Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Maria

Градинка в Извор, Радомирско

Recommended Posts

Maria

Здравейте!

Приятно ми е да се представя, аз съм Мария и тази година стартираме нашия градинарски проект в с. Извор, Радомирско. Не сме избирали мястото, на баща ми родата е оттам и имаме едни два декара пущинак, които ще се опитаме да облагородим тази година. На мястото от над 40 години никой не е живял, по едно време беше много облагодорено с помощта на съседите, но и те хората се отказаха, оградата падна и сега започваме от нулата. Преди някой друг месец си завъдихме къщичка, кацнала върху бетонен фундамент. Оказа се, в последствие, че никак не е бил необходим да е толкова бетонен и толкова голям фундаментът, но.. свирено!

В мястото освен много издънки, МНОООГО, издънки има няколко симпатични сорта ябълки, круша или круши (не съм сигурна в обратния край дали е останала или не една крушка), имаме си кладенец и много, МНОГО камъни. Милата баба от долната къща ни съжали и прекопа и оформи една лехичка (ле'ичка) между двете места, в която ни засади каквото имаше и каквото ние донесохме. Но скоро трябва да се организираме да направим постоянни лехи. Насадили сме само едни малини, 5-6 корена.

Заради високите води ми се искаше да направя повдигнати лехи, но пък заради това, че е по-хладно се чудя дали е добра идея или не толкова. Тъй като така или иначе не съм ги направила още, предполагам, че ще мога да опитам и с повдигнати и с полегнали и в всякакви лехи, докато напипаме правилния вариант.

Засега съм се подготвила с един кьопав разсад за чери домати, който котката прекопа в апартамента и пикирах на втората му седмица, оттогава едва расте и на вид никак не вдъхва доверие, но... Имам и малко корнишони, които насадих по московски ;) пак заради копаещия звяр, а и заради липсата на достатъчно място вкъщи.

Идеята ми е градината да е споделена, тоест ако някой му се копае, яде и би искал да си уплътнява времето на зелено, е добре дошъл. Оказва се, че май няма много желаещи или аз не ги търся на правилното място, но към момента споделяме градинката само с приятели. Е, разбира се, ако някой след това въведение се почувства съблазнен да дойде е много добре дошъл! :)

Къщата:

Малините се оказа, че ги няма при мен на снимка, но имам снимка на високотехнологичният нужник, който все още не е готов поради ред причини.

post-260-0-21783400-1461513631_thumb.jpeg post-260-0-12275800-1461513727_thumb.jpeg post-260-0-93652500-1461513752_thumb.jpeg post-260-0-79384800-1461513800_thumb.jpeg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошла, Мария!

 

Казваш, че има високи води, колко високи са? Лехите няма да имат особено отражение, освен ако не говорим за река на 30 см под повърхността :) Като цяло високите лехи са по-оцедливи и по-топли. Според мен, предвид локацията, ще са добро въведение, но все пак изпробвай, сравни и сподели!

 

Нужникът ме впечатли, и на нас ни предстои подобен, а от тая снимка разбирам, че почвата е канелена горска, което е едно добро начало. Също много радостно е, че имаш добри комшии - опитът ми е убедил, че това е по-важно дори от добрия собствен двор.

 

За споделената градина, определено тук не е мястото, май всички са с 1 или повече градини :) Но пък може да е мястото за другарска раздумка и споделяне на проби и грешки :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Хубави неща сте подхванали - успех Ви желая в зелените дела и ще се радвам да споделяте опит, вълнения и снимки!  :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Maria

Благодаря на всички!

 

Боби, относно водите: например, след последните дъждове, които не бяха кой знае колко много горното "рамо" с тръбите за нужника се е напълнило с вода. Майсторът, който помагаше при монтажа каза, че там има подземна река. Вдругиден отиваме отново и ще снимам водата, да видим дали още е там. Почвата е чиста глина, даже си мирише на грънчарско ателие като се разрови малко. Трябва хубаво да се обърне и да изпръхне, преди да се прави каквото и да е. Или повдигнатите лехи, така поне си мисля аз... Но като не сме се захванали засега, не знам дали тази година ще успеем да направим каквото и да е.

 

Инааче относно споделянето, ще споделяме, ясно, че не тук. Тук ще си раздумваме :)

 

Антоанета, благодаря Ви!

 

Успех на всички в зелените дела! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване