Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ch Petrov

Ок :

Qui vivra verra = който оживее ще види 

Gaudeamus igitur dum speramus = да се веселим дорде дишаме, т.е яж, пий и си носи новите дрехи.

Надявам се, че имате чувство за хумор ;)

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не, нямаме... то и нови дрехи нямаме де... но за ядене и пиене - добре, не е трудно :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Пък на мен преводачката на Vivaldi (не знам какво ползва) ми преведе "Qui vivra verra" като "Времето ще покаже", поне да беше като руското "Поживем, увидим!". 

Преводачките са много криви с българския и затова, ако ми трябва точност, превеждам на няколко що-годе познати езика за да се докопам до смисъла, и пак е трудно.

А според моите "интернационални" познания (изобщо не съм полиглот) си го преведох като "Преживелите ще повярват" :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 34 минути, Лозето ме наби! написа:

А според моите "интернационални" познания (изобщо не съм полиглот) си го преведох като "Преживелите ще повярват"

Не че е толкова важно, но преводът е не "ще повярва", а "ще види"  т.е. вярното е това, което е написал @Ch Petrov  "който оживее - ще види" "който е жив тогава - ще види", смисълът на "времето ще покаже", както и на руското "Поживем, увидим!".  е общо взето същият. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Да, ама изобщо не съм съгласен, че "Времето ще покаже" е равнозначно на "След време ще се чуе" или "Преживелите ще разберат" и т.н.

А след "повярват" не случайно сложих усмивка, защо не цитира и нея?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Не, нямаме... то и нови дрехи нямаме де... но за ядене и пиене - добре, не е трудно :D

Ееми който няма нови дрехи може да участвува в актуализирането на "Закуска на тревата" - в случай, че успее да намери  съвременния еквивалент на Мане ;)

 

 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не е на тревата, но ако гнездо от есенни листа се брои...

IMG_20211031_104843.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Да са ти живи и здрави

Когато моите синове бяха горе долу на тази възраст ги заведох заедно с братовчедка им (на техните години) в Люлин планина дни преди Рождество Христово да търсим напъпил дрян. Нямаше и помен от сняг, отдавна не бяха валели есенни дъждове. Долчинки, долове, долища приличаха на червени езера и червени потоци, пълни със сухи букови листа. Ако се опиташ да преминеш на отсрещния бряг - влизането е лесно, но после няма излизане, освен с лазене под листата по стръмния бряг.

Аз първи дадох пример - засилих се и "цопнах" по средата на шумолящото червено-кафеникаво езеро. Те не чакаха специална покана. Скокове, търкаляне, пълзене, посипване с листа озвучавайки притихналата гора.

После майките им се чудеха защо при преобличането в къщи от всяка гънка на дрехите им се сипеха листа.  На парламентарния контрол моят смирен отговор беше 

- Ееми духаше вятър и разнасяше листа..

- Как не те е срам, простудил си децата..

А децата цяла година ме подпитваха с подмигване - кога пак ще ходим  за дрянови пъпки и сурвачки ?

Съпругата ми и сестра и' търпеливо се опитваха да им обяснят, че баница с късмети се прави само за Рождество Христово и само на Нова година.

А кой има балдъза .. а бе дай Боже всекиму ;)

 

 

 

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

image.thumb.png.d6f7801ae9d34b9dfef900f8520461a7.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Кръчмарското помиярче редовно засява подобни неща в отсрещната градина, но още нищо не е поникнало :( А ние, веганите, чака ме ли, чакаме...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Поглед към бъдещето...

“Годината е 2099-а. На прага на новия век. Планът на Бил отдавна е сработил и на планетата са останали една шепа хора - българи, малко румънци и талибаните от Афганистан. Всички са се събрали и са заживели заедно в родопското село Малък Лешпер - доят козички, садят кромид лук, българите варят ракия, няма вече акциз по селските казани, румънците правят нек'ва медовина, талибаните, там, заради религията не правят таквиз неща, но пък варят една чудна чаена отвара с макови семенца и цветчета, за бистрота на ума, по стара рецепта на некой си Бин Ладен, когото само Лили Иванова помни кой е и какви ги е вършил. Въобще пълна идилия, липсват само Иван и Андрей, които да ги накарат да се състезават за това кой ще закове 250 пирона в дървена греда за най-кратко време.
Няма телевизия, няма интернет, даже 5G няма защото няма телефони и гълъбите са започнали да се връщат по родните си места. И зелен сертификат няма, защото в Малък Лешпер са чували що е то мол само от историите на най-старите в селото, в чиито гардероби още може да бъде намерено по някое яке от намаленията в Zara. Новините пристигат всеки петък с гарван, точно както в Game of Thrones, но никой не знае кой ги праща.
И ето, петък е... гарванът лети с бясна скорост, а отдолу малкият Грунчо Сертификатов (интересната фамилия е наследена от прадядо му, който е получил прякора "Сертификата" след участието си в битката за свободен достъп до евтини маратонки от SportDepot в мол "Сердика" през 2021) чака с нетърпение да прочете листчето от крачето на гарвана и цялото село да научи новините от последната седмица. Гарванът каца, Грунчо хваща листчето и чете пред всички:
- Поради ремонтни дейности по магистрала,,Хемус", тунел "Ечемишка", в посока Варна, ще бъде затворен до края на годината."

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Знаете ли защо така силно поскъпна зарзаватът последните две години?

Защото заради пандемията садят корените на разстояние 1.5м един от друг!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

254669724_10220212458165268_1812863342429490777_n.jpg.fb1496a38d59160f5d459626428ac3cf.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ахехехе, това ми напомня ония вицове за руския евреин Рабинович, когото не пускат да излезе от СССР - попълнил в декларацията, че няма роднини в чужбина и полиицята го викат за неверни данни. Защо тъй, питат го, сте попълнил, като имате брат в Израел?! Е да, имам, но не е той в чужбина, аз съм!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз пък се сетих, че по време на пости канибалите ядат само веганско. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

255972266_597016714748104_2150615473619614126_n.jpg.4ae5f188cd247e0577fb4d3f042c74ee.jpg

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Най-актуалната заплаха: не ме карай да идвам и да те сертифицирам!
(което значи да те бодна два пъти)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

IMG-61e74d404bc6c7d8e9673f54ff957f7d-V.jpg

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

• Гигаваксър: преболедувал ковид + 2 ваксини + 1 бустерна доза – безсмъртен 99 level

• Мегаваксър: 2 ваксини + 1 бустерна доза – обикновен безсмъртен

• Обикновен ваксър: 2 дозички батенце, „от нашата!“ – полубезсмъртен

• Срамежлив / Скромен ваксър: една, еднодозова, но от сърце! – отбиване на номера

• Полуваксър: сложил си е всички задължителни ваксини на света, но вярва само на врачки и леене на куршум 

• Обикновен антиваксър: човек, който Сам Си Преценя

Специални случаи:
• “Антиваксър на Шрьодингер“: едновременно е и ваксиниран, и неваксиниран, но поне се е наредил на опашката

• “Антиваксър на Павлов“: чака първо да му забранят да ходи На мол и На клубче, преди да се нареди на опашката

• “Антиваксър на Дънинг-Крюгер“: метакогнитивно-неспособен и неквалифициран да разпознае трябва ли му или не му трябва ваксина

• “Просветен Антиваксър“: знае, че ваксината е зло и ако си я сложи чрез графенов оксид и 5G, Гей Билтс и Сорос ще го накарат да гласува за Истанбулската конвенция. А сам гласува за Славиту

• “Антиваксър на Дарвин“: пие белина против корона вирОс

• “Оцеляващ Антиваксър“: живее в землянка, ходи с шапка от алуминиево фолио против 5G, тренира бой с права лопата, алебарда, три секционна тояга, АК-47, ядрени установки до 15 мегатона, има ножа на Рамбо, носи кубинки и камуфлажи, готви се за Зомби Акълолипсиса"

• Трансваксър - човек, който не се е вакс@нирал, но се самоопределя като вакс@ниран.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване