Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

lenseffect

Здравейте, казвам се Кирил, от 5 месеца живеем в къща с жена ми и двете ми малки дечица. Къщата е близо до София в полите на Витоша, двора ни граничи с борова гора, зимата слънцето е оскъдно, най-много до 13 часа, по хладно е и сенчесто, не случайно приятелите викат на мястото "Вала", за мене е по скоро Зимен Хребет но по слънчев :) гледах с програма на живо как минава слънцето в двора през всички месеци и всъщност мога да се похваля с доста слънчеви дни през пролетта и лятото. Надморската е 805, почвата е ... момент, искам да кажа, че съм начинаещ и моля да ме извините за грешните изрази и невежеството ми в градинарството, и така:

 

Надморската е 805, двора е с наклон и терасиран 4 пъти, плюс още 3 малки тераси под гората, почвата е горе-долу добра, с първа копка червей, има малко камъчета който изчиствам когато мога, глина на буци тук таме която събирам и изсушавам, двора не е почистван може би към 4 или повече години, всички плодове, ядки, листа, трева са падали и са изгнивали на двора, предполагам оттам и червейте. Почиствам го все още и едновременно с това засадих круша, две ябълки, слива, череша и леска, между тях дрян, глог, годжи берита, червени и сини боровинки. Имам силен северен вятър и съм освободил място за две акации. Отделно от двора на хубаво и светло място до ограда се хванаха 14 малини и 6 мини лехички с ягоди. Има 3 стари круши, на който плодовете са сухи и безвкусни, но мисля да запазя и облагородя, един орех и една мушмула.

 

За старт направих 3 повдигнати лехи, на около 50 см, две по тесни и една по голяма. В най-високата вече засадих, кореноплодни и 3 вида лук. Покрих ги с найлон. В форми за разсад сложих салатите доматите, тиквички, краставици, брюкселско зеле, жълт фасул, репички .... може би и още нещо.

 

Около и във всяко дърво, храст и изобщо всички насаждения без зеленчуковите, съм добавил почва от гората, и съм мулчирал всичко с борови иглички. Взех 5 чувала пилешка тор, два от тях сложих на ягодите и смесих в лехите. Тъй като вече репичките, брюкселското зеле, спанака, всичките видове салати повдигат вестниците от формите за разсад скоро ще пикирам и в лехата. 

 

Пред първата най-голяма леха засадих 5 вида цветя.

Компостирам студено с листата и нашите органични отпадъци.

Имам два бунара, единия в градината, другия над оградата в гората.

 

 

To Do:

Място за билките, може между храстите който са между дръвчетата, или спираловидна леха.

Хотел за буболечки.

Кошера ще стане до седмица.

Много цветя.

Силно желание за облепиха.

Акациите.

Жив плет.

Конска тор.

Боровинките много добре вървят, ще пробвам до гората в най-сенчестите места още.

Желание за пъдпъдъци.

В момента не се сещам друго.

 

Проблеми:

Много котки, усещам, че ми става твърде неприятно вече, не искам да ограждам в ограден двор. Въпреки децата за момента куче, не ни се ще. А и може да не работи като вариант. Ултразвук? Оградих с цилиндрични мрежести огради боровинките, беритата и т.н. Освен, че ровят и се изхождат по лехите, се чешат и свалят козина в храстите. Днес имаше извадени и счупени ягоди. 

 

 

Зимата успях да прочета Фукуока и Молисън, учил съм се и от (ще ги напиша на английски) Sepp Holzer, Geoff Lawton, Melinda Myers, Ben Falk, Stefan Sobkowiak и Alan Titchmarsh.

 

Поздрави.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-269-0-27667400-1459415044_thumb.jpg

post-269-0-46400500-1459415044_thumb.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ехааа, добре дошъл :) Супер подробно представяне, благодаря! За 5 месеца щом си успял да направиш всичко това, мога само да си представя какво ще е след 5 години! Ние за 2 години сме направили по-малко :D

 

Предполагам, че дворът ти е със северно изложение, наклонът е към София? Каква е площта?

 

С почвата от гората внимавай, за боровинките - добре, но масово културите не предпочитат кисела почва, а гледайки близостта на гората във втората снимка допускам, че може би си е природно леко кисела при теб.

 

A боровинки от какъв тип имаш - нашите родни, или американските храстови?

 

Живият плет можеш да го направиш директно от акации - мой познат, който гледа пчели, рапортува, че имат много добра кълняемост семената на салкъма! Хем ще имаш за колове за домати :)

 

Старите дървета задължително запази. На твое място бих ги орязал жестоко и догодина - ашладисваш на нова клонка няколко сорта.

 

За котките - нямам предложения, аз съм котколюб и като цяло не ми пречат. В градината на майка ми обикновено се навърта цялата котешка махала с потомството, 10-20 броя...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Чудо за 5 месеца! Ние за 4 години, още поразии поправяме.
Американски боровинки - развити и плодящи, 5 броя си донесох от Чехия, но тук всичките дружно заминаха в небитието, а местната (изглеждаше безнадеждно) оцеля, само дето няма кой да ми каже какъв сорт е. Още плод не съм видяла от нея. В момента листенцата и са кафеникаво червени.
И аз не бих мулчирала с иглички, ако не са ми иглолистни растенията.
Добре дошъл и ще се радвам на споделен опит! 

Съдейки по поста, съм доста по-начинаеща от теб.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lenseffect

Бърз ъпдейт!

 

@Боби Димитров, да северно е и наклона е към СФ. Боровинките са червени и сини американски и една синя която не знам каква е, листата не са зелени а са леко лилави. Котките успяхме да ги изгоним, като всеки път когато ги видим ги нападаме със силни звуци :)

 

@Антоанета, мулча по дърветата ми е от борови кори, след тях имам един кръг от иглички. 600кв но за лехите не се сещам, трябва да премеря.

 

 

Засадих всичко което си бях наумил по лехите, (първо обърках кравешка и птича тор), по схема кое до кое да бъде, за да си общуват, тиквичките ги засадих м/у ябълките, а над двора в гората до вратата имам един кладенец който му вкарах един маркуч, напълних го с вода от другата страна с друг маркуч и му сложих накрайник за поливане и сега използвам гравитацията за водата от кладенеца ... ама много съм доволен :)

 

Засадих много цветя навсякъде но много бавно става, май късно ги посях или просто е по хладно.

 

Какво свърших през уикендите:

Хотел за буболечки стана супер, малко тежък, но имам наематели вече. (Само да можех да им зимам кинти :) ... ах :))
Кошера го сложих както ми казаха на високо пчеларите на едно дърво и по дяволите го нападнаха мравки, днес ще ходя да питам какво да правя.
Много цветя са много и са още малки
Пооправих си малко и лехите, затворих ги от задната страна и направих върху две от тях пейки от същите дъски, за бирата.
 
 
И така залисан по всичко горе описано, видях вчера всички младите дръвчета (без лешника) с изядени листенца и едни черни червейчета който слепват листата :( Та не знам за момента какво да правя, някакво решение ? Принципно около тях съм засадил чесън, но късно, а и не знам ще има ли ефект.
 
 
Поздрави,
До скоро, ще гледам да направя снимки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lenseffect

@Боби Димитров, това със акациите май е добра идея :) вчера ги видях на гъсто по един път и ми харесаха, а бях останал с впечатлението както четох, че стават 15 метра, може би други сортове :) 

 

малко снимки успях да направя

 

Лехите:

post-269-0-23778000-1461140550_thumb.jpg

 

2 вида сини боровинки:

post-269-0-64277900-1461140550_thumb.jpg

 

и червените:

post-269-0-89616800-1461140550_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване