Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Избор на помпа за градинско езеро

Recommended Posts

Гого

Нещо много оскъдна информация в нета. Ясно, че ако си взема за 1000 лв помпа, ще върши работа. Но аз не искам да давам 1000 лв :)
Не мога да разбера, каква помпа ще ми е необходима за езеро 6-8 кубика, като искам да качва водата до 1 метър над езерото, да се стича по камъни. Някъде по пътя да поставя uv-c лампа  и след време, ако е необходимо и филтър. Не искам да прави водата кристално чиста, а поне да виждам нещо на 2-3 педи под повърхността й.
Разглеждам помпи, имат си характеристики, но нищо не ми говорят. За да прави водопад и да минава през филтър, искало хубав дебит, но пък за да минава през ув лампата, трябвало да минава бавно, за да е ефективна срещу зеленясването...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Аз не разбирам толкова и затова питах един приятел - ето какво отговори:
 
---
5500 l/h помпа (може и 3500, ама ще ти е слаб водопада)
9лв на месец за ток,  около 200-240лв е помпата

за UV филтъра...с тази помпа трябва да е поне 20вата...т.е. още 3лв на месец за ток. Цената е около 150 за китайски горе долу читав, но непотопяем (т.е ще трябва да му правиш заслон) и към 300 за по читав потопяем

ей тука е написано подробно и хубаво за UV лампите: http://www.americanaquariumproducts.com/AquariumUVSterilization.html
 
2-3 пъти трябва да въртиш водата на час през лампата...т.е. 3-4000 л/час. Може и 2000./час за 6 кубика..ама водопада ще е слаб...затова по добре 5500 помпа която на 1м пада на 4000л/час....а като я натовари и филтъра...даже 2-3000
 
но пък водата през УВ то не трябва да бърза...дават 160-200л/час за всеки ват от лампата...та за 3-4000л/час трябва 20 вата

​----

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Благодаря за информацията.

Като поразгледах, тази се вписва в ценовия диапазон, който е посочил твоят приятел:

 

http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=water_pumps&product=Sicce_Master_DW_5500_Multifunctional_Pump&n=6

 

Воден стълб Hmax: 4.0 м.

Дебит: 5400 л/ч

Цена: 255 лв

 

При моя ток, където няма дневна, няма нощна, около 25 ст ми е киловат/час и 135 W мощност, при непрекъсната работа, ми идва по 22 лв за ток на месец, което пак е поносимо. Вечер може и да не работи, ще видя каква е файдата изобщо.

 

Помпата я избирам съвсем на сляпо. Ако може да препоръча конкретна марка или модел, ще е чудесно.

... и единствено се надявам, да не ми изгони жабите от блатото :) Все пак заради тях съм го направил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Аз исках да взимам соларна помпа, която да бачка на слънчева енергия. Но те са значително по-слаби като дебит.

Нещо такова например:

http://www.ebay.co.uk/itm/Solar-Powered-Pump-Kit-1550LPH-Fountain-Water-Feature-Garden-Pond-Cascade-LEDs-/330917863289?hash=item4d0c3ddf79:m:mbOudKOQeiORfJqDhmDqrgA

 

110 лири - 1550 л/ч.

 

Има и разни по 10-70 лири съответно много по-слаби.

 

Нямам идея колко години ще кара. Иначе като дебит 1550/60= 25 литра в минута, би следвало да захранва малък водопад. Не съм сигурен, че за 1 минута мога на чешмата да напълня туба от 25 литра с вода (ще опитам) :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Sid, ако вземеш соларна - сподели после как е.  Аз също се замислям за такава, но понеже на мястото няма постоянно живеещи и ходя един път седмично се притеснявам да не ми я откраднат, дори обмислям вариант да я прибирам и да инсталирам само когато съм там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

1. Sicce

 

http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/13184/sicce-syncra-silent-5-0-multifunkcionalna-pompa-ot-novo-pokolenie-s-debit-5000-l-ch.html

 

Мога да я взема с 17% надолу (ако я имат де). Но не знам с какъв кабел е...дали дебел и дълъг като за езеро или с тъничък и прецакващ се и къс като за аквариум. Кабела е ВАЖЕН!

 

105 вата е

 

AQUAJET PFN 5500 (нов модел) - уж 68 вата с хубав кабел. Не знамкъде се продава. В момента нямало вносител. Аз в момента съм с AQUAJET PFN 1500 (стария модел). Тука:

 

http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/12636/aquael-aquajet-7500-ezerna-pompa-s-moderen-dizajn.html

 

уж има модела 7500 (стария). Пак със -17% ако го имат. Но мойта която си взех от там е на 6-7 години (лежала по складове)

 

3. На рибния пазар до Малак Градски Теарър зад Канала гледах на Hailea някакви добре изглеждащи....

 

иначе може да се разгледа и за комбинирани решения от типа на това:

http://zoomagazin.eu/bg/kategorii/pompi-i-filtri-6217/sicce-green-reset-40-ezeren-filtyr-s-uv-lampa-za-ezera-do-16000-litra-15558

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

но за едно езеро освен UV лампа, ако има риби задължително трябва биологичен/механичен филтър. И ако на човек не му се занимава да си връзва бидончета с гъби и керамики вътре може би е най добре да се вземе нещо като това от последния линк. Но пак казвам...за тях почти нищо не знам. И като се взема ако пише до 8000литра то това е за езеро без или с малко рибки...затова съм дал линка на това за до 16000литра

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Имаш отстъпка ли в този сайт?

Решил съм поетапно да действам.

1. Първо помпа, която да върти водата през някакъв водоскок + повече растителност.
2. UV лампа
3. Филтър - него мисля да поставя във вътрешността на водоскока (ниският водопад)

Четох, че само с движение на водата и достатъчно растителност, можело да се постигне добър резултат, но ще видим. Явно трябва да прежаля пари и за това..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Това са отговорите на моя приятел. понеже съм през телефона реших да си спестя обясненията и само цитирам... май има отстъпки, ако отидеш на място плюс още някакви и се събират 17%...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване