Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Евгени

Миналата година тази тригодишна круша изглеждаше така:

 

med_gallery_193_18_213249.jpg

 

med_gallery_193_18_109412.jpg

 

Изглеждаше добре, но всъщност беше непосилно претоварена и тази пролет не се събуди.

Ако бях оставил само 1/4 от тези плодове нямаше да се стигне до този резултат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тоест какво - изсъхнала е? От многото плод миналата година? Много гадно, не знаех, че е възможен такъв ефект  :(  Ние имаме малка крушка, не знам на колко години е, но изглежда по-малка от тази. Миналата година имаше 3-4 крушки, сега цъфти. Ако роди повечко - да махам, значи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Подхванах темата, за да предупредя градинарите във форума да не повторят грешката ми. Положението не е чак толкова трагично, защото засадих общо три такива дръвчета и другите две /те са по-малки, но на същата възраст/ са живи и в процес на събуждане. Сега като се замисля - би било достатъчно добър ориентир за начинаещи да оставят на дървото толкова плодове, че да не се налага да подпират клоните когато крушите наедреят.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Прореждането на плода е задължително за младите дръвчета, а е препоръчително и за старите. Специално за ябълките съм свидетел колко ползовторно е да се остави по 1 завръз от чепка, другите се махат (по-дребните). Реколтата е съпоставима като килограми, но е съставена от по-едри и по-здрави плодове.

 

Майкъл Филипс препоръчва изобщо да няма допиращи се плодове, ако имаш възможност за такова ниво микромениджмънт.

 

Прочее дърветата сами отхвърлят част от завръза понякога, но съм виждал по селата да "брулят" през пролетта прясно завързали големи дървета точно с идеята да остане по-малко завръз.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Боби, напълно съм съгласен, но и доуточнявам - крушата наистина сама отхвърля част от завръза, но само на това не бива да се разчита. Конкретният случай е точно такъв. Дървото беше нацъфтяло както цъфтят сливите т.е. почти обсипано с цветове. Те се превърнаха в завръзи и онова, което остана след самоотхвърлянето е около 10% от общия брой. Може би и аз затова се подлъгах, че природата си знае работата и не бива за щяло и нещяло да се намесвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване