако решат да влизат де, ама все е нещо. Че те явно са твърдо убедени, че именно за тях ги правя тези прекрасни, меки сламени легла  :rolleyes:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Целта ти, колкото и да е благородна, е немислимо дръзка в невъзможността си! Но те аплодирам, че си измислила интересна причина, поне. Нашето желание да спираме пръстта от свличане вече ми се вижда прозаично.

 

За вертикалните препоръчвам да вземеш акациеви пръчки,ще е по трайно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Акациеви сложихме и ние за вертикали на една горната тераска в гората - държат се, но бяхме обезкуражени от събирането на материал. Сега ако някой се сети, добавя пръчка понякога, но нашето с повече фантазия би могъл да оприличиш по-скоро на абстрактна творба, отколкото на плет с функции.  :D  Сега садя дръвчета - по-трайно е, а на открито и слънчево бих сложила лавандула, но пък имам място...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

И аз забих вертикалните от акация. Ама бая дължина е при мен и целият се изподрах докато си нарежа колове от тия салкъми. Сега за оградата на следващата градина/мандала, акации-макации - йок! Забивам метални тръби през 1 метър. Опъвам хоризонтални пвц телове, после и подиагонал. След което засаждам някакви увивни растения да скрият теловете и туй-то! Толкова труд с това плетене, сега като сложа и капково в основата на коловете, хептен ще му видя сметката! Ако не бяха кучетата, никакви огради нямаше да правя, но само пакости правят. Е вчера засадих 2 домата в оранжерията да видя ще оцелеят ли. Днес отварям, че много жечко беше станало. Връщам се след половин час - единият помиар легнал на топло върху доматите. Комай цял парник не беше свободен за тази цел...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Гого, и твоето не е лоша идея, но изпълнява друга функция! Ти искаш да спреш кучето, а аз искам да задържа пръст. Ако ще е само декоративна ограда, както загатва Тони с лавандулата, бих предпочел жив плет от малини, касис или друго ядливо и многогодишно, като дрян, джанка, лешник, че дори и жива акация.

 

А Кратунката иска да спре котките да не се качват в лехите :D За това ще е нужен бункер без врата и дори тогава не е сигурно, няма да намерят начин да се намъкнат! :D

 

По въпроса с плетенето, ето няколко неща, които сме си "пиннали":

https://www.pinterest.com/pin/472033604666924103/

https://www.pinterest.com/pin/472033604670559753/

https://www.pinterest.com/pin/472033604670212081/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

О, за декорация (и по други причини) садим кедри и разни единични. Лавандулата, четох че е едно от растенията, които се садят именно с цел да задържат пръста, заради дълбоките си брадати корени.
На някои по-слънчеви места сложихме и ние, и размножаваме, но за сянка и влага не е подходяща. 
Разводнихме... 
Имаме ли тема за защита от ерозия, дефлация, свлачища или какъвто там е термина? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нямаме (усещай се свободна да направиш където намериш за добре), но плетовете са традиционен метод по нашите места за терасиране, задържане на почва и тн, тъй че не се притеснявай, че сме разводнили :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Леле, Сид, на мен един прост плет ми се струва сложно, пък ти къде ме прати в тия църковни кубета  :lol:  

 

За съжаление почти всички събрани клечки от двете резитби досега отидоха за ландшафтен дизайн. Май ще трябва да ги плета постепенно, тоест ще набуча отвесните, пък за хоризонталните колкото и когато има ще доплитам. Дано само не се разплита междувременно  <_<

 

Ще ги правя ниски, докъм коляно ли, малко повече ли, де да знам точно колко. Целта им ще е най-вече да обезкуражават котките да навлизат в зарзавата. То не, че нещо може да ги спре, ако решат да влизат де, ама все е нещо. Че те явно са твърдо убедени, че именно за тях ги правя тези прекрасни, меки сламени легла  :rolleyes:

Този покрив си се прави от дърво, съмнявам се да стане от плет - поне не и с такава конструкция, но ако имаш път към Драгалевци се отбий и разгледай :)

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Аз преди 30-ина дена край кофите намерих тези клони и си ги прибрах (клошарска история)...

 

12718186_10153884563072225_5413811657249

 

Първоначално мислех да ги ползвам за колци, но си дадох сметка, че е някакво бързорастящо дърво (от фейсбук го разпознаха като Къдроклонеста върба (Salix macudana f. tortuosa)) и че ако ги окастря и натопя резници ще мога лесно да ги вкореня за да пробвам някакъв вариант на жив плет. 

 

Така и направих, от 30 дена са в една кофа с вода - взеха да пускат коренчета и листенца. 

Идеята ми е с тях да опитам да направя нещо подобно на това:

 

willows_350w.jpg

 

living-fence.jpg

 

 15125324000_ec4cda2486_b.jpg

1574161_com_wallcopy.jpg

 

Като функцията му ще е жива ограда/плет, който да задържа/терасира почвата постепенно. Ще се кастри и моделира ежегодно, така с времето ще се сгъстява. Окастреното постепенно ще го вплитам.  Нямам идея дали и какво ще се получи, но пред вид, че е бързорастящо, до година-две ще си покаже :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Сид, това е чудесна идея, само искам да отправя едно предупреждение, че трябва да осигуриш добра (голяма) и постоянна влага през първите поне 2 години. Оказа се, че нашите пръчки от плачеща върба, които набодах край барата и се бяха раззеленили доста, са изсъхнали лятото, когато и барата пресъхва. Та така изгубих 100+ бъдещи върби...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

При мен се вкорениха почти всички резници от някаква подобна къдрава върба. Не знам дали могат да се преместват или ще трябва да ги пооскубя , насадила съм ги в три реда по десетина клонки и ако се хванат ще стане квадратен гъсталак от върби.

post-130-0-16121700-1458328374_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Остави ги, на есен ще ги извадиш и разсадиш по местата им! При нас беше същото положение, сега като ти гледам снимката, но като секна водата и измряха...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Съседка Цветка вече е заела стратегическа позиция от вътрешната страна на плета  :lol:

 

036753906.jpg?r=0

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

И аз плетох плет днес следобед :)  Кучета са изпотъпкали разкопаното и тръгнах да сгъстявам оградата от 4 реда бодлива тел , а и исках да се отърва от част от клоните. Бавно става.

post-130-0-96764800-1459183768_thumb.jpg

post-130-0-92252900-1459183792_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Бавно, но резултатът е много добър, браво! Колко линейни метра плет направи за колко време? Колко е височината на плета в първата снимка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Бавно, но резултатът е много добър, браво! Колко линейни метра плет направи за колко време? Колко е височината на плета в първата снимка?

Не съм го измервала , към 6м трябва да е дълго и високо 50-80 см . Отне ми 4 часа. Напълно неефективно занимание. Сутринта се бях уговорила за следващия ден по възможност да ми помогне някой срещу 30лв надница и си мисля , че щеше да бъде един изключително скъп плет :) . Не се осъществи уговорката. Ще наплитам когато мога , когато се изморя от копаене. Лошото е , че трябва да се побърза все пак , защото когато клоните изсъхнат започват да се чупят вместо да се огъват. А и откъм реката ще правя плетове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване