Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Червена американска боровинка macrocarpon

Recommended Posts

Антоанета

Здравейте,
сдобих се с въпросната - последни 3 броя полумъртви на прилични цени. Съживих ги в остъклен балкон и сега търся инфо преди да ги сложа на постоянните им места.
Прочетох за киселата почва - ще внеса почва и мулч от иглолистни и смятам да ги засадя край кедърчетата.  Черната я захванах от резник и си живее без глезотии в пясъчна почва, но това чудо...
Разбрах и че е изключително чувствителна към влагата - "колкото повече, толкова повече" - поне 70%. Чудя се дали да не я задържа в контейнерчетата до есента?! За слънцето, писанията са доста противоречиви - на места казват, че предпочита слънце, на други - сянка.
Ще се радвам да споделите някакъв опит - горчив, сладък, кой каквото...
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ппфффт, виждам, че влизаш във филма "боровинка" :)

 

Американските боровинки - и червени, и черни - са доста взискателни растения, не приемам това "без глезотии". Без глезотии расте камчатката, поне по описание.

 

Черна имаме два корена в едната градина, които, понеже родата не разбрали за киселата почва, за 2 години порастнаха точно с 2 см и няма ни вест, ни кост от цвят, хеле па плод. Поливат се редовно и на капка, на смесена сянка са с преобладаващо слънце. Но без големи почвени грижи (всяка година сериозно внасяне, защото знаеш, че ако добавиш малко кисела, околната почвена екосистема бързо ще й "оправи" състава и пХто, или съответно засаждане на установено кисела почва) - според мен няма да видим растеж.

 

Червена съм виждал в саксия да си расте, мисля беше 50 литрова, бая храстче с много стъбла, но съдържанието на саксията беше слоеве пясък и кисела почва, на всеки 2-3 години се вади и се прави нова почва и калабалък страшен. И долу чинийката (с размер на котешка тоалетна) не остава без вода.

 

Вероятно това си го виждала вече?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Иска ми се да имам 2, 3 такива храстчета за разнообразие. Черната, миналата година й беше първа и  се чудеше да живее ли или не, но тази година ми се струва весела. Ще я видим как ще се развива. Не очаквам чудеса, но да пробвам.

Прегледах този материал - благодаря, но няма да е излишно някой с роден опит ако има...  :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Здравейте @Антоанета!

Бихте ли споделила как се развиват вашите боровинки ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Полина, червените не оцеляха разбира се, а черните едва кретат, но държа да отбележа, че са оставени на самоотглеждане в не много подходящи условия. Бих се захванала отново с тях, когато съм на терен и мога да ги наблюдавам, но в момента не е така. Успех! :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване